Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Jam uważam że Twój problem wynikał z tego że zupełnie nie interesowałeś się ogrzewaniem jak budowałeś dom i to był duży błąd.

Cóż:

No wiesz - po sezonie grzewczym jest konieczność odstawienia kotła na parę dni - choćby po to by przeczyścić komin , odmalować kotłownię czy zakonserwować podajnik. Poza tym dobrze mieć drugie źródło grzania wody na wypadek awarii pieca, czy choćby braku opału.

Poza tym nie rozumiem co by miało mu się stać jak by nie palił przez 1m-c czy 3 -mce . Czyszczę do tak zwanej blachy po sezonie , zostawiam otwarte drzwiczki by się wysuszył i ewentualnie nie rdzewiał i we wrześniu dyfer na nowo ;)

To dlaczego nie próbujecie odwieść od harakiri nowej inwestorki,która nie ma zielonego pojęcia o co biega ?

W ogóle nie znam się w temacie kotlów, sterowników itd bo nie miałam z nimi nigdy do czynienia. Czy taki piec pali się cały czas podgrzewając tylko wode czy włacza się co jakiś czas, a jak zgasnie to sam się odpala? Jak to ogólnie wygląda?

Woda dla 3os dorosłych plus dziecko.

Ps.dom o powierzchni 120m2

 

Bond,malowałeś już kotłownię ?

Nie mów o interesowaniu się domem bo Ty to wogóle nie miałeś pojęcia w co się pakujesz...

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ojj Map ...

 

Są sterowniki dla laików które mają inteligencję i same dopasowują ustawienia ale są i bardzo prymitywne sterowniki które wymagają gigantycznej wiedzy od palacza.

trzeba tylko wybrać odpowiedni kocioł i sterownik ...

Twój dość rachunek za ogrzewanie wynikał z bardzo łagodnej zimy oraz tego że korzystałeś głownie z taniej taryfy.

W przypadku srogiej zimy nie ma szans na korzystanie głownie z taniej taryfy , a jak są grzejniki to nie ma szans tym bardziej , bo grzejniki szybko się nagrzewają i ... wychładzają ...

 

Ojj Kaszpir...)

 

może na początek, czy to nie aby Twój post:

Panie Włodku ...

 

Od początku mam problemy z Ognikiem.

 

Kupiłem Ognika razem z piecem Skam-P 12kW w 2011. Miałem wtedy soft SL.35.

Ustawienia fabryczne: P.50 , pp-5 , d.85 , ni.3

 

Po zakupie miałem całą instalację na podłogówce (100m2 podłogówki). Dom 100m2.

Niestety od początku sterownik działał tak: Bardzo szybko i z pełna mocą dochodził do żądanej temp. Podbijał ją o 8-15 stopni i baaardzo powoli spadała temp. W podtrzymaniu był nawet sądze z 1-2 godziny. Do żądanej temp. dochodził bardzo szybko i z temp na czopuchu 300-350 stopni ...

PID zupełnie nie działał. Działał jak dwustanowiec ...

Ratowałem sie obniżeniem ilości podawanego opału bo przesypywał i mnóstwo było niedopalonego opału.

Efekt takiej pracy ? Komin nowy dostał wykwitów i trzeba bylo skuwać tynki i zapach pozostał ...

Opał był suchutki ...

 

Drugi rok.

Sterownik wysłany do aktualiacji , wrócił z softem SL45 (chyba).

Dodatkowo zrobiłem adaptację poddasza , także z powodu tego aby komina do końca nie wykończyć

Powiedziano mi że prawdopodobnie mam za duży piec i sterownik nie potrafi z tak małą moca pracować.

 

Wykonałem adaptację poddasza i doszło do ogrzania dodatkowe 60m2. Tam zamontowane są 3 grzejniki + dodatkowo 1 na parterze.

Sterownik zaczął działać zupełnie inaczej.

Były momenty że działał poprawnie , modulował moc , jednakże zauważyłem że np. raz ładnie doszedł do żądnej temp i ustabilizował a następnie widać było jak temperatura powoli zaczyna spadać a sterownik nie potrafi już jej ustabilizować. Po spadku temp o kilka stopni piec wchodził na max moc (dmuchwa na max) i dośc szybko wracał do żądanej temp , tyle że wtedy już podbijał temp o kilka stopni i ją przewymiarowywał i wchodzi w podtrzymanie i podbijał nawet o 10-12 stopni i pracował tak jak w poprzednim sezonie ...

Zauważyłem że najlepiej sobie radził jak było mnóstwo opału na palniku , ale wtedy były problemy z niedopalaniem lub przesypywaniem.

Standardowe problemy z obu sezonów ? W podtrzymaniu robił się krater. Pomagało trochę niwelować problem ustawienie podtrzymania na 3 , a wyższe powodowały że ilośc przedmuchów powodowała że temperatura w podtrzymanie rosła , mniejsze powodowały jeszcze większy krater.

 

Od kilku dni testuje ustawienia dwustanowe.

 

Widzę że piec ładnie pracuje na usatwieniach P.70 , PP-9 , d.70. Nie robi się krater , nie przewymiarowuje zbytnio , popiół ładny.

Tylko nie po to płacłem za te PID , FBS aby używać sterownika w trybie dwustanowym.

 

Czy coś się zmieniło w oprogramowaniu powyżej wersji SL45 i jakie są to zmiany. Na ile "rewolucyjne" i ważne ? Chodzi o to że nie wiem czy jest sens znów wysyłać i płącić za przesyłkę w obie strony jak różnice są kosmetyczne ...

 

Ufff

 

Wiem:) trochę przydługi, ale świetnie obrazuje, że i taki miłośnik węgla, zainteresowany tematem i w ogóle też ma/miał problemy (i to nie małe) z tym wspaniałym systemem. Jakim zatem trzeba być ignorantem żeby polecać komukolwiek ten szajs:o A już tym bardziej osobom zupełnie nieświadomym co je czeka:confused:

 

Co do rachunków to Twój również został wypaczony przez tą zimę - jak i większości z nas. Ale nie mów mi, że mój będzie kosmicznie większy, bo ja nie grzałem i tej zimy 100% w taniej tylko 85%, a jak spojrzysz na specyfikację taryfy G12w to nie trudno zauważyć, że nawet jakby pompa chodziła 24h/7d (co jest wielce mało prawdopodobne;)) to i tak zużyje 58% taniego prądu, więc jakoś tak jestem spokojny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za tego jelenia, ale czasami taki wstrząs pomaga aby zwrócić uwagę i rozpocząć dyskusję o problemie. A niewątpliwie problem będziecie mieli:yes: Sama piszesz, że się nie znasz i pytasz czy się sam podpali, itp:) Czyli Twój poziom wiedzy na temat palenia węglem jest dokładnie taki sam jaki był mój gdy kupiłem dom z kotłownią na ekogroszek. Wytrzymałem 3 długie sezony i nigdy więcej bym się już tak nie ukarał, i jeśli mogę kogoś uświadomić, że można żyć inaczej (normalnie) to nie waham się tego robić, choć wiele ryzykuje, bo lobby sprzedawców węgla i kotłów na paliwa stałe ma długie macki;)

Krótko mówiąc - nie idź tą drogą:no: Masz dobrze ocieplony i nieduży dom, wstawianie tam ekogroszka to samobójstwo i w cale nie chodzi tu o samobójstwo ekonomiczne, bo pewnie po paru sezonach zaczniecie się mieścić w okolicach tysiąca za sezon, ale to będzie długa i ciężka droga - uwierz mi:)

Nie namawiam też do pompy ciepła, choć to moim zdaniem najlepszy system grzewczy z jakim miałem do czynienia. Namawiam za to do przemyślenia, czy macie czas na obsługę syfiastego i kapryśnego systemu na ekogroszek, zamiast po prostu mieszkać i nie zawracać sobie głowy takimi sprawami jak ogrzewanie, czy ciepła woda. Moim zdaniem jeszcze nie jest za późno, jeszcze można wszystko naprawić, choć teraz wyjdzie to już drożej, ale i tak warto:yes:

 

Pytasz o koszty. Ja mam duży, niespecjalnie dobrze ocieplony dom, więc u mnie te koszty zakupu były stosunkowo duże, ale u Ciebie zakup pompy będzie porównywalny z zakupem kotła eko. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacji to u mnie jak w stopce ten sezon 1720zł za ogrzewanie i ciepła wodę, w poprzednich trzech sezonach z ekogroszkiem za to samo 3500-4000zł. U Ciebie dysproporcje będą podobne, bo palaczem na pewno będziesz słabym, a i kotłów z mocą odpowiednią do Twojego domu nie produkują, więc połowa pójdzie z dymem:sick:

 

.

Ktoś pytał na jakim etapie prace.

podłogówka położona na całym dole plus łazienka u góry, na góre poprowadzone rurki do grzejników. Kominy stoją już od dawna, praktycznie wszystko przygotowane już do podłączenia pieca.

W temacie samego węgla nie jestem aż tak w placy bo w domu rodzinnym miałam piec kaflowy w którym paliliśmy węglem i drzewem. Fakt, węgiel brudzi, jest cieżki itd. Nie wiedziałam natomiast jak działają takie "nowoczesne" kotly, stąd wszystkie moje pytania.

I spoko, uśmialam się z tego jelenia :D

Edytowane przez HelaDziobak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojj Map ...

 

Jam uważam że Twój problem wynikał z tego że zupełnie nie interesowałeś się ogrzewaniem jak budowałeś dom i to był duży błąd.

Kupiłeś kocioł za duży , ze słabym sterowaniem a dodatkowo ...

 

Ja też tak uważam. Gdyby się zainteresował to by pewnie w ogóle nie miał kotła na czarne złoto :D. i nie byłoby całej tej inwestycji w przejście na PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ktoś pytał na jakim etapie prace.

podłogówka położona na całym dole plus łazienka u góry, na góre poprowadzone rurki do grzejników. Kominy stoją już od dawna, praktycznie wszystko przygotowane już do podłączenia pieca.

W temacie samego węgla nie jestem aż tak w placy bo w domu rodzinnym miałam piec kaflowy w którym paliliśmy węglem i drzewem. Fakt, węgiel brudzi, jest cieżki itd. Nie wiedziałam natomiast jak działają takie "nowoczesne" kotly, stąd wszystkie moje pytania.

I spoko, uśmialam się z tego jelenia :D

 

koledzy biegli w liczbach niech teraz się wypowiedzą, jak w obecnej, podkreślam obecnej chwili wygląda aspekt ekonomiczny montaźu pompy ciepła a jak kotła u HelaDziobak. Będzie merytorycznie i bez osobistych wojenek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy biegli w liczbach niech teraz się wypowiedzą, jak w obecnej, podkreślam obecnej chwili wygląda aspekt ekonomiczny montaźu pompy ciepła a jak kotła u HelaDziobak. Będzie merytorycznie i bez osobistych wojenek.

 

w tej sytuacji z ekonomicznego punktu widzenia tylko węgiel, skoro został tylko kocioł do zakupienia. za późno na rozważania o ogrzewaniu. dodatkowo ja bym bez 100% podłogówki nie podchodził do PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy biegli w liczbach niech teraz się wypowiedzą, jak w obecnej, podkreślam obecnej chwili wygląda aspekt ekonomiczny montaźu pompy ciepła a jak kotła u HelaDziobak. Będzie merytorycznie i bez osobistych wojenek.

A czemu od razu pompa ciepła ?

Cóż,inwestorka dała ciała,nie pomyślała i wydała niepotrzebnie kasę ale jak wspominałem,nie wszystko stracone.

To jest dom 120m2,w miarę dobrze zaizolowany(oprócz ścian) a więc zapotrzebowanie będzie ok.40-50kWh/m2/rok czyli w sumie 4800-6000kWh.

Dobrym rozwiązaniem będzie jak już wspominałem:

http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i4147307345.html

O ok.7tys.zł taniej niż kocioł na ekogroszek a rachunek za c.o przy takim zapotrzebowaniu i grzaniu tym z powyższego linka będzie w granicach 1500-2000zł

a kotłownia stanie się pralnio-suszarnią i powstanie dodatkowe pomieszczenie użytkowe,gdzie przy metrażu 120m2 każdy metr na wagę złota

 

Jest jeszcze kilka możliwości na ogrzewanie tego domu bez syfu z ekogroszka i dużych kosztów np.dokupić do tego klimatyzator z funkcją grzania lub bufor z grzałkami lub faktycznie pompa ciepła ale to przy bardzo przewymiarowanych grzejnikach.

Trzeba tylko wziąć kalkulator do ręki i wybić sobie z głowy błędne przekonanie że tylko węgiel jest najtańszy...

Witajcie

Dom dobrze ocieplony, ściana ytong(400) 36,5 cmi styropian 10 cm biały w łatki. Podłoga 10 cm ale dom jest podniesiony o metr i to "podniesienie" jest ocieplone 20 cm. A dach ocieplony wełną łącznie na 50 cm.

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojj Kaszpir...)

 

może na początek, czy to nie aby Twój post:

 

 

Wiem:) trochę przydługi, ale świetnie obrazuje, że i taki miłośnik węgla, zainteresowany tematem i w ogóle też ma/miał problemy (i to nie małe) z tym wspaniałym systemem. Jakim zatem trzeba być ignorantem żeby polecać komukolwiek ten szajs:o A już tym bardziej osobom zupełnie nieświadomym co je czeka:confused:

 

 

http://emoty.blox.pl/resource/upup.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

W temacie samego węgla nie jestem aż tak w placy bo w domu rodzinnym miałam piec kaflowy w którym paliliśmy węglem i drzewem. Fakt, węgiel brudzi, jest cieżki itd. Nie wiedziałam natomiast jak działają takie "nowoczesne" kotly, stąd wszystkie moje pytania.

I spoko, uśmialam się z tego jelenia :D

 

Skoro masz doświadczenie z piecem kaflowym to faktycznie kocioł na ekogroszek jest naturalną ścieżką rozwoju dla Twojego przypadku;) Sorry za sarkazm, ale jest w tym bardzo dużo prawdy. Ludzie boja się nowych rozwiązań i wolą trochę ulepszony przeżytek, niż ryzykować rozczarowanie jakimiś diabelskimi wynalazkami:)

Ja nie miałem żadnych doświadczeń z węglem, bo wychowałem się w bloku z ogrzewaniem miejskim, a w pierwszym własnym mieszkaniu miałem gaz, więc dla mnie był to istny szok - stąd może moje uprzedzenie do tego systemu.

Co do Twojego domu to jak koledzy już pisali - jeszcze nie jest za późno żeby go "uzdrowić", ale taniej to już nie będzie:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir prawdopodobnie jest sprzedawcą kotłów lub węgla, skoro tak bardzo ten system poleca. Jakoś nigdy w tym wątku nie wspominał o swoich problemach z węglem...

 

Bo pewnie teraz ich nie ma:) Przez jedynie dwa lata uporał się z wszystkimi problemami, w tym wyremontował komin;) i teraz jest w pełni zadowolony i z czystym sumieniem poleca - nawet laikom:eek: Szczęście, że chałupy nie spalił;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Dobrym rozwiązaniem będzie jak już wspominałem:

http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i4147307345.html

O ok.7tys.zł taniej niż kocioł na ekogroszek ...

 

Groch 5000zl

http://allegro.pl/kociol-kotly-podajnik-piec-15-kw-ekogroszek-i4218886829.html

 

...Trzeba tylko wziąć kalkulator do ręki...

 

5000zl - 2355zl = ....

 

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia...

Do domu,który potrzebuje 4-5kW pakujemy kombajn 15kW i otrzymujemy sprawność 20% czyli z wpakowanych do kotła 900zł dostajemy do domu tylko 200zł a po roku kocioł i komin do wyrzucenia.

Kalkulator jednak się przyda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez istnieje..... Tylko sluzt wedlug przeznaczenia, do prania i suszenia.... A nie do palenia weglem....

 

Nie rzadko ma wlasne wejscie od zewnatrz nawet....

Garaze tez ludzie maja... Ale sluza do trzymania samochodu, narzedzi, rowerow... Tez nie do palenua i skladowania wegla....

 

Za to moze przecietny czlowiek ma bardziej wybalansowany metraz domku.... 300m2 nie jest celem w sobie.

 

Taaa oczywiscie mowa o sredniej klasie spoleczenstwa....:no:

Standard to dom 2,3 sypialniowy pralka w kuchni (nie zawsze zabudowana), kondensat rowniez w kuchni na scianie a zasobnik zabudowany albo w jednej z sypialni albo pod schodami - w przypadku domu z pietrem (poddaszem uzytkowym) :yes:

Pralnio-suszarni nie ma... ludzi nie stac na marnotrawienie metrazu :no:

A i garaze ludzie tez maja ale z regoly samochod stoi przed domem na podjezdzie, bo po prostu jest za maly na pierdoly,rowery i jeszcze samochod... :p

Co do metrazu to sie zgadzam 300m2 to czysty przepych.... i malo kto dostal by kredyt na taka chate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia...

Do domu,który potrzebuje 4-5kW pakujemy kombajn 15kW i otrzymujemy sprawność 20% czyli z wpakowanych do kotła 900zł dostajemy do domu tylko 200zł a po roku kocioł i komin do wyrzucenia.

Kalkulator jednak się przyda...

 

Artek 15kw to maks jest ale o tym napewno wiesz ;) Takze z ta sprawnoscia 20% to pojechales.

No to moze cus takiego :p tylko bez podajnika... zpodajnikiem pewnie 5tysi wyjdzie:P

http://allegro.pl/galmet-kociol-gt-kw-7-piec-eko-groszek-i4200013337.html

 

Skad wiesz, ze ten dom potrzebuje 4-5kw? Dobra izolacja w stropie/dachu to nie wszystko... ale o tym tez napewno wiesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Artek 15kw to maks jest ale o tym napewno wiesz ;) Takze z ta sprawnoscia 20% to pojechales.

No to moze cus takiego :p tylko bez podajnika... zpodajnikiem pewnie 5tysi wyjdzie:P

http://allegro.pl/galmet-kociol-gt-kw-7-piec-eko-groszek-i4200013337.html

 

Skad wiesz, ze ten dom potrzebuje 4-5kw? Dobra izolacja w stropie/dachu to nie wszystko... ale o tym tez napewno wiesz ;)

 

m&m0123 nie mogę Cię rozgryźć:confused: Dlaczego tak zaciekle lobbujesz ten ekogroszek?:o Handlujesz tym? Zdradź nam proszę swoją historie, bo na prawdę nie mogę zrozumieć co Cię tak w tym węglu zachwyca:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m&m0123 nie mogę Cię rozgryźć:confused: Dlaczego tak zaciekle lobbujesz ten ekogroszek?:o Handlujesz tym? Zdradź nam proszę swoją historie, bo na prawdę nie mogę zrozumieć co Cię tak w tym węglu zachwyca:confused:

 

heh...zachwyca powiadasz:)Gdyby mnie zachwycal to bym sobie kupil :p A handlarzem nie jestem, bo za szczery czlek ze mnie:) Ja poprostu nie zgadzam sie z teza postawiona w tym temacie ot tyle! Sa domy, w ktorych groch jest oplacalny i koniec...rozumiem rowniez fakt, ze sa inwestorzy, ktorzy nie maja gotowki czy tez zdolnosci kredytowej na inne drozsze systemy i nie pozostaje im nic poza grochem...z wszystkimi jego 'zaletami' :p

 

Wracajac do faktur, poszperalem i specjalnie dla Ciebie sprawdzilem nasze zuzycie tylko na bytowe w okresie: 11/6/13 - 23/8/13:

Taryfa dzienna - 478kwh

Taryfa nocna - 76kwh

Normalnie zuzywamy mniej w nocy ale akurat w tym okresie pojawil sie potomek, ktory ze tak powiem 'lubial zycie nocne' :D Takze moje zdanie podtrzymuje - bytowe w g12 jest z regoly drozsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mogles tez przytoczyc tych co mieszkaja pod mostem a pralke ciagna na wozku z soba.......

 

Czy tak wyobrazasz sobie standard w kraju zachodnim o zaludnieniu 63mln?

A skoro juz jestesmy przy temacie UK to Brytyjczycy grzeja albo gazem albo pradem a jesli pradem to piece akumulacyjne....pompków niema :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak zaciekle lobbujesz ten ekogroszek?:o Handlujesz tym? Zdradź nam proszę swoją historie, bo na prawdę nie mogę zrozumieć co Cię tak w tym węglu zachwyca:confused:

Lobbuje bo że powiem tak kolokwialnie: w doopie był goowno widział.

Jak popracuje kilka sezonów z ekogroszkiem to może się nawróci choć zdarzają się fundamentaliści i m-coś tam chyba do nich należy.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...