Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Glina, ściana 3W, mokra piwnca vs izolacja - która z teorii sprawdzi się w praktyce


dorkaS

Recommended Posts

Piszę z prośbą o wskazanie właściwego kierunku, jako że co fachowiec to inne rady. W dodatku wymagające dużych nakładów finansowych, a niekoniecznie sensowne. Lub z na tyle głęboko ukrytym sensem, że potrzebuję pomocy w jego odkryciu.

 

Nagie fakty:

 

Chciałam bardzo mieć piwnicę, na szczęście dla mnie mam tylko małą spiżarnię.

 

Przedbudowlane badania geologiczne stwierdziły poziom wód gruntowych na poziomie 1,5 do 2m. Cienką warstwę humusu, a w głąb iły pylaste.

 

Aktualny poziom podłogi (składający się z samego chudziaka w tym momencie, izolacji poziomej-papy - między chudziakiem a murem, na chudziaku papy brak) znajduje się ok. 1m poniżej poziomu gruntu. Dom ma ściany 3W, w przypadku fundamentów to bloczki betonowe i zaprawa.

 

http://i903.photobucket.com/albums/ac233/dorekspl/spi17C0rnia_zps03e5110a.jpg

 

We wstępnym procesie budowlanym wyglądało to tak (między mury poszedł styrodur) na zewnętrzną ścianę poszedł dysperbit i folia kubełkowa, kubełkami we właściwą stronę (4,5 roku później znam już większość poglądów na ten tym izolacji, wówczas nie znałam).

 

http://i903.photobucket.com/albums/ac233/dorekspl/abizol.jpg

Świeżo upieczona piwniczka:

http://i903.photobucket.com/albums/ac233/dorekspl/P7170827_zpsbf29abae.jpg

 

Na jesieni zostało zrobione odwodnienie w postaci systemu rur zbierającchy wodę z rynien i prowadzących ją na głębokości średnio ok. 1,5 m. z zachowaniem spadku do studni o szczelnym (prawie) dnie. Oprócz tego na działce występuje szambo i studnia, działka 900m2, kanalizacji w okolicy brak, działka płaska jak stół, położona na równince, 300 m od działki spora górka. Drenażu jako takiego brak. Odprowadzić wody z potecjalnego, prócz kolejnej studni chłonnej tez nie ma gdzie.

 

Problem:

Woda pojawiająca się w spiżarni w okresie od pażdziernika do kwietnia. Potrafi sięgnąć 50 cm (nie licząc powodzi w 2010 gdzie osiągnęła rekordowy 1m.

Stan wód po tej zimie ok 5cm (marzec 2014) powyżej podłogi.

 

Poniższe zdjęcie z grudnia 2013, woda usiłuje się przedrzeć, ale plama później wyschła.

http://i903.photobucket.com/albums/ac233/dorekspl/SDC11520_zpse114f646.jpg

 

Wiosna 2013

http://i903.photobucket.com/albums/ac233/dorekspl/SDC10589_zps14a0fb95.jpg

 

Chciałabym zachować spiżarnię, ale nawet gdyby przyszło do jej zasypania to chcę ściany zabezpieczyć przed podciąganiem wody.

Pytanie jak to zrobić i czym? Fachowo, bo teorii polecającychj folię w płynie, do zasypania gruzem i warstwą betonu wysłuchałam sporo. Również pod znakiem zapytania stoi kwestia potencjalnej iniekcji ścian środkami hydrofobowymi, bo ściana ma grubość 25cm. a za nią pustka między ścianą nośną i elewacyjną.

 

Proszę piszcie i radźcie. Pomogliście mi w niejednej zagwozdce budowlanej, mam nadzieję, że tym razem nie zawiedziecie.

Edytowane przez dorkaS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do meritum nie pomogę ale dziwię się że zdecydowałaś się budować piwnicę w takich warunkach gruntowych (skoro znałaś je przed budową). Trzeba mnóstwo kasy włożyć i zrobić dokładnie w miarę szczelną wannę aby nie mieć w przyszłości problemów z wilgocią bądź wręcz z wodą. Jak widać nie zawsze się to udaje ale niektórzy uparcie próbują. Osobiście jestem zwolennikiem pójścia zamiast w piwnicę to w poddasze(mniejsze, większe jak kto woli).

Powodzenia w walce z wilgocią.

 

PS. Ta studnia chłonna odbiera całą wodę z rynien?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sobie się nadziwić nie mogę, że zdecydowałam się szczęśliwie jedynie na małą spiżarnię zamiast wymarzonych piwnic. Przy drugim, trzecim domu przemówiłoby pewnie do mnie doświadczenie, zamiast mamień tych którzy opiniowali projekt.

 

Tak, odbiera całą. Tylko czasem jej pomóc trzeba z zawartością.Bo ma dno (prawie) szczelne dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co to znaczy prawie szczelne dno. To jest studnia chłonna czy nie? Ma za zadanie pozbywanie się wody czy jej gromadzenie np. do podlewania trawnika?

 

Gromadzenie, a prawie szczelna, bo wygląda na to, że dno przepuszcza jednak wodę. Nie wytrzymał ten beton naporu z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza warstwa ze sztywnej izolacji mineralnej Aquafin 1K min. 3,5 kg/m2, a druga warstwa Aquafin 2K w ilości min. 4 kg/m2. Izolację wykonać na posadzce i ścianach powyżej poziomu gruntu. Należy pamiętać o wykonaniu faset, wklejeniu taśm uszczelniających no i odpowiednim przygotowaniu podłoża. Więcej informacji, karty techniczne można znaleźć na http://doiniekcji.pl/10-izolacje-mineralne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...