Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Z własnych obserwacji i po roku zamieszkania.

Dom traci u mnie po 24h bez grzania 1-1,5st.C przy największych mrozach.

Zatem po ilu dniach bez prądu będę musiał zdać się na akt desperacji i włączyć silnik w aucie w garażu ?

Temperatura docelowa to 22,5st.C do jakiej i po ilu dniach musiałbym zejść,żeby tak czynić ?

No to teraz kaleko życiowa wiadomo jak grzejesz pompką, jeden dzień włączona, dwa dni wyłączona w ramach oszczędności i spalanie pampersów w salonowej kotłowni.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy koledzy od ekogroszku ogrzeją dom jak nie będzie prądu? podajnik nie działa, pompa nie działa, rurki cieniutkie, położone jak popadnie.

grawitacja sobie poradzi?

 

Bez prądu w sieci nie idzie,ale wystarcza mała 300W dobra przetwornica i z akumulatora samochodowego co jakiś czas podtrzymać temperaturę w całym domu, a pompa i czyste elektryczne tego nie mogą.

 

Od siebie jeszcze raz doradzę, do niedużego dobrze ocieplonego domu ekogroszek nie wyjdzie najtaniej, lepiej dobrze dobrany piec na stałe i duży bufor, ale większe i gorzej ocieplone domy, przez wiele lat jeszcze będą korzystały z tego rodzaju ogrzewania i tu argumenty ekonomiczne będą wygrywały- No chyba że dożyjemy takiego absurdu, że ze względu na przepisy/popyt, węgiel będzie droższy od innych, bardziej kalorycznych paliw- tak, jak to już jest, w przypadku benzyny i ropy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru wchodzić w już istniejące instalacje,nawet w nowych domach bo to musztarda po obiedzie a dla tych inwestorów utopione w błocie pieniądze.Ale cóż,na błędach człowiek się uczy a że się nie chciało uczyć to trzeba ponieść finansowe konsekwencje.

Takie coś,mające już kocioł na ekogroszek w nowym domu dzięki doradcom a zarazem sprzedawcom syfu typu karoka,kobra,jarecki,minertu jest już z góry skazane na pampersy bo nie sadzę,że broniło się zbytnio przed utratą energii z domu i jest tam max.15cm z wysoką lambdą.

Ich problem,ich pampersy ;)

 

Mam nadzieję,że może uda się obronić przed tym bardziej świadomych inwestorów budujących nowe domy :)

Najpierw OZC a potem decydujmy,inaczej narażamy się na owce do strzyżenia dla pasterzy karoka,jarecki,kobra i n/n.

Licz kaznodziejo. Budowałeś dom na kredyt. Na poprawę izolacji ponad normę wydałeś zakładam minimum 10tys pln.Czyli wziąłeś 10 tys. kredytu więcej. Na 30 lat, zakładam ratę równą - to daje miesięcznie dodatkowe 70 PLN do wysokości raty ( kapitał + odsetki ). Czyli w skali roku płacisz za ogrzewanie ( no bo izolowałeś lepiej żeby mieć niższe rachunki za ogrzewanie - więc koszt tej lepszej izolacji stanowi w oczywisty sposób koszt Twojego ogrzewania ) 840 PLN poza tym, co masz na rachunkach. Za samo ogrzewanie - bez CWU. Czyli w Twoim przypadku będzie to za ubiegły rok te podawane przez Ciebie 1900 kWhx0,55 = 1045 PLN + 840 koszt dodatkowego kredytu = 1885 PLN. Za samo CO. Plus jak piszesz 1400 kWh na CWU - 770 PLN. Razem 2655 PLN za rok. W 100 metrowym termosie. Mnie niespełna 2,5 tysiąca za ubiegły rok wyniosło CO + CWU w chacie 235 metrów ocieplonej 5 cm po ścianach i 20 cm + pełne deskowanie w dachu, CWU dla 4 osób. Powinieneś chyba zacząć przeglądać okoliczne śmietniki w poszukiwaniu wszystkiego co będzie się dało spalić w Twojej kominkospalarni. Za domem gdzieś sobie to na zimę magazynuj. Grzanie metra Twojej chałupy kosztuje 26,55 PLN rocznie. Grzanie metra mojej kosztuje rocznie11 PLN. Do dupy z taką energooszczędnością - jak trzeba za nią 2,4 raza więcej w rachunkach zapłacić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artura wyliczasz co do grosza a sam u siebie podajesz tylko cenę węgla.

Artur nie zapłaci za wizyte kominiarza 100 zł, jakby palil ekogroszkiem musiałby doliczyć na prąd kolejne 100 zł (pompa, sterowniki, nadmuch, ślimak) a tak ma to juz w kosztach.

wniesienie tony węgla kosztuje 40 zł. w grudniu nie wyjedziesz na 2 tygodnie bo zabraknie węgla w podajniku

Nawet jak rocznie wyjdzie 500 zl więcej to i tak warto biorąc pod uwagę komfort, raz ustawić i zapomnnieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artura wyliczasz co do grosza a sam u siebie podajesz tylko cenę węgla.

Artur nie zapłaci za wizyte kominiarza 100 zł, jakby palil ekogroszkiem musiałby doliczyć na prąd kolejne 100 zł (pompa, sterowniki, nadmuch, ślimak) a tak ma to juz w kosztach.

wniesienie tony węgla kosztuje 40 zł. w grudniu nie wyjedziesz na 2 tygodnie bo zabraknie węgla w podajniku

Nawet jak rocznie wyjdzie 500 zl więcej to i tak warto biorąc pod uwagę komfort, raz ustawić i zapomnnieć

Kaznodzieja ma komin całkiem tak samo jak ja. I ma obowiązek wykonywania jego przeglądów. Poza tym zauważ, że wielokrotnie pisałem że nie dyskutuję o komforcie - bo tutaj nie ma po prostu kwestii i przewaga prądu, pompy czy gazu nie podlega dyskusji. Piszę o kasie i o tym kto prędzej śmieciami palić zacznie. Czy ja - gdzie koszt ogrzania metra kwadratowego chałupy mam 11 PLN rocznie czy może jednak kaznodzieja u którego ten koszt wynosi przeszło 26 PLN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mamy jest smieciuch i nikt folii, butelki czy jakiegoś buta do kotła nie wsadzi, głównie dlatego żeby nie zasyfić kotła i komina, bo kominiarz wezmie 100 i oszczędności zamienią się w straty.

po wprowadzeniu ryczałtu za śmieci ludzie którzy je pala już nie zaoszczędzą na wywozie śmieci i dlatego ta zmiana w ustawie śmieciowej mi sie podoba, nie ma tez sensu wywalać śmieci do lasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no widzisz,bazujecie bezmyślnie na czymś co ktoś wam powie zamiast na tym co Wy powinniście sobie wyliczyć i wiedzieć i tym sposobem dajecie zrobić z siebie manekina i tradycyjną owcę do strzyżenia...

OZC przed budową,wtedy myślimy.

 

Bo olbrzymia częśc ludzi nie chce przez dziesiątki , setki , tysiące godzin siedzieć na necie i przyswajać całą widzę budowlaną aby potem stać przy fachowcach i ich poprawiać albo samemu robić ...

 

Ludzie mają rodziny , pracę , hobby i mało kto chce się "edukować" w czymś co ich zupełnie nie interesuje ...

 

Widzę na moim osiedlu , ludzie zamówili domy od firny i im wybudowała. Mieszkają kilka lat i nic się nie dzieje.

Rachunki też są znośne i nikt nie musi palić śmieciami ...

I mieszkańcy zadowoleni ...

 

Z całego osiedla chyba tylko ja dość mocno się "przyłożyłem" aby coś tam poczytać , ale i tam miałem dodatkowego inspektora i okazało się że wszystko jest zrobione ze sztuką budowlaną ...

 

Płacę mniejsze rachunki za ogrzewanie ale to także z powodu że mam inny (słabsze mocy) kocioł i trochę grubsze ocieplenie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio przez 2 dni przeczytałem cały jego dziennik i ma calkiem sensowne podejście a że często ludzie naginają fakty i wypisuja różne glupoty to sie nie dziwie że sam też zaczyna głupoty wypisywać. jeżeli tutaj ludziom nie idzie wytlumaczyć że do kotła trzeba dokupić pompę, sterownik, wybudować komin, gdzieś zgromadzić węgiel a oni piszą że nawet jakby kotłowni nie potrzebowali to i tak by ja wybudowali bo była w projekcie to ręce opadają, co gorsza ciężko znaleźć odpowiedz na post w ktorym sie podaje konktretne wartości i ceny, za to do przepychanek jest tylu chetnych ze sie nie nadaza czytac

 

ps do kaszpira

niewiedzą nie można tłumaczyć złych rozwiązać, trzeba je wytykać żeby inni wiedzieli jakie mają możliwości, przypuszczam że wiekszość ekogroszkowców nie wie jak działa pompa ciepła, niedawno komuś trzeba bylo tłumaczyć że taka pompa nie bierze więcej prądu niż grzałka, bo myslał że to niemożliwe zeby coś brało 1 kWh a oddawało więcej

Edytowane przez BrodowskiG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licz kaznodziejo. Mnie niespełna 2,5 tysiąca za ubiegły rok wyniosło CO + CWU w chacie 235 metrów ocieplonej 5 cm po ścianach i 20 cm + pełne deskowanie w dachu, CWU dla 4 osób.

 

235m2, 5 cm styropian i 2500 za CO i CWU

Przyjmuje do wiadomości

Ale dane nie reperzentatynwe dla ogółu społeczeństwa

Takie domy biorą 5-7 tony a i 8 w cięższa zimę

Bez z 5 ton to nie masz co tam szukać

 

 

Może inacze:j w takim razie ja z domem 35% mniejszym! z rekuperacja, 22 cm styropian, śr. 37 wełny ile powinnam zużyć w PLN magicznego paliwa jakie ty stosujesz? Za 1000 zł by wyszło. No ale samo podtrzymanie pieca i nieco CWU na lato to 3-4 kg dziennie, to samo podtrzymanie i CWU rocznie to 700-900 zł! to co, grzanie CO u mnie za 100-300 zł?

 

Oczywiście nie. Ja znam tylko (przemyślane słowa) 100 domów oddanych do użytku z ostatnich 3 lat, ze średnio 15 cm styropian i 25 cm wełny, metraż od 120-160 i tam nik mniej niż 2,5 tony nie spalił, a najczestsze dane to 3-3,5 tony za 800 zł tona i total 2500-3000 zł.

 

Może u Nas są inni palacze. Gorsze te nowe i małe domy.

 

A może spalanie ekogroszu jest tu wielce nieekologiczny przy Twoich wynikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to:( Niewiedza, niechęć do myślenia i chyba zła wola instalatorów:(

Niedawno była sytuacja, gdy forumowicz do domu 5 litrowego z rekuperacją zakupił RBR' 12kW za ponad 8 tys. do tego doradzono mu 4 pompy obiegowe:eek: - wcale nie tanie, a na sam koniec do swego wspaniałego systemu dokupił jeszcze 3 solary:( Forumowi sprzedawcy ekogroszku i kotłów oczywiście żarliwie wspierali go w jego decyzjach i służyli "pomocą". I tak o to forumowicz został palaczem w swoim nowoczesnym domu, za co najbidniej zapłacił 25tys (sądzę, że nieco więcej) i oczywiście żyje w przekonaniu, że podjął najsłuszniejszą decyzję w swoim życiu:( Cóż pozostaje jedynie się smucić, że takich mamy inwestorów:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasza - 2 tony mojej mieszanki o kaloryczności rzędu 27 MJ ( sprzedawałem po 8 stówek w workach ) i niespełna 1,5 tony Jareta 22 MJ ( sprzedawałem po 6 stówek w workach ). Bierzesz pod uwagę jaką to zimę mieliśmy? Pięcioma tonami w ubiegłym sezonie to dałoby się pewnie ogrzać 300-stu metrowy betonowy bunkier na szczycie Giewontu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to:( Niewiedza, niechęć do myślenia i chyba zła wola instalatorów:(

Niedawno była sytuacja, gdy forumowicz do domu 5 litrowego z rekuperacją zakupił RBR' 12kW za ponad 8 tys. do tego doradzono mu 4 pompy obiegowe:eek: - wcale nie tanie, a na sam koniec do swego wspaniałego systemu dokupił jeszcze 3 solary:( Forumowi sprzedawcy ekogroszku i kotłów oczywiście żarliwie wspierali go w jego decyzjach i służyli "pomocą". I tak o to forumowicz został palaczem w swoim nowoczesnym domu, za co najbidniej zapłacił 25tys (sądzę, że nieco więcej) i oczywiście żyje w przekonaniu, że podjął najsłuszniejszą decyzję w swoim życiu:( Cóż pozostaje jedynie się smucić, że takich mamy inwestorów:(

Wszyscy mu tłumaczyli że te solary to jest absolutny bezsens. Sam mu napisałem że 12 - 15 lat bezawaryjnej pracy solarów będzie potrzebował na zwrot tej inwestycji. Jak już piszesz - pisz uczciwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mu tłumaczyli że te solary to jest absolutny bezsens. Sam mu napisałem że 12 - 15 lat bezawaryjnej pracy solarów będzie potrzebował na zwrot tej inwestycji. Jak już piszesz - pisz uczciwie.

 

Masz rację. Tłumaczyliście mu, że ten wspaniały kocioł na ekogroszek będzie mu dzielnie służył zarówno zimą jak i latem. Także tu sprostowuje, a raczej doprecyzowuje jak było:) Co do zwrotu z inwestycji w solary to ja w ogóle nie widzę takiej możliwości. Przy PCi to w ogóle nie ma o czym gadac, ale nawet przy eko przyjmując średnio te 4kg na dobę latem to nie ma prawa się zwrócić:no: Solary nie grzeją wody za darmo:no: a taka panuje obiegowa opinia:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...