Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Ja na moje nie szczęście miałem się okazję przekonać co to znaczy taniej;) I nie chcę takiego taniej;):no:

Poza tym posługując się moim przykładem powinieneś do kosztów ekogroszku dodać koszt klimatyzacji, która u mnie jest zawarta w cenie pompy, a przy grochu trzeba by ją było osobno instalować - oczywiście zawsze można powiedzieć, że klima jest zbędna, ale porównując dwa systemy trzeba też brać pod uwagę ich możliwości, a nie tylko fakt, że jeden czy drugi jest w stanie nagrzać dom.

Ciekawa jest też ta teoria ze wzrostem kosztów bytowych - czekam z niecierpliwością na Twoje wyliczenia, bo szczerze Ci powiem, że nie zauważyłem wzrostu kosztów bytowych po przejściu na PCi.

 

Na Twoim przykladzie policzylem tylko rozniece w kosztach. Wniosek - bardzo drogo placisz za ogrzewanie i chlodzenie PCI.

Ponizej w poscie 2277 porownalem tylko koszty co+cwu w podobnym do Twojego domku (bez klimy).

O kosztach bytowych za chwile ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72

O kosztach bytowych za chwile ;)

Dolicz jeszcze to:

Druga sprawa,porównujecie na równi całkowicie bezobsługowe systemy do swoich,czytam wątki ekogroszkowe to nie ma inwestora,nie ma dnia,nie ma tematu,żeby nie pojawiło się pytanie "pomóżcie bo mam problem,bo mam spaliny za wysokie,bo gaśnie,bo pali się z boku palnika,bo sadza,bo za dużo spala,bo rdza,bo zawleczka,bo węgiel za mokry,bo węgiel zły,bo za wysoka temperatura zasilania,bo za dużo pompki biorą,bo za duża temperatura zasilania,bo za głośna praca podajnika,jak wyciszyć kocioł,bo za częste czyszczenie kotła,bo kierownica zamknięta i tak można wyliczać bez końca bo końca problemów z ekogroszkiem nie widać.

O tym nie mówicie ? To nic nie kosztuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do twoich wyliczen brakuje kosztu powierzchni. Mam kotlownie 10m2 i mam tam pralnie. Gdzei mialnym ja zrobic? W łazience? Zmniejszyc powierzchne użytkowa? Dobudować? Ten koszt totalnie rozwala twoje wyliczenia.

 

Mam Ci doliczyc koszt 10m2 do inwestycji w PCI? :o

 

Koszt pow. w przypadku inwestycji w grocha jest uwzgledniony. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Swoją drogą jestem ciekawy,czy ekogroszki koszą trawę przed swoimi wypasionymi domami kosą i czy pranie piorą w misce z wodą a wędlinę zakopują w ziemii.

Przecież kosa wyjdzie taniej niż kosiara a przy tym nie trzeba do niej wlewać paliwa czy zużywać prądu,podobnie jest z pralką i lodówką.

I ile kasy zaoszczędziłoby się na kredycie koniecznym do wzięcia na kosiarkę,pralkę czy lodówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz jeszcze to:

 

Druga sprawa,porównujecie na równi całkowicie bezobsługowe systemy do swoich,czytam wątki ekogroszkowe to nie ma inwestora,nie ma dnia,nie ma tematu,żeby nie pojawiło się pytanie "pomóżcie bo mam problem,bo mam spaliny za wysokie,bo gaśnie,bo pali się z boku palnika,bo sadza,bo za dużo spala,bo rdza,bo zawleczka,bo węgiel za mokry,bo węgiel zły,bo za wysoka temperatura zasilania,bo za dużo pompki biorą,bo za duża temperatura zasilania,bo za głośna praca podajnika,jak wyciszyć kocioł,bo za częste czyszczenie kotła,bo kierownica zamknięta i tak można wyliczać bez końca bo końca problemów z ekogroszkiem nie widać.

O tym nie mówicie ? To nic nie kosztuje ?

 

Kilka postow wyzej ;)

 

....mój wybór padł na piec z podajnikiem szufladowym na miał....

i z mojego punktu widzenia tamta decyzja jaką podjąłem 5 lat temu była trafna w 100%....piec pracuje cały czasu u mnie....brak awarii...(po za kosztem bezpieczników topikowych po 25 gr /szt jak mi się trafi w miale jakiś większy kawałek wegla....) więc koszty napraw wyniosły 0 zł....instalacja w domu w raz z kotłownią 16500 zł ( w tym piec) koszty ogrzewania po 5 latach oscylują w granicach 1000 zł na cały rok (łącznie z grzaniem CWU latem, gdyż piec chodzi cały rok - ok. 3t miału na rok / po 320 zł/t)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ciebie kolego rowniez odsylam do 1szej strony!

Licz biorąc pod uwagę poniższe zdjęcia w nowych domach i jeśli nie znajdziesz tam miejsca na kocioł+komin+skład opału to dolicz miejsce,które musisz dobudować.

WZS.jpg

 

__b_Alfea_Extensa_ar_300_dpi.jpg

 

z12122250Q,Pompe-ciepla-mozna-bez-problemu-zamontowac-w-pomieszczeniu.jpg

 

Jeśli nie miałbym pralnio-suszarni to pompka wisiałaby sobie w szafie przesuwnej w kuchni.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jestem ciekawy,czy ekogroszki koszą trawę przed swoimi wypasionymi domami kosą i czy pranie piorą w misce z wodą a wędlinę zakopują w ziemii.

Przecież kosa wyjdzie taniej niż kosiara a przy tym nie trzeba do niej wlewać paliwa czy zużywać prądu,podobnie jest z pralką i lodówką.

I ile kasy zaoszczędziłoby się na kredycie koniecznym do wzięcia na kosiarkę,pralkę czy lodówkę.

 

Przekonuj dalej wszystkich do pomp ciepła to cena jednostkowa instalacji spadnie, bo będzie duże zapotrzebowanie i większa konkurencja i konkurencja będzie obniżać ceny. Za kilka-kilkanaście jak padnie mi piec na ekogroszek to pewnie ją założę, a im więcej ludzi odejdzie od węgla to i cena ekogroszku powinna spaść (kilka lat temu jak nie było takiego zapotrzebowania na ekogroszek cena była dużo niższa). Analogicznie można porównać sytuacje do samochodów hybrydowych które spalają w granicach 3 litrów / 100km, też eksploatacja jest niższa niż samochód nawet z LPG, tylko kilka lat temu mało kogo było stać na taki samochód, a teraz ceny spadają i za kilka lat pewnie cena będzie jeszcze niższa i będzie w zasięgu portfela przeciętnego kowalskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przekonuj dalej wszystkich do pomp ciepła to cena jednostkowa instalacji spadnie, bo będzie duże zapotrzebowanie i większa konkurencja i konkurencja będzie obniżać ceny.

I o to chodzi,niech to będzie tanie jak barszcz,z tym,że jest taki jeden,który zwie się kaszpir,który twierdzi podobnie,że pompa ciepła to taki klimatyzator i musi być w cenie klimatyzatora i to w dodatku chińskiego.

Pech chce,że w porównaniu do pół roku temu ceny pomp wzrosły o ok.2-5tys.zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonuj dalej wszystkich do pomp ciepła to cena jednostkowa instalacji spadnie, bo będzie duże zapotrzebowanie i większa konkurencja i konkurencja będzie obniżać ceny. Za kilka-kilkanaście jak padnie mi piec na ekogroszek to pewnie ją założę, a im więcej ludzi odejdzie od węgla to i cena ekogroszku powinna spaść (kilka lat temu jak nie było takiego zapotrzebowania na ekogroszek cena była dużo niższa). Analogicznie można porównać sytuacje do samochodów hybrydowych które spalają w granicach 3 litrów / 100km, też eksploatacja jest niższa niż samochód nawet z LPG, tylko kilka lat temu mało kogo było stać na taki samochód, a teraz ceny spadają i za kilka lat pewnie cena będzie jeszcze niższa i będzie w zasięgu portfela przeciętnego kowalskiego.
Z tym, że obecnie instalacja z pompą ciepła ( dobrą ) jest tańsza od instalacji na paliwa stałe. Jaki cel ma powtarzanie, że jest to droższe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to chodzi,niech to będzie tanie jak barszcz,z tym,że jest taki jeden,który zwie się kaszpir,który twierdzi podobnie,że pompa ciepła to taki klimatyzator i musi być w cenie klimatyzatora i to w dodatku chińskiego.

Pech chce,że w porównaniu do pół roku temu ceny pomp wzrosły o ok.2-5tys.zł.

Mam cenniki i spadają ! Bardzo porządne mitsubishi - na dom 140m2 to 6500 brutto 23%

LG za 6200zł grzało ten sezon dom 280m2 z 1993 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra teraz czas na koszty bytowe. Jakis temu szukajc info o pci znalazlem taka stronke:

http://www.eko-blog.pl/2013/02/ogrzewanie-pompa-ciepla-koszty-w-praktyce/

Posluze sie nia, bo ladnie sa wyszczegolnione koszty bytowe w owym domu (moze troche duzy ale metrazem i liczba mieszkancow podobny do domu map78 ) no i dom budowany po 2009r takze zgodny z TEMATEM.

 

Na tej stronce widac, ze koszt CO+CWU to tylko 40% kosztow domu.

 

Zapotrzebowanie:

-wentylacja 1125kwh

-chlodzenie 147kwh

-wyposazenie 4449kwh

Razem : 5721kwh

 

Teraz wezmy ceny z Rzeszowa, bo takie mnie interesuja.

Taryfa G12 - dzienna 0.54zl netto (0.66zl brutto), nocna 0.23zl netto (0.28zl brutto) + opl stale 11.12zl/mc netto (13.67 brutto)

 

Taryfa G11 - calodobowa 0.45zl netto (0.55 brutto) + opl stale 9.53zl/mc netto (11.72 brutto)

 

Koszt bytowego w G12 - 5721x0.66=3775 + 13.67x12=164.04 Suma = 3939zl/rok

Koszt bytowego w G11 - 5721x0.55=3146 + 11.72x12=140.64 Suma = 3286zl/rok

 

Roznica - 653zl/rocznie na niekorzysc G12.

 

Zalozene ze bytowe calkowicie z dziennej dosc bledne,wiem - ale nawet jakby przyjac 80% dzinna / 20% nocna to i tak roznica pewnie z 500zl wyjdzie (nie chce sie mi juz liczyc - zainteresowany sobie policzy).

 

Rowniez logiczne jest, ze im mniejszy domek, mniejsza liczba osobnikow - roznica bedzie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby kopcacy kupili sobie nawet taki "klimatyzator" to juz by ograniczyli palenie....

Jak wyglada wtedy rachunek oplacalnosci dla malego .... lepionego domku?

Powiedzmy 100m2.... 2 urzadzenia za 8000:- z montazem....

Jak sie ma oplacalnosc wegla i bezobslugowosc dla takiego rozwiazania?

 

Liczymy.... :D

 

To juz policzone duzo wczesniej - pisalem juz tylko idiota pakuje pci za 20+tysi czy tez grocha za 16tysi do takiego domku :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to policzmy na Twoim przykładzie:

Pompa: inwestycja 24.4k+7.5k+3k=34.9tys zł

Koszt użytkowania:

18000kwhx0.4zl/cop3=2400zl

 

Groch: inwestycja:

16.5k+1k(grzejniki)+1k=18,5tys zl

Koszt użytkowania przy dobrze dobranym kotle:

18000kwhx0.16zl=2880zl

 

Różnica:

- inwestycji 16,4tys zł

- użytkowania 480zl

 

Okres zwrotu 34 lata. Przy grochu koszty bytowe niższe.

A teraz dalej bawiac sie cyferkami - przyklad dla tych, ktorzy buduja w systemie standardowym za gotowke oraz na kredyt.

 

Standardowy polski dom, 165m2 zapotrzebowanie 80kwh/m2

CO 165x80=13200kwh + CWU 3000kwh = 16200kwh/rok

 

Pompa inwestycja: 25tys+3tys=28tys zł

Koszt użytkowania:

16200kwhx0.4zl/cop3=2160zl

 

Groch: inwestycja:

16.5tys+1tys=17.5tys zl

Koszt użytkowania przy dobrze dobranym kotle:

16200kwhx0.16zl=2592zl

 

Różnica:

- inwestycji 10,5tys zł na korzysc grocha

- użytkowania 432zl na korzysc PCi

 

Okres zwrotu PCI 24 lata. Przy grochu koszty bytowe niższe

 

Teraz rozpatrzmy ile naprawde placimy za system grzewczy finansujac go z kredytu hipotecznego. Zakladam oprocentowanie 2.5% oraz okres splaty 25lat. Korzystam z internetowego kalkulatora kredytow hipotecznych

http://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-hipoteczny-kalkulator-rat

 

Koszt pompy 28tys w kredycie hipotecznym - 37 683,81*PLN

Koszt grocha 17,5tys w kredycie hipotecznym - 22 987,30*PLN

 

Różnica:

- inwestycji w kredycie hipotecznym 14.696 tys zł na korzysc grocha

- roznica użytkowania pozostaje ta sama - 432zl na korzysc PCi

 

Okres zwrotu PCI 34 lata. I znowu przy grochu koszty bytowe nizsze...

 

Przez chwilę był postęp, a potem... się koledze znowu kredki wysypały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zupelnie inny przyklad...

 

Dom w standardzie NISKOENERGETYCZNYM, 120m2 zapotrzebowanie 40kwh/m2

CO 120x40=4800kwh + CWU 3000kwh = 7800kwh/rok

 

Pompa inwestycja: 20tys+3tys=23tys zł

Koszt użytkowania:

7800kwhx0.3zl/cop3=780zl

 

Groch: inwestycja:

16.5tys+1tys=17.5tys zl

Koszt użytkowania przy dobrze dobranym kotle:

7800kwhx0.16zl=1248zl

 

Różnica:

- inwestycji 5,5tys zł na korzysc grocha

- użytkowania 468zl na korzysc PCi

 

Okres zwrotu PCI 12 lat. Przy grochu koszty bytowe niższe

 

Teraz rozpatrzmy ile naprawde placimy za system grzewczy finansujac go z kredytu hipotecznego. Zakladam oprocentowanie 2.5% oraz okres splaty 25lat. Korzystam z internetowego kalkulatora kredytow hipotecznych

http://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-hipoteczny-kalkulator-rat

 

Koszt pompy 23tys w kredycie hipotecznym - 30 211,16*PLN

Koszt grocha 17,5tys w kredycie hipotecznym - 22 987,30*PLN

 

Różnica:

- inwestycji w kredycie hipotecznym 7,224 tys zł na korzysc grocha

- roznica użytkowania pozostaje ta sama - 468zl na korzysc PCi

 

Okres zwrotu 15lat. I ponownie przy grochu koszty bytowe nizsze..

 

Wniski mozna wysnuc rozne ale ja je zostawiam zainteresowanym inwestorom ;)

 

Jutro jak znajde czas policze srednia roznice kosztow bytowych, bo sa one pomijane a uwazam, ze kazdy inwestor powinien je brac pod uwage.

 

i to już jest postęp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra teraz czas na koszty bytowe. Jakis temu szukajc info o pci znalazlem taka stronke:

http://www.eko-blog.pl/2013/02/ogrzewanie-pompa-ciepla-koszty-w-praktyce/

Posluze sie nia, bo ladnie sa wyszczegolnione koszty bytowe w owym domu (moze troche duzy ale metrazem i liczba mieszkancow podobny do domu map78 ) no i dom budowany po 2009r takze zgodny z TEMATEM.

 

Na tej stronce widac, ze koszt CO+CWU to tylko 40% kosztow domu.

 

Zapotrzebowanie:

-wentylacja 1125kwh

-chlodzenie 147kwh

-wyposazenie 4449kwh

Razem : 5721kwh

 

Teraz wezmy ceny z Rzeszowa, bo takie mnie interesuja.

Taryfa G12 - dzienna 0.54zl netto (0.66zl brutto), nocna 0.23zl netto (0.28zl brutto) + opl stale 11.12zl/mc netto (13.67 brutto)

 

Taryfa G11 - calodobowa 0.45zl netto (0.55 brutto) + opl stale 9.53zl/mc netto (11.72 brutto)

 

Koszt bytowego w G12 - 5721x0.66=3775 + 13.67x12=164.04 Suma = 3939zl/rok

Koszt bytowego w G11 - 5721x0.55=3146 + 11.72x12=140.64 Suma = 3286zl/rok

 

Roznica - 653zl/rocznie na niekorzysc G12.

 

Zalozene ze bytowe calkowicie z dziennej dosc bledne,wiem - ale nawet jakby przyjac 80% dzinna / 20% nocna to i tak roznica pewnie z 500zl wyjdzie (nie chce sie mi juz liczyc - zainteresowany sobie policzy).

 

Rowniez logiczne jest, ze im mniejszy domek, mniejsza liczba osobnikow - roznica bedzie mniejsza.

 

argumentacja o kosztach od-bytowych w tym temacie

 

Powalająca Na Kolana!!! :)

 

Nie wiedziałem, że ostatnio w społeczeństwie tak wzrósł PDS - trza się mieć na baczności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zupelnie inny przyklad...

 

Dom w standardzie NISKOENERGETYCZNYM, 120m2 zapotrzebowanie 40kwh/m2

CO 120x40=4800kwh + CWU 3000kwh = 7800kwh/rok

 

Pompa inwestycja: 20tys+3tys=23tys zł

Koszt użytkowania:

7800kwhx0.3zl/cop3=780zl

 

Groch: inwestycja:

16.5tys+1tys=17.5tys zl

Koszt użytkowania przy dobrze dobranym kotle:

7800kwhx0.16zl=1248zl

 

Różnica:

- inwestycji 5,5tys zł na korzysc grocha

- użytkowania 468zl na korzysc PCi

 

Okres zwrotu PCI 12 lat. Przy grochu koszty bytowe niższe

 

 

Nie do końca się zgodzę.

Mam dom 150 m2 pow ogrzewanej, dobrze ocieplony,

10 000 KWh na CO i CWU.

Nawet w ofertach PC mam przedstawione średnie koszty

roczne na poziomie 2000-2300zł w zależności od pompy.

Pewnie tyle samo by kosztował ekogroszek na rok.

 

Wg mnie koszty użytkowania są podobne.

Koszt inwestycji wyższy o 8-10 tys. więcej na PC

bo mam kilka ofert i jakoś nie schodzą poniżej 25tys.

 

I podstawowe pytanie, czy stać mnie na tą przyjemność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra teraz czas na koszty bytowe. Jakis temu szukajc info o pci znalazlem taka stronke:

http://www.eko-blog.pl/2013/02/ogrzewanie-pompa-ciepla-koszty-w-praktyce/

Posluze sie nia, bo ladnie sa wyszczegolnione koszty bytowe w owym domu (moze troche duzy ale metrazem i liczba mieszkancow podobny do domu map78 ) no i dom budowany po 2009r takze zgodny z TEMATEM.

 

Na tej stronce widac, ze koszt CO+CWU to tylko 40% kosztow domu.

 

Zapotrzebowanie:

-wentylacja 1125kwh

-chlodzenie 147kwh

-wyposazenie 4449kwh

Razem : 5721kwh

 

No tak myślałem, że znowu błądzisz:) ale nic to pomogę Ci i tym razem;)

Na moim przykładzie: Dom wybudowany, kupiony i zasiedlony w 2010r z instalacją na ekogroszek - reszta wszystko na prąd. Taryfa była wtedy i do 2012r G11, gdzie cena za kWh wynosiła równo 0,65zł już ze wszystkim. Nie mam wentylacji mechanicznej, ale zużycie podobne do twoich wyliczeń, gdyż zamiast WM mam 2 duże akwaria, które również pracują całą dobę. Generalnie średnio miesięczne zużycie prądu bytowego wynosiło i nadal wynosi ok 500kWh, zatem rocznie 500 x 0,65 x 12 = 3900zł

 

W marcu 2012roku przeszedłem na taryfę G12w - nie pamiętam jakie tam dokładnie były ceny jednostkowe, ale po 2 miesiącach od przejścia z G11 moja cena za 1kWh spadła do 0,48zł przy proporcjach zużycia 65/35 (tania/droga), a jedynymi czynnościami jakie wykonałem był przeniesienie prania, suszenia w suszarce kondensacyjnej oraz zmywania w zmywarce na godziny taniej taryfy. Prace typu koszenie trawy, mycie karchrem i tak z reguły wykonuje się w weekend, więc tu nawet nie musiałem zmieniać swoich przyzwyczajeń.

Podsumowując po przejściu na taryfę G12w moje roczne koszta bytowe wyniosły 500 x 0,48 x 12 = 2880zł, czyli niewielkim nakładem i powiedzmy delikatnym obniżeniem komfortu zaoszczędziłem 1020zł rocznie.

 

We wrześniu 2013r zainstalowałem PCi, którą zaprogramowałem do pracy w drugiej taryfie (nie od razu i nie na siłę - jak trzeba to grzeje też w drogiej) i dzięki temu, że ona pracuje przeważnie w tej taniej taryfie zaczęły poprawiać się ogólne proporcje zużycia prądu (tania/droga) od których to bezpośrednio zależy średnia jednostkowa cena z 1kWh. I tak z ostatniej faktury całkowite proporcje dla domu wychodzą mi 76/24 (tania/droga), a cena za 1kWh spadła do 0,44zł, czyli teraz pąd bytowy kosztuje mnie 500 x 0,44 x 12 = 2640zł.

 

Wnioski:

1. Taryfa G12 wyjdzie prawie zawsze taniej, a dla osób świadomie przenoszących niektóre obciążenia na tanią taryfę - zawsze i często są to zyski znaczne! Jak ktoś nie wierzy to warto pamiętać, że G11 = G12 [23/77 (tania/droga)], a każdy punkcik w górę to spadek ceny kWh względem G11.

2. PCi wysterowana do pracy w taniej taryfie, ma pozytywny wpływ na obniżenie kosztów bytowych, natomiast niewysterowana, czy wogóle pracująca w G11 nie ma żadnego wpływu lub marginalny.

 

Tak ja to widzę i jest to przykład z praktyki, na żywej rodzinie i domu ze stopki, a nie żadne suche wyliczenia, czy teorie. Bo życie to nie je bajka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...