Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Proszę:)

Choć wątpię czy coś z tego zrozumiesz:(

 

http://www.iv.pl/images/49667780793410405557.jpg

 

 

Ło matko ... map78 nie bądź taki ... weź wspomóż , faktycznie nic z tego nie rozumiem

 

Jaki COP jest przy 0*C na zew i grzaniu CWU do 50 albo 55*C , a jaki przy -5*C ?

 

Nie macie instalacji na Podhalu z taką pompką ?

Serio chętnie bym to cudo oblookał i pogadał z właścicielem jak się sprawuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Ło matko ... map78 nie bądź taki ... weź wspomóż , faktycznie nic z tego nie rozumiem

 

Jaki COP jest przy 0*C na zew i grzaniu CWU do 50 albo 55*C , a jaki przy -5*C ?

 

Nie macie instalacji na Podhalu z taką pompką ?

Serio chętnie bym to cudo oblookał i pogadał z właścicielem jak się sprawuje :)

W czym widzisz problem w domu w Zakopanem z obciążeniem 4kW przy -30st.C ?

W Szwecji jest cieplej niż na Podhalu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym widzisz problem w domu w Zakopanem z obciążeniem 4kW przy -30st.C ?

W Szwecji jest cieplej niż na Podhalu ?

 

 

Z Tobą rozmawiam ? Wcinasz się ...

 

Nie 4kW tylko 5kW , map78 jeszcze nie sprecyzował co oznacza "szczytowe", chyba że dla Ciebie to żadna różnica , tak jak 1000PLN rocznie na kosztach ogrzewania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak doliczysz do tego dni świąteczne, w których tez jest tani prąd to proporcje będą jeszcze lepsze.

 

W taryfie G12w obszar krakowski Tauronu nie ma drugiej taryfy w dni swiąteczne od poniedziałku do piątku. II taryfa jest wyłacznie w sobote i niedzielę całą dobę oraz od

22do 6 rano i 13-15 w pozostałe dni. Byc moze inny dystrybutor ma g12w z dniami swiatecznymi ale na pewno nie jest to Tauron/Kraków który jest dystrybutorem dla kol. adkwapniewski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło matko ... map78 nie bądź taki ... weź wspomóż , faktycznie nic z tego nie rozumiem

 

Jaki COP jest przy 0*C na zew i grzaniu CWU do 50 albo 55*C , a jaki przy -5*C ?

 

Tak jak widzisz COP będzie oscylował między 1,8 a 1,9 dla tych wartości. Grzanie CWU to maksymalnie 1,5h dziennie pracy pompy przy zbiorniku jaki założyłem.

Natomiast na rzecz CO pompa w tych warunkach wykręci COP między 2,8 a 3,2. Ale zima w PL nawet na podhalu nie składa się tylko z takich temperatur. Może być i -30st, a może też +10st. Najlepiej spojrzeć w wieloletnie dane statystyczne i sprawdzić jakie są średnie temp dla danych miesięcy - wtedy można mniej więcej wiedzieć czego się można spodziewać. Jeśli uważasz, że w Twoim regionie występują tylko temp ujemne i średnio zimą jest -5st to zostaje Ci tylko ten kociołek:stirthepot:

 

Nie macie instalacji na Podhalu z taką pompką ?

Serio chętnie bym to cudo oblookał i pogadał z właścicielem jak się sprawuje :)

 

Ja nie handluję pompami i nie mam żadnych instalacji. Przykro mi, że uważasz mnie za zakamuflowanego sprzedawcę, ale cóż taki live:(

Znam jednego forumowicza, który taka pompę posiada, nie jest co prawda z Podhala, ale zapytam czy zechce z Tobą pogadać. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no poczytałem ...:yes:

tyle że nie bardzo wiem co tam komentować ...?

LOBO po pierwszym sezonie a kolejne to znamy więc gdzie te ogromne ilości opału ...???

kolejna uśmiechnięta rodzinka ma jakoś tam ocieplony domek z jakąś tam wentylacją, lubią ciepło, na dole mają kable sterowane trzema sterownikami na dziewięć obwodów (...??? ) a na górze grzejniki, w pierwszym sezonie spalili dodatkowo 4-5m3 drewna a w kolejnym znacznie mniej ( ile to oni sami raczą tylko wiedzieć ...)

następny zawodnik ma 300m2 po podłogach i chałupę w trakcie prac wykończeniowych, bufor 800L pędzony kociołkiem, wielce rozpisuje się jak to mu ogrzewanie działa ale tak naprawdę to jeszcze przecież nic nie wie bo nie mieszka ...:cool:

kolejny delikwent ma prawie 200m2 netto, ogrzewanie bufor 800L pędzony kociołkiem napędza podłogówkę i grzejniki, sam twierdzi że musi dopalać w kominku bo mu energii z taniego prądu brakuje ...

tak swoją drogą to szkoda że ci panowie nie zamontowali takich 300L buforów a wodę do nich powinni grzać na kuchence elektrycznej w taniej energii to na pewno był by efektywniej...:stirthepot:

ogólnie to nawet nie ma co komentować...:no:

przydał by się nowy aktualny artykuł na ten temat z kilkoma świeższymi "uśmiechniętymi mordkami" znanymi z FM ...:cool:

 

 

FAKTYCZNIE NAJWAŻNIEJSZA JEST UŚMIECHNIĘTA RODZINKA NA ZDJĘCIU

bo sama kwota za co 4000 zł z drewnem do 5m3 jest super w domu 143m 2 [uwaga dom z poddaszem]

 

następny zawodnik od niby 300m a tak faktycznie 150 m2 powierzchni użytkowej

koszt miesięczny na co zimą to 750 zł

jest super

 

 

najbardziej mi się podoba MIHAŁ Krawczyk z kosztem grzania dochodzącym do 5 tyś zł

dlaczego zdecydował się na kable ponieważ inni użytkownicy są zadowoleni i nie narzekają

a 5 tyś -co tam wtakim domku bardzo dobrze docieplonym

są i inne kwiatki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we współcześnie budowanych domach typu 120-130 m2 spalanie 2,5 t to raczej nie powód do dumy na co

tylko dowód na to że ktoś budowy nie umiał przypilnować

 

u mnie na rachunku za grudzzien -styczeń

kilowat wychodzi 0,41 gr brutto[kwota faktury dzielona przez ilość kwh]

 

jasiu w polemikę warto z tobą wchodzić boś niegłupi człowiek

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak widzisz COP będzie oscylował między 1,8 a 1,9 dla tych wartości. Grzanie CWU to maksymalnie 1,5h dziennie pracy pompy przy zbiorniku jaki założyłem.

Natomiast na rzecz CO pompa w tych warunkach wykręci COP między 2,8 a 3,2. Ale zima w PL nawet na podhalu nie składa się tylko z takich temperatur. Może być i -30st, a może też +10st. Najlepiej spojrzeć w wieloletnie dane statystyczne i sprawdzić jakie są średnie temp dla danych miesięcy - wtedy można mniej więcej wiedzieć czego się można spodziewać. Jeśli uważasz, że w Twoim regionie występują tylko temp ujemne i średnio zimą jest -5st to zostaje Ci tylko ten kociołek:stirthepot:

 

 

 

Ja nie handluję pompami i nie mam żadnych instalacji. Przykro mi, że uważasz mnie za zakamuflowanego sprzedawcę, ale cóż taki live:(

Znam jednego forumowicza, który taka pompę posiada, nie jest co prawda z Podhala, ale zapytam czy zechce z Tobą pogadać. Pozdrawiam

 

Mnie też jest przykro że nie potrafię zrozumieć tej pokolorowanej laurki którą spłodziłeś , ale może jeszcze nie jest za późno ;)

 

Pomóż proszę policzyć ten średni COP i kwotę z kWh, poniżej parę pomocniczych fotek (przykładowe dni - chodzi o rozkład temp w ciągu doby )

Wyliczenie dla G12W - droga 0,75PLN tania 0,27PLN - myślę o zmianie taryfy

Obecnie zużyłem ~8660kWh(pierwszy sezon , wygrzewanie wlewek po kilka razy - zaplaciłem za to 1500PLN ), CWU prawie nie rozbierane można przyjąć te 10000kWh na sezon z CWU

 

W starym domku zużywam średnio 480kWh / miesiąc w G11 - mogę wkleić pisemko z Tauronu jak będzie trzeba , ciekaw jaka wyjdzie średnia cena za kWh przy takim zużyciu ?

 

grudzien.jpgmarzec.jpgdzisiaj.jpg

 

Myślisz że przy takim rozkładzie temp jestem wstanie uzyskać COP na poziomie 3 jeśli średnio roczna temp to 5*C a średnia temp zimą to -1 do -6*C (w zależności od sezonu)

 

Zima : temp średnie i ekstremalne - mieszkam można powiedzieć po drugiej stronie Gubałówki więc mniej więcej się pokrywa z Zakopanem

2011 śred -2*C ekstr -20*C

2012 śred -5*C ekstr -22*C

2013 śred -6*C ekstr -16*C

2014 śred -1*C ekstr -13*C - tu już jest rozbieżność bo u mnie było -17*C od 09.2013 mam monitoring temp.

 

Pompka 7kW da radę bez grzałek , czy jednak będzie ich używać ? Trochę się też naczytałem od "defrostach" ...

 

Kolejne pytanie , da się kupić tą 7kW na 8% z przykręconą mufką z zestawem + DTR ? (Do samodzielnego montażu) ?

 

:)

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mnie też jest przykro że nie potrafię zrozumieć tej pokolorowanej laurki którą spłodziłeś , ale może jeszcze nie jest za późno ;)

 

Pomóż proszę policzyć ten średni COP i kwotę z kWh, poniżej parę pomocniczych fotek (przykładowe dni - chodzi o rozkład temp w ciągu doby )

Wyliczenie dla G12W - droga 0,75PLN tania 0,27PLN - myślę o zmianie taryfy

Obecnie zużyłem ~8660kWh(pierwszy sezon , wygrzewanie wlewek po kilka razy - zaplaciłem za to 1500PLN ), CWU prawie nie rozbierane można przyjąć te 10000kWh na sezon z CWU

 

W starym domku zużywam średnio 480kWh / miesiąc w G11 - mogę wkleić pisemko z Tauronu jak będzie trzeba , ciekaw jaka wyjdzie średnia cena za kWh przy takim zużyciu ?

 

[ATTACH=CONFIG]261779[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]261780[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]261781[/ATTACH]

 

Myślisz że przy takim rozkładzie temp jestem wstanie uzyskać COP na poziomie 3 jeśli średnio roczna temp to 5*C a średnia temp zimą to -1 do -6*C (w zależności od sezonu)

 

Zima : temp średnie i ekstremalne - mieszkam można powiedzieć po drugiej stronie Gubałówki więc mniej więcej się pokrywa z Zakopanem

2011 śred -2*C ekstr -20*C

2012 śred -5*C ekstr -22*C

2013 śred -6*C ekstr -16*C

2014 śred -1*C ekstr -13*C - tu już jest rozbieżność bo u mnie było -17*C od 09.2013 mam monitoring temp.

 

Pompka 7kW da radę bez grzałek , czy jednak będzie ich używać ? Trochę się też naczytałem od "defrostach" ...

 

Kolejne pytanie , da się kupić tą 7kW na 8% z przykręconą mufką z zestawem + DTR ? (Do samodzielnego montażu) ?

 

:)

Cały post nie ma jakiegokolwiek sensu,przykłady również są bez sensu,ponieważ ja od momentu zamieszkania czyli od 03.08.2013 do teraz zużyłem tylko 5000kWh i to nie tylko na wygrzewanie wylewek ale też na prąd bytowy+prąd na c.o+prąd na cwu.

adkwapniewski,swego czasu uważałem Cię za jarzącego o co chodzi jeśli gadamy o domu mającym mało zużywać energii na ogrzewanie ale tym postem okazujesz się zwykłym "zausznikiem" handlarzy ekogroszka tworzącym bzdurne teorie całkowicie oderwane od rzeczywistości.

 

Dla Twojej wiedzy,moc źródła ciepła,niezależnie czy to będzie kocioł na ekogroszek czy kocioł elektryczny czy pompa ciepła dobiera się do rzeczywistych warunków użytkowania a w swoim poście przedstawiasz coś bardzo głupiego,coś bardzo bezsensownego,coś co zwykle bezmyślnie przedstawiają handlarze kotłów na ekogroszek liczący,że na to złapią jeleni/klientów....

 

Ja w nowym domku zużywam średnio 280kWh na bytowy.

COP mnie nie interesuje,najważniejsze,że byłby większy od 1 i tak jest a po tegorocznym sezonie jest ok.3,cena kWh to 0,55zł,zużycie na c.o+cwu od 03.08.2013 do teraz to 3000kWh.

Gdybym miał G12 koszt kWh byłby podobny do tego:

kilowat wychodzi 0,41 gr brutto[kwota faktury dzielona przez ilość kwh]

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały post nie ma jakiegokolwiek sensu,przykłady również są bez sensu,ponieważ ja od momentu zamieszkania czyli od 03.08.2013 do teraz zużyłem tylko 5000kWh i to nie tylko na wygrzewanie wylewek ale też na prąd bytowy+prąd na c.o+prąd na cwu.

adkwapniewski,swego czasu uważałem Cię za jarzącego o co chodzi jeśli gadamy o domu mającym mało zużywać energii na ogrzewanie ale tym postem okazujesz się zwykłym "zausznikiem" handlarzy ekogroszka tworzącym bzdurne teorie całkowicie oderwane od rzeczywistości.

 

Dla Twojej wiedzy,moc źródła ciepła,niezależnie czy to będzie kocioł na ekogroszek czy kocioł elektryczny czy pompa ciepła dobiera się do rzeczywistych warunków użytkowania a w swoim poście przedstawiasz coś bardzo głupiego,coś bardzo bezsensownego,coś co zwykle bezmyślnie przedstawiają handlarze kotłów na ekogroszek liczący,że na to złapią jeleni/klientów....

 

Ja w nowym domku zużywam średnio 280kWh na bytowy.

COP mnie nie interesuje,najważniejsze,że byłby większy od 1 i tak jest a po tegorocznym sezonie jest ok.3,cena kWh to 0,55zł,zużycie na c.o+cwu od 03.08.2013 do teraz to 3000kWh.

Gdybym miał G12 koszt kWh byłby podobny do tego:

 

Twój post coś wnosi - znowu : ja, u mnie , bez sensu ...

 

Grzałem cały sezon -w trakcie wygrzewałem wylewki po kilka razy temp zasilania od 25*C-42*C zużyłem ~8660kWh

 

"Przykłady bez sensu " ? Poproś IMGW o zmianę średnich temp ;) Kalemu wygodnie ... liczy z średnich , Kalemu nie wygodnie - przykłady bez sensu ;)

 

Tak to "miszczu" wygląda , to nie są dane z ulotki reklamowej. Prądu średnio zużywam tyle i nie zamierzam się ograniczać - komfort to komfort - jedynie co to taryfę mogę zmienić - jak się będzie opłacać :)

 

tauron.jpg

 

Rzeczywiste warunki są takie jak na wykresach , zawsze się możesz na nie obrazić - jak potrafisz ;)

 

Może Ty policzysz prognozę COP przy takim rozkładzie dobowym temperatur , kiedy pompka ma pracować w tanich czy w drogich godzinach i jaka wyjdzie średnia za kWh

 

:)

 

Nie jestem zausznikiem groszkowców - grzałę do baniaka cwu sobie kupiłem :) Na próbę , koszt nie wielki - teścik będzie :p

 

Gdyby pompka była tańsza to też bym sobie kupił podłączył i przetestował , nie musiał bym się prosić "miszuniów" o kolorowe laurki ;)

 

Gdybyś nie mógł zrozumieć moich wątpliwości to popatrz na tabelkę którą wkleił map - pomyśl - jak mam wierzyć w COP3 i 0,4PLN za kWh jak średnia temp w ZIMIE waha się od -1*C do -6*C w zależności od sezonu , nawet teraz jak słoneczko zachodzi robi się chłodno ...

 

Nie da się kupić takiej pompki na 8% z wkręconą mufką + DTR ?

 

Zresztą po Twoim domku i Twojej pompce wątpliwości same się cisną do głowy :)

 

Twój domek "zjada" na CO 4000kWh ? Tak ? MIeszkasz w Gliwicach - która to strefa - zakładam że syberyjskich mrozów nie macie ...

 

To po kiego grzyba zamontowałeś TCAP 9kW ? Zamiast WH-SDF07C3E5 ?

 

Miałeś wątpliwości że da radę ? Czy coś innego - tylko wytłumacz proszę bo ja nic z tego nie jarzę ;)

 

Wklej tablekę dla twojego TCAP`a 9kW - jeśli możesz oczywiście :)

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to "miszczu" wygląda , to nie są dane z ulotki reklamowej. Prądu średnio zużywam tyle i nie zamierzam się ograniczać - komfort to komfort - jedynie co to taryfę mogę zmienić - jak się będzie opłacać :)

 

Widzisz tym zdaniem zaprzeczyłeś sam sobie. Kocioł na ekogroszek nie ma absolutnie nic wspólnego z komfortem w porównaniu do PCi - to akurat wiem ponad wszelką wątpliwość. Gdyby dla Ciebie na prawdę liczył się komfort to wziąłbyś PCi nawet jeśli maksymalny COP byłby 2, a cena kWh jakimś cudem 0,5zł to zapłaciłbyś (10000/2) x 0,5zł = 2500zł rocznie - to tylko 1000zł więcej niż przy ekogroszku (83zł miesięcznie), a komfort nieporównywalny. Co Ty na to? Komfort to komfort za 83zł miesięcznie ja bym woreczków nie nosił:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Arturo72, raz Pan piszesz 3300kwh, raz 3000kwh, w innym poście 5000kwh, i to tak na szybkiego znalazłem, napisz Pan w końcu prawdę ile to zużywa energii???

A tak w ogóle to masz Pan ode mnie wykrzyknika za te swoje kłamstwa na różnych wątkach.

 

Jak na razie obrońca pompek został sam, bo Jego kolega varmepumpsgare jest baned.

Edytowane przez edgar184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tym zdaniem zaprzeczyłeś sam sobie. Kocioł na ekogroszek nie ma absolutnie nic wspólnego z komfortem w porównaniu do PCi - to akurat wiem ponad wszelką wątpliwość. Gdyby dla Ciebie na prawdę liczył się komfort to wziąłbyś PCi nawet jeśli maksymalny COP byłby 2, a cena kWh jakimś cudem 0,5zł to zapłaciłbyś (10000/2) x 0,5zł = 2500zł rocznie - to tylko 1000zł więcej niż przy ekogroszku (83zł miesięcznie), a komfort nieporównywalny. Co Ty na to? Komfort to komfort za 83zł miesięcznie ja bym woreczków nie nosił:no:

 

 

Ma ma kolego. Ale jak wiele to musiałbyś go użytkować żeby wiedzieć. No i jeszcze mieć punkt odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........ za 83zł miesięcznie ja bym woreczków nie nosił:no:
A za 83 zł na godzinę? Nie więcej niż godzinę miesięcznie poświęcam na obsługę mojego kotła w sezonie grzewczym. I nie więcej niż godzinę za cały sezon letni ( 5 miesięcy grzania wyłącznie na CWU ) - więc stawka godzinowa jest jeszcze znacznie zaniżona. No ale skoro tak przyjąłeś.... 83 PLN/godzina = 664 PLN dniówka. Jakieś 14 tysięcy PLN miesięcznie. Netto - na rękę. Doprawdy zamożnym człowiekiem jesteś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ma kolego. Ale jak wiele to musiałbyś go użytkować żeby wiedzieć. No i jeszcze mieć punkt odniesienia.

 

Opisywałem swoje przypadki i też uważam, że nie jest w żaden sposób komfortowy. Map ma punkt odniesienia: ekogroszek-pompa ciepła. I jeśli uważasz, że w tym zestawieniu ekogroszek jest komfortowy, to uważam, że nie powinieneś się na takie tematy wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ma kolego. Ale jak wiele to musiałbyś go użytkować żeby wiedzieć. No i jeszcze mieć punkt odniesienia.

 

Jakbyś chociaż spojrzał na moja stopkę, lub przeczytał kilka moich postów to byś wiedział, że jestem byłym użytkownikiem kotła na ekogroszek - męczyłem się z nim 3 długie lata i już dziękuję. Takich jak ja jest wielu, a teraz znajdź mi choć jedną osobę, która przeszła z pompy ciepła na ekogroszek - ja nikogo takiego nie znam:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A za 83 zł na godzinę? Nie więcej niż godzinę miesięcznie poświęcam na obsługę mojego kotła w sezonie grzewczym. I nie więcej niż godzinę za cały sezon letni ( 5 miesięcy grzania wyłącznie na CWU ) - więc stawka godzinowa jest jeszcze znacznie zaniżona. No ale skoro tak przyjąłeś.... 83 PLN/godzina = 664 PLN dniówka. Jakieś 14 tysięcy PLN miesięcznie. Netto - na rękę. Doprawdy zamożnym człowiekiem jesteś.

 

Kolego to jest bardzo kreatywna księgowość;)

Ty jesteś wytrawnym palaczem, pewnie z dziada pradziada, handlujesz węglem, więc masz dostęp do taniego i dobrego, więc nie generalizuj, bo dla Ciebie jest to godzina miesięcznie a dla kogoś innego to może być i 20godzin. Dla mnie jako byłego blokersa, była to droga przez mękę, a teraz przy pompie moje życie nie odbiega od tego w bloku i to dla m,nie jest komfort, a głodem odpukać nie przymieram, skoro o to pytasz;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz tym zdaniem zaprzeczyłeś sam sobie. Kocioł na ekogroszek nie ma absolutnie nic wspólnego z komfortem w porównaniu do PCi - to akurat wiem ponad wszelką wątpliwość. Gdyby dla Ciebie na prawdę liczył się komfort to wziąłbyś PCi nawet jeśli maksymalny COP byłby 2, a cena kWh jakimś cudem 0,5zł to zapłaciłbyś (10000/2) x 0,5zł = 2500zł rocznie - to tylko 1000zł więcej niż przy ekogroszku (83zł miesięcznie), a komfort nieporównywalny. Co Ty na to? Komfort to komfort za 83zł miesięcznie ja bym woreczków nie nosił:no:

 

Pojęcie komfortu jest względne - nie zgadzasz się z tym ? Obsługa kotła na groszek jest dla mnie może nie komfortowa ale nie uciążliwa :) . Nie demonizuj - Gdyby jednak ogrzewanie pompką wyszło taniej i koszt inwestycyjny był na poziomie groszku (realnie , nie wydumany) - komina nie liczymy bo i tak bym go postawił , kotłownia w piwnicy i tak by wyszła :) To dlaczego nie ? :)

 

1000PLN rocznie więcej ... dla mnie to dużo szczególnie że muszę jeszcze zapłacić więcej za pompkę ...

 

Test grzałki niebawem :]

 

Wracając do tematu - przeliczysz prognozę do warunków które podałem ? Czy dalej będziesz biegał na około tematu razem z Arturkiem ?

 

Mam wątpliwości , szczególnie po wpisach Artura , tego co ma i co zamontował - dlaczego tak zrobił różnica w cenie tych pomp to ponad 5000PLN - to jest zagadka dla pana Wskazówki.

 

 

Mam propozycję - zamontujecie mi TCAP`a 9kW - pierwszy na Podhalu - a ja będę zdawał relację jak się spisuje :yes: ?

 

Dwa warunki : Pompka gratis , kolorować laurek nie będę !

 

;)

 

Jakby co to pytanie retoryczne :)

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żadna kreatywna księgowość - fakty. I matematyka w zakresie działań podstawowych. Jeszcze do sprawności kotła na CWU pracującego: za wczoraj 2,3 kg węgla 22 MJ. Znaczy 50,6 MJ czyli 14 kWh. Czteroosobowa rodzina, w łazienkach 2 wanny + prysznic ( ja np. jak nie wezmę prysznica przed kąpielą w wannie to się brudny czuję ). Arturo 72 Wii Wskazówka Bis dla swojej 3 osobowej rodziny przyjmuje 12 kWh/ doba. Z pompą ma zużycie 3 kWh po 0,55 PLN - czyli 1,65 PLN/doba. Ja mam 2,3 kg po 600 PLN - czyli 1,38 PLN/doba. Dla większej niż jego rodziny. To po cenie sprzedaży - w cenie zakupu mam ten opał po 510 PLN/tona, czyli mój realny koszt wynosi 1,17 PLN/ doba. No ale mój kocioł ma dramatycznie niską sprawność grzejąc CWU, a pompa Artura 72 Wii Wskazówki Bis ma rewelacyjny COP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojęcie komfortu jest względne - nie zgadzasz się z tym ? Obsługa kotła na groszek jest dla mnie może nie komfortowa ale nie uciążliwa :) . Nie demonizuj - Gdyby jednak ogrzewanie pompką wyszło taniej i koszt inwestycyjny był na poziomie groszku (realnie , nie wydumany) - komina nie liczymy bo i tak bym go postawił , kotłownia w piwnicy i tak by wyszła :) To dlaczego nie ? :)

 

Zgadzam się, że pojęcie komfortu dla każdego może oznaczać co innego i niejednokrotnie to powtarzałem.

Nie rozumiem natomiast dlaczego nowoczesna i bezobsługowe źródło ciepła powinno wg Ciebie kosztować tyle co ognisko opakowane w blachę i jakaś prymitywną automatykę. To jakbyś oburzał się na fakt, że BMW jest droższe od Daci. Tak to już na tym świecie jest, że za rzeczy lepsze trzeba i więcej zapłacić.

 

Wracając do tematu - przeliczysz prognozę do warunków które podałem ? Czy dalej będziesz biegał na około tematu razem z Arturkiem ?

 

Po co mam to przeliczać? Ty i tak nie traktujesz tego poważnie i nie wierzysz, że coś poza ogniskiem jest w stanie ogrzać Twój domek na Syberii.

Zresztą podałem Ci już, że jakby wszystko sprzysięgło się przeciwko Tobie i COP byłby ledwie 2 i grzałbyś specjalnie w drogiej taryfie, żeby jak najwięcej zapłacić to i tak nie wyjdzie Ci więcej niż 2500zł rocznie. Jeżeli dla Ciebie to niebotyczna kwota to niestety pozostaje szuflowanie węgla i wygarnianie popiołu:(

 

P.S. Nie biegam razem z Arturkiem - wypraszam sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...