Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

trzeba wybudować kotłownie + koszty działki pod nią

w zależności od alternatywnego systemu dochodzi budowa komina i obróbki blacharskie

dodatkowo ciężko znaleźć kocioł o odpowiednio malej mocy i obsługa jest upierdliwa, w tym wnoszenie opału do kotłowni

 

PS w sumie to tytuł mógłby dotyczyć wszystkich stałopalnych

Edytowane przez BrodowskiG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat tylko na ekogroszek, a nie na węgiel, jako taki?Jeżeli chodzi o ogrzewanie węglowe to jest to jak najbardziej opłacalne ekonomicznie, a ponadto najlepiej zabezpiecza nas przed problemami na wypadek W, czy też klęsk żywiołowych.

Jedyny mankament to brud,syf i konieczność obsługi takiego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akurat tylko na ekogroszek, a nie na węgiel, jako taki?Jeżeli chodzi o ogrzewanie węglowe to jest to jak najbardziej opłacalne ekonomicznie, a ponadto najlepiej zabezpiecza nas przed problemami na wypadek W, czy też klęsk żywiołowych.

Jedyny mankament to brud,syf i konieczność obsługi takiego systemu.

 

Ekonomicznie wychodzi nie najgorzej, ale i nie powala - poza tym, żeby było dobrze to trzeba umieć to obsługiwać. Natomiast argument o zabezpieczeniu kompletnie do mnie nie przemawia - w sensie żeby na codzień babrać się w syfie, bo w razie W.... W razie W wolę mieć kominek, który na codzień zdobi mój salon (nawet nierozpalany ładnie wygląda IMHO), a ogrzewanie i CWU realizować w bardziej cywilizowany sposób;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dom będzie odpowiednio duży i odpowiednio zaludniony, to kociołek najmniejszej możliwej mocy na ekogroszek może się okazać wcale nie za mocny. W skali dużego domu koszt kotłowni i komina nie będzie taki ciązył jak w domku o powierzchni 100m. Czy takie kalkulacje, wbrew nowoekomowie, bierzecie pod uwagę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do map78.... i trzeba umieć dobrać moc a po tym co znajdziemy na forum widać, że jest problem

do gondolierzy... im większe zapotrzebowanie na moc tym ważniejsze są koszty eksploatacyjne, natomiast im mniejsze zapotrzebowanie tym istotniejsze są koszty inwestycji, nie przeliczałbym komina na metry tylko zobaczył jaka jest różnica pomiędzy całkowitym kosztem jednego systemu a drugiego. nie znając trwałości urządzenia ani zużytej energii ciężko jest wybrać najtańsze rozwiązanie ale coś tam można szacować, jak wyjdzie podobnie to wziąć to co wygodniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dlaczego akurat tylko na ekogroszek, a nie na węgiel, jako taki?Jeżeli chodzi o ogrzewanie węglowe to jest to jak najbardziej opłacalne ekonomicznie, a ponadto najlepiej zabezpiecza nas przed problemami na wypadek W, czy też klęsk żywiołowych.

Jedyny mankament to brud,syf i konieczność obsługi takiego systemu.

Oczywiście węgiel podobnie jak i inne paliwa stałe i nie chodzi jedynie o koszt eksploatacji ale o cały system grzewczy bo to nie jest jedno i to samo.

System grzewczy na ekogroszek składa się z kotła,do tego dochodzi konieczność postawienia komina,ten komin trzeba obrobić ponad dachem materiałem ozdobnym,do tego dochodzi konieczność wybudowania osobnej kotłowni na kocioł,gdyż jak wiadomo węgiel jest brudnym paliwem grzewczy,do tego dochodzi w końcu konieczność wygospodarowania czyt.zajęcia czyt.dobudowania dodatkowego miejsca na składowisko opału.

Jak widać jest spoko kosztownych składników i inwestycji jakie trzeba ponieść,żeby pisać o całościowym systemie grzewczym na ekogroszek czy jakiekolwiek paliwo stałe.

Po podliczeniu tych składników wychodzą nam bardzo poważne koszty,zatem całościowo system grzewczy na paliwo stałe nie jest wbrew pozorom tanią inwestycją jak w większości mylnie uważają inwestorzy a jest wręcz bardzo drogą inwestycją.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był i jest.

Za nowe domy rozumiem te budowane po 2009r.

Zapraszam do dyskusji :)

 

Artur temat założony przez Ciebie powinien brzmieć

[h=2]Dlaczego system grzewczy - pompa ciepła jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach[/h]bo dziwnie tak zakładać wątek i pisać o czymś czego się nie ma, nie testowało...baaaa nawet się za to nie zapłaciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście węgiel podobnie jak i inne paliwa stałe i nie chodzi jedynie o koszt eksploatacji ale o cały system grzewczy bo to nie jest jedno i to samo.

System grzewczy na ekogroszek składa się z kotła,do tego dochodzi konieczność postawienia komina,ten komin trzeba obrobić ponad dachem materiałem ozdobnym,do tego dochodzi konieczność wybudowania osobnej kotłowni na kocioł,gdyż jak wiadomo węgiel jest brudnym paliwem grzewczy,do tego dochodzi w końcu konieczność wygospodarowania czyt.zajęcia czyt.dobudowania dodatkowego miejsca na składowisko opału.

Jak widać jest spoko kosztownych składników i inwestycji jakie trzeba ponieść,żeby pisać o całościowym systemie grzewczym na ekogroszek czy jakiekolwiek paliwo stałe.

Po podliczeniu tych składników wychodzą nam bardzo poważne koszty,zatem całościowo system grzewczy na paliwo stałe nie jest wbrew pozorom tanią inwestycją jak w większości mylnie uważają inwestorzy a jest wręcz bardzo drogą inwestycją.

 

Pitu, pitu...

 

komin

A do kominka komina nie trzeba budować ? A dla wentylacji grawitacyjnej nie trzeba ? Przecież można jeden postawić i dla CO węglowego i dla kominka, ba, nawet dla wentylacji jeden i ten sam, kwestia projektu.

Nie każdy systemowe buduje, można z cegły.

 

 

osobna kotłownia

Można kotłownie w piwnicy wydzielić, można w pomieszczeniu gospodarczym na parterze, można w garażu. Wystarczy wymogi spełnić, a i wentylacja musi być grawitacyjna. Jak ktoś z natury jest brudasem, to ciężko mu raz w tygodniu podłogę zamieść i zmyć mopem.

 

miejsce na składowanie opału

No fakt, dwa metry kwadratowe to ogromna powierzchnia, pewnie osobny projekt indywidualny na to potrzeba, a kto komu zabrania kupować sobie po woreczku raz na 2-3 dni ?

 

 

Masz psa ? Pewnie nie.

Wiesz ile taki bernardyn potrafi zeżreć na dobę a ile wydalić i jeszcze biegać z nim trzeba i po nim sprzątać.

Taki kocioł na ekogroszek przy nim to pikuś - Pan pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najważniejszą kwestią przeciwko ekosyfowi i innym jego odmianom, jest konieczność babrania się w tymże.

Żebym nie wyszedł na poplecznika Arturka, to dodam że mam za sobą 10 sezonów z kotłem za pan brat.

Ludzie! Nawet kosztem wykończenia, warto dobrze ocieplić chałupę i grzać bezobsługowo. Co z tego że będziecie chodzić po parkietach i płytkach za 200zł.? Co z tego że będziecie trzaskać drzwiami za 1500? ... ?

Jak raz w tygodniu wyjdziecie z kotłowni umorusani jak górnik po zmianie na przodku czy w ścianie.

Ja wiele skorzystałem dzięki wiedzy zaczerpniętej z FM. Tym postem spłacam dług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wychodzi że na własnej skórze przerabiam wszystko:

przez wiele lat - węgiel razem z jego przyjemnościami - rąbanie drzewa,znoszenie go do piwnicy,ładowanie węgla do piwnicy, rozpałka, wywalanie popiołu,czyszczenie z nagaru itd.

teraz gaz - cud,miód,malina - bo założony wiele lat temu - najpierw kociołek atmosferyczny(Termet) od 10lat z zamkniętą komorą spalania(Saunier-Duval)

w budowanym - będzie czysty prąd ( no coż człowiek starzeje się i robi sie wygodny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych domach....Ale jakich domach?

W tych budowanych na zasadzie "Panie powyżej 12 cm styropianu to się nie opłaca"

Czy lepiej izolowanych np. posadzka 20, ściany 20, dach 30-35 cm.

Ja buduje ten lepiej izolowany, jestem na etapie instalacji i cały czas nie mam wybranego sposobu ogrzewania.

Dom ma zapotrzebowanie na CO wg OZC 7000 KWh/rok . (150m2)

 

I co tu robić gdy nie ma gazu za płotem?

Na początku przy proj. domu wybór padł na ekogroszek.

Ale jaki piec na "eko"groszek nie będzie się dusił przy dość małym zapotrzebowaniu na ciepło,

gdzie w domu 100 podłogówki?

Dlatego na cel obraliśmy pompę ciepła, po otrzymaniu ofert na gruntową (40-70 tys), od razu zrezygnowaliśmy.

Następnie butla gazu - koszty eksploatacji straszne.

Później zacząłem się rozglądać za pompą PW, koszt 20 tys z instalacją.

Teraz celuje w bufor ciepła i zwykły piec - koszt całej kotłowni poniżej 10 tys.

 

Oczywiście chciałbym mieć czyste rączki i ogrzewać pompą ale wykańczanie domu wykańcza finansowo i wtedy liczy się każdą złotówkę.

Mam wielu znajomych co chwalą sobie ogrzewanie na ekogroszek i pewnie też bym poszedł w ta stronę

ale m.in po wizytach na tym forum dołożyłem ocieplenia i nie jestem pewien czy taki piec się sprawdzi w moim domu.

Pompa ciepła byłaby może ekonomicznie uzasadniona gdyby jej ceny zeszły na ziemię.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

No i tu wychodzi "świadomość" inwestorów,że to izolacja jest najtańszym sposobem na niskie rachunki za ogrzewanie a nie węgiel czy ekogroszek.

Przewidywane zużycie energii na ogrzewanie masz 7000kWh,gdybyś zdecydował się na system grzewczy na prąd urządzenie grzewcze to koszt tylko 2,5-3tys.zł i oszczędzasz sporo kasy tym samym na konieczności postawienia komina,oszczędzasz na różnicy w koszcie zakupu kotła,nie musisz martwić się czy budować dodatkowego pomieszczenia na pralnio-suszarnie i nie musisz myśleć czy dobudować pomieszczenia gdzie będziesz skladowal paliwo.Oszczędności na inwestycji z tego tytułu liczę na ok.20tys.zł

Rachunki za ogrzewanie przy Twoich 7000kWh to ok.2,5tys.zł,dla jednych dużo dla innych mało.

Mało będzie dla ludzi,którzy do tej pory mieszkali w mieście w bloku na 60m2 i płacili miesięczny czynsz a dużo dla ludzi,którzy do tej pory mieszkali w starych domach grzejac gałązkami i śmieciami.

Przypominam,to daje system grzewczy tylko za max.3tys.zł.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowych domach....Ale jakich domach?

W tych budowanych na zasadzie "Panie powyżej 12 cm styropianu to się nie opłaca"

Czy lepiej izolowanych np. posadzka 20, ściany 20, dach 30-35 cm.

Ja buduje ten lepiej izolowany, jestem na etapie instalacji i cały czas nie mam wybranego sposobu ogrzewania.

Dom ma zapotrzebowanie na CO wg OZC 7000 KWh/rok . (150m2)

 

I co tu robić gdy nie ma gazu za płotem?

Na początku przy proj. domu wybór padł na ekogroszek.

Ale jaki piec na "eko"groszek nie będzie się dusił przy dość małym zapotrzebowaniu na ciepło,

gdzie w domu 100 podłogówki?

Dlatego na cel obraliśmy pompę ciepła, po otrzymaniu ofert na gruntową (40-70 tys), od razu zrezygnowaliśmy.

Następnie butla gazu - koszty eksploatacji straszne.

Później zacząłem się rozglądać za pompą PW, koszt 20 tys z instalacją.

Teraz celuje w bufor ciepła i zwykły piec - koszt całej kotłowni poniżej 10 tys.

 

Oczywiście chciałbym mieć czyste rączki i ogrzewać pompą ale wykańczanie domu wykańcza finansowo i wtedy liczy się każdą złotówkę.

Mam wielu znajomych co chwalą sobie ogrzewanie na ekogroszek i pewnie też bym poszedł w ta stronę

ale m.in po wizytach na tym forum dołożyłem ocieplenia i nie jestem pewien czy taki piec się sprawdzi w moim domu.

Pompa ciepła byłaby może ekonomicznie uzasadniona gdyby jej ceny zeszły na ziemię.

Pozdrawiam

 

 

Ja ogrzewam u Siebie około 165m2 po podłogach. Instalacja i ocieplenie takie jak w podpisie. Możesz zobaczyć na linka w moim podpisie i zobaczyć jak zachowuje się kocioł przy małym zapotrzebowaniu.

Obecnie idzie 0,1 - 0,2 kg na godzinę pracy ...

 

Od końca września do dziś zużyłem chyba 2 tony opału. 1 tona miału za 600zł i jedna ekogroszku za 800zł czyli za CO + CWU kosztowało mnie 1400zł. Czy to aż tak duuużo ????

 

A koszty ?

 

Kocioł - 6500zł , komin w domu mam jeden (2 kanały spalinowe i 2 wentylacyjne). Kotłownia służy za spiżarnie i pralnio-suszarnię ...

 

Dla porówniania Arturo ma mniejszy dom od mojego , dużo lepiej ocieplony (z materiałów o najlepszych parametrach) , ma dużo lepsze okna , ma płytę fundamentową i zużył prądu na CO + CWU (+ 1 MP drewna) przy pompie ciepla za kwotę wyższą niż ja ...

 

Mi właśnie jak zapewne większości inwestorom zależy na jak najniższym koszcie instalacji i później możliwie najniższych kosztach ogrzewania a ciągle węgiel tutaj ma bardzo wysoką "opłacalność" ...

 

Ja bym chciał pompę gruntową bo tylko taka może zapewnić mi koszty zbliżone a nawet niższe niż kocioł na ekogroszek ale nie stać mnie na takie inwestycje jak podałeś ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu wychodzi "świadomość" inwestorów,że to izolacja jest najtańszym sposobem na niskie rachunki za ogrzewanie a nie węgiel czy ekogroszek.

Przewidywane zużycie energii na ogrzewanie masz 7000kWh,gdybyś zdecydował się na system grzewczy na prąd urządzenie grzewcze to koszt tylko 2,5-3tys.zł i oszczędzasz sporo kasy tym samym na konieczności postawienia komina,oszczędzasz na różnicy w koszcie zakupu kotła,nie musisz martwić się czy budować dodatkowego pomieszczenia na pralnio-suszarnie i nie musisz myśleć czy dobudować pomieszczenia gdzie będziesz skladowal paliwo.Oszczędności na inwestycji z tego tytułu liczę na ok.20tys.zł

Rachunki za ogrzewanie przy Twoich 7000kWh to ok.2,5tys.zł,dla jednych dużo dla innych mało.

Mało będzie dla ludzi,którzy do tej pory mieszkali w mieście w bloku na 60m2 i płacili miesięczny czynsz a dużo dla ludzi,którzy do tej pory mieszkali w starych domach grzejac gałązkami i śmieciami.

Przypominam,to daje system grzewczy tylko za max.3tys.zł.

 

Za te max. 3 tys. to jaki system proponujesz?

 

Jeśli chodzi o urządzenie grzewcze....

Cz ja muszę być projektantem, budowlańcem, elektrykiem i hydraulikiem w jednym budując dom?

Trzeba zmienić system projektowania, bo widział ktoś projektanta, który przy projektowaniu bierze pod uwagę ilość zapotrzebowania na energię i robi symulację jak by wyglądało ogrzewanie prądem, węglem czy gazem?

Uwzględniając oczywiście koszty kominów, kotłowni, cen paliw i życzenia inwestora.

Ja takiego nie spotkałem, gdybym spotkał może nie musiałbym się radzić jakie źródło ogrzewania wybrać.

 

Każdy fachowiec na budowie + sąsiedzi nie mogą pojąć po co 20 cm styropianu, po co WM no i oczywiście, że w domu i tak będzie zimno bo podłogówka nie dogrzeje. I kogo tu się radzić...

 

"Jak żyć Panie premierze?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te max. 3 tys. to jaki system proponujesz?

 

Jeśli chodzi o urządzenie grzewcze....

Cz ja muszę być projektantem, budowlańcem, elektrykiem i hydraulikiem w jednym budując dom?

Trzeba zmienić system projektowania, bo widział ktoś projektanta, który przy projektowaniu bierze pod uwagę ilość zapotrzebowania na energię i robi symulację jak by wyglądało ogrzewanie prądem, węglem czy gazem?

Uwzględniając oczywiście koszty kominów, kotłowni, cen paliw i życzenia inwestora.

Ja takiego nie spotkałem, gdybym spotkał może nie musiałbym się radzić jakie źródło ogrzewania wybrać.

 

Każdy fachowiec na budowie + sąsiedzi nie mogą pojąć po co 20 cm styropianu, po co WM no i oczywiście, że w domu i tak będzie zimno bo podłogówka nie dogrzeje. I kogo tu się radzić...

 

"Jak żyć Panie premierze?"

 

Bo forum jest np. po to aby podpatrzeć jakiś pomysł czy wymienić doświadczenia z innymi użytkownikami... Kiedyś tu tak było. Tu fachowców nie znajdziesz. Znasz jakiegoś fachowca czy godnego zaufania sprzedawcę, który cały dzień siedzi na forum i produkuje setki postów (oczywiście wszystkie na tę samą nutę) ?? :p na chwilę obecną nigdy w życiu nie zadałbym pytania na tym forum typu: jakie ogrzewanie, jaki kocioł, jaka izolacja itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...