Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Edukować czy zakazać?

 

Witam! Mnie i mojego mężczyznę czeka wybór: albo projekt gotowy do adaptacji albo projekt indywidualny. Jest nad czym myśleć. Chodzi o koszty :) Wstępnie się orientowaliśmy ile kosztowałby projekt indywidualny jednak pewnie są jakieś uwarunkowania. Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami w tej sferze? Planujemy dom ok 200m, dwuspadowym dachem, z użytkowym poddaszem, z pustką nad salonem, w tym garaż dwustanowiskowy + dodatkowo podpiwniczenie częściowe pod tym garażem przeznaczone na kotłownię i skład na paliwo stałe / nie chcemy kotłowni na poziomie mieszkalnym /. Czy ktoś rzuci przyblizoną ceną za taki projekt? Zdaję sobie sprawę, że może okazać się to trudne do sprecyzowania, jednak zaryzykuję pytanie : ile?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Edukować czy zakazać?

 

Ja zawsze byłem za edukacją, ale w PL to będzie trwało wieki:( Naród ciemny i postęp chyba tylko zakazami można wprowadzać, bo to światełko w tunelu cholernie daleko;)

Przypadkiem wszedłem na temat ekogroszkowy i jak przeczytałem to to, to choć niewierzący jestem to na usta się ciśnie tylko: Matko Bosko Częstochowsko:D

 

Witajcie

Mam takie pytanie, jeszcze się nie wprowadziliśmy, nie mamy jeszcze kupionego kotla ale planowany na ekogroszek, ogrewanie dół to podłogówka, góra kaloryfery i podłogowka w lazience. Zastanawiamy się nad tym jak ogrzejemy wodę w lato, nie zakładamy solarów, przynajmniej narazie. Dom dobrze ocieplony, ściana ytong(400) 36,5 cmi styropian 10 cm biały w łatki. Podłoga 10 cm ale dom jest podniesiony o metr i to "podniesienie" jest ocieplone 20 cm. A dach ocieplony wełną łącznie na 50 cm. Piec ma być 10-11kw.

Mam pytanie jak rozwiązać tą ciepłą wodę, kupić np 2 bańki na wodę i grzać ją co kilka dni, czy częściej, czy faktycznie kupić bojler elektryczny, tylko nie za bardzo chcemy mieć te dwie taryfy prądu.

 

i dalej...

 

W ogóle nie znam się w temacie kotlów, sterowników itd bo nie miałam z nimi nigdy do czynienia. Czy taki piec pali się cały czas podgrzewając tylko wode czy włacza się co jakiś czas, a jak zgasnie to sam się odpala? Jak to ogólnie wygląda?

Woda dla 3os dorosłych plus dziecko.

Ps.dom o powierzchni 120m2

 

I co? Kobita mieszka niedaleko ode mnie - mógłbym wyedukować:), ale zaraz mnie eko-syfiarze zabija, że im jelenia podkradam i najpewniej banana dostanę, bo przecież kobita sama chciała ekogroszek...:(

 

A tu jeszcze wątek humorystyczny nt zupełnie nieuciążliwej, ba w zasadzie przyjemnej obsługi, w sumie prawie bezobsługowego kotła na ekogroszek;)

 

No wiesz - po sezonie grzewczym jest konieczność odstawienia kotła na parę dni - choćby po to by przeczyścić komin , odmalować kotłownię czy zakonserwować podajnik. Poza tym dobrze mieć drugie źródło grzania wody na wypadek awarii pieca, czy choćby braku opału.

Poza tym nie rozumiem co by miało mu się stać jak by nie palił przez 1m-c czy 3 -mce . Czyszczę do tak zwanej blachy po sezonie , zostawiam otwarte drzwiczki by się wysuszył i ewentualnie nie rdzewiał i we wrześniu dyfer na nowo ;)

 

:lol2::lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78

Poproszę o opcje edukacji :)

Zaznacze że domek budujemy bez kredytu mieszkając na lichej stancji więc nie możemy w kółko przedłużać opcji wprowadzenia :) po stopce widze że pompa ciepła, jakie to koszty? Domyślam sie że większe niż kocioł ;)

Pozdro od jelenia ;)

Edytowane przez HelaDziobak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stopce widze źe pompa ciepła, jakie to koszty? Domyślam sie że większe niż kocioł ;)

Pozdro od jelenia ;)

 

No właśnie o to chodzi,że koszty mniejsze z czego nie zdajesz sobie sprawy jak przystało na jelenia ;)

 

Odpowiedz sobie i nam ile kosztowało Cię osobne pomieszczenie na kocioł,ile kosztował komin w tym pomieszczeniu,ile kosztowało miejsce pod dachem na składowanie opału do kotła,ile będzie kosztował kocioł ?

I to w dodatku w 120m2 gdzie każdy m2 jest na wagę złota.

Sądzę,że suma tych pozycji będzie zdecydowanie większa niż suma za pompę mapa...

 

Pompa jaką ma map78 jest za duża i za droga do Waszego domu,u Was stykłaby pompa za ok.15-20tys.zł lub nawet Kospel za 3tys.zł

Takich mamy świadomych inwestorów i dlatego też "O Matko Bosko Częstochowsko" :D

 

A i nie przyznawaj się,że budujesz na kredyt bo ścianę 36cm(czyli więcej ściany niż izolacji) budują tylko bogaci jak również bogaci posiadają systemy mieszane ogrzewania czyli grzejniki+podłogówka...

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Inwestorem" nie do końca jestem ja :) stałam się nim już w trakcie że tak powiem. Jeśli chodzi o powyższe koszty to nie wiem ile wyszło :) w projekcie było ogrzewanie gazowe ale na naszym przyszłym osiedlu nie ma gazu, kierownik budowy doradził ekogroszek i jakoś nie skupialiśmy się nad innymi rozwiązaniami. Myślę że teraz, gdzie już mamy miejsce na kocioł, kominy itd to już troche "po ptokach" ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Inwestorem" nie do końca jestem ja :) stałam się nim już w trakcie że tak powiem. Jeśli chodzi o powyższe koszty to nie wiem ile wyszło :) w projekcie było ogrzewanie gazowe ale na naszym przyszłym osiedlu nie ma gazu, kierownik budowy doradził ekogroszek i jakoś nie skupialiśmy się nad innymi rozwiązaniami. Myślę że teraz, gdzie już mamy miejsce na kocioł, kominy itd to już troche "po ptokach" ;)

No fakt,ale właśnie tutaj wychodzi totalny brak świadomości inwestora,czyli nie ważna była kasa a tylko "dach nad głową" bez oglądania się na koszty.

Czyli dobry byłby także szałas,byleby nie padało na głowę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że bardzo oglądaliśmy się na koszty, może nie koniecznie przy planowaniu sposobu ogrzewania, ale przy całej reszcie. Wiec proszę nie oceniaj od razu tak negatywnie :) poza tym czy to coś złego że chce się miec dach nad głową? Przesada z tym szałasem :)

Myślę że nie będzie tak źle z tym ekogroszkiem. Umieszczając wpisy w tamtym temacie byłam po prostu zainteresowana jak będzie z tą wodą, odpowiedź dostalam i git, myśle że już raczej sposobu ogrzewania nie zmienimy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że teraz, gdzie już mamy miejsce na kocioł, kominy itd to już troche "po ptokach" ;)

Myślę że bardzo oglądaliśmy się na koszty, może nie koniecznie przy planowaniu sposobu ogrzewania, ale przy całej reszcie. Wiec proszę nie oceniaj od razu tak negatywnie :)

Ale nie wszystko stracone :)

Zatem jakie odpowiedzi na poniższe pytania ?

Gdzie będziecie prać i suszyć pranie ?

Gdzie macie zamiar składować węgiel,ok.2t ?

Ile to zajmuje dodatkowej powierzchni i ile ta powierzchnia dodatkowo kosztowała w domu 120m2 ?

To nie chodzi o sam system ogrzewania ale o całościowy koszt budowy domu czyli niższy kredyt lub niższy koszt budowy domu...

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralka będzie w łazience przy kotłowni, suszyc będe w pokoju ktory powstał po zagospodarowaniu poddasza nad garażem.

Groszek planowaliśmy kupować częściej a mniej. I tak bedziemy codziennie jeździć do pracy. Kotłownia jest mała, zagospodarowana po przedziale łazienki na dole. Ok 4m2 ma, tak myśle :)

Ale ok, poczytam w przypływie czasu o pompach i zobacze ile by nas to wyszlo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralka będzie w łazience przy kotłowni, suszyc będe w pokoju ktory powstał po zagospodarowaniu poddasza nad garażem.

Groszek planowaliśmy kupować częściej a mniej. I tak bedziemy codziennie jeździć do pracy. Kotłownia jest mała, zagospodarowana po przedziale łazienki na dole. Ok 4m2 ma, tak myśle :)

Ale ok, poczytam w przypływie czasu o pompach i zobacze ile by nas to wyszlo :)

Tyle:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7kw-montaz-gratis-i4160510074.html

lub tyle:

http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i4147307345.html

 

I pranie i suszenie w cywilizowanych warunkach czyli w pralnio-suszarni a nie po łazienkach i pokojach...

Kręgosłupów nikt Wam nie zwróci na starość przy dźwiganiu ciężarów z węglem,nie wiem czy to także liczyliście.

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze byłem za edukacją, ale w PL to będzie trwało wieki:( Naród ciemny i postęp chyba tylko zakazami można wprowadzać, bo to światełko w tunelu cholernie daleko...

 

I co? Kobita mieszka niedaleko ode mnie - mógłbym wyedukować....

 

:lol2::lol2::lol2:

 

No pewnie,ze moglbys... podjedz i nauczaj...na swoim przykladzie oczywiscie - parter podlogowka, pietro klimakonwektory +pci+ zasobnik i zamykasz sie w 35 tysi :lol2:

 

I zamiast grocha za 5-6 masz komfort za... 30 tysi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...I pranie i suszenie w cywilizowanych warunkach czyli w pralnio-suszarni a nie po łazienkach i pokojach....

 

W cywilizowanych krajach (czyt. zachod) - gdzie liczy sie kazdy m2 taki stwor jak pralnio-suszarnia nie istnieje.... :bash:

 

Jakbys Artek ruszyl sie poza Slask i granice pl to bys wiedzial :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78

Poproszę o opcje edukacji :)

Zaznacze że domek budujemy bez kredytu mieszkając na lichej stancji więc nie możemy w kółko przedłużać opcji wprowadzenia :) po stopce widze że pompa ciepła, jakie to koszty? Domyślam sie że większe niż kocioł ;)

Pozdro od jelenia ;)

 

Sorry za tego jelenia, ale czasami taki wstrząs pomaga aby zwrócić uwagę i rozpocząć dyskusję o problemie. A niewątpliwie problem będziecie mieli:yes: Sama piszesz, że się nie znasz i pytasz czy się sam podpali, itp:) Czyli Twój poziom wiedzy na temat palenia węglem jest dokładnie taki sam jaki był mój gdy kupiłem dom z kotłownią na ekogroszek. Wytrzymałem 3 długie sezony i nigdy więcej bym się już tak nie ukarał, i jeśli mogę kogoś uświadomić, że można żyć inaczej (normalnie) to nie waham się tego robić, choć wiele ryzykuje, bo lobby sprzedawców węgla i kotłów na paliwa stałe ma długie macki;)

Krótko mówiąc - nie idź tą drogą:no: Masz dobrze ocieplony i nieduży dom, wstawianie tam ekogroszka to samobójstwo i w cale nie chodzi tu o samobójstwo ekonomiczne, bo pewnie po paru sezonach zaczniecie się mieścić w okolicach tysiąca za sezon, ale to będzie długa i ciężka droga - uwierz mi:)

Nie namawiam też do pompy ciepła, choć to moim zdaniem najlepszy system grzewczy z jakim miałem do czynienia. Namawiam za to do przemyślenia, czy macie czas na obsługę syfiastego i kapryśnego systemu na ekogroszek, zamiast po prostu mieszkać i nie zawracać sobie głowy takimi sprawami jak ogrzewanie, czy ciepła woda. Moim zdaniem jeszcze nie jest za późno, jeszcze można wszystko naprawić, choć teraz wyjdzie to już drożej, ale i tak warto:yes:

 

Pytasz o koszty. Ja mam duży, niespecjalnie dobrze ocieplony dom, więc u mnie te koszty zakupu były stosunkowo duże, ale u Ciebie zakup pompy będzie porównywalny z zakupem kotła eko. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji to u mnie jak w stopce ten sezon 1720zł za ogrzewanie i ciepła wodę, w poprzednich trzech sezonach z ekogroszkiem za to samo 3500-4000zł. U Ciebie dysproporcje będą podobne, bo palaczem na pewno będziesz słabym, a i kotłów z mocą odpowiednią do Twojego domu nie produkują, więc połowa pójdzie z dymem:sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie,ze moglbys... podjedz i nauczaj...na swoim przykladzie oczywiscie - parter podlogowka, pietro klimakonwektory +pci+ zasobnik i zamykasz sie w 35 tysi :lol2:

 

I zamiast grocha za 5-6 masz komfort za... 30 tysi :p

 

Dokładnie to dałem 40tys:P + 10tys za ekogroszek, który bez żalu wyrzuciłem. I powiem z pełną świadomością, że nie żałuję absolutnie ani jednej złotóweczki wydanej na ten cel, a więcej znając już efekt tej modernizacji uważam, że warto wydać nawet 100tys. żeby żyć jak człowiek, a nie jak górnik na przodku we własnym domu:P Pozdrawiam

 

P.S. Przeliczyłeś już tą moją fakturę? Podesłać za kolejne miesiące:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to dałem 40tys:P + 10tys za ekogroszek, który bez żalu wyrzuciłem. I powiem z pełną świadomością, że nie żałuję absolutnie ani jednej złotóweczki wydanej na ten cel, a więcej znając już efekt tej modernizacji uważam, że warto wydać nawet 100tys. żeby żyć jak człowiek, a nie jak górnik na przodku we własnym domu:P Pozdrawiam

 

P.S. Przeliczyłeś już tą moją fakturę? Podesłać za kolejne miesiące:P

 

Ty to chociaz jestes szczery i nie czarujesz, ze dales za system co 25tysi bo tyle pci kosztowala i tu szacun:yes:

 

Dalej - wiem, ze jestes zachwycony swoja pci ale ochlon i zauwaz, ze sa tez inne bezobslugowe systemy....naprwade :p

 

Co do faktury - to juz skomentowalem gdzies kilka stron wczesniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojj Map ...

 

Jam uważam że Twój problem wynikał z tego że zupełnie nie interesowałeś się ogrzewaniem jak budowałeś dom i to był duży błąd.

Kupiłeś kocioł za duży , ze słabym sterowaniem a dodatkowo przez zupełny brak doświadczenia MARNOWAŁEŚ OPAŁ a nie spalałeś go ...

Podstawa to dobrze dobrany kocioł (tak samo jak pompa) , z odpowiednią elektroniką ...

 

Są sterowniki dla laików które mają inteligencję i same dopasowują ustawienia ale są i bardzo prymitywne sterowniki które wymagają gigantycznej wiedzy od palacza.

trzeba tylko wybrać odpowiedni kocioł i sterownik ...

 

Ja w pierwszym sezonie (2011/2012) ogrzewałem około 105m2 powierzchni , otwierałem kilka razy dziennnie wszystkie okna na kilkanaście minut (nawet jak było -25 stopni) (głownie z powodu mega wilgotności) , cały czas okna były rozszczelnione na max , sterownik nie działał zbyt optymalnie ale i tak spaliłem 2,1t opału za około 1500zł

Sezon 2011/2012 był bardzo mroźny (u mnie jest bardzo zimno , w sezonie 2011/2012 i 2012/2013 miałem mrozy do prawie -30 stopni !!!!)

ten sezon mimo że grzałem już 165m wyszedł mi tyle samo czyli 2,1t ... (około 1500zł)

W domu ciepło (22-23 stopnie) , zero palania w kominku ...

 

W kotłowni dośc czysto (zdjęcia pokazywałem). Suszę i piorę w kotłowni , mam tez spiżarnię tam ...

 

Ale jeśli o dom Heli to nie wiem w jakim stopniu są już położone (zamontowane) instalacje CO ...

Jeśli nie ma jeszcze to dać 100% podłogówki i .... zamontować pompę ....

 

No chyba ze już są grzejniki i komin i jeśli ma być już kocioł to jak najmniejszy (np. 7KW Skam-p)

 

Twój dość rachunek za ogrzewanie wynikał z bardzo łagodnej zimy oraz tego że korzystałeś głownie z taniej taryfy.

W przypadku srogiej zimy nie ma szans na korzystanie głownie z taniej taryfy , a jak są grzejniki to nie ma szans tym bardziej , bo grzejniki szybko się nagrzewają i ... wychładzają ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...