Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I bądź tu mądry :D

 

Dobra, wczoraj z nudów wyszedłem sobie na strych, zajarałem i ociepliłem resztę stropu. Brakło mi płyt 15cm, więc musiałem ciąć te 30-ki, które robiły mi za podesty pod robotę na wysokościach nieco wyższych niż można podskoczyć, a wczoraj wyglądały jak sterta śmieci. Niestety trudno się pozbyć styropianu, więc go musiałem wykorzystać i przy pomocy metrówki i tępej, ręcznej, markowej piły EPM podzieliłem odpady na strawne kawałki i upchałem w wielką dziurę nad salonem. Wyszło mi naprawdę super, aż żona w zachwyt wpadła. Tylko zeszło 2,5 godziny.

 

No i dalej się leje, ale teraz już do nieprzemakalnych pojemników w formie wanienki dla bobasa, pokrywki na ciasto i nieferromagnetycznego garnka, który w nowoczesnym domu wariatów także ma swoje miejsce. A ja śmiałem się z żony, że chciała przyoszczędzić.

 

Na strychu moja Ania posprzątała aż dzisiaj na błysk, bo chyba jej się ta robota tak spodobała, że się nie będzie gniewać jak sobie jeszcze zajaram czasem. Tak hobbistycznie.

 

EDIT: Jednak gospodarczo. Takie gospodarskie jaranie.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W ogóle to nie działa. Nie wiem dlaczego, ale przy każdej próbie ustawienia harmonogramu przez Wi-Fi wyskakuje mi "błąd rezerwacji" i tyle. Działa tylko z pilota, ale co to za działanie, skoro to tylko jednorazowe przelaczenie?

Niby można sterować wszystkim - czasem, temperaturą, mocą wentylatora i zaluzjami, ale tylko niby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgłaszałem, a chyba powinienem dla zasady. Niemniej jednak nie włączam tego codziennie i nie zawsze o tej samej porze, więc to może niepotrzebne. Uczciwie pisząc wolę, żeby to nie chodziło wcale, niż na minimalnej mocy, bo to zawsze jednak dmuch, a przede wszystkim jednostka zewnętrzna mnie wnerwia i w tym sezonie już jej nie ruszę.

 

No i pogrzebałem trochę w WM, wentyl wyciągowy dałem prawie przy samej wyrzutni i go praktycznie nie słychać, podkręciłem obroty i mi wilgotność spada. W tej chwili jest 51%, a standardowo miałem około 60-65% i nawet nie ma wilgoci na gałce od zamykania drzwi.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chuj go strzelił!/ szlag go trafił!

 

Szukam nowych wentyli, albo używanych z małym przebiegiem. Ktoś mi napisał, że nie ma żadnych przeciwwskazań dla montażu wentyla przy wyrzutni, ale się kurwa/ cholera pomylił na 700zł i ja za to zapłacę. Teraz w domu wprawdzie "tylko" 59% RH, a na zewnątrz -8stC, ale mi woda płynie po parapetach.

 

[WĘŻYKIEM]Pamiętaj instalatorze niedouczony: wentylatory montuj od ciepłej strony.[/WĘŻYKIEM]

 

DO POCZĄTKU WIOSNY 2017 POZOSTAŁO:

 

 

73 dni 12 godzin 8 minut 1 sekund

 

http://odliczamydni.cba.pl/index.php/do-wiosny/

 

Damy radę!

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym kopał leżącego ale mówiłem że trzeba było kupić gotowy i zapomnieć ;). Czasami nie warto oszczędzać, bo się płaci więcej. Ale z drugiej strony ten nie popełnia błędów co nic nie robi! Masz w ogóle jakąś tam choćby samoistną wentylację? Bo ja ze względu na 3m pionowej rury do wyrzutni i fizykę, gdy mam wyłączoną centralę to i tak te pare m^3 się wymienia - samo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej wychodzi czasami drożej ;)

 

To prawda. Coś się jednak nauczyłem i jeszcze ciut brakuje do komercyjnego rekuperatora, więc jest całkiem OK. Kupiłem kiedyś dwa używane wentyle za 10zł na allegro i teraz na nich działam. Wyłączyłem nawiewny, wyciągowy dałem od ciepłej strony i od 45 minut rozmraża się wymiennik. Zobaczymy co z tego będzie.

 

Ja jak zwykle mam pytanie o klime: ) jak się sprawują?

 

Nijak. Przedwczoraj coś tam jeszcze podgrzałem, ale miała już konwulsje i strasznie głośno chodziła, więc uznałem że nadszedł kres dogrzewania klimą. Ustawiłem kable na 3 godziny w nocy i 2 w dzień w taniej taryfie, razem daje to 30kWh, czyli 9zł/dobę i jest to nieco mało na dziś dzień (w nocy -23stC, w dzień -14stC). Jeszcze jedna dodatkowa godzina, albo max 2 już w zupełności wystarczą do utrzymania 21-22stC. Nie mam żadnego sterownika, więc muszę tak się bawić z programatorem czasowym, ale nie mam czasu na pierdoły i robię inne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Mało piszę, mało zdjęć wrzucam, bo i mało w domu robię. Trudno urobić samemu na rodzinę i kredyt, więc raczej wolny czas spędzam na zarobieniu dodatkowego grosza niż na pracy w domu, to i nie ma o czym pisać.

 

Walczę z wentylacją. Ciągle to jest na zasadzie podpierania kołkiem tam gdzie najbardziej się wali, ciągle coś dorabiam, padł mi wentyl, a drugi zginął i zamówiłem nowe od gościa, który też chciał zrobić rekuperator, ale się rozmyślił. Obudowa identyczna, cena atrakcyjna (830zł z wysyłką za dwa), nieco mocniejsze niż te poprzednie, ale to tylko zaleta, bo można płynnie sterować. Miałem już wilgoci około 70% i najnormalniej w świecie kałuże stały na parapetach, ale już chyba sytuacja opanowana. Podłączyłem też w końcu GWC i jestem pozytywnie zaskoczony, bo nic nie śmierdzi, a spodziewałem się stęchlizny. Jeszcze muszę wyrzutnie porządnie zrobić, no i jakoś usprawnić odprowadzenie skroplin, bo ciągle zamarza.

Myślałem dać kabel grzejny około 50W do rury odpływowej i uruchamiać go programatorem czasowym na kwadrans co na przykład 2 godziny. Przydał by się jeszcze termostat odcinający prąd powyżej 0stC, ale czy takie są? W ogóle to jakieś sterowanie by się przydało... miało być, ale znów brak czasu i chęci.

 

Ogólnie to się czuję niesamowicie zmęczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze muszę wyrzutnie porządnie zrobić, no i jakoś usprawnić odprowadzenie skroplin, bo ciągle zamarza.

Myślałem dać kabel grzejny około 50W do rury odpływowej i uruchamiać go programatorem czasowym na kwadrans co na przykład 2 godziny. Przydał by się jeszcze termostat odcinający prąd powyżej 0stC, ale czy takie są? W ogóle to jakieś sterowanie by się przydało... miało być, ale znów brak czasu i chęci.

 

Jak masz GWC, to sam reku już nie będzie ci zamarzać, więc wystarczy docieplić rurke spustową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, mniej skroplin zauważyłem. Wilgoć w domu szybko spadła z 70% do 50% i stanęła. Wentyle chodzą na jakieś 35% mocy (max 825m3/h), kałuże na parapetach wyschły, z kąta sufitu w kuchni kapała woda - już nie kapie, w progu łazienki smród już nie cofa, ogólnie dobrze jest. Na opomiarowanym nawiewie (najdalszy od rekuperatora, nie skończone docieplenie) jest teraz 18stC i 26%RH.

 

Ten GWC miał dawać pozytywną temperaturę, ale widzę na wilgoć też jakoś wpływa. Wczoraj montowałem podłączenie, używałem termometru z czujnikiem wilgoci do testów, takiego:

 

http://przemo.org/zdjecia/1861231449.jpg

 

ale coś mu się działo niedobrego, bo pokazywał najpierw RH50%, a potem RH 99%, z sondą wbitą w lamelki wymiennika od strony nawiewu na pokoje. Teraz w domu jest przyjemnie, zostały jeszcze skropliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...