Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

nie znam planu twojego domu i nie znam powierzchni tego pomieszczenia

można to rozwiązać na wiele sposobów zależnie od projektu

można postawić ściankę z kg i oddzielić pomieszczenie z kotłem od pralniosuszarni oraz wykorzystać przewody spalinowe w kominie od kominka(jak kaszpir)

niezależnie jednak czy jest tam pompa czy wisiałby kocioł gazowy lub stał kociołek na węgiel to pomieszczenie jest i wydałeś na nie pieniądze

nie wmawiaj mi więc że go nie masz i dolicz jego koszty.

na etapie projektu da sie zrobić dużo więcej i dużo niższym kosztem niż w trakcie lub po zakońćzeniu pewnych etapów budowy

jednocześnie niektóre rozwiązania ciągną za sobą pewne ograniczenia na przyszłość

w twoim przypadku gdyby zaszła konieczność zmiany sposobu ogrzewania będzie miał kłopoty

posiadając kilka metrów zapasu nie będzie takich dylematów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To w kotłowni powinien być nawiew i wywiew i wentylacja grawitacyjna,w pralnio-suszarni,jako,że jest to "pomieszczenie" brudne jak łazienka,ubikacja,kuchnia mam jedynie wywiew.

 

Błąd, ale nie wszyscy uczyli się fizyki. Nie wszyscy potrafią samodzielnie myśleć. Jaka wilgotność będzie w suszarni gdy nie zapewnisz dopływu powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tereska ale w czym masz problem? Dzieci sie wyprowadza to dom można sprzedać i to z zyskiem.

 

Oczywiscie po 25-30 letni dom, z kiepską izolacja i obslugowym źródłem ciepła ustawią się kolejki chetnych... I jeszcze zysk bedzie, jak na dobrym roczniku wina ;)

 

U moich okolicach jest wystawionych na sprzedaż kilka takich domów, wybudowanych w latach 70/80.

Nie sa drogie, ale chętnych brak... Ja też wolabym kupić od dewelopera mieszkanie 80m2 z garazem i kawałkiem ogródka, niz reanimować taki dom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
nie znam planu twojego domu i nie znam powierzchni tego pomieszczenia

można to rozwiązać na wiele sposobów zależnie od projektu

można postawić ściankę z kg i oddzielić pomieszczenie z kotłem od pralniosuszarni oraz wykorzystać przewody spalinowe w kominie od kominka(jak kaszpir)

niezależnie jednak czy jest tam pompa czy wisiałby kocioł gazowy lub stał kociołek na węgiel to pomieszczenie jest i wydałeś na nie pieniądze

nie wmawiaj mi więc że go nie masz i dolicz jego koszty.

na etapie projektu da sie zrobić dużo więcej i dużo niższym kosztem niż w trakcie lub po zakońćzeniu pewnych etapów budowy

jednocześnie niektóre rozwiązania ciągną za sobą pewne ograniczenia na przyszłość

w twoim przypadku gdyby zaszła konieczność zmiany sposobu ogrzewania będzie miał kłopoty

posiadając kilka metrów zapasu nie będzie takich dylematów

Ja już na etapie wybierania projektu wiedziałem,że nie będzie u mnie syfu w nowym domu,dlatego też pranio-suszarnia powstała naturalnie,bo nie wyobrażaliśmy sobie umieszczanie pralki czy suszarki w łazience,gdybym jednak miał ekogroszek w domu to projekt musiałby mieć osobne i dodatkowe pomieszczenie na pralnio-suszarnię.Wiąże się to automatycznie z dodatkową kasą na takie pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tereska raz że nie każda pompa musi być w domu, bo są zewnetrzne a dwa jeżeli nie musisz dokładać opalu to źródło ciepla mozesz zabudować w jakiejś wnęce, widziałem np kotly gazowe schowane w szafkach kuchennych (masakra dla serwisu) albo właśnie we wnece w kuchni za przesuwnymi drzwiami razem z półeczkami na zapasy

a budowac kotlownie bo była w projekcie... wolałbym dopłacić za przeróbke projektu niz budować zbędne pomieszczenie a niezbędny sprzęt można wcisnąc do garażu, wiatrołapu albo pod schody, bo tak na prawde to poza corocznym serwisem to nie ma po co go ruszac.

Dla mnie naturalnym jest że jeśli się ma ogrzewanie bezobsługowe to sie nie buduje kotłowni i oszczędza sie na kilku metrach

PS w kotlowni 6 m raczej opału nie zmagazynujesz razem z kotłem

 

 

No widzisz, a dla mnie to nie jest zbedne pomieszczenie, bo ja nie chce nic "wciskac". Wiatrolap planuje "luzny" bez szafy, schodow nie mam, piwnicy tez nie, bo woda wysoko. Nie mam zamiaru wynosic wszystkiego na strych, wiec dla mnie pomieszczeniem gospodarczym bedzie garaz. Planujemy dobudowac dodatkowy garaz wolnostojacy.na samochody. Wychodzi na to, ze mam prawie 27m2 "zbednych" pomieszczen;) No bo po co mi garaz, jesli samochodu w nim trzymac nie bede???

 

Budowa domu to kompromisy. Wybralam projekt taki a nie inny, bo mi sie podobal. Nasluchalam sie od rodziny, ze za niski bedzie, ze nikt takich nie buduje, bo wszyscy buduja z poddaszem i tysiac innych uwag bylo. Mowilam kazdemu, ze nam sie podoba i nikomu wiecej nie musi.

Kazdy buduje wg wlasnych upodoban i mozliwosci finansowych. Ja nie wyobrazam sobie swojego domu bez kotlowni, no moze nazwijmy to pomieszczenie "pokojem dla pc";)

 

Juz przy wyborze projektu bylo wiadomo, ze kotlownia jest za mala na skladowanie opalu. No ale to chyba kazdy widzi wybierajac projekt. My planowalismy trzymac opal w garazu, a ze ostatecznie zdecydowalismy sie na pompe, wiec juz nie musimy zawracac sobie tym glowy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Błąd, ale nie wszyscy uczyli się fizyki. Nie wszyscy potrafią samodzielnie myśleć. Jaka wilgotność będzie w suszarni gdy nie zapewnisz dopływu powietrza.

Nie wszyscy znają się na technologii budowy w dzisiejszych czasach,czego dowodem jest ten temat i użytkownicy ekogroszka.

W domu mam wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną i podcięcia pod drzwiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie rozumiem afery o te dodatkowe metry....

 

Kupilam gotowy projekt muratora, przewidziany piec na paliwo stale. KOTLOWNIA ma 6m2. Bede miala pompe, ale to nadal bedzie dla mnie KOTLOWNIA. Mozecie to nazywac pomieszczeniem gospodarczym, pralnia, nawet pokojem goscinnym, dla mnie to jest kotlownia:yes: Zmiana systemu ogrzewania nie powoduje "wyciecia" z projektu kotlowni, po prostu zamiast pieca, bedzie tam stala pompa i tyle.

 

 

Ale paru funkcji uzytkowych taka węglowa kotłownia spełniać raczej nie będzie.

Wiec trzeba znalezc inne pomieszczenie, które przejmie te funkcje. Czyli dodatkowe metry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

na etapie projektu da sie zrobić dużo więcej i dużo niższym kosztem niż w trakcie lub po zakońćzeniu pewnych etapów budowy

O to się rozchodzi i trzeba to wbijać do głów !

Niestety użytkownicy z ekogroszkami nie przemyśleli ale przynajmniej może przyszli inwestorzy nie popełnią takiego błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież ci krzykacze wydali tyle samo albo nawet więcej(super płytki, gładzie, armatura)

jeśli go nie potrzeba wyburzyć albo przestać pisać bzdury.

 

Wydali więcej i mogą więcej...

Przeznaczyc temu pomieszczeniu więcej funkcji użytkowych.

Jeśli bylby tam weglowy kurz i pył do pewnych rzeczy nie da się tego pomieszczenia wykorystać i trzeba szukac innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszyscy znają się na technologii budowy w dzisiejszych czasach,czego dowodem jest ten temat i użytkownicy ekogroszka.

W domu mam wentylację mechaniczną wywiewno-nawiewną i podcięcia pod drzwiami.

Miał byś rację, gdyby wilgotność w suszarni regulowała działanie wentylacji lub zamontował tam odwadniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie w "takich" domach bez zbędnego pomieszczenia trzyma się odkurzać, mopa, rowery, leżaki itp? rozumiem, że powierzchnia "pod schodami" ma 10 m2.... a garaż to tylko z nazwy garaż bo na codzien samochód stoi przed a w nim składzik na bibeloty :)

 

Brawo, właśnie odkryłas o co chodzi w temacie pomieszczenia na kotłownię.

Mam pomieszczenie gospodarcze m.in właśnie po to, aby trzymać tam ww przedmioty. Moge to robic, bo mój system grzewczy zajmie 1 m2 i nie generune kurzu, pyłu.

Gdybym zamiast gazu wstawił ekogroszek, to zająłby z opałem jakieś 4-6 m2, musialbym wydzielić inne, czyste, pomieszczenie na leżaki , rowery, kosiarkę, odkurzacz, pralkę. itp itd.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa.... W calym domu bede miala mechaniczna, a do pralni wstawie komin, zeby miec grawitacyjna:lol2:

Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową. Należy nawet rezygnować z odzysku ciepła dla bezpieczeństwa całej budowli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Miał byś rację, gdyby wilgotność w suszarni regulowała działanie wentylacji lub zamontował tam odwadniacz.

Kanał do tego pomieszczenia został odpowiednio dobrany,nie widzę,negatywnych skutków od ponad pół roku funkcjonowania.

Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową.

Co za bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową. Należy nawet rezygnować z odzysku ciepła dla bezpieczeństwa całej budowli.

Przecież wentylacja mechaniczna o wiele lepiej usuwa wilgoć, jakieś nowości wypisujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto ale kto powiedział ze sprzedam kiepsko ocieplony? Jest i to całkiem porządnie.

 

 

To jaka jest ta porzadna izolacja ?

 

Za 25 lat ta "porządna" izolacja będzie budzila usmiech politowania, a byc może i przymus dostosowania jej do obowiazujących wtedy norm (przy zmianie właściciela)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom Twój stoi na zawilgoconym terenie (?) nigdy w takim wypadku nie należy rezygnować z grawitacyjnej wentylacji, a w szczególności w pomieszczeniach z większą wilgotnością - nawet chwilową. Należy nawet rezygnować z odzysku ciepła dla bezpieczeństwa całej budowli.

 

Ciekawostka przyrodnicza :)

To regulują jakieś przepisy, czy to twoja autorska koncepcja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to się rozchodzi i trzeba to wbijać do głów !

Niestety użytkownicy z ekogroszkami nie przemyśleli ale przynajmniej może przyszli inwestorzy nie popełnią takiego błędu.

nie do końca się z tobą zgadzam

Ci co budują teraz owszem

ale jeszcze 5-10 lat temu koszty pomp bo z tym rozwiązaniem tutaj porównujemy kotłownię na paliwo stałe były dla większości zbyt wysokie

były to zatem przemyślane decyzje a nie błędne.

więcej dodam

Ci użytkownicy nie będą mieć kłopotu ze zmianą sposobu ogrzewania nawet jeśli będą ponosić wyższe koszty eksploatacyjne

Ci którzy budują teraz i mają pomieszczenia niewielkich rozmiarów w wypadku koniecznosci zmiany na np paliwo stałe będą mieli kłopot

zakładając wzrost drastyczny kosztów energii elektrycznej, i węgla oraz gazu i niższe koszty np pelletu wstawienie kotła peletowego może być niemożliwe bez przebudowy

w kotłowni na paliwo stałe można wstawić każde inne źródło bez problemu

 

Wydali więcej i mogą więcej...

Przeznaczyc temu pomieszczeniu więcej funkcji użytkowych.

Jeśli bylby tam weglowy kurz i pył do pewnych rzeczy nie da się tego pomieszczenia wykorystać i trzeba szukac innego.

pełna zgoda

przy paliwach stałych możliwości będą mniejsze ale to też jest świadomy wybór i wtedy można pomieszczenie podzielić na część przeznaczoną na opał i kocioł i na pozostałe potrzeby- juz na etapie projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...