Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ytong i wytrzymalosc


Rad-T

Recommended Posts

Witam

Jestem wlasnie na etapie murowania scian parteru z ytonga i lada moment przyjdzie czas na strop. Chce zrobic strop typu terriva. Sciana zewnetrzna ma grubosc 36.5 z bloczka 400. Moj inspektor twierdzi ze potrzebna bedzie dodatkowa warstwa z bialej cegly bezposrednio pod belki stropowe ze wzgledu na slaba wytrzymalosc ytonga 400. Wykonawca (certyfikat ytonga) twierdzi ze to bez sensu. A co ja mam wybrac ?

Pozdrawiam

Rad-T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że bez sensu, pod jednym warunkiem, że belki stropowe nie będą leżały bezpośrednio na bloczkach Ytong i certyfikowany wykonawca napewno o tym wie. Belki powinny być tak podparte (u mnie krawędziaki 10x10cm), żeby między nimi i ścianą z Ytong'a zostało 4cm, w które wleje się się beton w czasie zalewania stropu. Wtedy belka nie opiera się na Ytong'u, tylko na warstwie betonu, a ten rozkłada obciążenie na większą powierzchnię.

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat kiedys byl dosc gruntownie dyskutowany w Muratorze, z przekrojami detali. O ile pamietam nie zalecane jest opieranie belek wprost na bloczkach, ale na wiencu moze byc, ja tak zrobilem. w takim rozwiazaniu wieniec przenosi obciazenia na duza powierznie i unikamy obciazen punktowych, a powierzchnia cegly tez jest niewielka wiec i rozklad obciazen niewiele sie zmienia.

Co na to fachowcy Pitbull, Abakus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cypel, zarówno wieniec, jak i podmurówka z cegieł są elementami liniowymi i pełnią tą samą role- zapobiegają zmiażdżeniu kruchego bloczka przez duże siły od belek, poprzez rozłożenie siły punktowej na liniową...to oczywiście uproszczenie, ale jeśli siłę od belki traktujemy jako punktową, to wieniec jest liniowy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Zarówno w instrukcji układania belek stropowych, jak również w zeszytach technicznych Ytonga prefarowanym rozwiązaniem jest ułozenie belek stropowych na tzw. poduszcze betonowej, która powstaje podczas betonowania całego zaszalowanego stropu. Wykonuje się ją w ten sposób, że układa się belki stropowe na podpartych belkach drewnianych(prostopadle do belkek stropowych tuż przy ścianie nośnej) oczywiście ok. 6-10 cm wyżej niż ściana z bloczków z betonu komórkowego pod wieńcem. Belki drewniane tym samym pełnią funkcję szalunku od wewnątrz pomieszczenia. Jeśli coś jest niejasne to sorry, zdecydowanie wolę rysowac niż tłumaczyć słowami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alanta, co do traktowania jednej warstwy cegieł na płask jako ciągłego elementu liniowego to bym mocno dyskutował. W rzeczywistości najprowdopodobniej gros ciężaru z belki przenosi cegła na której się ona opiera, co w porównaniu z wymiarami bloczka z bk stanowi dalej element punktowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Dziekuje za odpowiedzi. Nie daje mi to poki co spokoju. Dzisiaj rozmawialem z wykonawca - potem dzwonilem do Ytonga - a jeszcze potem czytalem zeszyty techniczne ytonga z obliczeniami i przykladami ukladania stropow na bloczkach ytonga. Wynika z nich ze mimo wszystko czy to poduszka czy warstwa cegiel nie jest potrzebna. Oto cytat:

"Stropy monolityczne i monolityczne-prefabrykowane (np. na belkach kratownicowych, takie jak TERIVA, FERT i inne) opiera sie na scianie z bloczkow Ytong za posrednictwem wienca zelbetowego, stanowiacego przedluzenie stropu w scianie.

 

Obecnosc w scianie zewnetrznej elementu docieplenia wienca zaburza rownomierny przekaz obciazenia z gornej kondygnacji na dolna i powoduje spietrzenie naprezen, ktore moze byc powodem powstania w scianie rysy pionowej w strefie nad warstwa ocieplajaca ......

W celu przeciwdzialania powstaniu takiej rysy nalezy ulozyc w spoinie wspornej nad stropem zbrojenie z pretow sr.3 o polu przekroju 100 mm2/m dlugosci sciany"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rad-T

Ja to rozumię tak: to przedłużenie stropu w ścianie to właśnie te 4cm betonu, które jakby przedłużają ścianę. Zrób tak jak pisałem wcześniej, bo tak robi się nie tylko w technologii Ytong.

 

ryniu

Mam strop Teriva. Zmyliły Cię może te krawędziaki. Na nich opierały się belki Teriva.

Pomysł z kształtkami U to chyba większe koszty.

 

Alanta

Belka stropowa może zgnieść bloczek, ale napewno nie "ściąć".

"Ostatnia warstwa z odmiany 600" a co z jej parametrami cieplnymi?

Ciągła warstwa betonu napewno lepiej - równomierniej rozłoży obciążenie niż warstwa cegieł, która ciągła nie jest.

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do mojej wypowiedzi... Krawędziaki, na których opierają się belki stropowe służą jedynie do ich "podniesienia" by uzyskać wolna przestrzeń pod nimi, która to wypełni sie podczas betonowania betonem i powstanie w ten sposób tzw. :poduszka betonowa". Krawędziaki te demontuje się wraz ze stemplami podczas rozszałowania stropu - tak więc nie zostają one w stropie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metal, może się niezręcznie wyraziłam, ale to zmiażdżenie pochodzi właśnie od dużej siły tnącej na podporze :smile:, a także od ugięcia stropu. Sprawę przenikalności cieplnej rozwiązuje się indywidualnie, poprzez wymurowanie bloczka 600 nie na pełną szerokość ściany, zostawiając miejsce na ocieplenie (łączone wyżej z ociepleniem wieńca). Cegła na dobrej zaprawie też moze pełnić rolę elementu liniowego, co prawda jest to lepsze w przypadku stropu monolitycznego (ja mam taki), w przypadku belek stropowych poduszka betonowa jest faktycznie lepsza od cegły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rad-T zrób tak jak pisze PIRAMIDKA.Deski wewnętrz dookoła pomieszczenia, tuż przy ścianie, podparte na stemplach, podniesione 4 cm powyżej ostatnich bloczków dla stworzenia poduszki betonowej. Na obwodzie oczywiście wieniec betonowy, który równomiernie przenosi cały ciężar stropu na wszystkie ściany nośne pomieszczenia, nad którym jest strop. Nie filozofować z dodatkowymi innymi cegłami czy bloczkami. Każda warstwa bloczków dźwiga na sobie następną nad nią razem ze wszyskim co jest powyżej.Najbardziej obciążona jest pierwsza dolna warstwa i o nią sie nie martwiłeś. Nie martw się też o tę warstwę, która dźwigac będzie strop, naciskający przez wieniec równomiernie na ściany. Inspektor niech się douczy.Żadne dodatkowe inne cegły, które będą stwarzać nierównomierny nacisk. Robiłem taki strop nad ścianami z Hebla. To to samo.Jest już nawet dach z dachówką i wszystko jest OK. Przyżywałem podobne problemy parę miesięcy temu, dzwoniłem tu i tam i doszedłem do tego, o czym pisze większość.Pozdrowionka dla wszystkich-Tad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam- zwróć uwagę na podparcia stempli.Stemple muszą stać na pewnych podkładkach, grube dechy i długie (jeśli nie ma wylewki na gruncie).Ja nie miałem wylewek i popodstawiali króciutkie deszczółki na rozmiękły przez opady grunt (glinę).Mimo moich sprzeciwów nie zmienili tych podkładek, twierdząc, że mają prawie 20-letnie doświadczenie na budowach.W czasie wylewania stropu stemple wlazły w grunt do 7 cm!!!Strop obwisł. Gdyby nie było mnie na budowie, strach mówić.... Wiedziałem gdzie jest wypożyczalnia sprzętu budowlanego i przywiozłem awaryjnie natychmiast 20 sztuk stempli stalowych z możliwoscią regulacji.Przez 4 godziny walczyliśmy przy dźwiganiu stropu i jakoś się udało, chociaż w jednym pomieszczeniu wisi 2 cm.Przy okazji też popękał wzdłuż belki, bo za długo się przy nim "grzebało".Pozdrowionka-Tad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...