Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie ogrzewanie, tylko zimne powietrze jest nieprzyjemne i chciałbym podgrzać o kilka stopni. W nocy prąd tani, a ja i tak nim grzeję, więc żadnych kosztów by z tego nie było.

 

Dostałem rachunek za prąd za 2 miesiące. Wyszło 1107 zł, za bytowy, gotowanie, ciepłą wodę i ogrzewanie. Jestem zadowolony.

 

no właśnie takie informacje mnie coraz bardziej przekonują żeby może pomyśleć o takim grzaniu. Same zalety - jeszcze więcej miejsca w domu bez pc aparatury itp, mniejsza inwestycja (a licząc kredyt to nie czeka się x czasu na zwrot). Tylko przy płycie już mam założone 20 cm ocieplenia podłogi :/ nie wiem czy nie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Elektryczne według mnie najlepsze, tylko trzeba zrobić dobre izolacje.

Samo ogrzewanie domu to w tym rachunku 600zl, do tego 110 na ciepłą wodę, 50 rekuperator, 50 gotowanie, a 300 zł prąd bytowy. Dwa najzimniejsze miesiące za nami i wyszło taniej niż tona węgla, a przy tym roboty zero. I to jest XXI wiek, a nie kocioł na gumiaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślałem też dołożyć nagrzewnicę wtórną 500W do nawiewu WM, bo mi w nocy niecałe 16st. dmucha. Mam peflexy na strychu, przykryte co prawda styropianu, ale i ta jest lipa. Obstawiam że będzie świetnie.

 

Ja bym popracował nad tym reku jeszcze, nawiew przy -15 spadł mi do 16 na reku, ale ja nie mam GWC, zalał go kondensat i zaczął zamarzać.

Temperaturę na anemostacie i tak miałem 1,5st wyższą ( peflexy leżą na terrivie tak jak u Ciebie przykryte 45cm wełny).

Z tym wymiennikiem i GWC powinieneś mieć wyższe temperatury.....zmierz temperaturę wyrzutu, temperatura przekraczająca 9-10st podczas mrozów, u mnie oznaczała zatkanie kondensatem i konieczność przedmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Hmmm...

 

Był spec od paneli PV, co to się zgłosiłem do gminy, że mogą mi je zasponsorować jak chcą. Na razie zapłaciłem jakieś 97,73zł albo 94,76zł, albo coś podobnie i był chłopek wczoraj u mnie golfem trójką z firmy co to nie dało się wcześniej do niej dodrzwonić, a wygrała widać przetarg. Podpisałem się w dwóch miejscach, wpisał mi chłopina 6kVp, chociaż niby max to miał być 3,24kVp, ale nie dał się namówić na dychę. Jak przejdzie, to na drugą wiosnę mi to zamontują (24 panele) i zapłacę około 7 tyś. No zobaczymy...

 

.

 

.. a to jest jakiś program lokalny czy z instytucji ogólnopolskiej ? Bo normalnie za to coś byś musiał zapłacic cos pod 30 tysiecy więc dodając wygrany przetarg i efekt skali dofinansowanie jest rzedu 70% więc mozna powiedzieć grubo :). Bo może cos takiego będzie w Wlkp. Gdyby cos takiego u mnie było 2 lata temu to bym zrezygnował z kominka na rzecz panelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogrzewanie, tylko zimne powietrze jest nieprzyjemne i chciałbym podgrzać o kilka stopni. W nocy prąd tani, a ja i tak nim grzeję, więc żadnych kosztów by z tego nie było.

 

Dostałem rachunek za prąd za 2 miesiące. Wyszło 1107 zł, za bytowy, gotowanie, ciepłą wodę i ogrzewanie. Jestem zadowolony.

 

U nie niemal identyczny :) 1170 zeta. To samo, grzanie, CWU i bytowy. Pewnie jeszcze jeden taki pryjdzie lub nie wiele mniejszy...

Napisz mi na priv numer tel do siebie, mam biznes..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ogrzewanie, tylko zimne powietrze jest nieprzyjemne i chciałbym podgrzać o kilka stopni. W nocy prąd tani, a ja i tak nim grzeję, więc żadnych kosztów by z tego nie było.

 

Dostałem rachunek za prąd za 2 miesiące. Wyszło 1107 zł, za bytowy, gotowanie, ciepłą wodę i ogrzewanie. Jestem zadowolony.

 

Witam

Żeby nie było tak fajnie z tym grzaniem prądem dodam " łyżkę dziegciu ".

Ja też myślałem o takim typie ogrzewania ,ale bałem się uzależniać od jednego źródła ciepła. Dzisiaj byłoby mnie stać na takie ogrzewanie ,ale za parę lat, emerytura głodowa i co wtedy. Każdego to czeka ,wcześniej lub póżniej .Dodatkowo ,nasze kochane państwo musi gdzieś szukać pieniędzy na te + co daje ,utrzymanie nierentownych kopalń , eko-energię ,wymyślą nowe akcyzy na paliwa, prąd ,wodę i świeże powietrze i diabli wiedzą co jeszcze.

Jeszcze kilka lat temu brat za prąd w Niemczech płacił mniej niż my. Teraz ma dwa razy droższy,bo "ekologiczny''.

Miłego dnia J.Korona

Z tymi panelami ,jak dofinansują 70 % to byłaby fajna sprawa .Muszę popytać jak będę w gminie ,czy tego u nas nie będzie.?. Na dachu bym nie chciał ,ale działkę mam dużą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi napisać ,jakie kable i gdzie powinny być wyprowadzone do zestawów głośnikowych.

 

Sorki że się wcinam, wg mnie wystarczą dobre gatunkowo przewody (tzn miedź a nie szit z chin ze stali -> przewody są przyciągane przez magnes). Dość grube by nie miały strat na skutek długości. Sam bym dał np 2,5mm2

 

Sorki za linki - chodzi tylko o to by pokazać o co mi chodzi:

http://allegro.pl/kabel-przewod-glosnikowy-2x2-5mm-cca-hq-jakosc-i5756771427.html

http://allegro.pl/przewod-kabel-glosnikowy-czysta-miedz-cu-2x2-5-mm-i5709176217.html

Można też kupić polskie przewody ;)

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody grube z miedzi beztlenowej, a nie miedziowane. Dobrze kolega karster prawi. Jest jeszcze tzw. Bi-Wiring, czyli idą dwa kable do kolumny - osobno tony niskie, a osobno średnie z wysokimi. No i 2,5mm2 to minimum.

Nie mam wcale żadnego audiofilskiego sprzętu, tylko starego Pionieera A400 i do niego kolumny Eltax Liberty 5+. Działa to poprawnie, dźwięk jest czysty, stereo dobrze słyszalne, łatwo mi zrozumieć piosenki po angielsku, ale jakiegoś mega pierdolnięcia basem nie ma. Niemniej jednak nawet będąc samemu w domu słucham max na 60%, czyli zestaw dobry. I tani.

 

Prąd to jedno, a oprócz tego będzie kominek. No i kominy mam, to ewentualnie kaloryfery zamontuję jak będzie prąd drogi.

 

Program na panele jest nie wiem jaki, ale dają 70% dotacji. Znaczy daliby, gdyby to przeszło, ale mówią ludzie na mieście i na wsi, że marne szanse. Pożyjem, uwidim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody grube z miedzi beztlenowej, a nie miedziowane. Dobrze kolega karster prawi. Jest jeszcze tzw. Bi-Wiring, czyli idą dwa kable do kolumny - osobno tony niskie, a osobno średnie z wysokimi. No i 2,5mm2 to minimum.

Nie mam wcale żadnego audiofilskiego sprzętu, tylko starego Pionieera A400 i do niego kolumny Eltax Liberty 5+. Działa to poprawnie, dźwięk jest czysty, stereo dobrze słyszalne, łatwo mi zrozumieć piosenki po angielsku, ale jakiegoś mega pierdolnięcia basem nie ma. Niemniej jednak nawet będąc samemu w domu słucham max na 60%, czyli zestaw dobry. I tani.

 

Prąd to jedno, a oprócz tego będzie kominek. No i kominy mam, to ewentualnie kaloryfery zamontuję jak będzie prąd drogi.

 

Program na panele jest nie wiem jaki, ale dają 70% dotacji. Znaczy daliby, gdyby to przeszło, ale mówią ludzie na mieście i na wsi, że marne szanse. Pożyjem, uwidim.

 

Przemek - skoro o prądzie znowu :) - to jeszcze ja znowu wtrącę

Wiem, że nie masz lat doświadczenia z grzaniem prądem, ale powiedz gdybyś teraz robił to ponownie to samo?

Męczy mnie te super inwestowanie w PC, i jak liczę to prawdę mówiąc nie widzę sensu wkładać teraz kasy żeby za jakieś 20 lat mi się zwróciła. Tylko - jak zawsze jest ale: z PC w razie W łatwiej przestawić się na zwykły piec + dobudowanie komina. Z kabli nie tak prosto. Jest jakaś alternatywa bufor i grzanie wody do podłogówki czystym prądem, ale tu znowu bez sensu straty na przesyle (magazynowaniu) i centralizacja ogrzewania.

Jak Ty to widzisz - jak mogę CI zawrócić głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i dla zboczeńca, ale drogie to nie jest i jak już ma być w ścianach, to może warto dać dwa. Osobne tory są zarówno w średniej klasy wzmacniaczach, jak i kolumnach, więc spięcie tego razem dla oszczędności kilkunastu złotych to grzech. Tyczy się to wyłącznie przednich kolumn stereo, bo tylnie do kina domowego są malutkie i wystarczy jeden kabelek, a centralny można podłączyć bez gniazda w ścianie.

 

Kablami bym zrobił drugi raz. Myślałem dać też same przy dodatkowo i ewentualnie później rozdzielacze i resztę jak będzie potrzeba, ale żona pożałowała kasy i ostatecznie nie mam. Na razie nie żałuję, ale co będzie tego nie wiem. Można dać dla spokoju - to mniej niż 2 tysiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek - skoro o prądzie znowu :) - to jeszcze ja znowu wtrącę

Wiem, że nie masz lat doświadczenia z grzaniem prądem, ale powiedz gdybyś teraz robił to ponownie to samo?

Męczy mnie te super inwestowanie w PC, i jak liczę to prawdę mówiąc nie widzę sensu wkładać teraz kasy żeby za jakieś 20 lat mi się zwróciła. Tylko - jak zawsze jest ale: z PC w razie W łatwiej przestawić się na zwykły piec + dobudowanie komina. Z kabli nie tak prosto. Jest jakaś alternatywa bufor i grzanie wody do podłogówki czystym prądem, ale tu znowu bez sensu straty na przesyle (magazynowaniu) i centralizacja ogrzewania.

Jak Ty to widzisz - jak mogę CI zawrócić głowę.

 

Ja właśnie dałem bufory /2000 l / z możliwością grzania piecem,prądem ,Jaśkowym solarem i ewentualnie pompą ciepła. Głownie planuje ładowanie buforów piecem na drzewo. U mnie to najtaniej ,a mam jego zapas na kilka lat..Prąd na wypadek długiego wyjazdu. Trochę więcej roboty i wydatków ,ale nie jestem uzależniony od jednego źródła ciepła.Jest to mój pierwszy i ostatni dom ,za niedługo emerytura i nie chce później już nic w nim zmieniać..Emeryturę chciałbym wykorzystać na swoje przyjemności ,a nie ładowanie w dom.

Nad solarami też myślałem ,ale w żaden sposób ,bez dofinansowania i to dużego, tego się nie opłaca montować. Dodatkowo muszą być sprawdzonego producenta. Ja jeszcze ,gdy pracowałem w starej firmie byłem zdejmować solary z dachu ,jakieś z oznaczeniem BP ,gdy na gwarancji 30 procent było do wymiany.

A wracając do przewodów głośnikowych ,kończycie je jakimiś gniazdami ,do których podłącza się później głośniki?

Miłego wieczoru J.Korona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Kablami bym zrobił drugi raz. Myślałem dać też same przy dodatkowo i ewentualnie później rozdzielacze i resztę jak będzie potrzeba, ale żona pożałowała kasy i ostatecznie nie mam. Na razie nie żałuję, ale co będzie tego nie wiem. Można dać dla spokoju - to mniej niż 2 tysiące.

 

nie połapałem? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taka zabawa, że pisze się szybko i nie czyta, a potem wychodzą kwiatki. Pexy miały być. Ło matko, idę spać.

 

Odnośnie gniazd głośnikowych, to są pojedyncze, podwójne i poczwórne, z zaciskami, albo nakrętkami. Ja mam Simon nature premium 54 i chyba są ok, bo działają:

 

http://sklepsimon.pl/simon-54-premium?gclid=Cj0KEQiA2uDEBRDxurOO77Cp-7kBEiQAOUgKV1xb42l9dZ_3fNe_g-ZtbfmOgKJUmwz4yPsiU19zN-waAvmd8P8HAQ

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....Jest jakaś alternatywa bufor i grzanie wody do podłogówki czystym prądem, ale tu znowu bez sensu straty na przesyle (magazynowaniu) i centralizacja ogrzewania.

 

Zawsze możesz zalać rurki w wylewce zamiast kabli. Jak będziesz chiał COP1 to kocioł elektryczny, a jak wyższy COP to PC. Odłożysz decyzję kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy COP bedzie bliski 1 ale pewnie nieco mniej (wspomniane straty na przesyle, magazynowaniu - część z tych strat i tak bedzie wykorzystana tam gdzie mniej więcej powinna ale ogolnie cop grzania buforem wydaje mi sie być nieco gorszy od kabli co nie znaczy, że bedzie on na poziomie 0,9) Moze ta rożnica realnie jest na poziomie 0,2? Teoretyzyję tak sobie, nie chcę nikogo wprowadzić w błąd.

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...