Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pytania do uzytkowników kominka z płaszczem wodnym


Gość grend

Recommended Posts

Gość grend

1. Jak długo trzeba palić w kominku aby nagrzać bufor 1000l do 60 stopni - wkład 15 KW

2 Czy w momencie "ładowania" bufora jest jeszcze "energia" aby nagrzać dom o powierzchni 100m2 przez DGP? - tu tez jeszcze jest opcja że może zrobić saune i w tym momencie czy nie lepiej dac mniejszy wkład 12KW

3. Jak to wyglada w przypadku nadmuchu powietrza z zewnatrz jak jest -10 ? Czy ten kanał mozna jakoś zamykac albo "wysterować" - bo np zamykanie wlotu na scianie zewnetrznej to raczej nie wchodzi w gre. Będę miał wentylację grawitacyjną i nie wyobrażam sobie ze w momenci kiedy z kominka mam nawiew powietrza 24godziny na dobę przez rurę fi 150 mm. Czy można jakos "lepiej" dostarczac powietrze do kominka oczywiscie pomijając pobieranie tlenu z salonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak krótko odpowiem.

 

1. Zakładając, że będziesz miał odcięty odbiór to potrzeba ok 4-5 godzin dobrego palenia przy założeniu, że ten wkład ma 12kW na wodę.

 

2. Zależy jaki wkład tzn. Firma bo podziały mocy są różne - mam na myśli woda-powietrze. Na przykład wkład może mieć 15kW mocy, jego podział będzie 80% do 20% czyli 80% Energi idzie w wodę a 20% w powietrze. Na powierzchnię 100m potrzebujesz ok 8kW zakładając że jest to nowe budownictwo z dociepleniem itd., dlatego ja skłaniałbym się raczej ku 12kW i mniejszy bufor ok 500l

 

3. Tutaj znowu to samo zależy jaka firma, ponieważ część producentów robi kominki szczelne niemal w 100% i ich sterowanie opiera się właśnie na regulacji dopływu powietrza z zewnątrz, a co za tym idzie możesz zamknąć sobie za pomocą przesuwek to powietrze z zewnątrz i nie będziesz miał problemu z nawiewem zimnego powietrza w momencie kiedy nie używasz kominka. Jednak takim najbardziej sprawdzonym sposobem jest założenie ręcznej przepustnicy z pełnym zamknięciem na dopływie powietrza. Jak nie używasz to zamykasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne pytanie

 

Czy ktos moze mi doradzić jaki kominek wybrać? Che kominek z płaszczem wodnym, powierzchnia grzewcza to 200m2 z czego 50-70m2 to ogrzewanie podłogowe. Chcielibysmy kominek narozny ale czytałem, że w tym przypadku duzo ciepła "ucieka" przez szybe wiec prosze o doradzenie jaki inny kominek wybrać w kształcie panoramicznym.

 

Nie chciałbym powiedzieć, ze koszty nie graja roli ale zależy nam żeby wszystko było tak jak byc powinno więc czy ktos może mi powiedziec z jaka kwota bedziemy mieli do czynienia?? Kwota 15-20 tys wystarczy na to??

 

Dodam, ze dom jest nowo wybudowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PAWELWO

Może warto rozważyć zestaw

Wkład kominkowy (palenisko) i wymiennik wodny, najlepiej kondensacyjny stojący obok.

Informacje na temat kondensacji:

Wymienniki kondensacyjne:

W "zwykłych" kotłach (kominkach) grzewczych woda w wymienniku ciepła przejmuje energię od spalin, które schładzane są do określonej temperatury (np. 120 0C, ale z reguły wyższą).

To przekazywane ciepło nazywane jest w termodynamice tzw. "ciepłem jawnym". Spaliny zawierają też dodatkową energię tzw. "ciepło utajone". Ta forma energii zwana też "ciepłem kondensacji" lub "ciepłem parowania" jest zawarta w parze wodnej, powstającej w czasie spalania gazu (produkt spalania wodoru).

Podczas gdy tradyjnych wkładach kominkowych z płaszczem wodnym, niekondensacynych energia kondensacji zawarta w parze wodnej uchodzi niewykorzystana wraz ze spalinami do komina, wymienniki kondensacyjne są w stanie ją wykorzystać. Jest to związane z budową wymiennika ciepła, którego powierzchnia wymiany ciepła jest znacznie większa od wymienników w „zwykłych” kotłach. Dzięki temu w wymienniku ciepła po przejęciu "ciepła jawnego" od spalin, ma miejsce dalsze ich schładzanie do temperatury niższej niż temperatura kondensacji pary wodnej. W czasie procesu skraplania pary wodnej uwalniane jest ciepło kondensacji i przekazywane wodzie grzewczej w wymienniku ciepła.

 

Poprzez zastosowanie techniki kondensacyjnej możliwe jest wykorzystanie "ciepła kondensacji", ale i "ciepło jawne" jest efektywniej przekazywane wodzie grzewczej.

 

Więcej na temat UNICO Dragon X na stronach:

http://www.refrabox.com/

 

 

Tylko aby to miało sens, zresztą tak jak w tradycyjnych wkładach kominkowych z płaszczem wodnym, duża szyba jest przeszkodą dobrego działania.

Pozdrawiam

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, dom bedzie ogrzewany piecem na eco groszek ale również chcemy miec kominek z płaszczem wodnym żeby w np. jesienne dni palic kominkiem a nie piecem.

 

Słyszałem o tym, ze jesli płaszcz wodny to najlepiej jak najmniejsza szyba ale zależy nam na dużej szybie poniewaz salon ma 56m2 więc mały kominek wygladałby tam strasznie :no:

 

Więc jeśli moge prosic o podpowiedzi to bede bardzo wdzięczny bo jestem zielony w tych sprawach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, dom bedzie ogrzewany piecem na eco groszek ale również chcemy miec kominek z płaszczem wodnym żeby w np. jesienne dni palic kominkiem a nie piecem.

 

Słyszałem o tym, ze jesli płaszcz wodny to najlepiej jak najmniejsza szyba ale zależy nam na dużej szybie poniewaz salon ma 56m2 więc mały kominek wygladałby tam strasznie :no:

 

Więc jeśli moge prosic o podpowiedzi to bede bardzo wdzięczny bo jestem zielony w tych sprawach

 

Sam kominek nie uciągnie Ci takiej powierzchni od zimnego startu ponieważ musiałbyś palić w nim nieustannie przez kilkanaście godzin żeby wygrzać układ. Kominki z płaszczem wodnym służą generalnie do dogrzewania, podstawowym źródłem jest jakieś inne urządzenie (np: gazówka, w twoim przypadku piec na eko groszek idt), które zapewni wygrzanie układu, a kominek przejmuje jedynie priorytet, no chyba że ktoś ma małą powierzchnię grzewczą i bez podłogówki to sam kominek pociągnie. Proponuje przemyśleć temat, żebyś nie miał takiej sytuacji że w pewnym momencie stwierdzisz, że kominek Ci nie grzeje. W takich przypadkach jak Twój najlepszym wyjściem jest zamontowanie Bufora ok. 500 l, który temat powinien załatwić, a jeśli chodzi o wkład za przyzwoite pieniądze tzn. średnia półka to proponowałbym Hajduka albo Lechme, zadzwoń najlepiej do mich i dopytaj, który wkład ma dużą szybę i dobre parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem pamiętaj że:

Podczas gdy tradyjnych wkładach kominkowych z płaszczem wodnym, niekondensacynych energia kondensacji zawarta w parze wodnej uchodzi niewykorzystana wraz ze spalinami do komina, wymienniki kondensacyjne są w stanie ją wykorzystać. Jest to związane z budową wymiennika ciepła, którego powierzchnia wymiany ciepła jest znacznie większa od wymienników w „zwykłych” kotłach. Dzięki temu w wymienniku ciepła po przejęciu "ciepła jawnego" od spalin, ma miejsce dalsze ich schładzanie do temperatury niższej niż temperatura kondensacji pary wodnej. W czasie procesu skraplania pary wodnej uwalniane jest ciepło kondensacji i przekazywane wodzie grzewczej w wymienniku ciepła.

 

Poprzez zastosowanie techniki kondensacyjnej możliwe jest wykorzystanie "ciepła kondensacji", ale i "ciepło jawne" jest efektywniej przekazywane wodzie grzewczej.

 

W wymiennikach wodnych kondensacyjnych CONDENS, nie wskazane jest również instalowanie zaworów zwiększających temperaturę powrotu. Duża różnica między temperaturą spalin, a temperaturą wody drastycznie zwiększa oddawanie ciepła, czyli zdecydowanie zwiększa sprawność układu....

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominki z płaszczem wodnym służą generalnie do dogrzewania, podstawowym źródłem jest jakieś inne urządzenie (np: gazówka, w twoim przypadku piec na eko groszek idt), które zapewni wygrzanie układu, a kominek przejmuje jedynie priorytet,

 

Nie no gdybym to napisał ja to bym dostał po łapkach.Masz KZPŁW???Chyba od tego trzeba zacząć.Od razu powiem Ci ,że ja mam.Słynny na FM parowóz salonowy ale mam.Doskonale może być jako pierwsze źródło pozyskiwania ciepła a np. PG tylko jego ariergardą.Nie wciskaj na siłę swych zdolności kominkowych jeśli nie jesteś sezonowym praktykiem w paleniu KZPŁW.Ja tego nie kupuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no gdybym to napisał ja to bym dostał po łapkach.Masz KZPŁW???Chyba od tego trzeba zacząć.Od razu powiem Ci ,że ja mam.Słynny na FM parowóz salonowy ale mam.Doskonale może być jako pierwsze źródło pozyskiwania ciepła a np. PG tylko jego ariergardą.Nie wciskaj na siłę swych zdolności kominkowych jeśli nie jesteś sezonowym praktykiem w paleniu KZPŁW.Ja tego nie kupuje.

 

To po prostu różowe okulary na oczach, marki CONDENS...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to czarna magia dla mnie. Najlepiej byłoby iść do sklepu i powiedzieć, że chcę najlepszy ale znając sprzedawców to jak zobacza kogos kto nie ma zielonego pojęcia co kupuje to wcisną to czego chca sie pozbyć lub na czym maja największą marżę :o

 

Tak więc teraz to juz nie wiem nic. A może zamontować zwykły kominek i odpuścic płaszcz wodny skoro musiałbym palic nim 100 lat zeby nagrzać podłogówke i resztę domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to czarna magia dla mnie. Najlepiej byłoby iść do sklepu i powiedzieć, że chcę najlepszy ale znając sprzedawców to jak zobacza kogos kto nie ma zielonego pojęcia co kupuje to wcisną to czego chca sie pozbyć lub na czym maja największą marżę :o

 

Tak więc teraz to juz nie wiem nic. A może zamontować zwykły kominek i odpuścic płaszcz wodny skoro musiałbym palic nim 100 lat zeby nagrzać podłogówke i resztę domu

 

Eeee tam...Nie daj się ogłupić.

 

http://blog.kominki-batura.pl/?p=507

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to czarna magia dla mnie. Najlepiej byłoby iść do sklepu i powiedzieć, że chcę najlepszy ale znając sprzedawców to jak zobacza kogos kto nie ma zielonego pojęcia co kupuje to wcisną to czego chca sie pozbyć lub na czym maja największą marżę :o

 

Tak więc teraz to juz nie wiem nic. A może zamontować zwykły kominek i odpuścic płaszcz wodny skoro musiałbym palic nim 100 lat zeby nagrzać podłogówke i resztę domu

 

Ja palę w kominku ok 5-6 godzin aby nagrzać zbiornik buforowy o pojemności 1000l do temperatury ok 80 st. Zbiornik akumuluje ok 80 kWh ciepła. Na jak długo to wystarczy? Wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz strat cieplnych w domu. Jeżeli zamierzasz ogrzewać dom kominkiem, to uważam że wkład z płaszczem wodnym jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Problem tkwi w tym, że nie można na systemie oszczędzać i trzeba wszystko rozsądnie zaprojektować.

Kominki z płaszczem wodnym służą generalnie do dogrzewania, podstawowym źródłem jest jakieś inne urządzenie (np: gazówka, w twoim przypadku piec na eko groszek idt), które zapewni wygrzanie układu, a kominek przejmuje jedynie priorytet,

No, nie wiem ja u siebie nawet pieca na ekogroszek nie posiadam. Wkład z PW daje sobie świetnie radę, nawet w największe mrozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz Godzik i taka odpowiedz mi sie podoba, bo to załapałem :p

 

jaka powierzchnie domu masz?? Ja bedę posiadał piec na eko groszek i to on bedzie podstawowym żródłem ciepła ale w jesienne wieczory czy tez wiosenne dni bedę raczej palił tylko kominkiem.

 

Jaki poniosłeś koszt całej instalacji oraz kominka jeśli można wiedziec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jaki duży dom ma Mariusz. Ja mam 300 m2 i PW daje radę. Jako alternatywę mam ....inne kominki (piecokominki):D Nie po to by wspomagać system wodny, tylko by go ewentualnie wykluczyć.

 

Przykład Mariusza i mój, jest odpowiedzią na pytanie CZY KOMINEK DA RADĘ? Jasne, że da! I to w zupełnie przeciwstawnych konfiguracjach. Ja nie mam bufora, Mariusz korzysta z niego w sposób wręcz idealny. Mariusz ma na powrocie 55o C, ja mam tyla na wyjściu z kotła. Obaj mamy ciepło, obaj jesteśmy zadowoleni. Obaj mamy instalacje w zasadzie bezobsługowe.

 

Mariusz, Ty masz układ ciśnieniowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominkiem ogrzewam 250 m2 powierzchni mieszkalnej, oraz ok 150 m2 warsztatu (tu jednak CO wspomagane jest kominkiem konwekcyjnym).

Układ mam otwarty, wcześniej używałem pieca na wungiel. W tym roku planuję odkamienienie systemu i zmianę naczynia wzbiorczego na ciśnieniowe, ponieważ zauważyłem spadek wydajności wkładu związany z odłożeniem się kamienia w płaszczu wodnym. :mad:

 

Zbiornik buforowy - uważam, że nie zawsze jest potrzebny. Czasem można go zastąpić niewielkim sprzęgłem hydraulicznym. Zasadność zastosowania bufora zależy od wielu czynników. Po pierwsze - musimy być pewni, że wystąpi nadprodukcja ciepa i będzie co akumulować. Przecież nie będziemy palili w kominku tylko po to, aby naładować zbiornik i dopiero po tym włączali ogrzewanie... Po drugie - sposób użytkowania kominka. Uważam, że nie ma sensu stosować dużego zbiornika buforowego u kogoś, kto nie będzie używał kominka regularnie. Wychłodzony zbiornik znacząco opóźnia start ogrzewania. Oczywiście można temu zaradzić, umiejętnie go podłączając. Trzeba tylko wiedzieć jak, a z doświadczenia wiem, że z tym jest największy problem.

 

Mariusz ma na powrocie 55o C
w tym sezonie zmieniłem termostat, teraz mam na powrocie 62st. :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60 o C na WYJŚCIU z kotła mojej instalacji grozi linczem palacza przez współplemieńców (nawet w mrozy):rolleyes:

 

Nie polecam jednak tego rozwiązania hydraulikom z powierzchowną wiedzą i krótkim stażem w zawodzie. Co do kamienia, nie mogę się wypowiadać. Brak takiego zjawiska w instalacji ciśnieniowej. Wodę dolewałem ostatnio dwa lata temu (pewnie dwa, albo trzy litry ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...