Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

U mnie różnica między pompą ciepła a pompą ciepła to 20-30tys.zł

Ciekawe nie ?

To tak nawiasem do Twojego pogrubienia,że jak komuś nie zależy na kasie to może pompę i za 90tys.zł lyknac bo takie też są a Tereska właśnie wybrała pompę z górnej półki cenowej.

 

 

Z jakiej gornej polki???? Ecopower albo Ekontech to jest gorna polka?

Dajcie mi chwile, zaraz poszukam i podam Wam dokladna kwote.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z jakiej gornej polki???? Ecopower albo Ekontech to jest gorna polka?

Dajcie mi chwile, zaraz poszukam i podam Wam dokladna kwote.

 

Bo się uparłaś na pompę gruntową, gdzie 60-70% ceny to dolne źródło. Gdybyś wzięła powietrzną (która oczywiście, że będzie miała mniejszą sprawność) to spokojnie do 30tys za super instalację, a jak się trochę sprężyć to i pewnie do 25tys dałoby radę - a to już blisko eko-śmierdziucha;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo się uparłaś na pompę gruntową, gdzie 60-70% ceny to dolne źródło. Gdybyś wzięła powietrzną (która oczywiście, że będzie miała mniejszą sprawność) to spokojnie do 30tys za super instalację, a jak się trochę sprężyć to i pewnie do 25tys dałoby radę - a to już blisko eko-śmierdziucha;)

 

Nieprawda, to nie jest nawet 50%:no:

 

Zupelnie mi sie nie oplaca brac pc p-w, bo niestety w naszych stronach wybor jest mocno ograniczony, a zaplacic trzeba okolo 42tys:yes:

Jak juz pisalam wczesniej, nie wezme firmy z drugiego konca Polski, a na allegro to sobie moge co najwyzej garnki kupic:P To tak uprzedzajac linki z tanimi propozycjami pomp:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda, to nie jest nawet 50%:no:

 

Zupelnie mi sie nie oplaca brac pc p-w, bo niestety w naszych stronach wybor jest mocno ograniczony, a zaplacic trzeba okolo 42tys:yes:

Jak juz pisalam wczesniej, nie wezme firmy z drugiego konca Polski, a na allegro to sobie moge co najwyzej garnki kupic:P To tak uprzedzajac linki z tanimi propozycjami pomp:D

 

Bo tego tak się nie robi. Ja mam Pansonika, a najbliższe przedstawicielstwo tej firmy jest w Toruniu (230km) ode mnie. Ja na podstawie informacji z forum zdecydowałem się, że chcę Panasonika, albo Atlantica, do tego chciałem wymienić grzejniki na klimakonwektory i zlikwidować ekogrocha, więc przygotowałem jedno zapytanie ofertowe na całość tych prac i poszedłem do trzech firm zajmujących się pompami w promieniu max 15km ode mnie powiedziałem o co chodzi i poprosiłem o przygotowanie oferty. Potem wybrałem najkorzystniejszą i tyle. Firma sama skontaktowała się z Panasonikiem i zakupili pompę w moim imieniu ( w bardzo dobrej cenie), to samo z klimakonwektorami. Na samo uruchomienie przyjechał przedstawiciel Panasa, a jako wykonawca gwarancji został wpisany instalator. Ja mam najdroższego Panasa 9kW T-Cap ze wszystkimi bajerami i sterowanego przez internet, do tego 3 klimakonwektory wartości 2,5tys. każdy + instalacja i zapłaciłem 40tys. zł. Ty choćbyś nie wiem jak się starała do nowego domku 130m2 nie wyjdziesz poza 30tys - chyba, że faktycznie pójdziesz w jakieś fanaberie:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda, to nie jest nawet 50%:no:

 

Zupelnie mi sie nie oplaca brac pc p-w, bo niestety w naszych stronach wybor jest mocno ograniczony, a zaplacic trzeba okolo 42tys:yes:

Jak juz pisalam wczesniej, nie wezme firmy z drugiego konca Polski, a na allegro to sobie moge co najwyzej garnki kupic:P To tak uprzedzajac linki z tanimi propozycjami pomp:D

 

Ja też miałem kosmiczne ceny ale pytałem o PC z odwiertami. Po lekturze wielu tematów stwierdzam, że powietrzna dałaby radę, ale tego mi nikt ze "sprzedawczyków" nie proponował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Montaz Pompy Ciepła PPC Ecopower C9 (8,8 kW) z osprzętem,

Zupelnie mi sie nie oplaca brac pc p-w,

vis a vis potrzebuje w porywach 4,5-5kW a więc nawet 7kW powietrzna spokojnie dałaby radę a tu gruntowa 8,8kW...

Przy takim domu rozpatrywałbym grzanie prądem(nie kablami) ale musiała by być dobra izolacja lub powietrzną ale nie gruntową.

Ale jak to się mówi,inwestor żyje swoim światem ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie coś takiego jak COP domu nie istnieje.

oczywiście że nie istnieje ale tym sposobem w bardzo prosty sposób określić ile jest warte pakowanie się w jakieś rozwiązanie...

generalnie jak by nie liczyć i cokolwiek udowadniać to wszyscy jadą na tym samym ...

jeden zapłacił więcej na starcie a potem płaci mniej w eksploatacji a drugi odwrotnie...

na sam koniec okaże się że spotkają się po 20 latach i po podliczeniu wszystkiego wychodzi podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Moim zdaniem, ekogroszek w nowo budowanych domach jest opłacalny.

Nie gaz, nie prąd, tylko groch.

A czy śmierdzi? Sąsiad się pyta czy grzeję w domu, bo z komina nic się nie dymi...

Uzasadnij ?

Najlepiej na cyfrach bo inaczej to bałamucenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jemu czy kolegom? :D

 

;)

 

Kolega fotohobby zwrócił uwagę na błąd "rozszeżonej", jak na maturzystę z rozszerzoną maturą z jez. obcych to trochę nie wypada robic takich błędów w jezyku ojczystym, a juz całkiem nie wypada zwracać innym uwagę na błędy ortograficzne robiąc je samemu w myśl przysłowia "przyganiał kocioł garnkowi ...."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa, jak na torpedowcu :)

Tyle że normalny Kowalski nie zarabia jak marynarz po 4 czy 5 tyś Euro na miesiąc i nie stać go na zabawki za 50 tysi.

Porządna pompa ciepła na dom 150m2 kosztuje 6500zł brutto - instalacja 3000-4000zł zasobnik z pompą ciepła do cwu dobry to 7000zł

Do 50000zł trochę brakuje!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Znajdziesz mnie na

saabklub.pl i varmepumpsforum.com...

 

Ok,nie lubie ale znize sie do twojego poziomu...

Jeszcze do wczoraj nie bylem pewien ale teraz jestem przekonany - ty po prostu jestes DEWIANTEM :o

Kto normalny 'bezinteresownie' codziennie produkuje dziesiatki postów o pompkach na przynajmniej dwóch forach???

Na forum saaba tez 'męczysz bułe' o pompkach? Hahaha wspolczuje uzytkownikom saaba :D

 

Przypomne ci raz jeszcze - temat jest o opłacalności grocha w nowym budownictwie...o ktorym raczej nie masz pojecia!Budowa domu to nie zakup pompki do starej chalupy!

Nie wniosles nic do tego tematu, zadnego merytorycznego argumentu a jedynie swoje uprzedzenia do palaczy weglem...

Ta stara chałupe z 90r czym opalales przed instalaja pci - niech zgane węglem???Podajnikow nie bylo, zapotrzebowanie ogromne to garba dostałeś od szuflowania...może stad to uprzedzenie??? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończmy może te wymiany grzeczności;) i wróćmy do meritum sprawy:)

Rozmawiamy tu o opłacalności lub nie systemu na ekogroszek względem innych systemów. Nie znam się na systemach czysto prądowych, gazowych olejowych, czy pomp gruntowych, natomiast trochę "liznąłem" wiedzy o systemach na ekogroszek i powietrzna PCi, wiec te systemy postaram się porównać, by "obadać" ta tytułową opłacalność:)

Żeby coś porównać musimy sprowadzić to do wspólnego mianownika i przyjąć jakieś założenia w formie dogmatu, bo w przeciwnym razie zaraz pojawią się argumenty, że a to można palić miałem za 400zł/t, a to że pompę można kupić na allegro, albo od chińczyka:D

Spróbuję dokonać takiego porównania w oparciu o moje założenia - jak ktoś będzie chciał to wiedzę tą wykorzysta, a jak nie to się nie zgodzi i tyle.

 

Jako model przyjmiemy dom o powierzchni 130m2, murowany, z podłogówką o pojemności 5l. Wg mnie jest to dość typowa i powszechna konstrukcja - na podstawie podpatrzonych Dzb. Liczymy więc zapotrzebowanie na ciepło 50kWh/m2/rok x 130m2 = 6500kWh/rok. Dodajmy do tego zapotrzebowanie na CWU w wysokości 3000kWh/rok i wyjdzie nam 9500kWh/rok. Czyli tyle energii musimy do naszego domku dostarczyć, aby nie zmarznąć i się umyć przez cały rok:) Przyjmijmy również, że szczytowe zapotrzebowanie na energię wyniesie 5kW, czyli takiej minimalnej mocy źródła ciepła będziemy potrzebować. I podkreślmy, że chodzi tu o dom nowo-budowany, czyli teraz w 2014r!

 

Przejdźmy do systemów. Porównamy koszta instalacyjne i eksploatacyjne. Od razu mówię, że nie wliczam tu żadnych kominów, dodatkowych metrów, czy pracy własnej:no: Czyste liczby i fakty.

 

Koszta instalacyjne:

- pompa PW 7kW - 15870żł (Panasonic 7kW - cena z oficjalnego cennika 2014 z 8%VAT bez żadnych negocjacji, itp);

- zasobnik CWU dedykowany do PCi - 3000żł (300l Galmet Maxi);

- instalacja - 3000zł (tu może być różnie ale tak czy siak będzie to taka sama kwota jak przy grochu, bo instalacja zasadniczo niczym się nie różni)

Powstaje zatem kwota w wysokości 21870żł za podstawową instalację PCi.

 

Teraz groszek. Ponieważ pompę wzięliśmy porządną ze średniej półki cenowej to tak samo uczynimy z ekogroszkiem:yes: Wejdźmy zatem do sklepu forumowego kolegi Karoki lub Minertu i rozejrzyjmy się. Najmniejsze kotły oferują moc 12kW, a ich ceny kształtują się od 7 do 10tys. zł. Weźmy więc może tego zachwalanego RBR'a, bo on jest tak pośrodku i porządny:yes:

- kocioł RBR 12kW - 8100żł;

- zasobnik CWU - 2000zł (zwykły Galmet 300l);

- instalacja - 3000zł (jak przy pompie).

Razem mamy 13100zł, a więc można policzyć, że na samej instalacji jesteśmy do przodu 8770zł vs PCi (pamiętamy, że nie liczymy kominów, itp)

Wniosek jest taki, że instalacyjne się to opłaca, bo poniesiony koszt początkowy jest mniejszy - liczmy więc dalej:)

 

Koszta eksploatacyjne:

Przy pompie zakładam średnią cenę za kWh 0,4zł gdyż uwzględni ona już ewentualną pracę w drogiej taryfie na poziomie 15-20%. Cena taniego prądu to w zależności od dostawcy i taryfy rząd wielkości 0,25-0,33zł brutto, więc moje 0,4 powinno być uczciwie. Zakładam też, że 100h w roku będzie wspomagać się grzałką elektryczna, aby zapewnić ciepło w dużych mrozach. SCOP, czyli średni COP przyjmuje na poziomie 3, a więc:

9500kWh x 0,4zł = 3800żł /3 = 1267zł + (grzałka 300x0,4=120zł) = 1387zł - tyle zapłacimy rocznie za CO i CWU.

 

Ekogroszek: Jak zaznaczyłem można tu manipulować różnymi wartościami, jak cena węgla, sprawność, itp, ale żeby to uczciwie porównać musimy jakieś założenia przyjąć:( Ja zakładam pracę kotła przez cały rok, a więc na rzecz CO i CWU, całoroczną sprawność przyjmuje zatem na poziomie 70%.

Węgiel kupimy również u Karoki - deklaruje, że ma od 25-26MJ i jest suchutki i gotowy do użycia:) 25-26MJ to ok 7kWh, więc liczymy:

9500kWh / 7kWh = 1357 / 0,7 (sprawność kotła) = 1939kg - tyle węgla będziemy potrzebować! Tona workowanego węgla z transportem u Karoki kosztuje 940zł, więc potrzebną nam ilość zakupimy u niego za 1822zł. Do tego musimy dodać cenę prądu który zużyje podajnik, dmuchawka, obiegówki, itp, więc w zaokrągleniu przyjmijmy, że roczny koszt eksploatacyjny wyniesie 2000zł.

 

Rożnica w kosztach eksploatacyjnych to 613zł na korzyść PCI, Czyli inwestycja zwróci się po 14 latach i jeżeli z jednego, czy drugiego systemu coś jeszcze zostanie to każdy następny rok będzie na plus dla PCi.

 

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że komuś ułatwi to podjecie decyzji. Teraz już do czytelnika należy decyzja, czy wybiera system bezobsługowy, przyjazny dla środowiska jakim jest PCi, czy upierdliwy, brudny i toksyczny dla domowników i sąsiadów węgiel:) Pozdrawiam:bye:

 

PS. A może ktoś pokusi się o inne porównania np groszek vs gruntówka, groszek vs LPG, itp - mielibyśmy ( w sensie przyszli inwestorzy) jeszcze jaśniejszy obraz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik 300 litrów to też jakiś wydumany kaprys inwestora - kocioł jest gotów dać ciepło do ogrzania bojlera w każdej chwili, nie ma potrzeby magazynować jakichś kolosalnych ilości CWU żeby mieć możliwość grzania tylko w taniej taryfie. Zresztą dość spora liczba użytkowników kotłów na ekogroszek grzeje CWU non stop - tak jak ja grawitacyjnie, albo z jednej pompy z CO, wykorzystuje krótki obieg przez bojler do podniesienia temp. powrotu. Kospel dwupłaszczowy 120 litrów za circa 650 PLN-ów starczy spokojnie 4 - 5 osobowej rodzinie. Ja mam 10 -cioletni zasobnik 150 litrów, odkąd grzeję go grawitacyjnie non-stop nie zdarzyło się żeby wody zabrakło. Zużycie - za wczoraj 2,8 kg Jareta - znaczy 1,7 PLN. Za przedwczoraj 3,3 kg - znaczy 2 PLN. Zużycie widać w moich statystykach - duże i nieregularne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...