Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co wy znowu z tymi zwrotami:( To nie kwestia zwrotu, tylko priorytetów. Jeżeli komuś nie przeszkadza babranie się w syfie, ciągle problemy i setki godzin spędzone w kotłowni, oraz w doopie ma sąsiadów i ekologie, to montuje węgiel. W przeciwnym wypadku myśli nad innym rozwiązaniem.

Ja nie liczę na żaden zwrot i jeszcze raz powtórzę, że nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na modernizację kotłowni, a wręcz teraz znając już efekt tej modernizacji byłbym w stanie zapłacić za to i 2x tyle. A i zrobiłem to bez kredytu, zrezygnowałem z zakupu nowego samochodu, który tak na prawdę byłby używany kilka razy w roku, no ale na podjeździe by się pięknie prezentował;) Teraz na podjeździe mam trupa, za to w domu czysto, ciepło i bezobsługowo:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane jest - w zakładzie. Mam tam zawsze co najmniej kilkaset ton opału na placu. A do domu sobie wożę po 5 woreczków kiedy potrzebuję - nie mam z tym problemu.

 

więc nie ściemniaj i nie pomijaj niewygodnych dla sprzedawcy węgla faktów, bo sensowna kotłownia kosztuje sporo więcej. u mnie np. kocioł 7 tys. zł, pomieszczenie 10 m2 x 2000 zł (a raczej więcej, bo sam u siebie robię tylko wentylację, dodatkowo nad kotłownią gdyby była, to miałbym stropodach odwrócony tak jak teraz nad garażem, elewacja drewniana; gdyby kotłownia była w bryle budynku bezpośrednio, to na piętrze zyskałbym dodatkową - niepotrzebną w moim przypadku - przestrzeń, która kosztowałaby z wykończeniem jeszcze więcej). do tego komin z robocizną, obróbkami i klinkierem i spokojnie robi się ponad 30000 zł. bufor z grzałką już mam - kosztował 1500 zł. ogrzewane 123 m2. dla mnie wszystko poza grzałką oznacza spory czas zwrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze Ci Imrahil powiem - w tym sezonie złapałem dostawy ekogroszku do 2 nowych osiedli domków. Na jednym mam 14 domków, na drugim 12. Woziłem im cały sezon - średnio raz na 10 dni po 6 worków dla każdego domku. Taką sobie spółdzielnię wymyślili żeby nie magazynować zbędnie opału - wspólne zakupy. Transport gratis mieli - bo niedaleko i koło 2 tony jednorazowo wychodziła dostawa. Trochę upierdliwe dla mnie - bo kierowca od domu do domu jeździć musiał. Gratis im worki do kotłowni znosił. Ale rozumiesz - nasz klient nasz pan, a 26 domków choćby i po 2 tony to zawsze 2 patelnie węgla sprzedane. 10 metrów na kotłownię - no brawo. A dlaczego nie 20?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja mam pisać o czym zechcę, nie Tobie Arturo Wii Wskazówko Bis o tym decydować. Ale jak już koniecznie chcesz - w Twoim domu koszt montażu kotła na ekogroszek byłby niższy ( zdecydowanie niższy ) od obecnie przez Ciebie stosowanego systemu grzewczego. Koszt eksploatacji tego kotła również byłby niższy od Twoich obecnych rachunków. Całość systemu na ekogroszek wraz z kotłownią ( w zakładzie mam 4 m2 ) i kominem to 6500 za dobry kocioł + 8000 kotłownia ( po 2 tys za m2 ) + 3000 komin. Razem 17500 PLN -ów. Kominek zbędny. Twój system to 20000 pompa + 3000 komin + 4000 kominek. Razem 27000 PLN -ów. Jesteś dychę w plecy. Koszt roczny masz 2 tysiące ( prąd + drewno + kominiarz ). Ja ekogroszkiem ogrzeję ten dom wraz z CWU za 1500 PLN-ów + kominiarz - razem 1600. Jesteś co rok 4 stówki w plecy. Nie policzyłem Ci jeszcze miejsca zajmowanego przez pompę - niechby 1m2, miejsca zajmowanego przez kominek - niechby 2 m2 - ale to masz ode mnie w gratisie.

Kominek u mnie w domu byłby nawet jak ogrzewanie miałbym za darmo także nie jest to cześć systemu grzewczego tylko mebel i wystrój salonu podobnie jak stół w salonie i obraz na ścianie.

Jak widzisz koszt systemu grzewczego na ekogroszek jest droższy niż pompa ciepła przy tych samych jak nie niższych rachunkach i o wiele drozszy niż system na prąd przy wyższych rachunkach ale jedno i drugie źródło ciepła jest bezobslugowe czyli bez porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze zapytam - jakiż to bufor z grzałką kupiłeś za 1500 pln? Jakiej pojemności i jaka moc grzałki? Rozsądny bufor 1000 litrów ( to się tak mniej więcej liczy - około 10 litrów na metr powierzchni domu ) z dobrą izolacją i konkretną grzałką?

Nie ma co tupać "tłuściutkimi nóżkami", węgla kupują coraz mniej a powietrza do pompy ciepła nijak sprzedać się nie da.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek u mnie w domu byłby nawet jak ogrzewanie miałbym za darmo także nie jest to cześć systemu grzewczego.....

Kocioł u mnie w zakładzie byłby nawet gdybym ogrzewanie miał za darmo. Jest mi niezbędny do testowania węgla który sprzedaję moim klientom. Tak że nie jest to część systemu grzewczego tylko narzędzie pracy - podobnie jak ładowarki, wózki widłowe i ciężarówki. Kotłownia w której stoi kocioł też jest narzędziem pracy - bo gdzieś narzędzie testowe stać musi. No i komin oczywiście też - bo jest niezbędny dla pracy narzędzia testowego. Zresztą cała instalacja grzewcza tak samo jest narzędziem pracy - bo muszę mieć możliwość testowania opału w kotle pracującym ze zmiennymi obciążeniami. Więc to wszystko nie stanowi części systemu grzewczego - tak tylko przy okazji produkuje ciepło i ogrzewa mi zakład :lol2:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co tupać "tłuściutkimi nóżkami", węgla kupują coraz mniej a powietrza do pompy ciepła nijak sprzedać się nie da.:D
A skąd masz dane o spadku sprzedaży ekogroszku? U mnie jak raz co roku sprzedaż rośnie. A co do tupania - hmmm, raczej o konkretach staram się pisać, a na mnie tupią. Zresztą Twój post też jest tylko tupaniem, prawda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówimy o zakładzie czy domu? Bo już sam nie wiem.

A i jeszcze popieram Wivaldiego - zresztą sam też już kilka razy pisałem - zwraca to się po dobrej imprezie a nie dom.

Teraz to akurat drzemy łacha ze stwierdzenia Arturo 72 Wii Wskazówki Bis, że urządzenie grzewcze nie jest częścią systemu grzewczego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Teraz to akurat drzemy łacha ze stwierdzenia Arturo 72 Wii Wskazówki Bis, że urządzenie grzewcze nie jest częścią systemu grzewczego.

Rozumiem,że siebie zaliczasz jako system grzewczy ?

Podobnie TV,pralkę,lodówkę,zmywarkę itp ?

Wszystkie wymienione elementy grzeja dom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd masz dane o spadku sprzedaży ekogroszku? U mnie jak raz co roku sprzedaż rośnie. A co do tupania - hmmm, raczej o konkretach staram się pisać, a na mnie tupią. Zresztą Twój post też jest tylko tupaniem, prawda?

 

Toż trąbią wokół że na hałdach leży 5 milionów ton a największa spółka węglowa jest w plecy okrągły miliard złotych.

Owszem, owszem, tupię nóżkami, kiedy skończę palić ekosyfem.:yes:

Wszystkim wokół spada a tobie rośnie ?

Dziwy Panie, dziwy...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż trąbią wokół że na hałdach leży 5 milionów ton a największa spółka węglowa jest w plecy okrągły miliard złotych.

Owszem, owszem, tupię nóżkami, kiedy skończę palić ekosyfem.:yes:

Wszystkim wokół spada a tobie rośnie ?

Dziwy Panie, dziwy...:D

Piszesz o sprawach o których pojęcia nie masz. Zapoznaj się ze strukturą wydobycia. Dowiedz się jaki % z wydobywanego węgla stanowi płomienny i gazowo płomienny stosowany najczęściej w gospodarstwach domowych. Jaki % z wydobycia tych typów węgla stanowi ekogroszek. Wtedy może pogadamy o tym co zalega na hałdach. Na razie to rzeczywiście tylko tupiesz nóżkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żadne z nich nie jest urządzeniem grzewczym. A kominek jest - bez względu na to co o tym sądzi jego właściciel.

 

To spróbuj w podaniu o PnB wpisać jako system grzewczy kominek;)

Na strychu w kartonach mam dwie farelki i jeden grzejnik olejowy - wliczyć je do systemu grzewczego domu? Farelek kilka razy użyłem, podczas lakierowania elementów samochodu w garażu. Tak samo jest z moim kominkiem - mam, ale odpalany jest okazjonalnie, dla klimatu, jak wpadną znojami z blokowisk ( w tym roku to było całe 2 razy:)), poza tym po prostu zdobi salon, nawet nieodpalany.

 

Co do wzrostu sprzedaży węgla, to żadnych opracowań nie czytałem, ale na własne oczy widziałem, jak z miesiąc temu likwidowali skład 300m od mojego domu - od tygodnia jest tam autohandel, więc chyba aż tak różowo nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj w podaniu o PnB wpisać jako system grzewczy kominek;)

Na strychu w kartonach mam dwie farelki i jeden grzejnik olejowy - wliczyć je do systemu grzewczego domu? Farelek kilka razy użyłem, podczas lakierowania elementów samochodu w garażu. Tak samo jest z moim kominkiem - mam, ale odpalany jest okazjonalnie, dla klimatu, jak wpadną znojami z blokowisk ( w tym roku to było całe 2 razy:)), poza tym po prostu zdobi salon, nawet nieodpalany.

 

Co do wzrostu sprzedaży węgla, to żadnych opracowań nie czytałem, ale na własne oczy widziałem, jak z miesiąc temu likwidowali skład 300m od mojego domu - od tygodnia jest tam autohandel, więc chyba aż tak różowo nie jest.

wszystko zależy od miejsca w kraju. U nas też składy nie mają lekko. Po pierwsze mnóstwo brunatu na rynku, toć kopalnia w Bogatyni pod nosem, więc ludziki busikami sobie wożą, albo wożą dla kogoś żeby parę groszy zarobić. Poza tym Czechy bliziutko, więc wiele osób kupuje u naszych południowych sąsiadów ichni węgiel.

 

Kominek ozdobą salonu. Proszę Cię. Jest mnóstwo innych rzeczy, które można by nazwać ozdobą salonu, nie mówiąc już o miejscu, które kominek zajmuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...