Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

...Dom silka18+20 grafit,strop 30cm,podłoga 20cm,jeden komin,brak kotlowni,WM z reku bez nawiewnikow i bez kanałów went.

Kalkulator i licz.WM z reku 5,5tys.zł.

 

Zbieg okolicznosci.....

 

Znowu???:lol2: Ciekawe czy zgodnie z regulaminem zbanowany uzytkownik moze nadal pisac na forum pod innym nickiem...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja mysle ze to zaden absurd dla nowych domow....

 

Te domki jednorodzinne maja filtry? Belchatow smierdzi na cala Polske?

Bo domki jednorodzinne rozsiane po kraju tak...

:D

 

Oczywiście, ze domki nie mają filtrów i są rozasiane po całym kraju :D

Poczytaj sobie jednak o dwóch rzeczach: ilości CO2 emitowanego tylko przez Bełchatów i emisję CO2 z 1 kWh energii z węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ludzie co wy z tym CO2. przecież to gaz neutralny potrzebny roślinom. podczas spalania powstaje o wiele groźniejszy CO (czad), a dodatkowo w piecach z nadmuchem tlenki azotu odpowiedzialne za smog kwaśne deszcze, raka, koklusz i gradobicie (hihi). CO2 to największy szwindel ostatnich czasów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko odpowiedz mi na pytanie, kto instalując piec na ekogroszek lub węgiel robi takie ocieplenie, żeby mieć zużycie energii na poziomie 40kwh/m2/rok ?

Zrobię super ocieplenie, wydam na to spore pieniądze a efekt będzie taki, że piec na ekogroszek będzie przewymiarowany i osiągnie niską sprawność.

 

Super, jakby ktoś podał koszt zejścia z tych 80-100kwh/m2/rok do 40-50kwh/m2/rok, ale nikt, kto ma pc tego nie poda.

 

Są już piece na ekogroszek z podajnikiem o mocy 7kw.

 

 

no tak nikt nie podaje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he no nie ujedziesz dzisiaj z nami

ja mam dom o zapotrzebowaniu 3,1 kw a kupiłem pompę 10 kw

dla mnie pompa byłaby idealna 6kw[i tak z zapasem] zaoszędziłbym coś około 2 tyś

takie były koszty mego przeinwestowania

 

w izolacje dołożyłem 8,5 tyś plus 2,5 tyś za isomury

11 tyś dodatkowo-plus przede wszystkim pilnowanie szczegułów na kolanach

od tych tych 11 tyś odejmuję koszty kotównii ze składzikiem [8m2 chociaż]

mój dodatkowy koszt na każdym etapie to od mojego dodatkowego kosztu odejmuje 8m2 po 2000 zł = no własnie co mam napisać? że jestem do przodu ?

no i jeszcze niewinny komin do pieca

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko odpowiedz mi na pytanie, kto instalując piec na ekogroszek lub węgiel robi takie ocieplenie, żeby mieć zużycie energii na poziomie 40kWh/m2/rok ?

Zrobię super ocieplenie, wydam na to spore pieniądze a efekt będzie taki, że piec na ekogroszek będzie przewymiarowany i osiągnie niską sprawność.

 

Super, jakby ktoś podał koszt zejścia z tych 80-100kWh/m2/rok do 40-50kWh/m2/rok, ale nikt, kto ma PC tego nie poda.

 

Są już piece na ekogroszek z podajnikiem o mocy 7kW.

 

w tamtym tygodniu odpowiadałem jw. ja z tych 80 zszedłem do 30 ale te koszty 11 tyś to i tak byłyby zmarnowane bez pilnowania wszystkiego

11 tyś to raptem 5-6 m2 mniejszy dom wystarczy wybudować [tak się dziwnie składa że najlepiej składzik na węgiel] żeby była kasa na dodatkowe ocieplenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he no nie ujedziesz dzisiaj z nami

ja mam dom o zapotrzebowaniu 3,1 kw a kupiłem pompę 10 kw

dla mnie pompa byłaby idealna 6kw[i tak z zapasem] zaoszędziłbym coś około 2 tyś

takie były koszty mego przeinwestowania

 

w izolacje dołożyłem 8,5 tyś plus 2,5 tyś za isomury

11 tyś dodatkowo-plus przede wszystkim pilnowanie szczegułów na kolanach

od tych tych 11 tyś odejmuję koszty kotównii ze składzikiem [8m2 chociaż]

mój dodatkowy koszt na każdym etapie to od mojego dodatkowego kosztu odejmuje 8m2 po 2000 zł = no własnie co mam napisać? że jestem do przodu ?

no i jeszcze niewinny komin do pieca

 

Mam do Ciebie pytanie, ile dałeś za pompę ciepła + montaż ?

Twoje obliczenia są jakieś dziwne. Kilka stron wcześniej była podawana oferta PC dla małego domku +montaż wychodziło ok. 20 000zł.

Potem liczyliśmy te koszty przy ekogroszku, 6000zł piec, 4000zł "nieszczęsny" komin i 6m2 kotłowni, nawet jak ją liczyć po 1500zł/m2 wyjdzie 9000zł. razem 6000+4000+9000zł = 19 000zł. Chociaż moim osobistym zdaniem te 6m2 kotłowni postawi się taniej niż za 9000zł systemem gospodarczym, ale niech zostanie. Większej kotłowni naprawdę nie potrzeba.

Także można to uśrednić że komin + kotłownia + piec = pompa ciepła + montaż.

Nie rozumiem więc jak jesteś do przodu ?

 

Moim zdaniem trzeba wydać plus minus 15-20 tys zł więcej przy pompie ciepła na mały domek (licząc wszystkie koszty), żeby koszty ogrzewania PC były zbliżone do kosztów ogrzewania węglem. Komfort cieplny (temp. w domu pozostawiam do dyskusji). Wiem jedno, znam kilka przypadków osób, które przeszły z węgla na gaz np. i temp. w domu w zimę spadła im o kilka stopni.

 

Czy ktoś poda realnie, ile grzeje PC w II taryfie a ile w I taryfie? (chodzi o czas). Bo ciągle tylko podajecie koszty na podstawie OZC dla II taryfy.

I jak kształtuje się u Was temperatura w nocy a jak w dzień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to CO2 szczypie w oczy...?

Moze to to wczoraj zrobilo zapore dymna na ulicy... A bylo 18*...

No ale trzeba CWU grzac...

 

1kWh z Belchatowa to wiecej CO2 anizeli 1kWh z wegla w domu.?

 

A czastki stale?

 

Dla mnie osobiście ogrzewanie prądem uważam za "czyste" dla środowiska, jeżeli prąd zostanie uzyskany z energii odnawialnej, nie z węgla.

A z tą zaporą dymną hmm, mam w domu piec na miał (najtańszy możliwy opał) i w lato, kiedy piec nie pracuje grzeje CWU prądem :)

Nie rozumiem trochę grzania CWU latem piecem na węgiel.

 

Pamiętaj większość osób nie umie palić węglem, palą z dołu i zawsze będzie z tego masę dymu. Jakoś z domów co mają ekogroszek tej zapory dymnej nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort cieplny (temp. w domu pozostawiam do dyskusji). Wiem jedno, znam kilka przypadków osób, które przeszły z węgla na gaz np. i temp. w domu w zimę spadła im o kilka stopni.

 

Czy ktoś poda realnie, ile grzeje PC w II taryfie a ile w I taryfie? (chodzi o czas). Bo ciągle tylko podajecie koszty na podstawie OZC dla II taryfy.

I jak kształtuje się u Was temperatura w nocy a jak w dzień ?

 

Komfort cieplny po zmianie pozostał na tym samym poziomie - w domu ok 23st.

U mnie tej zimy pompa pracowała 85% w taniej taryfie - powinno być lepiej ale nie mam 100% podłogówki, więc jak temp zewnętrzna spada poniżej -5st to wchodzę w drogą - z tymże ja nie dopuszczam do wahań temp wewnętrznej >0,5st, czyli jak temp spadnie do 22,5st to automatycznie włączy się pompa.

Przy tych proporcjach zużycia cena kWh energii to jakieś 0,4zł. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trzeba wydać plus minus 15-20 tys zł więcej przy pompie ciepła na mały domek (licząc wszystkie koszty), żeby koszty ogrzewania PC były zbliżone do kosztów ogrzewania węglem.

Ileż razy można powtarzać,że jeśli na ścianie,w stropie na podłodze będzie taka sama izolacja przy węglu i przy pompie to koszty ogrzewania będą przy węglu i przy pompie podobne.

Koszt kWh czyli koszt energii potrzebnej do ogrzania domu będzie podobny przy węglu i przy pompie w takim samym domu.

A w małym domu,gdzie kocioł będzie przewymiarowany o 300% czyli będzie pracował ze słabą sprawnoscią koszty będą niższe przy pompie jak przy węglu,przy takiej samej izolacji.

Zrozum to !

Czemu z uporem maniaka powtarzasz ciągle te same banialuki ?

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze raz ale juz ostatni ok? Bo koszt inwestycji w komin i pomieszczenie odpada...

 

 

 

A dlaczego nie? Pompiarze, gaziaze moga palic dla relaksu a groszkowcy juz nie? Czyzby jakas gorsza klasa spoleczna, ktorej odrobina relaksu sie nie nalezy?

 

Po pierwsze, oszczednosć na kominie, tylko w w projektach, w ktorych kotlownia sąsiaduje z salonem.

Wcale to nie jest normą, po tym co widze w projektach typowych. Salon obok kotlowni...? Slabe...

 

Nie rozumiem, też, dlaczego odpada koszt inwestycji w POMIESZCZENIE. To niby ekogroch stoi w tym samym pomieszczeniu, co kominek ?

 

 

Co do komina i kotla...

Jakbym miał tego pecha i musiał grzac wąglem, to bym na kominek nawet nie spojrzał...

W przypadku gazu to kominek ma jeszcze sens, bo to jakas oszczędnosc + relaks, w przypadku pc tylko relaks, w przypadku węglarzy relaks + podwojna robota - czyszczenie kominka po czyszczeniu kotla :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ileż razy można powtarzać,że jeśli na ścianie,w stropie na podłodze będzie taka sama izolacja przy węglu i przy pompie to koszty ogrzewania będą przy węglu i przy pompie podobne.

Koszt kWh czyli koszt energii potrzebnej do ogrzania domu będzie podobny przy węglu i przy pompie w takim samym domu.

A w małym domu,gdzie kocioł będzie przewymiarowany o 300% czyli będzie pracował ze słabą sprawnoscią koszty będą niższe przy pompie jak przy węglu,przy takiej samej izolacji.

Zrozum to !

Ileż razy to samo w kółko trzeba powtarzać,żeby dotarło ?

Czemu z uporem maniaka powtarzasz ciągle te same bzdury ?

 

A Tobie ile razy trzeba powtarzać ciągle, że, aby te koszty były porównywalne to najpierw trzeba dodatkowo 15 000zł albo i więcej wydać i jeszcze na każdym kroku pilnować fachowców, żeby błędów nie popełnili. I kto Ci każe ładować te 15 000zł w izolację małego domu w ogrzewaniu węglem, przecież to sensu żadnego nie ma, bo obniżasz sobie sprawność pieca i to znacząco.

 

Nie licz tylko przy PC II taryfy, map78 wyżej podaje Ci realne koszty uzyskania 1 kWh energii grzejąc dom normalnie a nie "pompować" ciepło w nocy kiedy jest najmniej potrzebne, wręcz niezdrowa jest taka wysoka temperatura do spania a w dzień zimniej niż w nocy, tylko dlatego, żeby I taryfy nie używać. Toć to chore jest przecież.

 

Jak masz typowo "budowany" dom obecnie 24cm mur + 12 styro uzyskasz pewnie OCZ na poziomie 80-100 kWh/m2/rok więc przemnóż sobie to przez realny koszt 1kWh podany przykładowo przez map78 a nie ten z II taryfy i Ci wyjdzie:

 

80-100 kWh/m2/rok * 0,4 zł/ kWh przy domku 100m2 masz 3200-4000zł . I tyle byś zapłacił za grzanie PC na rok domku 100m2 jakbyś na starcie 15-20 tys dodatkowo nie zainwestował w dom energooszczędny.

 

A teraz zapytaj ludzi co grzeją ekogroszkiem te 100m2 ile spalają w sezonie ekogroszku. (tych którzy nie mają domu energooszczędnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

80-100 kWh/m2/rok * 0,4 zł/ kWh przy domku 100m2 masz 3200-4000zł . I tyle byś zapłacił za grzanie PC na rok domku 100m2 jakbyś na starcie 15-20 tys dodatkowo nie zainwestował w dom energooszczędny.

 

To teraz pytanie nieco podchwytliwe: gdzie w tym wzorze jest COP pompy ?

Bo wlasnie podałes koszt ogrzania takiego domu czystym prądem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Tobie ile razy trzeba powtarzać ciągle, że, aby te koszty były porównywalne to najpierw trzeba dodatkowo 15 000zł albo i więcej wydać i jeszcze na każdym kroku pilnować fachowców, żeby błędów nie popełnili.

Wytłumacz mi po jakiego grzyba ??

Dom ocieplony jakoś,pakujesz do niego ekogroszek i pompę ciepła,na ogrzewanie zużyjesz 10000kWh,przy ekogrszku gdzie 1kWh=ok.0,15zł zapłacisz za ogrzewanie 1500zł,przy pompie ciepła gdzie 1kWh nawet w G11 czyli tej droższej to 0,18zł zapłacisz 1800zł.

Gdzie widzisz konieczność zainwestowania dodatkowch 15tys.zł.

Wytlumacz mi to albo zrozum to co Ci się pisze.

TEN SAM DOM !

To teraz pytanie nieco podchwytliwe: gdzie w tym wzorze jest COP pompy ?

Bo wlasnie podałes koszt ogrzania takiego domu czystym prądem....

Dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz tylko przy PC II taryfy, map78 wyżej podaje Ci realne koszty uzyskania 1 kWh energii grzejąc dom normalnie a nie "pompować" ciepło w nocy kiedy jest najmniej potrzebne, wręcz niezdrowa jest taka wysoka temperatura do spania a w dzień zimniej niż w nocy, tylko dlatego, żeby I taryfy nie używać. Toć to chore jest przecież.

fotohobby już Ci napisał,0,4zł/kWh to średni koszt kWh w domu mapa gdyby ogrzewał dom prądem,ale skoro ogrzewa dom pompą ciepła czyli zużywa mniej energii do ogrzewania o COP czyli jego koszt kWh wyjdzie niższy o COP czyli 0,4zł/COP=koszt faktycznej kWh przy pompie ciepła.

Policz sobie COP 3 czyli koszt kWh mapa grzejącego pompą wyjdzie ok.0,4zł/3=0,13zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak masz typowo "budowany" dom obecnie 24cm mur + 12 styro uzyskasz pewnie OCZ na poziomie 80-100 kWh/m2/rok więc przemnóż sobie to przez realny koszt 1kWh podany przykładowo przez map78 a nie ten z II taryfy i Ci wyjdzie:

 

80-100 kWh/m2/rok * 0,4 zł/ kWh przy domku 100m2 masz 3200-4000zł . I tyle byś zapłacił za grzanie PC na rok domku 100m2 jakbyś na starcie 15-20 tys dodatkowo nie zainwestował w dom energooszczędny.

 

A teraz zapytaj ludzi co grzeją ekogroszkiem te 100m2 ile spalają w sezonie ekogroszku. (tych którzy nie mają domu energooszczędnego).

 

No teraz trochę się zagalopowałeś;) Mój dom jest na poziomie tych <>80kWh/m2/rok i ma 190m2 pow. użytkowej (po podłogach 203m2) a zużycie za 7 miesięcy (od 27.09.2013) to 4300kWh na CO i CWU dla rodziny 2 + 2 - co daje 4300 x 0,4 = 1720zł:rolleyes: Przy ekogroszku natomiast wychodziło mi od 3500zł do 4000zł za sam węgiel (1000zł/t), ale ja ponoć byłem tragicznym palaczem;) i kociołek 25kW miałem:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80-100 kWh/m2/rok * 0,4 zł/ kWh przy domku 100m2 masz 3200-4000zł . I tyle byś zapłacił za grzanie PC na rok domku 100m2 jakbyś na starcie 15-20 tys dodatkowo nie zainwestował w dom energooszczędny.

Tyle zapłaciłbyś grzejąc nie pompą ciepła a prądem np.Kospelem gdzie inwestycja w Kospela i to ze standartowym ociepleniem domu to tylko 2,5tys.zł czyli na starcie przed budową jesteś do przodu o koszt komina,koszt kotła i koszt kotłowni odjąć koszt Kospela czyli jakieś 15tys.zł.

Grzejesz prądem zamiast węglem i te zaoszczędzone 15tys.zł starczyłoby Ci na ok.4 lata grzania gratis chyba,że jak m@%# napisał,możesz te 15tys.zł oddać na lokatę i żyjesz z odsetek ;)

No chyba,że rachunki przy grzaniu prądem wydadzą Ci się za duże a nie chcesz dodatkwo ocieplac domu to te 17tys.zł przeznaczysz na pompę ciepła dokładając 3tys.zł i wtedy rachunki przy tym stanadartowym domu jaki wymieniłeś spadną o COP pompy czyli ok.3 razy czyli zapłacisz wtedy 1066-1300zł

Rozumiesz teraz czy nie ?

Gdzie sens ekogroszka w takim razie w nowym domu ?

Nie ma i nie będzie,choćby nie wiem jak ktoś czarował i zaklinał rzeczywistość.

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz trochę się zagalopowałeś;) Mój dom jest na poziomie tych <>80kWh/m2/rok i ma 190m2 pow. użytkowej (po podłogach 203m2) a zużycie za 7 miesięcy (od 27.09.2013) to 4300kWh na CO i CWU dla rodziny 2 + 2 - co daje 4300 x 0,4 = 1720zł:rolleyes: Przy ekogroszku natomiast wychodziło mi od 3500zł do 4000zł za sam węgiel (1000zł/t), ale ja ponoć byłem tragicznym palaczem;) i kociołek 25kW miałem:rolleyes:

 

Jeszcze tylko dodam, że izolacji nie dotykałem po zmianie systemu ogrzewania:no: jedyną ingerencją była wymiana grzejników w sypialniach na pietrze na klimakonwektory aby "zyskać" klimatyzację i obniżyć ogólną temp zasilania oczywiście. W pomieszczeniach technicznych zostały grzejniczki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...