Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

:stirthepot::stirthepot:

 

 

 

A pobawmy sie mysla.... nawet 2 PC P/P w takim domku 100m2.... razem za 6000-7000:- ... kiedy sie splaca? roczny SCOP ca 3 i bezweglowo....

Dziala caly rok ( latem nawet chlodzi )... innych mozliwosci nie ma co juz drazyc...

 

No niech bedzie nawet te 8000:- bezobslugowo i bez syfu.... dla "malego" domku...

Mowa jest o PC PW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Podobnie jak frajerstwem jest montaż w takim domu pompy - ona się nigdy nie spłaci. To znaczy jej koszt w porównaniu do równie bezobsługowego kotła elektrycznego - jak wyliczyłem wcześniej trzeba minimum 50 lat bezawaryjnej pracy pompy żeby się zwróciła.

Masz błąd w kalkulatorze lub przestawiłeś cyferki przy wklepywaniu cyferek.

Mi wychodzi max.8 lat "zwrotu" cokolwiek to znaczy przy zużyciu 9500kWh na c.o+cwu w stosunku do prądu gdzie w obu przypadkach grzanie jest w G12.

A ten kocioł na 2 kW będzie pracował ze sprawnością minimum 80% - jak będzie dobrze dobrany opał i poustawiany sterownik. Co nie zmienia faktu, że do tak ocieplonego 100m2 domu też bym sobie go nie założył. PS. No ale z drugiej strony trzeba by jakiejś kolosalnej katastrofy finansowej, żebym sobie taki dom zbudował.

Ponownie masz problem z cyferkami,matematyką i fizyką.

Przywołaj przykłady z esterownik na dowód swoich tez.

Chłopaki grzeją tam cwu ze średnią mocą 2kW gdzie po pierwsze temperatura zasilania jest wyższa a po drugie sprawność wychodzi ok.50% gdzie przy niższej temperaturze zasialnia sprawność będzie automatycznie niższa.

Gdzie te 80% ?

Jeśli się mylę,pokaż wykres sprawności tego kotła od producenta zależnie od mocy grzewczej i temperatury zasilania.

28000000/(4200*150)=44 stopnie.

Woda z wodociagu ma dajmy na to 10stopni. Uwzględniając sprawność (a niech tam ;) ) 50% mamy z 2kg węgla 150l wody o temperaturze (44+10) 54 stopni.

 

Karoka,jaką sprawność osiąga kocioł o mocy nominalnej 7kW pracujący z mocą 2kW i temperaturą zasilania max.35st.C ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz błąd w kalkulatorze lub przestawiłeś cyferki przy wklepywaniu cyferek.

Mi wychodzi max.8 lat "zwrotu" cokolwiek to znaczy przy zużyciu 9500kWh na c.o+cwu w stosunku do prądu gdzie w obu przypadkach grzanie jest w G12.

 

Ponownie masz problem z cyferkami,matematyką i fizyką.

Przywołaj przykłady z esterownik na dowód swoich tez.

Chłopaki grzeją tam cwu ze średnią mocą 2kW gdzie po pierwsze temperatura zasilania jest wyższa a po drugie sprawność wychodzi ok.50% gdzie przy niższej temperaturze zasialnia sprawność będzie automatycznie niższa.

Gdzie te 80% ?

Jeśli się mylę,pokaż wykres sprawności tego kotła od producenta zależnie od mocy grzewczej i temperatury zasilania.

Mój kalkulator jest OK, ze 3 strony wcześniej jest całe wyliczenie. Dla Twojego zużycia, Twojego domu i z uwzględnieniem kosztu obsługi dodatkowej kwoty kredytu na zakup tej pompy. Masz 400 PLN rocznie oszczędności w stosunku do Kospela. Forum esterownik nie czytam - nie interesuję się ich produktami. Popatrz na moje statystyki z palenia na CWU - około 2,5 do 3 kilogramów opału 22 MJ. Znaczy - przy założeniu 100% sprawności średnio jakieś 15 - 18 kWh na dobę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz błąd w kalkulatorze lub przestawiłeś cyferki przy wklepywaniu cyferek.

Mi wychodzi max.8 lat "zwrotu" cokolwiek to znaczy przy zużyciu 9500kWh na c.o+cwu w stosunku do prądu gdzie w obu przypadkach grzanie jest w G12.

 

Ponownie masz problem z cyferkami,matematyką i fizyką.

Przywołaj przykłady z esterownik na dowód swoich tez.

Chłopaki grzeją tam cwu ze średnią mocą 2kW gdzie po pierwsze temperatura zasilania jest wyższa a po drugie sprawność wychodzi ok.50% gdzie przy niższej temperaturze zasialnia sprawność będzie automatycznie niższa.

Gdzie te 80% ?

Jeśli się mylę,pokaż wykres sprawności tego kotła od producenta zależnie od mocy grzewczej i temperatury zasilania.

 

28000000/(4200*150)=44 stopnie.

Woda z wodociagu ma dajmy na to 10stopni. Uwzględniając sprawność (a niech tam ;) ) 50% mamy z 2kg węgla 150l wody o temperaturze (44+10) 54 stopni.

 

Karoka,jaką sprawność osiąga kocioł o mocy nominalnej 7kW pracujący z mocą 2kW i temperaturą zasilania max.35st.C ?

 

Czy szanowny Pan wie, o jakiej sprawności mówi przytoczony cytat? Czy chodzi o sprawność spalania, czy może o sprawność odbioru energii cieplnej ze spalin, czy może o sprawność ładowania bojlera, którą pomniejszają na przykład straty ciepła z kotła do otoczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Mój kalkulator jest OK, ze 3 strony wcześniej jest całe wyliczenie. Dla Twojego zużycia, Twojego domu i z uwzględnieniem kosztu obsługi dodatkowej kwoty kredytu na zakup tej pompy.

Błędny i kłamliwy kalkulator ponieważ porównywałeś moje zużycie w G11 do zużycia przy Kospelu w G12.

9000kWh za ogrzewanie przy Kospelu przy G12 daje 3600zł gdzie przy COP2,5 i grzaniu również w G12 daje 9000kWh/2,5=1400zł a więc różnica między Kospelem a pompą przy grzaniu w G12 jest 2160zł.

Z tego wynika przy różnicy w cenie Kospela a pompy 16tys.zł,że pompa zwróci się po 16000zł/2160zł=7,4 latach.

 

Lub jak wolisz całość w G11 czyli 9000kWh*0,55zł=4950zł a przy COP2,5=3600kWh*0,55zł=1980zł

A więc 4950zł-1980zł=2970zł a wtedy 16000zł/2970zł=5,38 lat

Przy Kospelu sądzę,że zuzylbym więcej drewienka...

 

Dodatkowy kredyt ? 16tys.zł ? Jakie to ma znaczenie do całości kredytu 400tys.zł ? Żadne.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy szanowny Pan wie, o jakiej sprawności mówi przytoczony cytat? Czy chodzi o sprawność spalania, czy może o sprawność odbioru energii cieplnej ze spalin, czy może o sprawność ładowania bojlera, którą pomniejszają na przykład straty ciepła z kotła do otoczenia?

Sprawność kotła przy grzaniu cwu wg rzeczywistego wzoru znanego z fizyki na ilość energii potrzebną do ogrzania określonej ilości wody do określonej temperatury wg podanego zużycia węgla.

Podobnie można określić sprawność kotła przy grzaniu c.o wg rzeczywistego wzoru znanego z fizyki na ilość energii potrzebnej do uzupełnienia określonej ilości strat ciepła wg podanego zużycia węgla,odczytanego z esterownik.

Przy okazji esterownik jest antyreklamą systemu na ekogroszek...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... No ale dobrze - ja tam jestem Rusin zgodny. Więc trzeba jednak policzyć koszt samego prądu na CO i CWU. W taniej taryfie po 0,28 PLN. 3300 kWh to jest 924 PLN + drewno i kominiarz - razem 1110 PLN z pompą. I 8580 kWh bez pompy - czyli 2400 PLN. Różnica wynosi 1300 PLN. Minus 900 koszt kredytu - daje 4 stówki rocznie. Czas zwrotu pompy przy takim najprostszym liczeniu - 50 lat. Cierpliwości życzę. I dobrego, trwałego urządzenia.
Tak liczyłem - dla obu źródeł w taniej taryfie jak widzisz. Ja Rusin zgodny jestem - wyliczenie było dla 20 tysięcy kredytu. Obniżamy koszt zakładając te 16 tysięcy o których piszesz - odsetki rocznie będą kosztować przy taniutkim 4,5% kredycie 720 PLN. czyli 1300 - 720 daje 580 PLN - tyle rocznie zyskujesz grzejąc pompą. Już absolutnie zgodny będę i odpuszczę Ci kominiarza i drewno - bo zakładam że przy Kospelu też się będziesz wspomagał kominkiem. Czyli dodajemy 180 PLN - masz różnicę 760 PLN. 16 000/ 760 - to daje 21 lat. Już bardziej przyjaźnie policzyć Ci nie potrafię. Po 21 latach bezawaryjnej pracy pompy urządzenie się zamortyzuje. Jeżeli jednak w tym czasie 1 raz padnie sprężarka - czas amortyzacji będzie zmierzał do nieskończoności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dodatkowy kredyt ? 16tys.zł ? Jakie to ma znaczenie do całości kredytu 400tys.zł ? Żadne.

A to już jest brednia totalna - karalna powinna być. To jest koszt określony w oprocentowaniu kredytu oraz ewentualnej prowizji, nieuchronny jak śmierć. Każda kolejna złotówka kredytu generuje policzalny koszt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona nie chce brudnego paliwa do kotła CO.

Co mam począć?

To chyba nie ten temat.

Nie chce sprzątać piwnicy i domu z syfu z kotłowni (ech te kotły bez podajnika).

Muszę dopłacić te kilkanaście stówek do czystej piwnicy.

A może zrobię sobie tam siłownię?

Spalanie paliwa (piwka) już nie te co dawniej. Tłuszczyk rośnie (:p)

A może pobiegać wzdłuż ulicy z pampersami lecącymi z kominów?

 

Może czas na zmianę żony :p?

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A to już jest brednia totalna - karalna powinna być. To jest koszt określony w oprocentowaniu kredytu oraz ewentualnej prowizji, nieuchronny jak śmierć. Każda kolejna złotówka kredytu generuje policzalny koszt.

Ty zdaje się masz pisać o nie opłacalności ekogroszka w nowym domu.

Zatem czy policzyles ile zaoszczędziłem na nie wzieciu dodatkowego kredytu na dodatkowe "wydzielone miejsce na kocioł" ?

Obojętnie czym bym nie grzal to zawsze jest to realna kasa,która zostaje w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zawsze sie zaklada zakup PC na kredyt? A moze ktos sobie uzbieral....:cool:

 

No własnie. Na przykład ja.

Nie palę do 8 lat jednej paczki dziennie papierosów znanej marki na literę M.

8 x 365 dni= 2920 dni

Mnożymy to przez średnią cenę w ciągu tych ośmiu lat, czyli około 11 zł

to wychodzi 32 120 zł.

Zaoszczędziłem ? :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty zdaje się masz pisać o nie opłacalności ekogroszka w nowym domu.

Zatem czy policzyles ile zaoszczędziłem na nie wzieciu dodatkowego kredytu na dodatkowe "wydzielone miejsce na kocioł" ?

Obojętnie czym bym nie grzal to zawsze jest to realna kasa,która zostaje w kieszeni.

Ja mam pisać o czym zechcę, nie Tobie Arturo Wii Wskazówko Bis o tym decydować. Ale jak już koniecznie chcesz - w Twoim domu koszt montażu kotła na ekogroszek byłby niższy ( zdecydowanie niższy ) od obecnie przez Ciebie stosowanego systemu grzewczego. Koszt eksploatacji tego kotła również byłby niższy od Twoich obecnych rachunków. Całość systemu na ekogroszek wraz z kotłownią ( w zakładzie mam 4 m2 ) i kominem to 6500 za dobry kocioł + 8000 kotłownia ( po 2 tys za m2 ) + 3000 komin. Razem 17500 PLN -ów. Kominek zbędny. Twój system to 20000 pompa + 3000 komin + 4000 kominek. Razem 27000 PLN -ów. Jesteś dychę w plecy. Koszt roczny masz 2 tysiące ( prąd + drewno + kominiarz ). Ja ekogroszkiem ogrzeję ten dom wraz z CWU za 1500 PLN-ów + kominiarz - razem 1600. Jesteś co rok 4 stówki w plecy. Nie policzyłem Ci jeszcze miejsca zajmowanego przez pompę - niechby 1m2, miejsca zajmowanego przez kominek - niechby 2 m2 - ale to masz ode mnie w gratisie. PS - 1500 dotyczy prawdziwej zimy, nie tej chłodniejszej jesieni za którą tobie wyszło 2000. Takiej zimy z miesiącem mrozów w okolicach 20 stopni nocą i drugim w okolicach 10 nocą. W sezonie takim jak ubiegły nie powinienem przekroczyć 1200 PLN. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie licząc bez kredytu zwrot pompy ciepła w stosunku do bufora grzanego grzałką to kilkanaście lat. dla temperatury wewnętrznej dom 4300 kWh + 3000 kWh CWU, obciążenie projektowe 3,2 kW. zwrot inwestycji w kocioł na węgiel z całą resztą wychodzi 75 lat licząc bez kredytu. 1 kWh z węgla - koszt 0,15 zł, 1 kWh z Duon - 0,19 zł. różnica w koszcie instalacji, miejsca na opał, komina itd. = 30000 zł. różnica w koszcie ogrzewania - niecałe 300 zł rocznie. dajmy, że prądem 400 zł drożej. nie wliczamy żadnych dodatkowych kosztów węgla typu transport czy kominiarz. 30000/400 = 75 lat. do tego kredyt i spokojnie przekroczę 100 lat. grzałka z pewnością jest mniej awaryjna, ale to też pomińmy.

 

jak założymy 1 kWh z prądu za 0,35 zł, to i tak czas zwrotu inwestycji w ekogroszek bez kredytu wychodzi ponad 15 lat. nie opłaca się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie licząc bez kredytu zwrot pompy ciepła w stosunku do bufora grzanego grzałką to kilkanaście lat. dla temperatury wewnętrznej dom 4300 kWh + 3000 kWh CWU, obciążenie projektowe 3,2 kW. zwrot inwestycji w kocioł na węgiel z całą resztą wychodzi 75 lat licząc bez kredytu. 1 kWh z węgla - koszt 0,15 zł, 1 kWh z Duon - 0,19 zł. różnica w koszcie instalacji, miejsca na opał, komina itd. = 30000 zł. różnica w koszcie ogrzewania - niecałe 300 zł rocznie. dajmy, że prądem 400 zł drożej. nie wliczamy żadnych dodatkowych kosztów węgla typu transport czy kominiarz. 30000/400 = 75 lat. do tego kredyt i spokojnie przekroczę 100 lat. grzałka z pewnością jest mniej awaryjna, ale to też pomińmy.

 

jak założymy 1 kWh z prądu za 0,35 zł, to i tak czas zwrotu inwestycji w ekogroszek bez kredytu wychodzi ponad 15 lat. nie opłaca się.

No jasne że w tak maleńkim domku się nie opłaca - całkiem tak samo jak pompa. Ale może podałbyś składniki tych 30 tysięcy różnicy między buforem a kotłem? Doprawdy bardzo interesująca kwota Ci wyszła :popcorn:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...