Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

http://www.heatpumpcentre.org/en/hppactivities/hppworkshops/London2012/Documents/02_Z_Karpathy.pdf

 

Tej link już był

Strona 16. Naprawdę masz taki kłopot z interpretacją podanych w tak prosty sposob danych ?

 

Przepraszam za pomyłkę, to juz 2010 roku 10% nowych budynkow w UK bylo wyposażonych w pompe ciepła. Oczywiscie możesz sądzić, że 80% z tego to biura i magazyny, ja naprawdę nie mam zamiaru kopać sie z koniem

 

Cały czas odwołujesz sie do komercyjnego źródła - pisałem Ci juz,ze to tak jakbys odwołał sie do artykułu z onetu.

Kolega Imrhil podał źródło niezależnej non-profit instytucji, która zbadała rynek i to źródło można uznać za wiarygodne!!!Takze odnies sie do jakiegoś wiarygodnego źródła bo jak narazie Twoje tezy sa bez pokrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ilosc PC w domkach jednorodzinnych w S

 

2003 244 000

2012 950 000 ( 553000 to PC powietrzne w tym 341000 P/P )

 

Praktycznie co 2 domek ma jakas PC zainstalowana.... a wiec gdzie te 1.1 %

 

Zapomnial tez podac ze np. w budynkach wielomieszkaniowych brak pralek w mieszkaniach.... wogole... i suszarni.... nawet gdy mieszkanie ma 100m2....

Mozna wyciagnac wnioski ze ich nie stac a metraz pod pralke jest cenny....:rolleyes:

 

:D

 

No to pozwol,ze uzyje Twojego argumentu - Szwecja to nie cała Europa Zachodnia :p

 

Ps. Bida na tym zachodzie albo pralki w kuchni albo w ogóle nie ma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak powyżej w poście do Map78, obraz rocznej sprzedaży per domostwo daje niezły obraz jak bardzo gospodarstwa domowe sa zainteresowane danym produktem i to chciałem zobrazowac bez manipulacji:)

 

Jeżeli chcesz coś zobrazować to zrób to rzetelnie i porządnie, bo to co pokazałeś to jedynie stosunek PCi sprzedanych w PL tylko w roku 2013 do ilości domostw (wliczając w to bloki, wieżowce, hotele itp:)) istniejących w Polsce w roku 2002. Wskaźnik wyszedł Ci 0,11%. Sorry ale nie łapię tej logiki:confused:

I nawet nie do końca nazwałbym to manipulacją - Ty chyba po prostu się pogubiłeś;)

Pamiętaj, że rozmawiamy tu o tym, że coraz więcej pomp montuje się rok rocznie w nowo-budowanych domach! Jasnym jest chyba, że nikt nie będzie montował pompy w domach przed i powojennych, czy w blokach po Gierkowskich, a takowe zawarte są w twoich "wskaźnikach statystycznych"

Pomogę Ci:) Policzmy to jak należy:

Nie znalazłem nigdzie danych o domach jednorodzinnych zbudowanych w 2013r, ale za to znalazłem dane nt roku 2012, więc do niego się odnieśmy. I tak wg danych GUS w roku 2012 powstało 81200 nowych domów jednorodzinnych

http://www.iv.pl/images/21633467301820401225.jpg

Z przytoczonej przez Ciebie wcześniej statystyki sprzedaży wynika natomiast, że w tym samym roku 2012 sprzedano w PL 12401 PCi

http://www.iv.pl/images/02402332025801809554.jpg

Z prostego rachunku matematycznego wynika zatem, że wskaźnik sprzedaży PCi w stosunku do wybudowanych domów wynosi ok 15%

Ale, czy i te wyliczenia są w pełni wiarygodne? Nie:no: Bo nie uwzględniają, że cześć tych pomp (pewnie sporą) zakupiły firmy do swoich obiektów, a część zakupili klienci w celu modernizacji swoich kotłowni w domach z innego niż 2012 rocznika. Jaka to część? tego nie wiemy, ale wiemy na pewno, że wskaźnik ten zawiera się w przedziale 0-15%, ale nie odważyłbym się podawać , że będzie to 0,11%, bo jest to śmieszne i niedorzeczne. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz odnieś się dla domów nowobudowanych. Odnieś się także do grzejących prądem, węglem. Podaj ogól dla wszystkich domostw oraz w aktualnie budowanych. Będzie nieprzekłamany obraz.

 

Sporo danych bedzie potrzebnych i wiarygodnych źródeł. Ktoś tu pisał wcześniej, ze mimo wszystkich 'zalet' sprzedaż groch-kotlow rośnie...wiemy juz na pewno,ze pci w PL przybywa średnio o 20% rocznie ale biarac pod uwage relatywnie niska srzedaz w stosunku do ilości domostw przyrost ten to promile. Jak znajdę czas to porównam inne systemy - z czystej ciekawości oczywiście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz coś zobrazować to zrób to rzetelnie i porządnie, bo to co pokazałeś to jedynie stosunek PCi sprzedanych w PL tylko w roku 2013 do ilości domostw (wliczając w to bloki, wieżowce, hotele itp:)) istniejących w Polsce w roku 2002. Wskaźnik wyszedł Ci 0,11%. Sorry ale nie łapię tej logiki:confused:

I nawet nie do końca nazwałbym to manipulacją - Ty chyba po prostu się pogubiłeś;)

Pamiętaj, że rozmawiamy tu o tym, że coraz więcej pomp montuje się rok rocznie w nowo-budowanych domach! Jasnym jest chyba, że nikt nie będzie montował pompy w domach przed i powojennych, czy w blokach po Gierkowskich, a takowe zawarte są w twoich "wskaźnikach statystycznych"

Pomogę Ci:) Policzmy to jak należy:

Nie znalazłem nigdzie danych o domach jednorodzinnych zbudowanych w 2013r, ale za to znalazłem dane nt roku 2012, więc do niego się odnieśmy. I tak wg danych GUS w roku 2012 powstało 81200 nowych domów jednorodzinnych

http://www.iv.pl/images/21633467301820401225.jpg

Z przytoczonej przez Ciebie wcześniej statystyki sprzedaży wynika natomiast, że w tym samym roku 2012 sprzedano w PL 12401 PCi

http://www.iv.pl/images/02402332025801809554.jpg

Z prostego rachunku matematycznego wynika zatem, że wskaźnik sprzedaży PCi w stosunku do wybudowanych domów wynosi ok 15%

Ale, czy i te wyliczenia są w pełni wiarygodne? Nie:no: Bo nie uwzględniają, że cześć tych pomp (pewnie sporą) zakupiły firmy do swoich obiektów, a część zakupili klienci w celu modernizacji swoich kotłowni w domach z innego niż 2012 rocznika. Jaka to część? tego nie wiemy, ale wiemy na pewno, że wskaźnik ten zawiera się w przedziale 0-15%, ale nie odważyłbym się podawać , że będzie to 0,11%, bo jest to śmieszne i niedorzeczne. Pozdrawiam

 

 

A dlaczego nie? Ty do swojego domu wstawiles PCI a ze tak zapytam retorycznie dom masz nowobudpwany? Bo pompka sprzedana więc w statystykach ujęta.

Ja bazowalem na danych podanych przez kolege wyżej - a te odnoszą sie do domostw i budynków komercyjnych w kilku krajach Europy, takze dla porównania przeliczylem sprzedaż per domostwa w PL rowniez. W tamtych badaniach nie ma ani słowa, ze odnoszą sie tylko do nowego budownictwa więc manipulacja było by takie liczenie tylko dla PL. Pozatym z tych 15tys sprzedanych pomp w 2013 - 52% tylko do celu cwu więc musisz skorygować swoje wyliczenia dla nowego budownictwa;)

Edytowane przez m&m0123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumenty sie skonczyly.... I wyszlo ze kit wciskales.

 

Trzeba bylo wziasc PC/mieszkanca, korzystniej by ci wyszlo...

 

Wiesz wola miec rozwiniete pralnie i suszarnie w piwnicy.... Zamiast pralki obok zmywarki.

 

A i wentylacje w domach maja....

 

Jaki kit toz to wszystko z wiarygodnych źródeł...podanych przez Ciebie :D

 

Widzisz z UK Szwecji nie zrobisz bo po 1sze piwnic nie maja a po 2gie brytyjki brzydkie jak noc listopadowa :D

 

Aaa wentylacja w uk jest najlepsza...i to mechaniczna...wchodzisz do klopa pociągasz za sznureczek i tadam wentuleje przez sciane ze aż miło :D

Edytowane przez m&m0123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie watpie....

 

Sprawdzales projekty domow?

 

Sprawdzales jak i ile mozna kopcic...

Sprawdzales ilosc kotlow gazowych/domostwo?

 

Dotarlo? Ponad 1000000 PC :D

 

No to źródło, które podales wcześniej jest do doopy w takim razie, bo tam sprzedaż pci w Szwecji oscyluje na 50tys/rocznie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 lat temu jeszcze mało kto słyszał w Polsce o PC. Krążyły tylko jakieś mity i czarnowidztwo. Dzisiaj w promieniu 200m ode mnie, zamontowane są dwie (+moja), a następna będzie lada moment. W kilku innych domach system oparty jest na gazie ziemnym. A tylko jeden baran wybudował sobie dom przygotowany pod kocioł na węgiel. Aktualnie odbywa karę więzienia za handel prochami (chyba one mu zaszkodziły), więc jeszcze przez jakiś czas mamy z nim spokój.

Z każdą następną zainstalowaną PC świadomość w narodzie rośnie. Już dzisiaj mało kto gada bzdury, że PC nie dogrzeje, że duże rachunki za prąd, a nawet zmienia się nastawienie, że PC to droga inwestycja. Okazuje się bowiem, że jak inwestor zna matematykę na poziomie szkoły podstawowej, to wyliczy sobie, że taka inwestycja wcale nie musi byś droższa od systemu opartego na paliwach stałych. No ale o tym trzeba już myśleć jeszcze przed wyborem projektu.

Sprzedaż PC będzie rosła w Polsce wręcz lawinowo z jeszcze jednego względu. Na dniach wchodzi program "Prosument" z dotacjami i nisko oprocentowanym kredytem dla fotovoltaiki w połączeniu z PC. Nie wiem czy osobiście będę mógł skorzystać z tego kredytu (czy tylko będzie dotyczył nowych inwestycji), ale jeżeli się uda to zamiast do energetyki, będę płacił do banku. A po 12-13 latach prąd przez następne naście za darmoszkę. Niestety, węglarze obejdą się tylko smakiem :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Na dniach wchodzi program "Prosument" z dotacjami i nisko oprocentowanym kredytem dla fotovoltaiki w połączeniu z PC. Nie wiem czy osobiście będę mógł skorzystać z tego kredytu (czy tylko będzie dotyczył nowych inwestycji), ale jeżeli się uda to zamiast do energetyki, będę płacił do banku. A po 12-13 latach prąd przez następne naście za darmoszkę. Niestety, węglarze obejdą się tylko smakiem :yes:

 

Nie podniecaj się za mocno. Jak zwykle przy takich ,,okazjach" najlepiej wyjdą na tym banki dające kredyt i kilka wybranych firm oferujących jedynie słuszne zestawy foto+PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gondoljerzy niestety na racje.

Oby nie było jak z solarami.

Przed dotacjami zestaw kosztował np.8 tys. zł.

Jak weszły dotacje to ten sam zestaw kosztuje 12 tys. zł

ale że jest dotacja to za 8 tys. mogę mieć solary :bash:

 

Ciekawe jakie cuda będą przy PC + foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gondoljerzy niestety na racje.

Oby nie było jak z solarami.

Przed dotacjami zestaw kosztował np.8 tys. zł.

Jak weszły dotacje to ten sam zestaw kosztuje 12 tys. zł

ale że jest dotacja to za 8 tys. mogę mieć solary :bash:

 

Ciekawe jakie cuda będą przy PC + foto.

 

Na pewno nie potanieją;)

Dlatego myślę, że ci którzy tak bardzo czekają na wejście tego programu mogą się rozczarować (oby nie), ale wiele na to wskazuje, bo dofinansowanie ma pokryć 20% inwestycji, a większość PCi tylko w 2014r podrożało średnio o 5-10%. Nie wiem jak z FV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie? Ty do swojego domu wstawiles PCI a ze tak zapytam retorycznie dom masz nowobudpwany? Bo pompka sprzedana więc w statystykach ujęta.

Ja bazowalem na danych podanych przez kolege wyżej - a te odnoszą sie do domostw i budynków komercyjnych w kilku krajach Europy, takze dla porównania przeliczylem sprzedaż per domostwa w PL rowniez. W tamtych badaniach nie ma ani słowa, ze odnoszą sie tylko do nowego budownictwa więc manipulacja było by takie liczenie tylko dla PL. Pozatym z tych 15tys sprzedanych pomp w 2013 - 52% tylko do celu cwu więc musisz skorygować swoje wyliczenia dla nowego budownictwa;)

 

Ty chyba nie doczytałeś do końca mojej wypowiedzi, albo ze względu na późną porę nie do końca ją zrozumiałeś:)

To NIE było wyraźnie na korzyść Twoich teorii, bo z zależności ilość nowych domów wybudowanych w 2012, a sprzedanych pomp wynika jasno, że 15% domów zaopatrzonych było w PCi. Dlatego zwróciłem uwagę na czynniki obniżające tą statystykę (jak np PCi zakupione do budynków firmowych, czy przez użytkowników modernizujących swoje kotłownie, czy wreszcie jak dodałeś CWU only).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podniecaj się za mocno. Jak zwykle przy takich ,,okazjach" najlepiej wyjdą na tym banki dające kredyt i kilka wybranych firm oferujących jedynie słuszne zestawy foto+PC.

 

Ja tam się nie podniecam, już mam tanio, czysto i bezobsługowo. A jeżeli się uda dostać kredyt i realnie uzyskać ze 20% dofinansowania, to będę to traktował jako dodatkowy bonus do mojej PC. Nie dość, że będę po nastu latach mieć CO i CWU za darmo, to jeszcze za darmo będę miał prąd bytowy. A węglarze dalej będą płacić za wszystko.

Argumenty dla węgla w nowych domach legną w gruzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, to teraz zacznie się liczenie ile kosztuje areał na taką plantację i ile robocizna :D

 

lepsza jakaś ładna odmiana trzciny.

Wierzba energetyczna niezbyt ładnie wygląda :p

Zrobisz z niej snopki i spalisz w kominku :p Jeśli ktoś takowy posiada.

Ewentualnie zostanie na rzemiosło artystyczne. Będzie więcej $

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas odwołujesz sie do komercyjnego źródła - pisałem Ci juz,ze to tak jakbys odwołał sie do artykułu z onetu.

Kolega Imrhil podał źródło niezależnej non-profit instytucji, która zbadała rynek i to źródło można uznać za wiarygodne!!!Takze odnies sie do jakiegoś wiarygodnego źródła bo jak narazie Twoje tezy sa bez pokrycia.

 

A czy te liczby sie czasem nie pokrywają ?

 

Cytat z artykułu imrahila:

In the UK, the niche is even smaller. Most heat pumps are in- stalled in new build properties which are not connected to the natural gas grid – these make up around 10 % of new homes.

 

Przecież ja pisze dokładnie o tym samym.... Masz jakiś problem z interpretacja danych...

 

Poza tym, sądzisz, ze sprzedaż hstoryczna jest w moim mateiale falszowana ?

Przez kogo i dla kogo ?

 

Specjalista od fałszywych tez, to wlaśnie Ty... ;)

 

EDIT: i żeby było śmieszniej, to ten artykuł, który przytoczył imrahil odwoluje sie w źródlach do danych organiacji, która opracowala prezentację przytoczona przeze mnie - tą od "onetu" wg Ciebie ;)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbigMaz01 jeśli możesz to zmierz jakie wymiary ma paleta (szerokość / długość). Dla mnie to ważne bo musze pomyśleć jak to ewentualnie ustawić , bo normalnie miałem worki ułożony jeden na drugim na całej szerokości ściany i zajmowało to dośc mało szerokości w garażu ...

A nie chciałbym musieć palet rozpakowywać ...

 

Paleciak kup, bez tego ani rusz :D

Niby miejsca nie potrzeba a potrzeba. Niby mało upierdliwie a jednak upierdliwie. Niby czysto a brudno. Itd. itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...