Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Gość Arturo72
I ile czasu pompka 7kW będzie wchodzić w pierwszą taryfę , oczywiście pompka bez bufora :)

Tyle ile 4kWh nie wystarczą przez 10h,ile czasu tego będzie tylko Bóg o tym wie.

Policz 30dni czyli przez bity miesiąc masz -26st.C (Syberia ? ) 30*24=720h czyli 300h w taniej i 420h w drogiej czyli 300*0,32*2,5=240zł/COP2=120zł i 420*0,7*2,5=735zł/COP2=367zł czyli za miesiąc gdzie masz dzień i noc -26st.C zużyjesz 1800 kWh i zapłacisz 487zł a prądem musiałbyś zużyć 3600kWh co jest bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
dla swojej trzyosobowej rodziny wyliczasz skręcie zużycie CWU na 4500 kWh rocznie. To jest dziennie około 12 kWh. Moje zużycie na samo latem CWU średnio 3 kilo Jareta 22 MJ na dobę - to jest około 18 kWh. Rodzina 4-ro osobowa, wody się nie oszczędza. To jaką sprawność Twoim zdaniem skręcie ma mój 10-cio letni 29 kW kocioł przy grzaniu CWU? Dla 3 osób 12 kWh dziennie. Dla naszej czwórki 15 będzie dobrze? Już z lekkim bonusem dla Ciebie liczę skręcie ( bo u Ciebie wychodzi 4 kWh na osobę ). 80% sprawność kotła dla samego CWU wychodzi. Masz jeszcze ten kalkulator?

4500kWh czyli średnio 12kWh to było założenie przy grzaniu prądem,przy pompie za rok wyjdzie 1400kWh czyli średnio 3,83kWh na dobę,gdzie zimą było 4,5kWh a teraz koło 3kWh także sam sobie policz sprawność swojego palenia...

Wody nie oszczędzam bo w łazience tylko wanna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Od tego zależy kwota za kWh - te osławione 0,4PLN - po prostu w to nie wierzę i tyle.

 

0,55PLN/kWh jest bardziej realne ...

 

A to jest akurat dziwne, bo mi wychodzi, że jakby pompa chodziła 24h/7d, czyli 100% w taniej i 100% w drogiej to cena kWh wyniosłaby 0,52PLN:o

To na prawdę nietrudno policzyć - dlaczego wprowadzasz w błąd czytelników jeżeli nie masz pojęcia o używaniu prądu dwutaryfowego. Widziałeś moja fakturę za cały dom - na prawdę myślisz, że lodówkę też puszczam tylko w taniej. Pomyśl trochę za nim coś palniesz , bo ludzie to czytają:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ile 4kWh nie wystarczą przez 10h,ile czasu tego będzie tylko Bóg o tym wie.

Policz 30dni czyli przez bity miesiąc masz -26st.C (Syberia ? ) 30*24=720h czyli 300h w taniej i 420h w drogiej czyli 300*0,32*2,5=240zł/COP2=120zł i 420*0,7*2,5=735zł/COP2=367zł czyli za miesiąc gdzie masz dzień i noc -26st.C zużyjesz 1800 kWh i zapłacisz 487zł a prądem musiałbyś zużyć 3600kWh co jest bzdura.

 

 

Nie zrozumiałeś ...

 

0,4PLN za kWh - skąd to wziąłeś ?Z ostatniego sezonu ?

 

Weź kilka innych sezonów grzewczych wstecz i policz sobie średnią cenę za kWh [tania+droga], to że w Gliwicach "wychodzi" 0,4PLN/kWh nie znaczy że w "Koziej Wólce" też tak będzie ...

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4500kWh czyli średnio 12kWh to było założenie przy grzaniu prądem,przy pompie za rok wyjdzie 1400kWh czyli średnio 3,83kWh na dobę,gdzie zimą było 4,5kWh a teraz koło 3kWh także sam sobie policz sprawność swojego palenia...

Wody nie oszczędzam bo w łazience tylko wanna.

Ja wiem że prądem. Nie interesuje mnie czym grzejesz ani z jakim COP-em skręcie. Interesuje mnie zapotrzebowanie na CWU - podałeś 12 kWh na dobę. I z tej wartości należy liczyć - oczywiście plus dodatkowa osoba. Sprawność kotła na ekogroszek - albo COP pompy. Mam jedną osobę więcej - liczę 15 kWh zapotrzebowania przy 100% sprawności źródła ciepła. W paliwie dostarczam 66 MJ, czyli 18,3 kWh. Sprawność kotła wychodzi 80%. Quod erat demonstrandum. Kiedy łżesz szmatławcu? Podając takie zapotrzebowanie na CWU czy pisząc o dramatycznie niskiej sprawności kotła na ekogroszek grzejącego tylko CWU? Raz napisz prawdę - prawda Cię wyzwoli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest akurat dziwne, bo mi wychodzi, że jakby pompa chodziła 24h/7d, czyli 100% w taniej i 100% w drogiej to cena kWh wyniosłaby 0,52PLN:o

To na prawdę nietrudno policzyć - dlaczego wprowadzasz w błąd czytelników jeżeli nie masz pojęcia o używaniu prądu dwutaryfowego. Widziałeś moja fakturę za cały dom - na prawdę myślisz, że lodówkę też puszczam tylko w taniej. Pomyśl trochę za nim coś palniesz , bo ludzie to czytają:yes:

 

Nie rozśmieszaj mnie :)

 

To są Twoje słowa i Twoje założenia - nie przypinaj . Twoja faktura to ... tylko Twoja faktura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie zrozumiałeś ...

 

0,4PLN za kWh - skąd to wziąłeś ?Z ostatniego sezonu ?

 

Weź kilka innych sezonów grzewczych wstecz i policz sobie średnią cenę za kWh [tania+droga], to że w Gliwicach "wychodzi" 0,4PLN/kWh nie znaczy że w "Koziej Wólce" też tak będzie ...

W Gliwicach grzeję w G11 z ceną 0,55zł/kWh.

Średnia cena ok.0,4zł/kWh to cena prądu dla całego domu a nie tylko do ogrzewania jaką ma większość grzejących prądem czy pompą ciepła w systemie dwutaryfowym z różnych regionów Polski.

I tyle wychodzi średnia cena kWh dla każdej zużytej kWh na dowolne potrzeby w domu w systemie dwutaryfowym.

Wynika to z proporcji jaką uzyskuje się z ogrzewania(taniej) do zużycia prądu bytowego(drożej)

Znaczna większość grzeje 100% a taniej taryfie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gliwicach grzeję w G11 z ceną 0,55zł/kWh.

Średnia cena ok.0,4zł/kWh to cena prądu dla całego domu a nie tylko do ogrzewania jaką ma większość grzejących prądem czy pompą ciepła w systemie dwutaryfowym z różnych regionów Polski.

I tyle wychodzi średnia cena kWh dla każdej zużytej kWh na dowolne potrzeby w domu w systemie dwutaryfowym.

Wynika to z proporcji jaką uzyskuje się z ogrzewania(taniej) do zużycia prądu bytowego(drożej)

Znaczna większość grzeje 100% a taniej taryfie.

 

 

Znaczna większość ma bufor ?

 

Dla uproszczenia COP jest const. ... :rolleyes:

 

G12w

 

Droga :0,7476PLN/kWh

Tania : 0,2654PLN/kWh

 

Ceny uwzględniają tylko energię + przesył + stawkę jakościową , bez reszty

 

 

9500kWh , COP 2,4 -> 3958kWh

 

Scen. 1:

50% Droga, 50% tania :

 

Droga : 1979 * 0,7476 = 1480PLN

Tania : 1979 * 0,2654 = 525PLN

Razem : 2005PLN samo ogrzewanie

 

do tego niech będzie tylko 200kWh bytowego w stosunku 80% droga , 20% tania

 

droga : 120PLN + tania 10PLN = 130PLN

 

2005 +12*130=3565 / 6358 ~0,56PLN/kWh - tu nie fajnie wyszło ... ;(

 

Scen. 2 Bardzo optymistycznie :)

 

30% Droga , 70% tania :

Droga : 443PLN + tania 368PLN = 811PLN

grzanie co+cwu 811+bytowy 12*130 = 2371/ 6358 ~0,37PLN/kWh - i już jest super ;)

 

Scen3 Super Optymistycznie z lodówką puszczaną tylko w taniej , generalnie wszystko w taniej ;)

100% tania

6358kWh*0,2654 = 1687PLN za ogrzewanie cwu i bytowy ... - WOW ja tak chcę ! :)

 

Który scenariusz jest bardziej prawdopodobny ? :D

 

G11

 

0,58PLN tylko energia + przesył + stawka jakościowa - bez reszty

 

9500kWh , COP 2,4 -> 3958kWh

 

3958 * 0,58 = 2295PLN

 

 

Kociołek ...

 

Dobry groszek workowany , z zrzutem do kotłowni 800PLN/t 26MJ , spr niech będzie 70% - żaden ze mnie palacz ;)

 

z 1kg ~5kWh z uwzg spr , czyli na sezon potrzeba 1,9t = 1520PLN

 

Bez srania w gacie czy się wyrobisz w taniej czy nie , bytowy też będzie tańszy bo masz tylko jedną taryfę

 

Podobno w dobrze ocieplonym domu nie ważne czy się kupi 26MJ czy 22MJ , więc może wystarczy groszek za np 650PLN/t spr 80% -> 1300PLN / sezon

 

:D :rolleyes:

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli dom ma zapotrzebowanie na 10kW jak mój ?

 

To proste pomnóż 10 kW (nie jest to zapotrzebowanie, a projektowe obciązenie cieplne) razy 2,4 i otrzymasz 24 kW, mnoznik uzalezniony jest od taryfy, najczesciej jest to 2,4

ale moze byc i 2,0 (dla taryfy G12E Tauron )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A jeśli dom ma zapotrzebowanie na 10kW jak mój ?

Pytanie do asolta,wg Twojego doświadczenia jaki powierzchniowo dom wg dzisiejszych standartow budowlanych będzie miał obciążenie 10kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do asolta,wg Twojego doświadczenia jaki powierzchniowo dom wg dzisiejszych standartow budowlanych będzie miał obciążenie 10kW ?

 

Pytanie zbyt ogólne, jezeli dla III strefy i dla dobrego ocieplenia (co jest dobrym ociepleniem to kolejne pytanie) to ta powierzchnia powinna przekroczyc 300 m2. wczoraj liczyłem dom ok 600 m2 i projektowe obciązenie cieplne wyniosło ok 15 kW. Duzo tez zalezy od wielkosci przeszklen, miałem przypadki ze dla 220 m2 to obciazenie wyszło ok 12,5 kW, za co (od niektórych forumowych "fachowców" dostałem skierowanie do urzedu pracy po inna prace) bo taki wyniki swiadczył o mojej nieznajomosci tematu.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najtańszą inwestycją na niskie rachunki za ogrzewanie jest dobra izolacja,wtedy nie potrzeba nam pompy za 40 i więcej tys.zł...

 

Wiec dolicz jeszcze dobra izolacje, bo "normalni" ludzie buduja wg projektu:P

 

Arturo pisalam juz kilkakrotnie, ze wsrod lokalnych ofert taniej nie znajde i ze powietrzne sa tak zblizone cenowo do gruntowych, ze po prostu powietrzna nie oplaca mi sie. Dlaczego ciagle mi dogryzasz z tymi 40tys????? Takie sa ceny, nie ja je ustalam. Tobie udalo sie kupic tanio, fajnie, ciesze sie razem z Toba.

 

Nie podoba mi sie to, ze jesli ktos musi wydac wiecej niz Ty, mysli inaczej niz Ty, to jest okreslany jako "idiota". Jak mozna tak napisac na forum:confused: Nie pisales do nikogo konkretnie, ale Twoje teksty: "Trzeba byc idiota, zeby..." byly dla mnie rownoznaczne z: "Tereska, ale z Ciebie idiotka..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wiec dolicz jeszcze dobra izolacje, bo "normalni" ludzie buduja wg projektu:P Arturo pisalam juz kilkakrotnie, ze wsrod lokalnych ofert taniej nie znajde i ze powietrzne sa tak zblizone cenowo do gruntowych, ze po prostu powietrzna nie oplaca mi sie. Dlaczego ciagle mi dogryzasz z tymi 40tys????? Takie sa ceny, nie ja je ustalam. Tobie udalo sie kupic tanio, fajnie, ciesze sie razem z Toba. Nie podoba mi sie to, ze jesli ktos musi wydac wiecej niz Ty, mysli inaczej niz Ty, to jest okreslany jako "idiota". Jak mozna tak napisac na forum:confused: Nie pisales do nikogo konkretnie, ale Twoje teksty: "Trzeba byc idiota, zeby..." byly dla mnie rownoznaczne z: "Tereska, ale z Ciebie idiotka..."
U siebie w projekcie miałem 12cm na ścianach,20cm w stropie i 15cm w podłodze a dałem odpowiednio 20,30,20 czyli ściany 150m2*0,08cm=12m3*189zł za grafit=2268zł,strop 160*0,10=16m3*150 za biały=2400zł,podłoga gdybym robił fundament 160*0,05=8m3*150=1200zł czyli na izolację lepszą niż w projekcie zapłaciłem w sumie 5800zł. Zwiększenie izolacji pozwoliło mi na lykniecie mniejszej mocowo pompy a co z tym się wiąże znacznie tańszej. Dla mnie limitem było 20tys.zł na pompę,gdybym miał zapłacić więcej olalbym pompę i grzalbym prądem a jak pompy by staniały to wtedy bym się zastanawiał. Na pewno wiedziałem,że nie będzie syfu w domu dlatego oszczedzilem na rezygnacji z komina i mam pelnoprawna pralnio-suszarnie. Dlatego też jest ten temat,żeby inwestorzy zdali sobie z tego sprawę,że ekogroszek nie jest opłacalna inwestycja w nowym domu. Wystarczy użyć kalkulatora i sklepac tam prawidłowe dane a nie opierać się na opinii sąsiadów. Map wyjaśnił Ci w jaki sposób kupił swojego Panasa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo pisalam juz kilkakrotnie, ze wsrod lokalnych ofert taniej nie znajde i ze powietrzne sa tak zblizone cenowo do gruntowych, ze po prostu powietrzna nie oplaca mi sie. Dlaczego ciagle mi dogryzasz z tymi 40tys????? Takie sa ceny, nie ja je ustalam. Tobie udalo sie kupic tanio, fajnie, ciesze sie razem z Toba.

 

Tereska chcę zobaczyć tę ofertę na powietrzna pompę ciepła do Twojego domu za 42tys.

Już Ci napisałem jak do tematu podejść, żeby mieć normalna cenę (20-25tys) jeżeli na prawdę jesteś zainteresowana to nawet pomogę Ci coś znaleźć w Twojej okolicy i przygotować zapytania ofertowe. Bezinteresownie!!! Chyba, że już jesteś zdecydowana na ten ekogroszek to sprzedawców zacierających ręce w tym wątku nie brakuje:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Znaczna większość ma bufor ? :

Powiem więcej,bufor ciepła przy pompie ciepla to błąd instalacyjny i chyba nikt z pompowcow na forum go nie ma a zerknij na ich rachunki i wykorzystanie taniej taryfy,tam masz przegląd pomp z całej Polski.

Podobnie jest u pradowcow,bufor to rzadkość i u nich możesz także zobaczyć ile taniej taryfy wykorzystują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ Wystarczy użyć kalkulatora i sklepac tam prawidłowe dane a nie opierać się na opinii sąsiadów.........
Tego samego kalkulatora co Ci zaginął kiedy podawałeś swoje zapotrzebowanie na CWU i jednocześnie płakałeś nad dramatycznie niską sprawnością kotła grzejącego tylko CWU? U mnie skręcie za wczoraj 2,6 kg. To jest 57 MJ - czyli 15,8 kWh. Jako że zapotrzebowanie dla CWU według Ciebie mam 15 kWh - przekroczyłem 90% sprawności. Jak zejdę do 2,4 - będę miał ekogroszkowego kondensata. Oczywiście według Twojego cudownie odnalezionego kalkulatora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tego samego kalkulatora co Ci zaginął kiedy podawałeś swoje zapotrzebowanie na CWU i jednocześnie płakałeś nad dramatycznie niską sprawnością kotła grzejącego tylko CWU? U mnie skręcie za wczoraj 2,6 kg. To jest 57 MJ - czyli 15,8 kWh. Jako że zapotrzebowanie dla CWU według Ciebie mam 15 kWh - przekroczyłem 90% sprawności. Jak zejdę do 2,4 - będę miał ekogroszkowego kondensata. Oczywiście według Twojego cudownie odnalezionego kalkulatora.

15kWh to według Ciebie tyle zuzywasz na cwu.

Ile litrów jest tego cwu ? Zastanów się dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12w

 

Droga :0,7476PLN/kWh

Tania : 0,2654PLN/kWh

 

Ceny uwzględniają tylko energię + przesył + stawkę jakościową , bez reszty

 

 

9500kWh , COP 2,4 -> 3958kWh

 

Scen. 1:

50% Droga, 50% tania :

 

Droga : 1979 * 0,7476 = 1480PLN

Tania : 1979 * 0,2654 = 525PLN

Razem : 2005PLN samo ogrzewanie

 

 

Wypisujesz takie głupoty bez pomyślunku, że nawet nie wiem czy warto to komentować, ale zmuszę się z myślą o przyszłych inwestorach, których dobro powinno być tu naszym priorytetem.

 

Teraz skup się uważnie i zobacz jaka głupotę palnąłeś:

Masz taryfę G12w, a twój system grzewczy jest tak słaby, że nie da się go wysterować tylko w taniej, lub w większości w taniej wiec grzeje 24h/7d

Co nam wychodzi? Taryfa G12w to 10h taniego prądu w ciągu doby od poniedziałku do piątku oraz 48h taniego prądu w weekend, czyli razem 98h taniego prądu. Tydzień o ile dobrze liczę (7x24) składa się ze 168h, czyli w tygodniu mamy 98h taniego prądu i 70h drogiego, co już faje nam proporcje:

58% Tania, 42% Droga Jak doliczysz do tego dni świąteczne, w których tez jest tani prąd to proporcje będą jeszcze lepsze.

Podsumowując: uzyskanie proporcji 50/50 jest niemożliwe, bo musiałbyś sabotować zużycie swojego systemu na rzecz pracy w drogiej taryfie, czyli specjalnie wysterować pompę żeby pracowała w drogiej, a w taniej się wyłączała - nikt inteligentny chyba tak nie robi?

Teraz kapujesz, czy nie dotarło???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...