Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

m&m0123 nie przesadzaj, każda kotłownia kosztuje.

Powietrzna PC to nie jest już wydatek dziesiątków tysięcy PLN i nie trzeba być prezesem PKN Orlen by sobie coś takiego zakupić. Problem z PC na naszym rynku jest inny - wykonawcy nie wiedzą ile mają za taką zabawkę krzyczeć (tak było m.in. w moim przypadku) i jakich mam się spodziewać rachunków za prąd (o OZC to mało kto słyszał, wszystkie dane biorą z projektu i to też nie do końca). Ciężko mi było znaleźć użytkownika takiego urządzenia w okolicy, który ma kilkuletnie doświadczenie i może się ze mną podzielić swoimi spostrzeżeniami.

Z innej beczki: ostatnio dzwonił do mnie znajomy budujący dom 110-120m2, któremu "mędrcy ze wsi" doradzają zapodanie wungla/groszka bo będzie taniej. Na hasło gaz od razu mdleją pierdoląc o wysokich rachunkach jakie będzie musiał płacić.

Mam nadzieję, że zdecyduje się na inne źródło ciepła tym bardziej, że mnie rachunki nie zabijają, a dom większy...

Edytowane przez fuxszyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Grocha nie trzeba lobbowac - ceny alternatywnych systemow go lobbuja.

 

Temat jest czy groch jest opłacalny - ja twierdze, ze nadal tak szczególnie jak ktos ma mnieszy zasób gotówki...

Pompiarze wypowiadajacy sie w temacie twierdza natomiast ze nie i ze pompka jest dla kazdego i na każdą kieszeń...wystarczy sobie odmówić kostki, ogrodzenia czy samochodu... hmmm smiem watpic...

 

Na podstawie tylko tego watku - zarys klienta pci:

 

Map78-system co 40 tysi, wykonczeniowka 200tysi (srednia półka)

 

Liwko-system co 30tysi+, twierdzi, ze jest w stanie splacic hipoteke w kazdej chwili?

 

Värmepumpsägare-posiada 2pci koszt systemu?, pracuje w Szwecji?zarobki o wiele wyzsze niz w PL?

 

Arturo-sys co 20tysi+, wiceprezes?

Nic nie trzeba sobie odmawiać w przypadku budowy nowego domu.

Wystarczy pomyśleć i zrezygnować z:

1.Komina-min.3tys.zł

2.Kotła RBR 12kW-8tys.zł

3.Wyodrebnionego miejsca na kocioł-min.10tys.zł

4.Wyodrebnionego miejsca na węgiel-min.5tys.zł

5.Kosztów związanych z obsługą kotła i komina-ok.1tys.zł rocznie.

 

Jak widać,jeśli ktoś pomyśli przed budową na temat systemu grzewczego ma w kieszeni min.26tys.zł a za tą kasę ją widać jest wiele możliwości grzania bez syfu w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzna PC to nie jest już wydatek dziesiątków tysięcy PLN i nie trzeba być prezesem PKN Orlen by sobie coś takiego zakupić. Problem z PC na naszym rynku jest inny - wykonawcy nie wiedzą ile mają za taką zabawkę krzyczeć (tak było m.in. w moim przypadku) i jakich mam się spodziewać rachunków za prąd (o OZC to mało kto słyszał, wszystkie dane biorą z projektu i to też nie do końca). Ciężko mi było znaleźć użytkownika takiego urządzenia w okolicy, który ma kilkuletnie doświadczenie i może się ze mną podzielić swoimi spostrzeżeniami.

Z innej beczki: ostatnio dzwonił do mnie znajomy budujący dom 110-120m2, któremu "mędrcy ze wsi" doradzają zapodanie wungla/groszka bo będzie taniej. Na hasło gaz od razu mdleją pierdoląc o wysokich rachunkach jakie będzie musiał płacić.

Mam nadzieję, że zdecyduje się na inne źródło ciepła tym bardziej, że mnie rachunki nie zabijają, a dom większy...

Zobacz przez kogo i czemu kwestionowane jest zużycie prądu na ogrzewanie przez pompę,czemu i przez kogo dorabiana jest teoria o dogrzewaniu kominkiem przy pompie,czemu i przez kogo negowana jest dobra izolacja domu,czemu i przez kogo grzanie prądem jest wysmiewane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz przez kogo i czemu kwestionowane jest zużycie prądu na ogrzewanie przez pompę,czemu i przez kogo dorabiana jest teoria o dogrzewaniu kominkiem przy pompie,czemu i przez kogo negowana jest dobra izolacja domu,czemu i przez kogo grzanie prądem jest wysmiewane.

 

Duże "zasługi" w brak wiary co do wyliczeń i kosztów masz TY ...

 

Podawanie wyników za ogrzewanie za samo CO (zapominanie o CWU , jakoś taka "skleroza" nie zdaża się tym co palą ekogroszek ...) ...

Podawanie kosztów ogrzewania w taniej taryfie , mimo że ma się zwykłą taryfę ...

Wyliczenia "teoretycznie" z nastawieniem na Ii taryfę mimo że często klient ma grzejniki ...

Bardzo dużo bardzo lubi palić w kominkach ...

"Zapominanie" o dodatkowych kosztach i nie podawanie ich w wyliczeniach ...

 

Dzięki braku uczciwości ludzie nie wierzą w to co piszecie ...

 

Sam uważam że węgiel nie ma przyszłosci i szybciej czy później kotły się skończą , ale uważam że często większą działalnośc "proekologiczną" prowadzą sprzedawcy kotłów z tego forum niż "pompiarze" ...

 

Dzięki nim ludzie nie kupują kotłów po 25-35-50KW !!! a kupują kotły 7-10-12-15KW ...

Nie kupują potworów które "wypluwają" opał kominem a kotły które ten opał spalają i to z dobrą sprawnością i czysto i ekologicznie ...

 

A przecież mogli by jak większośc "hydraulików" polecać takie kotły na których najwięcej zarabiają i mają największy zysk , czyli jak największej mocy ...

Dodatkowo z tego co czytam często polecają klientom gaz lub pompę !

 

Dla wielu to zapewne szok , jak można pomóc klientowi a nie oskubać go od razu ...

Bo wielu instalatorów/hydraulików nie ma takim zahamowań i jakby mogli to by montowali kotły 100KW ...

 

PS. Ja dzięki forum kupiłem w 2011r (na poczatku) kocioł 12kW z najmniejszym w tym czasie palnikiem , mimo że w dokumentacji domu miałem wpisany kocioł 25KW. Deweloper dawał kotły 15KW a mi udało się kupić lepszy niż miałem mieć w standardzie ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podawanie wyników za ogrzewanie za samo CO (zapominanie o CWU , jakoś taka "skleroza" nie zdaża się tym co palą ekogroszek ...) ...

Podawanie kosztów ogrzewania w taniej taryfie , mimo że ma się zwykłą taryfę ...

Wyliczenia "teoretycznie" z nastawieniem na Ii taryfę mimo że często klient ma grzejniki ...

Bardzo dużo bardzo lubi palić w kominkach ...

"Zapominanie" o dodatkowych kosztach i nie podawanie ich w wyliczeniach ...

 

Dzięki braku uczciwości ludzie nie wierzą w to co piszecie ...

 

 

Przyganiał kocioł garnkowi :p

 

Dlaczego ukrywasz w tym wątku swoje cudowne doświadczenia z węglem? Przecież miało być miło, czysto i przyjemnie :lol2:

 

Panie Włodku ...

 

Od początku mam problemy z Ognikiem.

 

Kupiłem Ognika razem z piecem Skam-P 12kW w 2011. Miałem wtedy soft SL.35.

Ustawienia fabryczne: P.50 , pp-5 , d.85 , ni.3

 

Po zakupie miałem całą instalację na podłogówce (100m2 podłogówki). Dom 100m2.

Niestety od początku sterownik działał tak: Bardzo szybko i z pełna mocą dochodził do żądanej temp. Podbijał ją o 8-15 stopni i baaardzo powoli spadała temp. W podtrzymaniu był nawet sądze z 1-2 godziny. Do żądanej temp. dochodził bardzo szybko i z temp na czopuchu 300-350 stopni ...

PID zupełnie nie działał. Działał jak dwustanowiec ...

Ratowałem sie obniżeniem ilości podawanego opału bo przesypywał i mnóstwo było niedopalonego opału.

Efekt takiej pracy ? Komin nowy dostał wykwitów i trzeba bylo skuwać tynki i zapach pozostał ...

Opał był suchutki ...

 

Drugi rok.

Sterownik wysłany do aktualiacji , wrócił z softem SL45 (chyba).

Dodatkowo zrobiłem adaptację poddasza , także z powodu tego aby komina do końca nie wykończyć

Powiedziano mi że prawdopodobnie mam za duży piec i sterownik nie potrafi z tak małą moca pracować.

 

Wykonałem adaptację poddasza i doszło do ogrzania dodatkowe 60m2. Tam zamontowane są 3 grzejniki + dodatkowo 1 na parterze.

Sterownik zaczął działać zupełnie inaczej.

Były momenty że działał poprawnie , modulował moc , jednakże zauważyłem że np. raz ładnie doszedł do żądnej temp i ustabilizował a następnie widać było jak temperatura powoli zaczyna spadać a sterownik nie potrafi już jej ustabilizować. Po spadku temp o kilka stopni piec wchodził na max moc (dmuchwa na max) i dośc szybko wracał do żądanej temp , tyle że wtedy już podbijał temp o kilka stopni i ją przewymiarowywał i wchodzi w podtrzymanie i podbijał nawet o 10-12 stopni i pracował tak jak w poprzednim sezonie ...

Zauważyłem że najlepiej sobie radził jak było mnóstwo opału na palniku , ale wtedy były problemy z niedopalaniem lub przesypywaniem.

Standardowe problemy z obu sezonów ? W podtrzymaniu robił się krater. Pomagało trochę niwelować problem ustawienie podtrzymania na 3 , a wyższe powodowały że ilośc przedmuchów powodowała że temperatura w podtrzymanie rosła , mniejsze powodowały jeszcze większy krater.

 

Od kilku dni testuje ustawienia dwustanowe.

 

Widzę że piec ładnie pracuje na usatwieniach P.70 , PP-9 , d.70. Nie robi się krater , nie przewymiarowuje zbytnio , popiół ładny.

Tylko nie po to płacłem za te PID , FBS aby używać sterownika w trybie dwustanowym.

 

Czy coś się zmieniło w oprogramowaniu powyżej wersji SL45 i jakie są to zmiany. Na ile "rewolucyjne" i ważne ? Chodzi o to że nie wiem czy jest sens znów wysyłać i płącić za przesyłkę w obie strony jak różnice są kosmetyczne ...

 

Ufff

 

Ty to dopiero jesteś nieuczciwy i niewiarygodny kaszpir :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże "zasługi" w brak wiary co do wyliczeń i kosztów masz TY ...

 

Podawanie wyników za ogrzewanie za samo CO (zapominanie o CWU , jakoś taka "skleroza" nie zdaża się tym co palą ekogroszek ...) ...

Podawanie kosztów ogrzewania w taniej taryfie , mimo że ma się zwykłą taryfę ...

Wyliczenia "teoretycznie" z nastawieniem na Ii taryfę mimo że często klient ma grzejniki ...

Bardzo dużo bardzo lubi palić w kominkach ...

"Zapominanie" o dodatkowych kosztach i nie podawanie ich w wyliczeniach ...

Podawanie zużycia kWh na cwu nie jest miarodajne ze względu na różne sposoby bycia rodzin a tym samym różne zuzycie cwu.Co z tego,że podam Ci 100kWh miesięcznie jak zuzywam ok.7-8m3 a Ty zuzywasz połowę z tego ?

To Ty się podniecasz zlotowkami za ogrzewanie a ja podaje tylko zuzycie energii za ogrzewanie w kWh z tego względu,że każdy ma inną cenę kWh i każdy ma inne preferencje co do taryf czego nie możesz pojąć.

Mając dane zużycia w kWh każdy ze względów w/w może je przeliczyć na swoje złotówki.

Podobnie kominek,ile razy się tlumaczylo,że przy pompie grzanie kominkiem nie jest oplacalne a wiecznie ten argument pada.

Chcesz się dowiedzieć ile dom zuzyje energii na ogrzewanie to zrób OZC,lub porownuj innych zapotrzebowanie do swojego przeliczajac wynik w kWh na kg,t czy m3 wtedy nie będziesz miał wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyganiał kocioł garnkowi :p

Dlaczego ukrywasz w tym wątku swoje cudowne doświadczenia z węglem? Przecież miało być miło, czysto i przyjemnie :lol2:

Ty to dopiero jesteś nieuczciwy i niewiarygodny kaszpir :p

 

A czy ja je ukrywam ? Czy ja je wykasowałem ?

NIE !

 

Forum służy nie tylko reklamie i sprzedaży a służy głownie do wymiany doświadczeń , rad i pomocy ....

 

Moje "przeboje" opisywałem. Tak jak już na TYM WĄTKU PISAŁEM wynikały one głównie ze źle wykonanej instalacji CO. Instalacji którą oglądali różni fachowcy i nie widzieli w niej niczego źle zrobionego. Dopiero na innym forum jeden fachowiec powiedział czemu są takie problemy i co należy zrobić.

Przez jakiś czas stosowałem "protezę" a dopiero w tym roku zdecydowałem się na pewne modyfikacje ...

 

Nawet najlepszy kocioł , pompa nie będzie działał prawidłowo jak instalacja będzie źle wykonana ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moje "przeboje" opisywałem. Tak jak już na TYM WĄTKU PISAŁEM wynikały one głównie ze źle wykonanej instalacji CO. Instalacji którą oglądali różni fachowcy i nie widzieli w niej niczego źle zrobionego. Dopiero na innym forum jeden fachowiec powiedział czemu są takie problemy i co należy zrobić.

Przez jakiś czas stosowałem "protezę" a dopiero w tym roku zdecydowałem się na pewne modyfikacje ...

 

No to po co bronisz tego gówna, skoro nawet "mądre" głowy nie potrafiły sobie z tym poradzić?

 

Namawiaj ludzi by nie szli tą drogą bo mogą wdepnąć w podobny placek :yes:

 

Tych co już mają ucz palić, przyszłym odradzaj i po temacie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Namawiaj ludzi by nie szli tą drogą bo mogą wdepnąć w podobny placek :yes:

 

Tych co już mają ucz palić, przyszłym odradzaj i po temacie :yes:

 

Otóż to:yes:

 

Wracając do kosztów CWU, czy jeszcze bytowych, które każecie podawać w celu uwiarygodnienia zużycia pompiarzy. Ja akurat podaje i fakturę nawet wkleiłem dla niedowiarków, ale to na prawdę nijak się ma do kosztów ogrzewania generowanych przez PCi.

Taki przykłądzik: ja zużywam średnio 5-6kWh na dobę dla potrzeb CWU, czyli rocznie ok 2000kWh - wiąże się to ze zużyciem około 300l CWU na dobę oraz ze stratami powstałymi przez stosowanie cyrkulacji, która u mnie jest nieodzowna. Natomiast znany prądowiec Jasiek twierdzi, że grzejąc czystym prądem zużywa średnio 3,5kWh na dobę i w domu wszyscy czyści:D Jak to porównywać? Gdyby chcieć wyciągnąć z tego wnioski to okazałoby się, że grzanie czystym prądem jest tańsze niż pompą:eek: To samo z prądem bytowym - są ludzie, którym wystarcza 200kWh miesięcznie, a ja zużywam około 600kWh miesięcznie, bo taki prowadzę tryb życia, a to że mam pompę w żaden sposób na to nie wpływa (chyba , że pozytywnie, bo dzięki pompie cena za kWh spadła:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyganiał kocioł garnkowi :p

 

Dlaczego ukrywasz w tym wątku swoje cudowne doświadczenia z węglem? Przecież miało być miło, czysto i przyjemnie :lol2:

 

Ty to dopiero jesteś nieuczciwy i niewiarygodny kaszpir :p

 

Prawda... Jakoś też nie zauważym, zeby kaszpir007 podając ile węgla/miału spalił w sezonie, podawał ile kWh zuzył dodatkowo na podgrzanie wody poza sezonem grzewczym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to:yes:

 

Wracając do kosztów CWU, czy jeszcze bytowych, które każecie podawać w celu uwiarygodnienia zużycia pompiarzy. Ja akurat podaje i fakturę nawet wkleiłem dla niedowiarków, ale to na prawdę nijak się ma do kosztów ogrzewania generowanych przez PCi.

Taki przykłądzik: ja zużywam średnio 5-6kWh na dobę dla potrzeb CWU, czyli rocznie ok 2000kWh - wiąże się to ze zużyciem około 300l CWU na dobę oraz ze stratami powstałymi przez stosowanie cyrkulacji, która u mnie jest nieodzowna. Natomiast znany prądowiec Jasiek twierdzi, że grzejąc czystym prądem zużywa średnio 3,5kWh na dobę i w domu wszyscy czyści:D Jak to porównywać? Gdyby chcieć wyciągnąć z tego wnioski to okazałoby się, że grzanie czystym prądem jest tańsze niż pompą:eek: To samo z prądem bytowym - są ludzie, którym wystarcza 200kWh miesięcznie, a ja zużywam około 600kWh miesięcznie, bo taki prowadzę tryb życia, a to że mam pompę w żaden sposób na to nie wpływa (chyba , że pozytywnie, bo dzięki pompie cena za kWh spadła:))

to jest dobre pytanie ...,jak porównać ...?

noże poprzez ogólne koszty utrzymania domu uwzględniając inwestycję związaną ze zmniejszeniem owych kosztów ...

wyjdzie nam wałkowany wielokrotnie COP chałupy, niby wyssany z palucha ale dokładnie pokazujący jak trudno mieć coś znacznie taniej ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest dobre pytanie ...,jak porównać ...?

noże poprzez ogólne koszty utrzymania domu uwzględniając inwestycję związaną ze zmniejszeniem owych kosztów ...

wyjdzie nam wałkowany wielokrotnie COP chałupy, niby wyssany z palucha ale dokładnie pokazujący jak trudno mieć coś znacznie taniej ...:yes:

 

Generalnie coś takiego jak COP domu nie istnieje. W Twoim indywidualnym przypadku można by się pokusić o takie nazewnictwo, ponieważ dzięki swoim wynalazkom odzyskujesz część energii z natury - jaką część trzeba by policzyć, ale generalnie 99,9% społeczeństwa takowych "wynalazków" nie posiada, więc i nie może być mowy o jakimś COP'ie domu.

Natomiast prawdą jest, że dzięki instalacji ogrzewania elektrycznego, w tym PCi i wysterowaniu go do pracy głównie w taniej taryfie możemy obniżyć rachunki za prąd bytowy. Nie dzieje się to za sprawą żadnego COP'u, a wynika to z prostego rachunku, że zużywając dużo taniego prądu (na CO, CWU) obniżamy ogólną cenę za kWh, która z kolei zależy głównie od proporcji zużycia tania/droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast prawdą jest, że dzięki instalacji ogrzewania elektrycznego, w tym PCi i wysterowaniu go do pracy głównie w taniej taryfie możemy obniżyć rachunki za prąd bytowy. Nie dzieje się to za sprawą żadnego COP'u, a wynika to z prostego rachunku, że zużywając dużo taniego prądu (na CO, CWU) obniżamy ogólną cenę za kWh, która z kolei zależy głównie od proporcji zużycia tania/droga.

 

Nie zgodzę się z tobą.

 

Cena prądu bytowego zależy wyłącznie od taryf i stosunku zużytej taniej do drogiej. CO i CWU nie ma na nią wpływu.

Całość za CO i CWU wyjdzie najtaniej, bytowe dużo drożej (tu zalezy od powyższych), a średni miedzy nimi. Gdybyś grzał czym innym niż prądem została by sama cena bytowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z tobą.

 

Cena prądu bytowego zależy wyłącznie od taryf i stosunku zużytej taniej do drogiej. CO i CWU nie ma na nią wpływu.

Całość za CO i CWU wyjdzie najtaniej, bytowe dużo drożej (tu zalezy od powyższych), a średni miedzy nimi. Gdybyś grzał czym innym niż prądem została by sama cena bytowego.

 

Źle się wyraziłem:)

Myślałem oczywiście o ogólnej cenie kWh, a nie cenie samego bytowego, a ogólna cena jest tym mniejsza im większe zużycie w taniej taryfie w stosunku do drogiej. Doskonale zauważyłem to na swoim przykładzie, kiedy nie mając pompy średnia cena za 1kWh w G12w kształtowała mi się na poziomie 0,48zł, natomiast obecnie wynosi ~0,43zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pokaz jeszcze gdzie prowadze taka agresywna kampanie PC.

Na jakie namawiam za ile etc.

 

Normalnie poziom TB.... A to tak, jest obraza :)

 

 

Gdzie prowadzisz? A gdzie nie?Jedyne o czym piszesz na forum to pompki...mnozysz posty jak dziki takze albo masz w tym interes albo poprostu jestes skrzywiony:P

Innej opcji nie ma :D

Poziom TB prezentujesz ty - on tez sprzedaje, zachwala i instaluje cuda... :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m&m0123 nie przesadzaj, każda kotłownia kosztuje...

 

Zapomnialem o Teresce :)

 

 

10tys??? Chcialabym....

 

 

Pewnie mnie zaraz zakrzyczycie, bo wszyscy na forum tak tanio pompy kupili:P

 

Napisze Wam jeszcze raz, jak ja to widze na swoim przykladzie.

Dom postawiony, ocieplony, w lipcu planujemy zrobic odwierty do pompy. Bez wzgledu na sposob ogrzewania, do tej chwili, ponioslabym takie same koszty, tzn. nie zrezygnowalabym z kominow ani z kotlowni. W tym momencie wstawiajac piec na ekogroszek, wydalabym pewnie max 10tys, nie orientuje sie w cenach, wiec poprawcie mnie, jesli sie myle. Decydujac sie na pompe, mam nadzieje, ze zmieszcze sie w 40tys:rolleyes: (jak bym chciala "lepsiejsza" pompe, to dyche wiecej musze wydac). Tak wiec (w moim przypadku) roznica miedzy piecem na ekogroszek a pc wynosi 30tys. Odnoszac sie teraz do tytulu watku, ekonomicznie oplacalne to raczej nie jest;) Bedziecie zaraz pisac, ze mozna taniej.... Nie dam rady taniej:no: Nie bede brala firmy z drugiego konca Polski, a w promieniu 200km od siebie taniej nic nie znalazlam, wszystkie oferty sa podobne cenowo, w granicach 45tys. Wiec nie dziwcie sie ludziom, ze decyduja sie na ekogroszek. Maja domu nie wykonczyc, ale pompa musi byc????...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie różnica między pompą ciepła a pompą ciepła to 20-30tys.zł

Ciekawe nie ?

To tak nawiasem do Twojego pogrubienia,że jak komuś nie zależy na kasie to może pompę i za 90tys.zł lyknac bo takie też są a Tereska właśnie wybrała pompę z górnej półki cenowej.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie różnica między pompą ciepła a pompą ciepła to 20-30tys.zł

Ciekawe nie ?

To tak nawiasem do Twojego pogrubienia,że jak komuś nie zależy na kasie to może pompę i za 90tys.zł lyknac...

 

Pogrubienie (tak nawiasem) jest Tereski, ja jak cytuje to nie manipuluje jak co nie którzy :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...