Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dziennik Samoroba czyta się super, jestem na etapie SSo i teraz to chyba bym kilka rzeczy pozmieniał w swoim Gawełku :-) Największą uwagę zwracam na system ogrzewania i tu kable trochę kusza, ale u mnie może byc trudno, gdyż zapotrzebowanie jest wyższe a koszty za ogrzewaniu za sezon to w 2 tys chwiałbym się zmieścić.

Gdzie najlepiej uderzać z wykonaniem wyceny przy założeniu że kable grzejne będą jako główne zródło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Rekuperator dawaj w ogrzewanym pomieszczeniu najlepiej. Żałuję, że mam na strychu, ogólnie to gdybym wiedział to co wiem, to bym zrobił inaczej. Musial bym przebijać 4 ryry fi 200 przez strop, a poza tym rekuperator jest duży i go słychać. Będę kiedyś kawałek strychu ocieplać na szczęście, to będzie gites tenteges.

 

Dzięki Grzesiu za pochwałę. Potem jest gorzej, bo ze mnie powietrze zlazło i się rozpiłem, ale to przejściowe i będzie lepiej.

Na razie nie grzeję kablami, tylko klimatyzatorem. Poszło jakieś 150-180 kWh, częściowo w taniej taryfie, więc na razie około 100zł. Kable to na mrozy -15 stopni są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator dawaj w ogrzewanym pomieszczeniu najlepiej. Żałuję, że mam na strychu, ogólnie to gdybym wiedział to co wiem, to bym zrobił inaczej. Musial bym przebijać 4 ryry fi 200 przez strop, a poza tym rekuperator jest duży i go słychać. Będę kiedyś kawałek strychu ocieplać na szczęście, to będzie gites tenteges.

 

No właśnie, jak jest w pom. gospodarczym to muszę mieć 4 otwory w stropie (monolitycznym). Robię też GWC ale podobno zwykłą czerpnie też trzeba mieć.

 

Boję się że jak zaczne manewrować takimi rurami w pom. gospodarczym to mi miejsca zabraknie no i efekt wizualny tego mizerny raczej.

Dlatego myślałem o wrzuceniu na strop i zbudowaniu jakiegoś "domku" ze styropianiu 20cm tylko nadal trzeba by tam wchodzić i filtry wymieniać a wejście na strop mam w korytarzu. Planowałem je zaizolować od góry czym się da i nie korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator powinnien stac jaknablizej czerpni - to jedyny konstruktywny wniosek jaki zauwazylem majac na poddaszu - po przeniesieniu jest w PT na parterze 1m od sciany - idelanie = czerpnia w scianie i prosto do requ

 

robiac strop wkladasz rury 200 i masz pozamiatane - pozniej sie z 2 stron do nich mocujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator powinnien stac jaknablizej czerpni - to jedyny konstruktywny wniosek jaki zauwazylem majac na poddaszu - po przeniesieniu jest w PT na parterze 1m od sciany - idelanie = czerpnia w scianie i prosto do requ

 

robiac strop wkladasz rury 200 i masz pozamiatane - pozniej sie z 2 stron do nich mocujesz

 

Czerpnia będzie z GWC więc wychodzić będzie z podłogi i czy dotrze do sufitu na parterze czy na poddasze to już żadna różnica bo odcinek prosty.

 

Z tymi dziurami fi200 na etapie lania stropu to wydawało mi się proste dopóki nie dotarło do mnie że to będą 4 dziury obok siebie, to może lepiej zrobić 1 i mniej zagięć później.

 

OK, kończę off top bo to nie miejsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce idealne. Wszelkie oftopy, a nawet wypowiedzi na temat idealne. Akurat reku to na temat.

 

Też przejścia powienienem zrobić na etapie lania stropu, a nie zrobiłem i potem miałem takiego zawiasa nad tymi dziurami, że ostatecznie jest reku na poddaszu.

 

Konrad, weź rozwiń o tej czerpni. Mam zakopaną rurę kanalizacyjną 25mb i te 3 na poddaszu w tę, czy w ową, nie zrobią chyba różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki Grzesiu za pochwałę. Potem jest gorzej, bo ze mnie powietrze zlazło i się rozpiłem, ale to przejściowe i będzie lepiej.

Na razie nie grzeję kablami, tylko klimatyzatorem. Poszło jakieś 150-180 kWh, częściowo w taniej taryfie, więc na razie około 100zł. Kable to na mrozy -15 stopni są.

 

Zastanawiam się jak powietrze wydmuchiwane z klimatyzatora zapewni ciepło we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie, -Przybliżycie mi to technicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce idealne. Wszelkie oftopy, a nawet wypowiedzi na temat idealne. Akurat reku to na temat.

 

Też przejścia powienienem zrobić na etapie lania stropu, a nie zrobiłem i potem miałem takiego zawiasa nad tymi dziurami, że ostatecznie jest reku na poddaszu.

 

Konrad, weź rozwiń o tej czerpni. Mam zakopaną rurę kanalizacyjną 25mb i te 3 na poddaszu w tę, czy w ową, nie zrobią chyba różnicy.

 

No to za błogosławieństwem kontynuuje :)

 

Już rozumiem dlaczego napisałeś 3 w tą czy w tą. U ciebie rury są (chyba) pod stropem dlatego faktycznie i tak przebijasz strop.

 

U ciebie

1. Czerpnia z GWC

2. nawiew

3. wywiew

 

a wyrzutnia w komin/sciane

 

U mnie będzie czerpnia w ścianie wschodniej na nieużytkowym poddaszu

 

U mnie

1. Czerpnia z poddasza

2. nawiewy (prowadzone na stropie)

3. wywiew (prowadzone na stropie)

4. wyrzutnia w kominie

 

+ GWC z podłogi ale to już nie przebija stropu

 

Czyli mam 4 przejścia przez strop obok siebie.

 

Zamiast tego mógłbym dać reku na poddasze i mieć tylko 1 przebicie dla rury GWC i całość by szła po poddaszu zasypana 40cm celulozy (może nawet grubiej)

 

Zalety:

- brak dziur w stropie

- 1m2 miejsca wolnego w pom gospodarczym

 

Wady

- wdrapywanie sie na nieużytkowe poddasze co 3mc by wymienic filtr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak powietrze wydmuchiwane z klimatyzatora zapewni ciepło we wszystkich pomieszczeniach jednocześnie, -Przybliżycie mi to technicznie.

 

Ja mam tyle styropianu w podłodze:

 

http://i.imgur.com/Vdb6dML.jpg

 

i w tym styropianie takie kanały:

 

http://i.imgur.com/IHkWdgL.jpg

 

http://i.imgur.com/twCSUdM.jpg

 

Ciągnie to powietrze z salonu spod sufitu i rozpycha po domu. Kominek też można podłączyć.

 

A mnie jeszcze interesuje, jak takie powietrze wpływa na wentylację, na rekuperator?

 

Na wentylację nie wpływa, bo to w 100% recyrkulacja. Na rekuperator pozytywnie, bo jak w domu cieplej, to i reku trudniej zamarza.

 

Już rozumiem dlaczego napisałeś 3 w tą czy w tą. U ciebie rury są (chyba) pod stropem dlatego faktycznie i tak przebijasz strop.

 

Inaczej. Mam GWC wprowadzony na strych po ścianie zewnętrznej i przykryte to jest styropianem. Myślałem, że nie będę miał GWC, więc nie zrobiłem na etapie fundamentów, a potem się musiałem ratować wprowadzaniem po ścianie. Trudno.

Na strychu mam rozdzielacze i skrzynki od WM, więc musiałbym z rozdzielaczy przejść piętro niżej, podłączyć GWC (przez strop, albo ścianę) i zrobić wyrzutnię kominową (znów przepust). Zmiękła mi rura i mam na strychu.

 

Czestotliwosc zalezy od rodzaju uzytych filtrow bo F7 czesciej niz G4 i okolicy - czyt. jak bardzo smrodzą sąsiedzi. Ja co najmniej co miesiac w okresie grzewczym, co 2 latem.

 

Nie jest aż tak źle. Ostatnio tam byłem często, bo mi ciekło z reku, więc musiałem to naprawić. Filtrów na razie nie mam wcale (wiem, wiem, no comment) i wilgotność w domu 60-70%. To dużo? Wczoraj dopiero nabyłem higrometr i chyba muszę zwiększyć wydajność. Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek Kardyś

rozumiem, ze masz w jednym miejscu anemostat/kratke i tam ciagniesz powietrze do tej recyrkulacji?

jakim wentylatorem to napedzasz?

jaki masz przeplyw i predkosci w tym rozprowadzeniu?

 

W salonie mam na razie miejsce na kominek, czyli taką wnękę. Oprócz tego jest sufit ozdobny z LED-ami, podwieszany, który w tą wnękę nie wchodzi, bo i po co? Czyli patrząc od strony wnęki jest ten sufit nie zamknięty, czego nie widać z salonu i nie kłuje w oczy, ale jest tam przestrzeń, którędy wlatuje ciepłe powietrze z salonu (pod sufitem najcieplejsze), potem idzie tym sufitem podwieszanym, potem przechodzi przez ścianę, potem jest taka L-ka z ocynku wstawiona w kąt pokoju, co robi kanał do ziemi, potem jest przejście z pionu w poziom, wentylator EBM Papst K3G 220 RC 05-03, a potem te kanały, co je widać na zdjęciach.

 

Nie wiem jaki tam jest przepływ. Miałem kiedyś anemometr i drugi zajebiasty wentylator do rekuperatora, ale zostawiłem w starym domu z którego się wyprowadziłem, a potem mamusia robiła sobie remont, wpuściła ludzi do domu, a sama pojechała na pielgrzymkę i jak mi było trzeba wentylator bo grzyb zaczął wychodzić, to się okazało, że go wcięło! Próbowałem z mamusią o tym pogadać, ale zadzwoniła po policję że ją nękam, a mi powiedziała "trzeba sobie było pilnować". Oprócz tego użyła moich wkładów do kominka jako podstawki pod jakieś swoje rzeczy, no i mi się te wkłady pokruszyły. Też o tym wspomniałem, ale przyjechali policjanci, a mamusia z płynącym makijażem tłumaczyła im, jaki to ja jestem skurwysyn, bo ona mi dała wszystko, a ja ją teraz nachodzę i terroryzuje. Żona i dwie córeczki stojące z boku nie mogły sobie tego w głowach poskładać, ale szczęście od Boga że tam były, bo by mnie kurwa wsadzili.

 

Aha, przepływ. Ten wentylator ma chyba około 1000m3/h max, a steruje się nim napięciem 0-10V. Sprawdzałem multimetrem i jak jest ustawiony na fajnie, to ma na wejściu jakieś 2,5V. Jak to się przekłada na przepływ? Nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, weź rozwiń o tej czerpni. Mam zakopaną rurę kanalizacyjną 25mb i te 3 na poddaszu w tę, czy w ową, nie zrobią chyba różnicy.

 

poczytaj od tego ostu a jesli Ci sie chce to jeszcze ze 2-3 str wczesniej by poznac pomiary

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?183223-Dom-Arizona-S-GL-581&p=5606567&viewfull=1#post5606567

 

chodzilo oto ze rura od czerpni do jednostki byla badzo dluga spora czesc powietrza podgrzewala sie cieplem z domu zanim dotarla do rekuperatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jest dobrze. Szczerze powiedziawszy to pewnie włączyłbym kable, ale nie są podpięte, a ja mam żniwa piecowe i nie mam czasu. W domu ciepło - w sypialni na końcu 21,8 st C, a w salonie około 23,5. Dzisiaj klima chodzi cały dzień, czyli rano około godziny, pomiędzy 10-11, potem przerwa dwie godziny na spanie małej (jednostka zewnętrzna jest na ścianie jej pokoju i mocno hałasuje), a potem od 13:00 do teraz, czyli do 21:12. Poszło 15kWh, czyli niecałe 10zł.

 

Teraz tak na to patrząc, skoro kiedyś wychodził mi COP=2,8, to pewnie dzisiaj, przy temperaturze -1 do -3 COP wyjdzie nieco ponad 2. Czyli kable w II taryfie dałyby chyba praktycznie to samo jeśli chodzi o koszty. Muszę je tylko podłączyć, ale jak tu się wyrwać, kiedy zarobek na piecu za jedno popołudnie i wieczór to średnio 300zł, a żona akurat nie pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie 52% / 23,5stC. W ostatniej sypialni 64% / 22,4stC. Nawiew 32% / 17,8stC. Na zewnątrz 80% / -1stC. Spawność rekuperacji wychodzi 78%, ale to zależy od warunków, bo miałem wcześniej ponad 85%. Rury muszę zaizolować i GWC podłączyć.

 

no to spoko, te 23,5* to ze wzgledu na dziecko? Bo toż to na golasa nawet za gorąco ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...