Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazowe a 40m²


leinad80

Recommended Posts

Witam,

Odnoszę wrażenie, ze im więcej czytam tym mniej wiem. Mój problem polega na tym, ze postanowiłem wymienić matce stara instalacje węglowa na ogrzewanie gazowe i nie wiem jaki kocioł wybrać. Mieszkanie jest male 40 mkw i z informacji znalezionych w sieci wyczytałem, ze piec kondensacyjny nie jest jest najlepszym wyborem ( długi zwrot inwestycji, o ile w ogóle zdąży się zwrócić). Padło na kocioł zwykły z zamkniętą komorą spalania 2-funkcyjny, ale moc minimalna takich kotłów to około 9 kw (przynajmniej mi takie udało się wynaleźć), co przy tak mały metrażu to chyba w największe mrozy będzie potrzebne). Nie znam zapotrzebowania na ciepło, ale mieszkanie jest stare(poniemieckie), nieocieplone z pełnej cegły mury około 0,5 metra,wysokie na 3m, okna i drzwi wymienione, jedna ściana ciepła (sąsiad), pod podłoga piwnica.

Liczę, że pomożecie naprowadzić mnie na właściwą ścieżkę w wyborze kotła.....

POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś są ludzie, którzy ogrzewają dużo większe domy prądem i nie mają ogromnych rachunków. do umycia naczyń i wzięcia prysznica przez 1 osobę wystarczy bojler 80 litrów. w mieszkaniu, które w najgorszym przypadku będzie potrzebowało 6 kW chcesz dac kocioł 24 kW? w okresie przejsciowym ten kocioł będzie sie włączał i wyłączał. skoro w wodzie są minerały to chyba oczywiste, że organizm je pobiera, po cos ludzie kupuja wodę mineralna, jak nie wierzysz to pij demineralizowaną. jesteś handlarzem filtrów czy dałeś sobie wcisnąć taki za kupę kasy i za wszelką cenę szukasz usprawiedliwienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie denerwujcie się bo złość piękności szkodzi:no: :p Właśnie na takie spory cały czas napotykam. Jedni mówią jedno- inni 2-f, kondensacyjny drudzy zwykły. Początkowo odrzucałem 1-f, bo wydaje mi sie, ze zasobnik dla jednej osoby to strata pieniedzy.

Jeśli 2-f to jaki: zwykły czy kondensacyjny? Może jakieś polecicie? Moge kupić za dobre pieniądze vitopend 100 (2000zł) ale czy moc od 10,7 kw to dobry wybór? Przedstawiciel viessmanna twierdzi, ze tak no ale "każdy żyd swój towar chwali"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie kondensaty się opłacają ale przy 40 metrach to chyba niema sensu i wyjątkowo wybrałbym turbo. myślałem o bojlerze takim elektrycznym z weżownicą za 400 zl bo te stojące to od tysiaka. jest na rynku coś co się nazywa dwufunkcyjny z zasobnikiem o małej pojemności ale to działa jak jednofunkcyjny a czemu tak nazwali to nie mam pojecia, chyba żeby wyglądało na cos nowego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co inni koledzy piszą mają rację, warto uwzględnić jeszcze pod uwagę jaka jest odległość od kotła do punktu poboru wody. Zbyt duża odległość spowoduje długie oczekiwanie na ciepłą wodę oraz duże straty wody, co nie jest bez znaczenia przy obecnych cenach. kierując się wyborem kotła uwzględnij też dostęp do serwisu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BrodowskiG- kociołek bedzie w szafce w kuchnii, wiec zbiornik to trochę problem (choć nie do nierozwiązania) ale przy braku cyrkulacji to tak trzeba czekać chwilkę na ciepłą wodę

pegaziatko - a co z mocą takiego kotła? czy 10,7 kw to nie za dużo, bo kocioł bedzie zawsze chodził z mocą minimalną a to i tak sporo z nadwyżką.

 

Innych czytających też oczywiście zachęcam do podzielenia się swoją wiedzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli moc będzie większa od zapotrzebowania to kocioł nie będzie chodził ciągle tylko będzie taktował. osiagnie maksymalną temperaturę wody i będzie musial sie wyłączyć bo nie będzie odbioru ciepła, jak woda ostygnie o kilka stopni to ponownie sie włączy. oszacuj sobie zapotrzebowanie na ciepło, to co Ci wyjdzie odnosi sie do największych mrozów, średnio -20, a takich mrozów są góra 2 tygodnie, średnio w sezonie chodzi na połowie tego co wyliczysz, -5 +5 na zawnątrz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...