Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

2000zł +/- 200zł w zależności od zimy. Tak mi wychodzi, a powierzchnie podobne.

Tylko twój dom to bliźniak??A jeśli tak to tylko masz 3 ściany zewnętrzne,[jedna ściana musi być wspólna z 2 domem ]ja mam 4 .Nie uważasz że to różnica? Pierwszy rok kosztował mnie około 1500zł .Bez rekuperatora..W tym myślę że jak zima będzie podobna to zejdę jeszcze z kosztami. I proszę pamiętać że mieszkam w górach wiec jakby nie patrzeć zimniej mamy niż w środkowej Polsce :)

I mi nie chodzi że ogrzewanie na eko jest najlepsze,chce pokazać że nie jest tak złe jak kilka osób pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Lukasza - 2 tony mojej mieszanki o kaloryczności rzędu 27 MJ ( sprzedawałem po 8 stówek w workach ) i niespełna 1,5 tony Jareta 22 MJ ( sprzedawałem po 6 stówek w workach ). Bierzesz pod uwagę jaką to zimę mieliśmy? Pięcioma tonami w ubiegłym sezonie to dałoby się pewnie ogrzać 300-stu metrowy betonowy bunkier na szczycie Giewontu.
To pewnie moja chatka jest jak ten bunkier bo przez Niemca budowana i daje radę ale lekko przekroczyła to 5Tna rok ale i ma o 20m2 więcej to może dlatego.

Rok.jpg

 

Ty jesteś jednak chory.
Wszyscy mu to już dawno powiedzieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Licz kaznodziejo. Budowałeś dom na kredyt. Na poprawę izolacji ponad normę wydałeś zakładam minimum 10tys pln.Czyli wziąłeś 10 tys. kredytu więcej. Na 30 lat, zakładam ratę równą - to daje miesięcznie dodatkowe 70 PLN do wysokości raty ( kapitał + odsetki ). Czyli w skali roku płacisz za ogrzewanie ( no bo izolowałeś lepiej żeby mieć niższe rachunki za ogrzewanie - więc koszt tej lepszej izolacji stanowi w oczywisty sposób koszt Twojego ogrzewania ) 840 PLN poza tym, co masz na rachunkach. Za samo ogrzewanie - bez CWU. Czyli w Twoim przypadku będzie to za ubiegły rok te podawane przez Ciebie 1900 kWhx0,55 = 1045 PLN + 840 koszt dodatkowego kredytu = 1885 PLN. Za samo CO. Plus jak piszesz 1400 kWh na CWU - 770 PLN. Razem 2655 PLN za rok. W 100 metrowym termosie. Mnie niespełna 2,5 tysiąca za ubiegły rok wyniosło CO + CWU w chacie 235 metrów ocieplonej 5 cm po ścianach i 20 cm + pełne deskowanie w dachu, CWU dla 4 osób. Powinieneś chyba zacząć przeglądać okoliczne śmietniki w poszukiwaniu wszystkiego co będzie się dało spalić w Twojej kominkospalarni. Za domem gdzieś sobie to na zimę magazynuj. Grzanie metra Twojej chałupy kosztuje 26,55 PLN rocznie. Grzanie metra mojej kosztuje rocznie11 PLN. Do dupy z taką energooszczędnością - jak trzeba za nią 2,4 raza więcej w rachunkach zapłacić.

No to teraz uważaj,

brałem kredyt na budowę domu 250tys.zł,do tego momentu rozumiesz ? Ok,jak czegoś nie rozumiesz to pytaj.

Priorytetem było 3 sypialnie+salon+pomieszczenie na pralnio-suszarnię.

Szukaliśmy projektów ze dwa lata,przy tych warunkach domy posiadały ok.130-140m2 i raczej w tej kasie bym ich nie wybudował.

A więc wpadłem na pomysł,że przecież kotłownię można zaadoptować jako pralnio-suszarnię,warunkiem była rezygnacja z ogrzewaniem paliwami stałymi bo przecież nie będę prał i suszył prania w pomieszczeniu z syfem i tak zamiast wybrać dom 130-140m2 wybraliśmy 118m2 bez ekogroszka i bez kotłowni za to z pralnio-suszarnią.

Zatem ile kasy zaoszczędziliśmy już na samym etapie wyboru projektu bez paliw stałych ? Zaoszczędzone ok.10m2 na dodatkowym pomieszczeniu czyli jakieś 15-20tys.zł czyli min.tyle nie musiałem brać więcej kredytu.

Ponadto,jako,że zamiast kotłowni będzie pralnio-suszarnia to komin był tam nie potrzebny i został na etapie adaptacji wykreślony z projektu,czyli zamiast kupna i zrobienia dwóch kominów kupiłem i zrobiłem tylko jeden za ok.3tys.zł czyli jeszcze przed wkopaniem pierwszej łopaty ze wzgledu na to,że zrezygnowałem z ekogroszka zaoszczędziłem ok.18-23tys.zł na niepotrzebnym kredycie,którego musiałbym wziąć gdybym wszedł w ekogroszek.

Do tego momentu jarzysz ? Jak coś pytaj.

Wybraliśmy dom 118m2 gdzie standartowo było 12cm na ścianach 24cm z BK,20cm w stropie i 15cm w podłodze i zapotrzebowanie było 86kWh/m2/rok czyli dom zużyłby ok.10000kWh energii na ogrzewanie,powiedziałem sobie,że przecież w takim durszlaku nie będę mieszkał i trzeba ograniczyć tą energię za wszelką cenę.

I patrz teraz,w projekcie był BK 24cm+12cm styro czyli m2 ściany wychodził wtedy 56zł/m2 Solbetu +18zł/m2 12cm styro z lambdą 0,04 czyli w sumie 74zł/m2 za ścianę z U=0,21,mówię sobię,trzeba coś pokombinować bo to bez sensu.

Wykombinowałem,że przecież ściana to ściana i może być tam wszystko co spełnia normy wytrzymałościowe i po co przepłacać,a więc wymyśliłem silikat 18cm za 36zł/m2 i na to 20cm styropianu z lambdą 0,031 za 37,8zł/m2 czyli koszt m2 ściany wyszedł 73,8zł/m2 i jednym posunięciem pióra konstruktora mam ścianę z U 0,13 zamiast z U 0,21 nie dokładając nic w porównaniu do projektu do cieplejszej ściany a ścian miałem 150m2.

Narazie jarzysz o co biega ?

Strop,w porównaniu do projektu dołożyłem 10cm izolacji czyli 160m2*0.1m=16m3*150zł=2400zł więcej niż to co w projekcie a należy pamiętać o tym,że mam oszczędzone 3tys.zł z komina,z którego zrezygnowałem z kupna czyli jestem jeszcze do przodu 600zł.

Podłoga,zwiększyłem tam izolację o 5cm niż w projekcie czyli 160m2*0,05=8m3*190=1520zł a że 600zł pozostało z komina to dołożyłem 900zł do izlacji całego domu więcej niż miałem w projekcie.

Ciągle jarzysz ?

To dobrze,jak widzisz tak powstał dom z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok zamiast tego co miałem w projekcie 86kWh/m2/rok i dołożyłem do izolacji tylko 900zł a przecież 20tys.zł ze względu na rezygnację z kotłowni dalej jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasza - 2 tony mojej mieszanki o kaloryczności rzędu 27 MJ ( sprzedawałem po 8 stówek w workach ) i niespełna 1,5 tony Jareta 22 MJ ( sprzedawałem po 6 stówek w workach ). Bierzesz pod uwagę jaką to zimę mieliśmy? Pięcioma tonami w ubiegłym sezonie to dałoby się pewnie ogrzać 300-stu metrowy betonowy bunkier na szczycie Giewontu.

 

Czyli licząc te 3,5 tony na kWh w przybliżeniu (bo nie wiadomo jak paliwo było chrzczone) to będzie 15000 + maks 9000= 23000 kWh

Sprawność jaka wam dać na cały sezon? Dam dobrą 75%

Czyli dom potrzebuje 17250 kWh

Niech podtrzymanie grzania cos weźmie i CWU razem z 2250 kWh

To zostaje 15000 kWH na dom 235 m2, z 5 cm styropianu, całe CO

czyli 63 kWh/m2/rok!

 

CUDA!!

 

A my debile w Wielkopolsce dawaliśmy 12 cm styro w posadzkę, 17 cm na ściany, przyzwoite okna, 25 cm wełny w dach i jak ktoś miał wynik 80 kWH to był zimnolubny. No my inaczej jakoś tu palimy. Pisze My bo pisze o 100 domach.

 

A mi Asolt popieprzyl (żart) OZC bo przy tych marnych 18 cm w posadzce, 22 cm grafitu na ścianie, oknach 3 szynowych, ok 37 wełny w dachu i rekuperatorze to aby mieć (jak ekogroszkowcy) komfort cieplny 23 st w środku muszę dać z 55kWh na m2, a jak cud sie zdarzy to może za 2-3 lata przy słabej wentylacji zejdę do 50 kWh/m2 rok.

 

Wybacz ale Wasze dane u Nas nie maja przełożenia NIC a NIC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zostaje 15000 kWH na dom 235 m2, z 5 cm styropianu, całe CO

czyli 63 kWh/m2/rok!

 

CUDA!!

 

Odpuść kolego, bo nic tu nie wskórasz:) TO SĄ CUDA:yes:

Ja jak podawałem, że u siebie spalałem 3,5t węgla rocznie, to mi powiedzieli, że hu..owy palacz jestem i połowę w komin puszczam, a mi wychodzi, że to wzorcowe wręcz zużycie dla sprawności kotła 70-75%, węgla 27,5MJ i domu 78kWh/m2/rok przy ogrzewanych 190m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze, że ktoś zweryfikował te głupoty. przy takich domach (powierzchnie i ocieplenie) i takim spalaniu podawanych przez sprzedawców węgla/kotłów to ciepło jest raczej tylko przy przerzucaniu opału i popiołu. że też ze znajomi ekogroszkowcy w mniejszych i cieplejszych domach płacą więcej, ale pewnie tak jak map są kiepskimi palaczami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie powiem tak..nie wiem jakim jestem palaczem ale wiem ile spaliłem. Kolejna sprawa to wasze opowieści o piecach zalanych smołą i sadzą... Wkleiłem zdjęcie mojego pieca,wymiennika i co?sam pył a piec o 100% przewymiarowany ..Wy po prostu mieszacie kotły zasypowe z kotłami na eko. Jak wam wygodnie.

Kolejna sprawa to macie domy bardzo dobrze docieplone.U nas na naszym terenie takich domów buduje się około 5% ..resztę standard 10cm na ścianę.

Edytowane przez wuwok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CIACH

 

CUDA!!

 

A my debile w Wielkopolsce dawaliśmy 12 cm styro w posadzkę, 17 cm na ściany, przyzwoite okna, 25 cm wełny w dach i jak ktoś miał wynik 80 kWH to był zimnolubny. No my inaczej jakoś tu palimy. Pisze My bo pisze o 100 domach.

 

A mi Asolt popieprzyl (żart) OZC bo przy tych marnych 18 cm w posadzce, 22 cm grafitu na ścianie, oknach 3 szynowych, ok 37 wełny w dachu i rekuperatorze to aby mieć (jak ekogroszkowcy) komfort cieplny 23 st w środku muszę dać z 55kWh na m2, a jak cud sie zdarzy to może za 2-3 lata przy słabej wentylacji zejdę do 50 kWh/m2 rok.

 

Wybacz ale Wasze dane u Nas nie maja przełożenia NIC a NIC.

 

Policz to : 140-145m2, 15grafitu ściany,10grafitu w podłodze, 30cm toprocka okna 3szyby , temp w domu 22*C , baniak grzany do 50*C (okresowo opróżniany - niech będzie co tydzień - nie mieszkałem) , poszło 2000kg niby retopalu 24MJ (jak miał 21MJ to było święto) [09.2013-04.2014]

 

WM+reku, tylko podłogówka, Pierwszy sezon z wygrzewaniem wylewek (3x, temp wew dochodziła do 30*C), suszeniem domu i różnymi innymi zabawami - kominka nie mam , mam tylko jeden komin do kociołka.

 

Ile wg Ciebie mam kWh/m2 ?

 

Kocioł pracował w automacie - nic mnie nie interesowało ... przy ręcznych nastawach można jeszcze zejść niżej - ale ja na to czasu nie mam. Zapłaciłem za sezon 1500PLN (cena z dowozem i pomoc przy teleportacji do kotłowni)

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz to : 140-145m2, 15grafitu ściany,10grafitu w podłodze, 30cm toprocka okna 3szyby , temp w domu 22*C , baniak grzany do 50*C (okresowo opróżniany - niech będzie co tydzień - nie mieszkałem) , poszło 2000kg niby retopalu 24MJ (jak miał 21MJ to było święto) [09.2013-04.2014]

 

WM+reku, tylko podłogówka, Pierwszy sezon z wygrzewaniem wylewek (3x, temp wew dochodziła do 30*C), suszeniem domu i różnymi innymi zabawami - kominka nie mam , mam tylko jeden komin do kociołka.

 

Ile wg Ciebie mam kWh/m2 ?

 

Kocioł pracował w automacie - nic mnie nie interesowało ... przy ręcznych nastawach można jeszcze zejść niżej - ale ja na to czasu nie mam.

 

U Ciebie takie zużycie jest jak najbardziej realne i prawidłowe:yes:

Wychodzi ok 60kWh/m2/rok razem z CWU, czyli bez będzie to pewnie 50-55kWh/m2/rok co jak najbardziej odpowiada Twojej izolacji biorąc pod uwagę fakt, że był to pierwszy sezon, ale jednak dość słaba zima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo olbrzymia częśc ludzi nie chce przez dziesiątki , setki , tysiące godzin siedzieć na necie i przyswajać całą widzę budowlaną aby potem stać przy fachowcach i ich poprawiać albo samemu robić ...

 

Ludzie mają rodziny , pracę , hobby i mało kto chce się "edukować" w czymś co ich zupełnie nie interesuje ...

 

Widzę na moim osiedlu , ludzie zamówili domy od firny i im wybudowała. Mieszkają kilka lat i nic się nie dzieje.

Rachunki też są znośne i nikt nie musi palić śmieciami ...

I mieszkańcy zadowoleni ...

 

Z całego osiedla chyba tylko ja dość mocno się "przyłożyłem" aby coś tam poczytać , ale i tam miałem dodatkowego inspektora i okazało się że wszystko jest zrobione ze sztuką budowlaną ...

 

Płacę mniejsze rachunki za ogrzewanie ale to także z powodu że mam inny (słabsze mocy) kocioł i trochę grubsze ocieplenie ...

 

kaszpir007-Napisz ile wynosi zapotrzebowanie na ciepło w przypadku twojego domu w wyliczeniach które są w papierach i po kilku latach

zamieszkania czy znaczącą sie różnią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie takie zużycie jest jak najbardziej realne i prawidłowe:yes:

Wychodzi ok 60kWh/m2/rok razem z CWU, czyli bez będzie to pewnie 50-55kWh/m2/rok co jak najbardziej odpowiada Twojej izolacji biorąc pod uwagę fakt, że był to pierwszy sezon, ale jednak dość słaba zima.

 

 

Dokładnie mniej więcej +/- 5Kwh tak wyjdzie (większe szanse na plus). Aby dokładniej rzucić kWh trzeba by znać czy dom jest piętrowy czy parterowy i ile jest okien.

 

Ale z ilości ekogroszku można przyjąć ze spalił 13000-14000kwh, sprawności pieca w automacie pewnie z 65%, zostaje wiec około +/- 8800 kWh co daje na 143m2 wynik 61,5 kWh/m2 czyli z tego podejrzewam ze dom jest piętrowy (choć w ta zimę to i parterowka taki wynik może dać).

 

Czyli dokładnie kolego ADKWAPNIWSKI wszystko ci sie zgadza. Problem w tym ze KOBRA63 uzyskał wynik podobny do twojego z 5 cm styro na ścianie, bez ręku itd . Czyż to nie dziwne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
dobrze, że ktoś zweryfikował te głupoty. przy takich domach (powierzchnie i ocieplenie) i takim spalaniu podawanych przez sprzedawców węgla/kotłów to ciepło jest raczej tylko przy przerzucaniu opału i popiołu. że też ze znajomi ekogroszkowcy w mniejszych i cieplejszych domach płacą więcej, ale pewnie tak jak map są kiepskimi palaczami.

 

Imrahil,jak tam taras od północy? Pewnie jak się opalasz, krem z filtrem potrzebny?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Imrahil,jak tam taras od północy? Pewnie jak się opalasz, krem z filtrem potrzebny?:)

Mam taras od wschodu i stwierdzam,że taras od południa czy zachodu to porażka na całej linii.

Twójpanie,jeśli zamierzasz posiadać taras od południa,to współczuje głupoty...

No chyba,ze podobnie jak z kotłem zamierzasz zaraz sprzedać dom(kocioł) i wybudować nowy dom(nowy kocioł) ale z tego co widzę,nowy dom(nowy kocioł),który zanabyłeś od super indywidualnego projektanta (ściemniacza sprzedawcy kotła) okazał się badziewiem.

 

Zatem jak chcesz mieć coś dobrego to może pora poruszyć własną głową zamiast zdawać się na głowy ludzi,dla których się nie liczysz i dla których liczy się tylko twoja kasa i nic poza tym ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir007-Napisz ile wynosi zapotrzebowanie na ciepło w przypadku twojego domu w wyliczeniach które są w papierach i po kilku latach

zamieszkania czy znaczącą sie różnią ?

 

W moim certyfikacie mam napisane EP: 148,9 , EK: 104,9 ...

 

Tyle że dom firma oddała mi z wykończonym parterem a ja później robiłem poddasze ...

I się trochę zmieniło ocieplenie (dach) i doszła WM.

 

Ja nie grzeję wody pomiędzy majem a wrześniem kotłem a grzeję pradem w II taryfie , bo mam małe zużycie i sobie daje radę ;)

 

Co do mojego spalania , to sezon rozpocząłem (pod koniec września i skończyłem w maju) i wyszło mi 2,05 tony opału (1 tona miału po 600zł i 1,05 t ekogroszku po 800zł).

Czyli coś koło 1500zł za CO i CWU.

 

Na ten sezon dziś dotarł do mnie miał pakowany po 580zł za tonę (2 tony) , mam jeszcze "zaległą" prawie 1 tonę ekogroszku którego nie spaliłem w zeszłym sezonie ..

 

Co do "kosztów" to pamiętam jak grzałem tylko dół (trochę ponad 100m2) to pierwszego sezonu miałem spalanie 2,1 tony , później chyba 2,3 tony a potem po oddaniu poddasza i po zmianie na WM chyba było 2,7 tony a zeszły sezon 2,05 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyniku Kobry - jest do osiągnięcia - ja jeszcze nie potrafię kotła prowadzić robi to za mnie automat. Kobra potrafi i dodatkowo ma taki sterownik który na wiele pozwala

 

OK;) To strzel jakie według ciebie kobra ma straty na m2 rocznie - policzymy, czy się da czy się nie da:)

Jako mała podpowiedź, u mnie 78kWh/m2/rok z OZC - parametry domu w stopce. Jak myślisz ile będzie u kobry, przy 5cm styro i 20cm wełny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...