Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Ad1 - nie

AD2 - mam

Ale w sumie to nie jarzę pytania bo mi się chyba twardy dysk zawiesił.

 

T-Cap to moim zdaniem pompy to domów ze słabą izolacją lub bardzo dużych, bo zobacz występuje póki co w wersjach 9, 12, 16kW, co oznacza, że najbidniejsza opcja da Ci 9kW przy -15st bez grzałki - a teraz się raczej domów o takim zapotrzebowaniu nie buduje. Typowe budowle to mają do tych 5-6kW, stąd moje pytanie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

T-Cap to moim zdaniem pompy to domów ze słabą izolacją lub bardzo dużych, bo zobacz występuje póki co w wersjach 9, 12, 16kW, co oznacza, że najbidniejsza opcja da Ci 9kW przy -15st bez grzałki - a teraz się raczej domów o takim zapotrzebowaniu nie buduje. Typowe budowle to mają do tych 5-6kW, stąd moje pytanie;)

 

I tu widać moją ignorancję pompową.

Mam do ogrzania 200m2, izolacja będzie chyba dobra: 25 ściany, 25 podłoga, strop 40, silikat odcięty od fundamentu ceramiką z perlitem.

Okna 0,8 na taśmę rozprężną. Wysokość nie kościelna - 2,80.

Jakieś pompowe propozycje ?:) Tylko PC powietrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu widać moją ignorancję pompową.

Mam do ogrzania 200m2, izolacja będzie chyba dobra: 25 ściany, 25 podłoga, strop 40, silikat odcięty od fundamentu ceramiką z perlitem.

Okna 0,8 na taśmę rozprężną. Wysokość nie kościelna - 2,80.

Jakieś pompowe propozycje ?:) Tylko PC powietrzna.

 

Trzeba by to policzyć, ale już na pierwszy rzut oka widać, że zwykła 9-tka od Panasa sobie poradzi, albo 8-semka od Atlantica, a to zawsze kilka tysiączków mniej niż T-Cap.

Ja do swojego domu (gdybym mógł jeszcze raz wybierać) wziąłbym teraz Panasa 9kW 3-fazowego, bo ten T-Cap jest troszkę za mocny i trochę zajęło mi "oduczenie go" taktowania, a czuje że zwykła 9-tka 400V pracowałaby jeszcze sprawniej, szczególnie w mojej strefie klimatycznej i na tamten czas była jakieś 7 tys. tańsza:)

W każdym razie warto czytać i być na bieżąco, bo PCi PW bardzo się ostatnio rozwijają i jest na rynku sporo nowości - przez ostatnie 2 lata "królował" T-Cap, bo fajna propozycja i dobrze skalkulowana cenowo, ale kto wie co będzie jutro?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok ale jak pisałem 50/50 w bytowym jest nie możliwe do osiągnięcia.

Przy takim liczeniu średnia cena kWh wynosi 0,3zł co też jest nie możliwe.

Faktem jest,że przy G12 byłbym jakieś 1000zł do przodu ale...to jest zawsze G12 :)

 

Ale nie moje "zwracanie się" jest tu tematem bo to jest kwestia indywidualna,najważniejsze jest,że nie nie mam drogiego ekogroszka w domu.

 

Pytanie do adwersarzy pozostaje aktualne:

 

 

Jesli żyjąc normalnie masz zużycie 70/30 ma rzecz drogiej, to uruchamiając pralke, zmywarkę choc 2 na 3 mycia/prania w taniej już mocno zblizasz się do 50/50

Szczegolnie, ze Ty wieczorami (nocami) troche z tej taniej skorzystasz...

 

Na podstawie wyliczeń, ktore tu juz padły, pytanie można rownie dobrze postawic takie:

 

"Dlaczego w niewielkich (do 120-130m2 dajmy na to) domach cztero-pieciolitrowych inwestycja w pompę ciepła nie jest opłacalna ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz zadam Ci pytanie odwrotne do tematu watku.

Ciekawy jestem odpowiedzi.

Dlaczego uważasz w domu tej dziewczyny ekogroszek będzie opłacalną inwestycją ?

I jeszcze jedno pytanie.

Dlaczego uważasz,że w domu ok.150m2 budowanym dzisiaj lub jutro ekogroszek będzie opłacalną inwestycją ?

Znowu mataczysz.

Napisałem:

100m2 nowy domek, 15 grafitu na ścianach, 3 dychy porządnej wełny w dachu, 3 szybowe okna a ona węgiel i węgiel

Mówię to choć gaz, niema, to mówię pompa, zaś za droga bo najlepszą ofertę coś za 24 klocki dostała.

Prosiłem żeby sprawę przemyślała jeszcze żeby ją wyciągnąć z ciemnej strony księżyca.

Czyta forum, może to przeczyta i jakoś damy radę, wspieraj mnie dzielnie.

To gdzie ja jestem za groszkiem do tego domu ?

Ma sobie poczytać, przemyśleć i podjąć decyzję.

Jeśli ta decyzja będzie nieodwołalna sprzedam jej kocioł 7kW bo mniejszego nie mam.

Ja szanuję czyjeś wybory, Ty nie ich nie szanujesz a wręcz gardzisz ludźmi którzy robią inaczej jak Ty i to Cię właśnie gubi i zgubiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Na podstawie wyliczeń, ktore tu juz padły, pytanie można rownie dobrze postawic takie:

 

"Dlaczego w niewielkich (do 120-130m2 dajmy na to) domach cztero-pieciolitrowych inwestycja w pompę ciepła nie jest opłacalna ?"

Jak najbardziej jest to zasadne pytanie i każdy sobie musi sam na nie odpowiedzieć biorąc do porównania różnie czynniki i priorytety np. G11 czy G12(oczywiście mając do porównania jedynie prąd lub gaz czyli bezobsługowe źródła nie wymagające konieczności postawienia "wydzielonego miejsca na kocioł")

Podstawą do odpowiedzi jest wiedza na temat systemów grzewczych i właściwości domu a nie tylko mit powielany przez biznes węglowy i wprowadzonych w błąd inwestorów przez zasłyszane od sąsiadów wieści,że to ekogroszek jest najtańszy do nowego domu a to guzik prawda i zamydlanie oczu.

Dlatego też m.in.jest ten temat.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby któremuś pompiarzowi tyłek zmarł to odsprzedam mu swojego RBRa, chcę sobie wstawić bardziej wypasionego :)

Poważnie piszę, używany od lutego zeszłego roku, daję roczną gwarancję na podzespoły i 4 lata na kocioł, czyli reszta pełnej gwarancji.

Jakby co pytać na PW.

 

Póki co nieznany jest mi przypadek takiej "modernizacji";)

Zamieść ogłoszenie na subforum pompowym, może nie popękają ze śmiechu:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

To gdzie ja jestem za groszkiem do tego domu ?

Ma sobie poczytać, przemyśleć i podjąć decyzję.

Jeśli ta decyzja będzie nieodwołalna sprzedam jej kocioł 7kW bo mniejszego nie mam.

Ja szanuję czyjeś wybory, Ty nie ich nie szanujesz a wręcz gardzisz ludźmi którzy robią inaczej jak Ty i to Cię właśnie gubi i zgubiło.

Nie gardzę,uważam jedynie,że ekogroszek do domu 100m2 budowanego dzisiaj to frajerstwo.

Podobnie za frajerstwo uważam moją decyzję ws spółki,ulżyło co do nazewnictwa ?

 

Karoka,z jaką sprawnością będzie pracował ten kocioł przy mocy max.2kW czyli przez większą część roku kalendarzowego w tym domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gardzę,uważam jedynie,że ekogroszek do domu 100m2 budowanego dzisiaj to frajerstwo.

Podobnie za frajerstwo uważam moją decyzję ws spółki,ulżyło co do nazewnictwa ?

 

Karoka,z jaką sprawnością będzie pracował ten kocioł przy mocy max.2kW czyli przez większą część roku kalendarzowego w tym domu ?

Podobnie jak frajerstwem jest montaż w takim domu pompy - ona się nigdy nie spłaci. To znaczy jej koszt w porównaniu do równie bezobsługowego kotła elektrycznego - jak wyliczyłem wcześniej trzeba minimum 50 lat bezawaryjnej pracy pompy żeby się zwróciła. A ten kocioł na 2 kW będzie pracował ze sprawnością minimum 80% - jak będzie dobrze dobrany opał i poustawiany sterownik. Co nie zmienia faktu, że do tak ocieplonego 100m2 domu też bym sobie go nie założył. PS. No ale z drugiej strony trzeba by jakiejś kolosalnej katastrofy finansowej, żebym sobie taki dom zbudował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lza sie w oku kreci jak sie czyta, jak to handlarz wbrew swojej woli musi piec sprzedac... Nie do konca chce... no ale co ma biedny zrobic...

A kobieta akurat u niego chce aparat weglowy nabyc... nic innego i nigdzie indziej....

 

:popcorn:

 

Normalnie melodramat;)

Coś jak puenta takiego sławnego kawału (czarny humor) - "płakałem, gdy ją gwałciłem...":cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...