Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

W Polsce dla wielu rodzin szczytem marzeń jest dom za 300-400tys zł ...

Nawet w tańszych domach nie ma węgla,bo był za drogi,zatem trzeba myśleć i umieć liczyć jeszcze przed budową.

Poczytaj temat "dom do 200tys.zł"

Jakbym zarabiał łącznie z moją żoną 40-60 tys zł miesięcznie to nawet bym nie pomyślał o węglu i tak jak wielu angoli nie ruszyłbym palcem przy wykończeniówce a wybierał samych fachowców którzy by mi wszystko robili ...

Ja bym chciał mieć pompę ale mnie nie stać i tyle ...

Ale na dzień dzisiejszy nie stać mnie aby wywalić z 30tys zł tak jak MAPa ...

 

I tyle :)

Jak to nie,wywaliłeś podobną kasę ma kocioł+komin+dodatkowe miejsce pod dachem na kocioł+dodatkowe miejsce pod dachem na skład opału,sądzę,że w/w kosztowało więcej niż 30tys.z czyli jednak stać Cie było na wydatek takiej kwoty.

Tylko nie pisz,że w kuchni masz WC...

Gdybyś pomyślał przed budową czy przed wyborem projektu o systemie grzewczym to za tą kwotę miałbyś bezobsługowy system grzewczy bez konieczności "wywalania" teraz dodatkowej kasy a tak to "mądry Polak po szkodzie"...

 

Chce w przyszłości kupić pompę , bo nie wyobrażam sobie całe życie palić w kotle. Nie jest to dla mnie jakas katorga i trauma , ale tez nie jest to komfort bo wymaga pracy i się brudzi ...

Czyli wyrzuciłeś w błoto kasę na komin i kocioł...

Kto bogatemu zabroni :)

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

oglądam sobie często Domo TV i tam jest dośc ciekawy program "Wielkie projekty". Oglądam i jestem zszokowany , jak "normalne" rodziny budują super domy za 1-2 mln funtów ...

 

To się zdecydujcie, czy super domy za miliony czy domki 100 m2. Nie wiem czy Domo TV pokazuje przypadki przeciętnych rodzin, nie oglądam. Tu akurat przychylam się bardziej do m&m0123 - domy sporo mniejsze niż w Polsce. nawet mniejsze niż mój, a takie jak mój bywały tutaj nazywane "kurną chatką" ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.parliament.uk/Templates/BriefingPapers/Pages/BPPdfDownload.aspx?bp-id=POST-PN-426

 

A .... Standardy budowlane....

A wiec po co dawales pierwotnie przyklad UK.... Z pralkami w kuchni etc? Trzeba bylo przytoczyc cos rozwinietego... Z inna mentalnoscia...

:D

 

No to po koleji.

Przyklad pralki i kondenasata na scianie w kuchni mial dowodzic, ze sa kraje cywilizowane - gdzie 'kowalskiego' nie stac na pralnio-suszarnie (wroc pare stron i przeczytaj ze zrozumieniem).

Dla przykladu chata za £200tys - zdjecie nr13

http://www.rightmove.co.uk/property-for-sale/property-17146551.html

A tu masz nowe budownictwo £250tys- zobacz sobie rozklad pomieszczen i powiedz mi ktora sypialnie inwestor przerobi na pralnio-suszarnie?

http://www.rightmove.co.uk/new-homes-for-sale/property-29774892.html

Dodam, ze £200-250tysia to juz troche wyzsza klasa srednia.

Podsumowujac - my Polacy jestesmy albo rozrzutni albo bogaci a jesli ani jedno ani drugie - to wniosek zostawie Wam :p

 

Dlaczego mie konczysz zdania a co tak szybko kończysz cytat ?

Proszę:

"Although UK numbers are small, they have been increasing: installations across both residential and commercial buildings increased from 2,000 to 21,000 per year over the period 2006-11.10 The market research organisation BSRIA expect annual installations to reach 49,000 per year by 2015, though this will be sensitive to policies such as the RHI."

 

Dalej...przypomne moj nieskonczony cytat:

"...The market for heat pumps in the UK is currently very small..."

 

No wiec, w uk zyje 63mln ludzi. Domostw jest 24.6mln...

http://www.ons.gov.uk/ons/rel/family-demography/families-and-households/2013/stb-families.html

Do 2015 roku 'zaklada' sie, ze instalacje pci wzrosnie do 50tys/rok... to daje ok 0.2% domostw/rok... Musisz przyznac dupy nie urywa... Bardzo wazny jest aspekt mentalnosci Brytyjczykow w stosunku do posiadlosci...zupelnie inny niz nas Polakow ale o tym referat mozna by napisac...

 

Nie wiem, cóż m&m's jest tak na te pompy cięty...

Czyżby źle wybrał i teraz zaklina rzeczywistosc (ze pompy sa nieoplacalne) ?

 

Wielu z Was jest cietych na grochy, bo sa ekonomicznie uzasadnione w wielu przypadkach ale sa 'be' (argument pompiarzy)... Ja przeciwnie, jestem ciety na rozwiazania nie uzasadnione ekonomicznie jak pompki w wiekszoci przypadkow... a szczegolnie na nachalne wmawianie, ze to jedyny sluszny system CO no i za ostra krytyke przez pompiarzy tych co na to cudo nie stac! W moim przypadku osiagneli efekt odwrotny od zamierzonego...

I nie wydaje mi sie, ze zle wybralem - czas to zweryfikuje. A jak za 10-15 lat pci zacznie byc oplacalna - to rozwaze...choc przyznam, ze jestem wielkim fanem kominkow a pci sie z nim cholernie gryzie:no:

Edytowane przez m&m0123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 tys instalacji w przyszłym roku, 100tys instalacji w 2020. To juz połowa tego, co w DE, a w DE żyje o 20mln ludzi więcej.

Jal widać jakoś się Brytyjczycy zaczynają sie do tego rozwiązania przekonywać.

 

Przy okazji, to nie ma sansu podawac liczby instalacji na liczbę gospodarstw, bo wydaje mi sie, ze w tym wątku poruszamy się w temacie NOWYCH domów. A w tym przypadku co 10dom oddawany w UK jest ogrzewany pompą, wg prognoz za piec lat co drugi.

 

Co dziesiaty mowy dom ogrzewany pompą ciepla...

Nie jest to więc (jeszcze) standard, ale raczej nie uprawnia do stwierdzenia "pompkow w UK nie ma".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 tys instalacji w przyszłym roku, 100tys instalacji w 2020. To juz połowa tego, co w DE, a w DE żyje o 20mln ludzi więcej.

Jal widać jakoś się Brytyjczycy zaczynają sie do tego rozwiązania przekonywać.

 

Przy okazji, to nie ma sansu podawac liczby instalacji na liczbę gospodarstw, bo wydaje mi sie, ze w tym wątku poruszamy się w temacie NOWYCH domów. A w tym przypadku co 10dom oddawany w UK jest ogrzewany pompą, wg prognoz za piec lat co drugi.

 

Co dziesiaty mowy dom ogrzewany pompą ciepla...

Nie jest to więc (jeszcze) standard, ale raczej nie uprawnia do stwierdzenia "pompkow w UK nie ma".

 

Pozyjemy zobaczymy ... jeszcze jedno wskaz mi cytat gdzie te 'szacowania/zalozenia' odnosza sie tylko do nowych domow?

 

..."Although UK numbers are small, they have been increasing: installations across both residential and commercial buildings increased from 2,000 to 21,000 per year over the period 2006-11.10 The market research organisation BSRIA expect annual installations to reach 49,000 per year by 2015, though this will be sensitive to policies such as the RHI."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do rozładunku to i sąsiad jest konieczny. Ciekawe co będzie na starość...?

 

To akurat juz zalezy od kierowcy, mój rejon obsługuje kolo który chyba nie ma siły tego paleciaka pociągnąć bo zawsze domaga się pomocy i miałem z tym kłopot jak mnie nie było, dobrze że sąsiad się napatoczył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...UK to nie reszta Europy.... Ich ceny nieruchomosci tez nie....ani ich standard.

 

Rozumiem, ze fhotohobby dalej szuka... no nic... to my jedziemy dalej:

Panowie bazujac na liknach, ktore sami podaliscie - wiemy juz jaka jest sacunkowa liczba instalacji PCI (w domach oraz budynkach komercyjnych) rocznie w krajach cywilizowanych europy zachodniej.

 

No wiec pobawmy sie cyferkami... :rolleyes:

Liczba domostw tych kraji ma sie nastepujaco (pomijam lokale firmowe na kozysc pci):

- Francja 25,253,000

- Niemcy 40,076,000

- Szwecja 4,554,824

- UK 25,691,000

- Szwajcaria 3,362,073

Zrodlo http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_households

 

Teraz ilosc instalacji PCI dla poszczegolnych kraji i procentowy udzial w stosunku tylko do domostw:

- Francja - ok 200,000 - 0.79%

- Niemcy - ok 100,000 - 0.25%

- Szwecja - ok 50,000 - 1.1%

- UK - ok 50,000 - 0.19%

- Szwajcaria - ok 25,000 - 0.74%

 

Dalej w Polsce sprzedano 15,000 pomp ciepla z czego 52% (7800) tylko co CWU.

Domostw w PL jest 13,337,040 - procentowy udzial 0.11%

Procentowy udzial pomp do CO - 0.05%

 

Zrodlo: http://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/9455/portpc-w-2013-roku-polski-rynek-pomp-ciepla-wzrosl-o-20

 

Podsumowanie:

Szwecja - 1 instalacja PCI na co 100-tny dom/rocznie

Niemcy - 1 instalacja PCI na co 400-tny dom/rocznie

Uk - 1 instalacja PCI na co 500-tny dom/rocznie

Polska - 1 instalacja PCI na co 2000-ny dom/rocznie

 

Gdyby uwzglednic budynki komercyjne o ktorych mowa w linku przez Was podanym - to te proporcje wyszly by jeszcze gorzej!

 

Wnioski: Panowie instalatorzy i sprzedawcy - pierdzielicie bzdury, ze pci to standard w cywilizowanych zachodnich krajach!!!:bash:

Analogicznie to samo mozna powiedziec co do standardu pralnio-suszarni...

 

Jaka bedzie sprzedaz PCI w europie w 2020r nie wiem (photohobby zajmuje sie wrozeniem z fusow) wiem natomiast, ze teraz w kraju,ktorym zyje juz dobra chwile jest - niezauwazalna :no: W Polsce tym bardziej :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze fhotohobby dalej szuka... no nic... to my jedziemy dalej:

Panowie bazujac na liknach, ktore sami podaliscie - wiemy juz jaka jest sacunkowa liczba instalacji PCI (w domach oraz budynkach komercyjnych) rocznie w krajach cywilizowanych europy zachodniej.

 

No wiec pobawmy sie cyferkami... :rolleyes:

Liczba domostw tych kraji ma sie nastepujaco (pomijam lokale firmowe na kozysc pci):

- Francja 25,253,000

- Niemcy 40,076,000

- Szwecja 4,554,824

- UK 25,691,000

- Szwajcaria 3,362,073

Zrodlo http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_households

 

Teraz ilosc instalacji PCI dla poszczegolnych kraji i procentowy udzial w stosunku tylko do domostw:

- Francja - ok 200,000 - 0.79%

- Niemcy - ok 100,000 - 0.25%

- Szwecja - ok 50,000 - 1.1%

- UK - ok 50,000 - 0.19%

- Szwajcaria - ok 25,000 - 0.74%

 

Dalej w Polsce sprzedano 15,000 pomp ciepla z czego 52% (7800) tylko co CWU.

Domostw w PL jest 13,337,040 - procentowy udzial 0.11%

Procentowy udzial pomp do CO - 0.05%

 

Zrodlo: http://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/9455/portpc-w-2013-roku-polski-rynek-pomp-ciepla-wzrosl-o-20

 

Podsumowanie:

Szwecja - 1 instalacja PCI na co 100-tny dom/rocznie

Niemcy - 1 instalacja PCI na co 400-tny dom/rocznie

Uk - 1 instalacja PCI na co 500-tny dom/rocznie

Polska - 1 instalacja PCI na co 2000-ny dom/rocznie

 

Gdyby uwzglednic budynki komercyjne o ktorych mowa w linku przez Was podanym - to te proporcje wyszly by jeszcze gorzej!

 

Wnioski: Panowie instalatorzy i sprzedawcy - pierdzielicie bzdury, ze pci to standard w cywilizowanych zachodnich krajach!!!:bash:

Analogicznie to samo mozna powiedziec co do standardu pralnio-suszarni...

 

Jaka bedzie sprzedaz PCI w europie w 2020r nie wiem (photohobby zajmuje sie wrozeniem z fusow) wiem natomiast, ze teraz w kraju,ktorym zyje juz dobra chwile jest - niezauwazalna :no: W Polsce tym bardziej :p

Teraz odnieś się dla domów nowobudowanych. Odnieś się także do grzejących prądem, węglem. Podaj ogól dla wszystkich domostw oraz w aktualnie budowanych. Będzie nieprzekłamany obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec pobawmy sie cyferkami... :rolleyes:

Liczba domostw tych kraji ma sie nastepujaco (pomijam lokale firmowe na kozysc pci):

- Francja 25,253,000

- Niemcy 40,076,000

- Szwecja 4,554,824

- UK 25,691,000

- Szwajcaria 3,362,073

Zrodlo http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_households

 

Teraz ilosc instalacji PCI dla poszczegolnych kraji i procentowy udzial w stosunku tylko do domostw:

- Francja - ok 200,000 - 0.79%

- Niemcy - ok 100,000 - 0.25%

- Szwecja - ok 50,000 - 1.1%

- UK - ok 50,000 - 0.19%

- Szwajcaria - ok 25,000 - 0.74%

 

Dalej w Polsce sprzedano 15,000 pomp ciepla z czego 52% (7800) tylko co CWU.

Domostw w PL jest 13,337,040 - procentowy udzial 0.11%

Procentowy udzial pomp do CO - 0.05%

 

Zrodlo: http://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/9455/portpc-w-2013-roku-polski-rynek-pomp-ciepla-wzrosl-o-20

 

Podsumowanie:

Szwecja - 1 instalacja PCI na co 100-tny dom/rocznie

Niemcy - 1 instalacja PCI na co 400-tny dom/rocznie

Uk - 1 instalacja PCI na co 500-tny dom/rocznie

Polska - 1 instalacja PCI na co 2000-ny dom/rocznie

 

Wnioski: Panowie instalatorzy i sprzedawcy - pierdzielicie bzdury, ze pci to standard w cywilizowanych zachodnich krajach!!!:bash:

Analogicznie to samo mozna powiedziec co do standardu pralnio-suszarni...

 

Jaka bedzie sprzedaz PCI w europie w 2020r nie wiem (photohobby zajmuje sie wrozeniem z fusow) wiem natomiast, ze teraz w kraju,ktorym zyje juz dobra chwile jest - niezauwazalna :no: W Polsce tym bardziej :p

 

Ależ głupoty tu wypisujesz kolego:no: A jak zgrabnie manipulujesz tymi cyferkami;)

Sprawdzam! Na prostym przykładzie Polski:)

Po pierwsze - my tu mówimy, że pompy instaluje się od niedawna - około 10-15lat i ich sprzedaż rośnie, szczególnie w nowo-budowanych domach, ty przytaczasz liczbę domostw z roku 2002, gdzie mało kto słyszał o PCi:)

http://www.iv.pl/images/81836681638379193820.jpg

 

Po drugie i najważniejsze - podajesz sprzedaż pomp TYLKO w 2013r (15tys. szt.) ale już nie podajesz, że w 2012 było 13tys. szt., w 2011 - 11tys. szt. itd;)

http://www.iv.pl/images/02402332025801809554.jpg

 

I na podstawie tak spreparowanych danych chcesz cokolwiek policzyć i jeszcze wyciągasz tak daleko idące wnioski:confused: Oj kolego Ty chyba na prawdę handlujesz tym węglem:sick:

 

P.S. Korzystałem tylko i wyłącznie z przytoczonych przez Ciebie źródeł;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po koleji.

Przyklad pralki i kondenasata na scianie w kuchni mial dowodzic, ze sa kraje cywilizowane - gdzie 'kowalskiego' nie stac na pralnio-suszarnie (wroc pare stron i przeczytaj ze zrozumieniem).

 

Ja mieszkałem w dwóch domach w UK, w obu była pralnio suszarnia. Domy nie najnowsze. czy to znaczy, że wszędzie w UK jest pralnia czy jej nie ma? poza tym skoro ich nie stać na pralnię, to wydaje mi się, że na kotłownię węglową tym bardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozyjemy zobaczymy ... jeszcze jedno wskaz mi cytat gdzie te 'szacowania/zalozenia' odnosza sie tylko do nowych domow?

 

 

http://www.heatpumpcentre.org/en/hppactivities/hppworkshops/London2012/Documents/02_Z_Karpathy.pdf

 

Tej link już był

Strona 16. Naprawdę masz taki kłopot z interpretacją podanych w tak prosty sposob danych ?

 

Przepraszam za pomyłkę, to juz 2010 roku 10% nowych budynkow w UK bylo wyposażonych w pompe ciepła. Oczywiscie możesz sądzić, że 80% z tego to biura i magazyny, ja naprawdę nie mam zamiaru kopać sie z koniem

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilosc PC w domkach jednorodzinnych w S

 

2003 244 000

2012 950 000 ( 553000 to PC powietrzne w tym 341000 P/P )

 

Praktycznie co 2 domek ma jakas PC zainstalowana.... a wiec gdzie te 1.1 %

 

Zapomnial tez podac ze np. w budynkach wielomieszkaniowych brak pralek w mieszkaniach.... wogole... i suszarni.... nawet gdy mieszkanie ma 100m2....

Mozna wyciagnac wnioski ze ich nie stac a metraz pod pralke jest cenny....:rolleyes:

 

:D

 

Masz zdrowie żeby się szarpać z m-coś tam, coś tam.

Argumenty ma w stylu TB.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ głupoty tu wypisujesz kolego:no: A jak zgrabnie manipulujesz tymi cyferkami;)

Sprawdzam! Na prostym przykładzie Polski:)

Po pierwsze - my tu mówimy, że pompy instaluje się od niedawna - około 10-15lat i ich sprzedaż rośnie, szczególnie w nowo-budowanych domach, ty przytaczasz liczbę domostw z roku 2002, gdzie mało kto słyszał o PCi:)

http://www.iv.pl/images/81836681638379193820.jpg

 

Po drugie i najważniejsze - podajesz sprzedaż pomp TYLKO w 2013r (15tys. szt.) ale już nie podajesz, że w 2012 było 13tys. szt., w 2011 - 11tys. szt. itd;)

http://www.iv.pl/images/02402332025801809554.jpg

 

I na podstawie tak spreparowanych danych chcesz cokolwiek policzyć i jeszcze wyciągasz tak daleko idące wnioski:confused: Oj kolego Ty chyba na prawdę handlujesz tym węglem:sick:

 

P.S. Korzystałem tylko i wyłącznie z przytoczonych przez Ciebie źródeł;)

 

Wyliczenia przedstawiają stosunek ROCZNEJ sprzedaży PCI per domostwo. Nie wszystkich sprzedanych sztuk!

Wróć do mojego postu i doczytaj;)

 

Dalej - liczba domostw w PL z 2002 akurat jest na korzyść Pci, bo od tamtego czasu napewno wzrosła takze procentowy udział byłby jeszcze mniejszy:)

 

Takze z moich wyliczeń wychodzi,ze w 2013 w wiosce, która liczy 4000 ludzi pompke kupił tylko proboszcz i sołtys :p

 

Ps. Grochami handluje w Polsce a kondensatami w UK :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkałem w dwóch domach w UK, w obu była pralnio suszarnia. Domy nie najnowsze. czy to znaczy, że wszędzie w UK jest pralnia czy jej nie ma? poza tym skoro ich nie stać na pralnię, to wydaje mi się, że na kotłownię węglową tym bardziej

 

W nowych dla średniej klasy ok £150k raczej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi m&m , w 2010 zainstalowano milionowa PC w S.

 

Byl tu taki co twierdzi ze PC w S praktycznie nie ma....

 

Przelicz sobie ten ponad 1000000 PC na ilosc gospodarstw.

 

Tu masz statystyke sprzedanych

PC 1981-2013. (12' i 13' nie zawiera P/P )

http://www.svepinfo.se/usr/svep/resources/filearchive/10/varmepumpforsaljningen_i_sverige_1981_2013.pdf

I wyobraz sobie ze w tym rozwinietym kraju ludzie maja pralnie .... I nigdy nie widzialem pralki w kuchni :D

 

Sa tez ci co ich nie stac na wlasny dom , jak wszedzie.

 

Tak jak powyżej w poście do Map78, obraz rocznej sprzedaży per domostwo daje niezły obraz jak bardzo gospodarstwa domowe sa zainteresowane danym produktem i to chciałem zobrazowac bez manipulacji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacy instalatorzy....

 

Tabelke rozczytasz?

 

http://www.svepinfo.se/usr/svep/resources/filearchive/10/varmepumpsforsaljning_2004_2013.pdf

 

Czesc jest instalowana w istniejacych domach...

 

A moze poszukasz ilosc nowych domow i instslacji PC w np. Skandynawii...,

Czy nie sa rozwinieci wedlug ciebie?

 

Moze zerkniesz na tamtejsze projekty domow... sprawdz czy maja pralnie i skad CO i CWU....

 

Spoko,spoko przyjdzie czas i na Skandynawie...dopiero sie rozkrecam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...