Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Gaz z rury lub butli, olej opałowy, prąd, pompa ciepła gruntowa lub powietrzna, może ogrzewanie miejskie z rury, jeśli lokalizacja pozwala, panele na podczerwień. Możliwości jest sporo i którą by nie wybrać to koszt systemu grzewczego w takim domu to grosze w stosunku do kosztu całego domu.

 

A co z grochem? Nieoplacalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co z grochem? Nieoplacalny?

 

Duon miał ofertę, wychodziło w nocy poniżej 18gr.

Groch podobnie.

Za to dzienna była na tyle wysoka, że przy małym zużyciu w domku jak mój, nie było różnicy czy wezmę nocną po 25gr z dzienną po 70g czy stawkę 18/80gr.

Ale dla domków pożerających dużo, to już taka taryfa wypadała korzystniej.

Jeszcze końcem grudnia mieli po 18/60gr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do meritum tematu..uwazam że największym grzechem ludzi chcacych zbudowac sobie dom jest jego przewymiarowanie,to świadczy nei o potrzebach tylko głupocie,tu juz czytałem o pokojach dla dziecka 25 m2..i podobne debilne rozwiązania i to nei jest tak ze kazdy ma swoje preferencje ..nie uwazam tak...tu jest inna przyczyna i przyda sie teoria spiskowa tego wszechobecnego idiotyzmu,,zreszta wystarczy spojrzeć na sondazę wyborcze...poczytac fora i już wiadomo ze matolów w bród.

Dom tzw. ,,mały,, daje komfort założenia jakiegokolwiek ogrzewania i niskich rachunków-koniec kropka i to jedyny COP 4

 

Dodam do tego,dom na miarę i dobrze izolowany zawsze będzie zużywał mało energii na ogrzewanie,nawet grzany prądem i syf w takim domu zawsze będzie nie opłacalny.

 

Czyż nie brzmi śmiesznie zdanie "zbudowałem dom 200,300,400m2 ale nie mam kasy i muszę palić węglem" ?

Nie tylko brzmi śmiesznie ale wręcz idiotycznie i co można o takim kimś sobie pomyśleć ?

 

Ja to widze troche inaczej - spora grupa forumowiczow zamiast dobrac systemu CO do domu o komfortowym metrażu....dobiera metraz do komfortowego ststemu CO...

Czy słusznie? sie okaze jak pomieszkaja chwile..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to węglarze nie palą w kominkach. Potem taki kaszpir pisze tutaj jak to mało węgla spalił i jak to się opłaca. A na wątkach węglowych takie kwiatki. CWU grzeje prądem w nocnej taryfie :). w tym wątku coś wspominał, że nocna taryfa wcale tak fajnie nie wychodzi (w nawiązaniu do grzania domu prądem / pompą), a on grzeje tylko CWU przez pół roku :D. dotuje przemysł energetyczny, czy jak? :D

 

Ja nie pale w kominku w czasie gdy działa kocioł , bo nie ma potrzeby. Czyli od około września do końca kwietnia kominek nie jest uruchamiany bo nie ma takiej potrzeby. Sezon zakończyłem pod koniec kwietnia. Było tak ciepło w kwietniu że wtedy miałem spalanie na poziomie 5-6kg na dobę , a póżniej wyłączyłem podłógówke i grzejniki i został mi tylko grzejnik w łazience i CWU i miałem spalanie około 2kg na dobę ...

I tak zakończyłem dość późno bo dużo ludzi którzy mieszkają w innych cześciach kraju mają wyższe temp na zewnątrz niż ja ...

 

Tak przepalam teraz w kominku bo się ochłodziło i nie będę odpalał kotła jak za 2-3 dni zapowiadają temperatury powyżej 20 stopni ...

 

Przepalam bo mam drewno które od 3 lat nie moge spalić i nie są to jakies wielkie ilości. Jest to drewno jakie dostałem od dewelopera , zostało mi po budowie , z palet czyli darmowe i nie jest tego dużo. Sądzę że miałem tego z drewna może z 1m3 max i tak mocno "palę" że w ciągu 3 lat nie mogłem tego zużyć i widzę że nie zużyję bo została mi jeszcze 1/3 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Tak przepalam teraz w kominku bo się ochłodziło i nie będę odpalał kotła jak za 2-3 dni zapowiadają temperatury powyżej 20 stopni ....

 

Kaszpir, nie tlumacz sie hipokrytom - wejdz do watku 'grzejacy pradem' i zobaczysz, ze 90% pali w kominku w okresach przejsciowych....dla klimatu oczywiscie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem polega na tym, że co innego można przeczytać od naganiaczy na węgiel w tym wątku, a co innego można dowiedzieć się od użytkowników kotłów węglowych (i samych naganiaczy) w wątkach węglowych. a przoduje w tym kaszpir. tutaj pisze, że węgiel nie wymaga dodatkowego miejsca, tam, że mu się w garażu nie mieszczą palety, tutaj, że mało uciążliwe, tam, że taki worek węgla waży prawie 50 kg. że czysto, a jendak ściana w garażu brudna, bo worki dziurawe. że w kominku palą wszyscy, tylko nie ogrzewający węglem, tam, że kocioł wygaszony i idzie kominek. że wydajność kotła przy niskim obciążeniu nie spada i w lecie jedno zasypanie na ileś tam tygodni na CWU wystarczy, ale jednak grzeje się wodę prądem. i tak dalej.

 

O widzę zmasowany atak na mnie ...

Więc odpowiadam ...

 

1. Pokazywałem zdjęcia na tym wątku jak wygląda moja "kotlowania" i jak wygląda mój garaż. Nie ma możliwości aby wegiel nie zajmował miejsca , bo to chyba oczywiste że zajmuje. Jednak opał można umieścić tak że aby nie ograniczał "funkcjonalności" garażu. Ja układam (tak jak sąsiedzi) opał w workach na jednej ścianie na całej długości ściany , bo wtedy zajmuje najmniej miejsza (u mnie około 70 szerokości) i dzięki temu nie tracę na funcjonalności garazu. Zdjęcia dołączałem , więc zamiast wypisywać bzdury najpierw poszukać zdjęcia ..

Opał na paletach mi się nie zmieści , bo palety które oferuje karena mają długośc/szerokośc około 1,2m , a mi łatwiej umieścić worki 50kg (bo są stabilniejsze) niż 2,5x więcej worków 20kg.

 

2. W czasie sezonu nie palę kominiem (czyli od konca września do końca kwietnia). Drewno jakie mam to drewno (budowlane - suchutkie) które zostało mi z budowy (2010/2011) oraz dostałem za darmo. Tego "drewna" miałem może z 1m3 i przez 3 lata nie mogę tego spalić taaaak duuuużo palę ..

3. W kwietniu jak było ciepło to grzejniki mi się wyłączały i podłogówka także i miałem spalanie nawet 5-6kg na dobę. jak wyłączyłem grzejniki i podłógówke , poza grzejnikiem w łazience to spalanie spadło mi do 1.8-2,3 kg na dobę (CO + CWU).

Czyli mógłbym mieć ciepłą wodę za około 1,2 zł za dobę ... (2kg i 600zł za tonę).

 

Jednak nie chce mieć włączonego kotła poza sezonem , bo szkoda mi komina i kotła i tyle. bez sensu ma kocioł działac nonstop w podtrzymaniu , , bo wychodzi to 0,08kg na godzine opału ...

 

Wodę grzeję poza sezonem w taniej taryfie. Mam tak małe zużycie że nie widzę sensu odpalać kotła ...

Mam zamontowany licznik poboru i widzę ile idzie KW ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..........

 

A ilu jest takich co stac a wybieraja smrodzenie?

.....

No. I to jest w sumie najlepsza odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wątku. Stać ich ( na droższe - czyli inne niż węgiel ) a wybierają tańsze ( czyli węgiel ). Dzięki, Varme. W sumie dalsza dyskusja w wątku o tytule będącym pytaniem o ekonomiczne uzasadnienie tego czy innego systemu jest bezprzedmiotowa - pompiarz stwierdził że węglem jest taniej. Tylko że jak kogoś stać, to nie powinien węglem ogrzewać. No ale to już jest poza tematem wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile wychodzi bo nie liczyłem.

Od końca września do końca kwietnia zużyłem opału za 1500zł

Za CO i CWU.

Dokładnie 2,1 tony opału.

 

Nie wymieniałem nic w kotle. Cały mechanizm mam żeliwny (palnik APPM-1).

 

Kominiarz , chyba 80zł , raz w roku. Nawet jakbym nie miał kotła to i tak by musiał przyjśc bo mam kominek ...

 

Tak jak pisałem. Ja kupiłem dom. Wybrałem z katalogu w firmie i mi firma taki wybudowała. Zapłaciłem 10tys zaliczki a resztę przy odbiorze domu.

Ja miałem mieszkanie które sprzedawałem i miałem problemy ze sprzedażą. Myślałem że nie uda mi sie sprzedać i wtedy bym stracił 10tys zaliczki i tyle. Do końca było nerwowo bo nie wiedziałem czy wogóle będziemy mieli dom. Na budowę domu nie miałem kasy. Kasa za sprzedaż mieszkania poszła na dom.

W domu jest tylko jeden komin. 2 kanały spalinowe , 2 wentylacyjne. Komin z cegły.

 

Ja miałem mieć kocioł 15KW (Elektromet) bo taki firma dawała w standardzie. Ja z niego zrezygnowałem i kazałem kupić inny (12KW).

 

Ile zużywasz prądu poza sezonem grzewczym na CWU?

Jaką wartość opałową ma węgiel którym palisz?

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile zużywasz prądu poza sezonem grzewczym na CWU?

Jaką wartość opałową ma węgiel którym palisz?

 

Zamontowałem chyba 14 maja licznik energii aby wiedzieć ile idzie mi KW w II taryfie.

Tyle że licznik zlicza też pobór prądu rekuperatora (około 28W pobór). Do teraz poszło mi około 10KW prądu.

Jak nie zapomnę to na koniec miesiąca podam wynik ale sądzę że nie zużyję pradu więcej niż za 50zł a sądze że na niższą kwotę.

 

Opał.

Miałem 2 rodzaje opału. Miał po 600zł (pakowany) , podobno z Piasta 23MJ i ekogroszek po 800zł (pakowany , podobobno Chwałowice).

Ale to gdybanie bo nie wiem faktycznie co to było. Nanastępny sezon biorę już tylko miał. Została mi jeszcze 1 tona ekogroszku z starego sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duon miał ofertę, wychodziło w nocy poniżej 18gr.

Groch podobnie.

Za to dzienna była na tyle wysoka, że przy małym zużyciu w domku jak mój, nie było różnicy czy wezmę nocną po 25gr z dzienną po 70g czy stawkę 18/80gr.

Ale dla domków pożerających dużo, to już taka taryfa wypadała korzystniej.

Jeszcze końcem grudnia mieli po 18/60gr.

 

nie wiem jak to liczysz, ale teraz w duon wychodzi w nocy 19 gr brutto z dystrybucją Taurona i 71 gr w dzień. w Tauronie chyba 30 gr / 60 gr. u mnie przy założeniu 8000 kWh CO + CWU (100% tania taryfa) oraz 4000 kWh za bytowy (100% droga) wychodzi 480 zł rocznie na korzyść Duon. jak odliczyć jeszcze około 100 zł rocznie na wyższą opłatę handlową, to mamy 380 zł na korzyść Duon za cały prąd w domu. a prawda taka, że bytowy też pójdzie trochę w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No. I to jest w sumie najlepsza odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wątku. Stać ich ( na droższe - czyli inne niż węgiel ) a wybierają tańsze ( czyli węgiel ). Dzięki, Varme. W sumie dalsza dyskusja w wątku o tytule będącym pytaniem o ekonomiczne uzasadnienie tego czy innego systemu jest bezprzedmiotowa - pompiarz stwierdził że węglem jest taniej. Tylko że jak kogoś stać, to nie powinien węglem ogrzewać. No ale to już jest poza tematem wątku.

Zaślepiony już jesteś kasiorką ?

A ilu jest takich co stac a wybieraja smrodzenie?

.

To było do tych,którzy budują nowe domy i ich stać na budowę nowych domów a mimo to wybierają smrodzenie ?

Nowy dom to koszt jaki ?

min.300tys.zł a widząc po domach inwestoró z ekogroszkiem to częściej 400-500tys.zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No. I to jest w sumie najlepsza odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wątku. Stać ich ( na droższe - czyli inne niż węgiel ) a wybierają tańsze ( czyli węgiel ). Dzięki, Varme. W sumie dalsza dyskusja w wątku o tytule będącym pytaniem o ekonomiczne uzasadnienie tego czy innego systemu jest bezprzedmiotowa - pompiarz stwierdził że węglem jest taniej. Tylko że jak kogoś stać, to nie powinien węglem ogrzewać. No ale to już jest poza tematem wątku.

 

ja myślę, że wybierają węgiel bo nie są świadomi wygodniejszych i tańszych (albo przynajmniej kosztowo porównywalnych) alternatyw. jak zwykle gadasz głupoty, ale w tym Twój interes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To było do tych,którzy budują nowe domy i ich stać na budowę nowych domów a mimo to wybierają smrodzenie ?

Nowy dom to koszt jaki ?

min.300tys.zł a widząc po domach inwestoró z ekogroszkiem to częściej 400-500tys.zł

Zależy. Na mój nie wydałem dużo. Nawet się nie przekroczę 200k. Nie licząc działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się Was czyta. Inni nie są świadomi, wybierają źle bo nie znają alternatywy, lobby węglowe ich podpuszcza a ciemny lud podpuchę kupuje. Normalnie elita się pozbierała do kupy i w 1 wątku na FM -ie pisze. Kaganek oświaty niesie, masom oczy otwiera. W trosce o ich kieszenie wszystko oczywiście. Super.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się Was czyta. Inni nie są świadomi, wybierają źle bo nie znają alternatywy, lobby węglowe ich podpuszcza a ciemny lud podpuchę kupuje. Normalnie elita się pozbierała do kupy i w 1 wątku na FM -ie pisze. Kaganek oświaty niesie, masom oczy otwiera. W trosce o ich kieszenie wszystko oczywiście. Super.

 

A skąd mają wiedzieć?

U mnie, ten co adoptował projekt nawet słowem nie wspomniał żeby chałupę obrócić o 90*.

Miałbym większe zyski od słońca.

Skąd mają wiedzieć?

Tak samo z wieloma szczegółami w projekcie.

Cała masa błędów. Potem robi się według projektu i wybiera groszek (oby tylko groszek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...