Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Zatem znamy już porównanie powietrzna pompa ciepła vs ekogroszek.

Porównanie prąd vs ekogroszek dla tego samego domu czyli 130m2.

Ekogroszek:

koszt instalacji 17tys.zł (z kominem,bez "wydzielonego miejsca")

Prąd:

Koszt instalacji-kocioł Kospel,Elterm itp-2,5tys.zł,bojler-0.8tys.zł,wpięcie do wtyczki i do rozdzielacza max.1tys.zł czyli w sumie max.5tys.zł

Zatem różnica w instalacji 12tys.zł na korzyść prądu.

 

Eksploatacja:

-ekogroszek 2tys.zł(naciągany o czym za chwilę)

-prąd 9,5tys.kWh przy średniej cenie 0,4zł/kWh daje nam 3,8tys.zł czyli 1,8tys.zł na korzyść ekogroszka.

Biorąc pod uwagę różnicę w kosztach instalacji i eksploatacji ekogroszek w stosunku do prądu będzie opłacalny dla tego domu dopiero za prawie 7 lat,zakładając,że te 7 lat dotrwa...

Czyli następna Twoja i Mapa manipulacja.

Dlaczego podajesz koszt pompy na 8% a map kocioł podaje na 23% ?

Nikkt nie musi kupować węgla z dowozem a na składzie w miejscu zamieszkania.

Kocioł jest z pompą obiegową wartości lekko 500pln dlaczego tego nie odjął od ceny ?

Mam zasobnik Kospel 140L z podwójnym płaszczem i kosztował 730 z dostawą anie 2000pln.

Krętactwo !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszystkie czlonki mi opadly:jawdrop:

 

Ja tylko zycze powodzenia w grzaniu Kospelem tym, ktorzy pobuduja wg projektu, czyli w podlodze 10-12cm styropianu i 12cm bialego 044 na scianach:P

Caly czas jest mowa o nowych domach, a takie wlasnie ocieplenie jest przewidziane w projektach dla nowych domow.

Weż sobie 300 koła kredytu i będziesz cool.

Tylko zostaw sobie parę złotych na kawałek sznurka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee tam krętactwo i manipulacja Wiesław ... ;)

 

Przecież to TYLKO 1270PLN różnicy ... drobne ;) , jak budujesz dom , bla bla bla ;)

 

Syty głodnego nie zrozumie - tak to było :)

 

Do zestawu krętactw dochodzi COP, średni koszt kWh - pompka nie wszędzie się wyrobi w II taryfie więc trzeba doliczyć bufor :) i Komin do kominka dla klimatu.

 

Nie zależnie od systemu ogrzewania , w naszym klimacie budowa jednego komina w nowym domu to nie głupota tylko zabezpieczenie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej nagonki na ekogroszek, przeciez jak ktos ma taki piec to nawet dymu z komina nie widac.

Problemem sa raczej stare domy, to w nich ludzie pala smieci i wtedy jest niefajnie.

Nie rozumiem tez ciaglego liczenia i wypominania tych dodatkowych metrow i kominow, to jest jakas paranoja:eek:

 

Kazdy wybierajac projekt przeglada ich setki i rozwaza ile metrow potrzebuje i jakie pomieszczenia sa mu potrzebne. Kotlownie w nowych domach maja przewaznie 5-6m2 i przy ogrzewaniu mamy krotki opis:

 

Możliwy kocioł na paliwo stałe (należy przyjąć odległości kotła od ścian zalecane przez producentów, dostosować przewody dymowe i wentylacyjne oraz pomieszczenie do innego rodzaju ogrzewania a skład opału przewidzieć w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku)

 

Nawet jesli ktos z gory zaklada, ze bedzie ogrzewal dom pompa ciepla to nie rezygnuje z kotlowni. Kto z Was zrezygnowal, "wycial" z projektu??????? No przeciez nikt pompy na plecach nosi, ona musi gdzies stac i laduje w KOTLOWNI:P

 

Mozna jedynie zrezygnowac z komina, ale ja bym nie zrezygnowala, nawet gdybym przed budowa byla pewna co do pompy. Nie wiem, co bedzie za 10, 15, 20 lat, nikt nie wie, a moze komin bedzie mi potrzebny? W skali calej budowy to jest niewielki koszt, moje dwa kominy jakos mnie nie zrujnowaly;)

 

Moi znajomi pobudowali nowe domy, wszyscy maja piece na ekogroszek i sa zadowoleni. Jesli ktos wychowal sie w domu z piecem "na wszystko", to nigdy nie powie, ze ekogroszek to porazka. No ale jesli ktos cale zycie w bloku mieszkal, gdzie wystarczylo grzejnik odkrecic, a potem mu sie zachcialo wybudowac dom...:p Zeby nie bylo, ze z kogos zartuje. Ostatnie zdanie nie dotyczy zadnej konkretnej osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee tam krętactwo i manipulacja Wiesław ... ;)

 

Przecież to TYLKO 1270PLN różnicy ... drobne ;) , jak budujesz dom , bla bla bla ;)

 

Syty głodnego nie zrozumie - tak to było :)

 

Do zestawu krętactw dochodzi COP, średni koszt kWh - pompka nie wszędzie się wyrobi w II taryfie więc trzeba doliczyć bufor :) i Komin do kominka dla klimatu.

 

Nie zależnie od systemu ogrzewania , w naszym klimacie budowa jednego komina w nowym domu to nie głupota tylko zabezpieczenie ...

Adaś 1270 to tylko zasobnik na CWU, kocioł na 8% czyli jak podana cena Artura pompy wyjdzie koło 1000 taniej, pompa z 500 i węgiel na lokalnym składzie pewnie ze 3 setki na tonie.

Ztego może się ktoś tylko uprzeć przy cenie węgla jeśli miałby być ode mnie, reszta jest na stronie bez krętactwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jesli ktos z gory zaklada, ze bedzie ogrzewal dom pompa ciepla to nie rezygnuje z kotlowni. Kto z Was zrezygnowal, "wycial" z projektu??????? No przeciez nikt pompy na plecach nosi, ona musi gdzies stac i laduje w KOTLOWNI:P

 

U mnie system grzewczy zmieści się w pomieszczeniu pod schodami (1 x 2,5 m - dla sensownej wysokości) razem z miotłą, rurą od odkurzacza i jakimiś innymi gratami. Możesz to nazwać KOTŁOWNIĄ :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czyli teraz realnie - od 16600 odejmujemy 1200 różnicy w cenie zasobników CWU. Zostaje nam 15400 PLN dla ekogroszku - chociaż bardzo dobrego Skama od Jareckiego można kupić tysiąc taniej, no ale niech będzie. Do Kospela dodajemy - 4300 + 3000 instalka - mamy 7300 PLN. Różnica 8300 PLN. Licz dalej licz - chyba Ci się gdzieś kalkulator zapodział... A o kosztach później pogadamy.

Czy bojler to znaczy to samo co zasobnik cwu ? Nie,bojler 140l jest z grzałką i z mozliwością programowania godzin załączania,koszt ok.800zł,do pompy ciepła i do kotła na ekogroszek musisz kupić nie bojler tylko zasobnik cwu,który grzeje wodę poprzez wężownicę.

Instalka przy Kospelu czy Eltermie sprowadza się do podłączenia wtyczki do gniazdka i połączenia wyjścia cw z rozdzielaczem i wejścia zw z sieci i to wszystko,bez żadnych pomp obiegowych bez zaworów trójdrogowych,czwórdrogowych,bez mieszaczy i innych pierdół,podobnie jest z bojlerem zatem będzie to koszt max.1tys.zł i zrobi to zwykły hydra i to wliczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weż sobie 300 koła kredytu i będziesz cool.

Tylko zostaw sobie parę złotych na kawałek sznurka :)

 

Jestem juz na takim etapie budowy, ze moze 200 by wystarczylo;)

A tak powaznie, to nie mam nic przeciwko kredytom, wszystko jest dla ludzi, tylko trzeba rozsadnie podejsc do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Nawet jesli ktos z gory zaklada, ze bedzie ogrzewal dom pompa ciepla to nie rezygnuje z kotlowni. Kto z Was zrezygnowal, "wycial" z projektu??????? No przeciez nikt pompy na plecach nosi, ona musi gdzies stac i laduje w KOTLOWNI:P

Ja wyciąłem kotłownie z projektu łącznie z kominem i wkleiłem w to miejsce pralnio-suszarnię, z nowym projektem wod-kan,nawet ją powiększyłem,żeby była swoboda ruchu przy praniu,suszeniu czy prasowaniu i tam powiesiłem pompę i zasobnik.

Gdybym nie wyciął kotłowni z projektu musiałbym wybrać większy projekt z dodatkowym pomieszczeniem na pralnio-suszarnię czyli automatycznie dom byłby droższy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos wychowal sie w domu z piecem "na wszystko", to nigdy nie powie, ze ekogroszek to porazka. No ale jesli ktos cale zycie w bloku mieszkal, gdzie wystarczylo grzejnik odkrecic, a potem mu sie zachcialo wybudowac dom...:p Zeby nie bylo, ze z kogos zartuje. Ostatnie zdanie nie dotyczy zadnej konkretnej osoby.

 

Ja się wychowałem w domu ze śmieciuchem, nawet dzisiaj jak odwiedzam rodziców to zdarza mi się dokładać do tego kotła - tak przy okazji - ma już ponad 30 lat i ani jednej awarii, ale palone tylko węglem i żadnym innym syfem (dzisiaj pewnie już takich dobrych nie robią). komina też nie zanieczyszcza żadnym syfem.

 

miałem okazję chwilę pomieszkać z ekogroszkiem, gdzie skład opału workowanego był w szopce poza domem. tam faktycznie miejsce na opał praktycznie nic nie kosztowało. w górach przy zimie "stulecia" to była w sumie fajna przygoda (czasem zanim się dotarło do opału to trzeba było kilkanaście minut popracować łopatą do śniegu), ale u siebie czegoś takiego nie chcę. kotłowni z samym piecem (i palacza po załadunku) nie dało się utrzymać w czystości (zaznaczam, że nie obsługiwałem tego pieca, najwyżej odśnieżałem drogę do składu opału :D). gdyby tamten dom powiększyć o 2 m2 na opał, to piętro też by się powiększyło, zatem mamy 4 m2. z tego wynika, że 4 m2 * 2000 zł (średnia cena 1 m2) = 8000 zł. Ale tam skład opału był naprawdę darmowy, dokładnie taki o jakim tutaj piszecie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjmować cenę za kWh?

Wg. moich rozeznań przeciętnie cena prądu za kWh wynosi 0,55 zł.

Tak mi wyszło, porównując rachunki wśród znajomych.

Nie wiem jak u Was to wygląda ale na forum często się przyjmuje 0,4 zł,

co może trochę przekoloryzować rachunki za ogrzewanie chałupy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bojler to znaczy to samo co zasobnik cwu ? Nie,bojler 140l jest z grzałką i z mozliwością programowania godzin załączania,koszt ok.800zł,do pompy ciepła i do kotła na ekogroszek musisz kupić nie bojler tylko zasobnik cwu,który grzeje wodę poprzez wężownicę.

Instalka przy Kospelu czy Eltermie sprowadza się do podłączenia wtyczki do gniazdka i połączenia wyjścia cw z rozdzielaczem i wejścia zw z sieci i to wszystko,bez żadnych pomp obiegowych bez zaworów trójdrogowych,czwórdrogowych,bez mieszaczy i innych pierdół,podobnie jest z bojlerem zatem będzie to koszt max.1tys.zł i zrobi to zwykły hydra i to wliczyłem.

Do kotła na ekogroszek skręcie kupuję zasobnik dwupłaszczowy Kospel za 650 - 700 PLN. I grzeję CWU aż miło - nawet pompa mi do tego niepotrzebna. . Ten Kospel czy Elterm podobnie jak kocioł na ekogroszek skręcie ma grzać też chatę - jakoś do tej podłogówki musi być podłączony. Koszt porównywalny do podłączenia kotła na ekogroszek, może minus zawór temperaturowy za 3 - 4 stówki. Łżesz jak pies - a nawet gorzej, łżesz jak Arturo. Jakoś nie doczekałem się telefonu od Twojego sąsiada - tego co to 3 tony pali. Minertu, miałeś już kontakt od 5 pomp?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyciąłem kotłownie z projektu łącznie z kominem i wkleiłem w to miejsce pralnio-suszarnię, z nowym projektem wod-kan,nawet ją powiększyłem,żeby była swoboda ruchu przy praniu,suszeniu czy prasowaniu i tam powiesiłem pompę i zasobnik.

Gdybym nie wyciął kotłowni z projektu musiałbym wybrać większy projekt z dodatkowym pomieszczeniem na pralnio-suszarnię czyli automatycznie dom byłby droższy.

 

Arturo.... wyciales, wkleiles... Po prostu zmieniles przeznaczenie tego pomieszczenia. Sam nazywales to pomieszczenie "kotlownia". Masz tam czysto, wiec moze sluzyc jednoczesnie za pralnie. Chodzi mi caly czas o to, ze te pomieszczenie nie znika z projektu, bez wzgledu na sposob ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jak przyjmować cenę za kWh?

Wg. moich rozeznań przeciętnie cena prądu za kWh wynosi 0,55 zł.

Tak mi wyszło, porównując rachunki wśród znajomych.

Nie wiem jak u Was to wygląda ale na forum często się przyjmuje 0,4 zł,

co może trochę przekoloryzować rachunki za ogrzewanie chałupy PC.

Ja grzeję w taryfie G11 gdzie cena prądu to ok.0,55zł.

Sezon grzewczy 2013/2014 (co+cwu) temp. wewn. 22,5°C:

cena kWh T2=0,35PLN T1=0,73PLN (bez opłat stałych)

 

październik: 121,70kWh; 3,93kWh/d; 42,60PLN

listopad: 224,70kWh; 7,49kWh/d; 78,65PLN

grudzień: 289,70kWh; 9,35kWh/d; 101,40PLN

styczeń: T2=417,00kWh; T1=6,5kWh; suma 423,5kWh; 13,66kWh/d; 150,70PLN

luty: 227,90kWh; 8,14kWh/d; 79,76PLN

marzec: 187,60kWh; 6,05kWh/d; 65,66PLN

 

Razem sezon: 1475,10kWh; 8,11kWh/d; 518,77PLN

 

A poniżej gość grzejący prądem z buforem:

Buforek grzeję tylko grzałkami w nocnej taryfie.

Sezon zakończyłem w Wielkanoc. Na CO i CWU zużyłem 6050kWh co przy średnim miesięcznym zużyciu 240kWh na podgrzanie CWU daje 4370 kWh na ogrzewanie 110m użytkowych.

Za nocny prąd płacę 0,22zł brutto więc sezon wyniósł mnie:

1331zł CO+CWU

961zł samo CO ;-)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciach

 

Zakładam też, że 100h w roku będzie wspomagać się grzałką elektryczna, aby zapewnić ciepło w dużych mrozach. SCOP, czyli średni COP przyjmuje na poziomie 3, a więc:

9500kWh x 0,4zł = 3800żł /3 = 1267zł + (grzałka 300x0,4=120zł) = 1387zł - tyle zapłacimy rocznie za CO i CWU.

 

CIACH

 

Jak przyjmować cenę za kWh?

Wg. moich rozeznań przeciętnie cena prądu za kWh wynosi 0,55 zł.

Tak mi wyszło, porównując rachunki wśród znajomych.

Nie wiem jak u Was to wygląda ale na forum często się przyjmuje 0,4 zł,

co może trochę przekoloryzować rachunki za ogrzewanie chałupy PC.

 

Trochę ? Dla jednego 955zł rocznie to mało dla drugiego już nie

 

9500kWh x 0,55zł = 5225 / 2,4 = 2177zł + grzałka 300x0,55zł = 2177+ 165 = 2342 zł

 

2342 - 1387 = 955 zł

 

 

Ile faktycznie grzałka będzie pracować to się dowiemy jak zima nas odwiedzi a nie jesień jak w ostatnim sezonie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjmować cenę za kWh?

Wg. moich rozeznań przeciętnie cena prądu za kWh wynosi 0,55 zł.

Tak mi wyszło, porównując rachunki wśród znajomych.

Nie wiem jak u Was to wygląda ale na forum często się przyjmuje 0,4 zł,

co może trochę przekoloryzować rachunki za ogrzewanie chałupy PC.

 

Taka średnia wychodzi pewnie z opłatami stałymi, czyli dzieląc całą kwotę z faktury przez ilość kWh? Opłaty stałe płacą wszyscy, więc dlatego bez sensu je wliczać w koszt ogrzewania. Poza tym forumowicze często podają średnią cenę kWh przy użyciu dwóch taryf.

 

W Tauron Śląsk w dwóch taryfach przy umowie na czas określony wynosi w dwutaryfowym około 30/60 gr, w Duonie (z dytrybucją Taurona) 19/71 gr z opłatami brutto. Do tego należy ewentualnie doliczyć jakieś 3 zł za dystrybucję za przekroczenie w danym miesiącu 1200 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo.... wyciales, wkleiles... .
i wyedytowałeś co było niewygodne. Ilekroć piszesz do tego skręta - cytuj post do którego odnosi się Twój wpis. On i jeszcze jeden tutaj gość taką mają metodę - jak wdasz się z nimi w polemikę pozmieniają swoje posty tak, żeby Twoje wpisy były nie na temat, pousuwają wszystko co było przedmiotem Twoich uwag i będą próbować Cię przerobić na oszołoma. Nic zresztą dziwnego - normalna metoda postępowania szmaciarzy co to zadowolonymi użytkownikami są, nie sprzedają a viceprezesują i nie mogą się od tego uwolnić. Bo sądy opieszałe, wspólnicy nieuczciwi i w ogóle chory kraj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Trochę ? Dla jednego 955zł rocznie to mało dla drugiego już nie

 

9500kWh x 0,55zł = 5225 / 2,4 = 2177zł + grzałka 300x0,55zł = 2177+ 165 = 2342 zł

 

2342 - 1387 = 955 zł

Ile faktycznie grzałka będzie pracować to się dowiemy jak zima nas odwiedzi a nie jesień jak w ostatnim sezonie :)

Nie wiem do czego odniosłeś te swoje 0,55zł/kWh.Z tego co wiem nikt z pompiarzy i prądowcó nie grzeje w G11 tylko ja.

A więc tylko do mnie odnoś te 0,55zł/kWh czyli 3000kWh*0,55zł=1650zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjaśnić po co do bezobsługowego systemu grzewczego sterowanie przez internet? To dziwnie kojarzy mi się z... obsługowością :D

 

Jest to typowy bajer;) Po prostu sterownik pompy podłączony jest do rutera wifi i dzięki odpowiedniej aplikacji można sterować pracą PCi, programować ją, itp. Prawda jest taka, ze robi się to raz na początku, a potem się nie dotyka, ale zawsze jest to też jakiś zdalny podgląd, czy wszystko jest OK, bo w kotłowni nie byłem już ze 3 miesiące:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...