Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

p.s. Panowie, ja bardzo realnie planuję kupić do ciepłego domu piec na ekogroszek! To że pokazuje jego wady nie znaczy że nie widzę w nim drobnych zalet (drobnych dla mnie).

A stać mnie było na PC z odwiertami, ale i tu są firmy co dają cenę (bez łaski, ich cena) a potem nie mają czasu wiercić! Poziome u mnie odpada, za dużo drzew, same sosny i piasek jak na pustynie a PC PW mnie OSOBIŚCIE wku..., gazu też nie dali.

Mój osobisty ranking dla mnie to

1. PC z poziomym - niedostępne

2. gaz - niedostępny

3. PC odwierty, ekogroszek lub PC PW. Wszystkie to wybory 3ciej kategorii. I znich musze wybrać.

PC z odwiertami znane firmy (z historią) wycenili na 80zł mb z obiegami i rozdzielaczem. Oficjalnie chca robić, ale nawet przedpłaty za prace nie chcą. To po co wyceniają na tyle? A może w branży zapier... ale w mojej pradolinie jestem na górce iw oda bardzo spływa do rzeki i te odwierty też takie niepewne.

Został PC PW lub ekogroszek. Kopię się z nimi do września-potem musi coś stanąć i grzać bo drewno z podłogi wstanie i samo wyjdzie :)

 

a nie rozważałeś pellet ? Czystsze, podobna cena no i masz dużo bardziej stabilną i gwarantowaną jakość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
a nie rozważałeś pellet ? Czystsze, podobna cena no i masz dużo bardziej stabilną i gwarantowaną jakość ?

Jeśli byłbym masochista i

dla uciechy i dla wyrzucenia kasy chciałbym paliwa stałe to bez dwóch zdań byłby to pellet a nigdy w życiu ekosyf bo to nawet dla masochisty byłoby nie do zniesienia ; )

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłbym masochista i

dla uciechy i dla wyrzucenia kasy chciałbym paliwa stałe to bez dwóch zdań byłby to pellet a nigdy w życiu ekosyf bo to nawet dla masochisty byłoby nie do zniesienia ; )

 

człowieku, ja bardzo cenię PC dlatego na pierwszym miejscu bym chciał PC z kolektorem poziomym, ale to nie cel mojego wpisu.

 

Ty Arturo72 jesteś masochistą bo poświęcasz na to forum dziesięć razy więcej czasu niż inni na wrzucanie pelletu.

 

Fajnie, że bronisz tez o PC konta paliwa stałe bo wielu się to przyda, ale więcej jest w tych historiach Twoich wywodów o Twoim domu niż samej PC. Nie obnażaj się już tak na forum swoim domem bo nie tylko, że nie jesteś wiarygodny, ale zaczynasz już chyba ludzi od PC odstraszać. Ktoś już napisał, że żeby przebrnąć przed dany wątek można zrobić to 2x szybciej omijając twoje wpisy.

 

p.s. nie obrażaj się; ale jak zaczyna się dyskusja merytoryczna na wątku ile kg paliwa idzie na podtrzymanie pieca (strata), ile na CWU a ile na spalanie do CO, jaka jest sprawność/spalanie roczne i udział % podtrzymania i CWU w małych domach a dużych i co ważne co się dzieje z kominem przy niskich temperaturach spali to opisujesz historię NIE wybudowanego swojego komina. Sadzę, ze większość ludzi ma to głęboko w du... czego nie wybudowałeś.

 

bezinteresowna zawiść to się chyba tak nazywa, chyba, że interesowna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

człowieku, ja bardzo cenię PC dlatego na pierwszym miejscu bym chciał PC z kolektorem poziomym, ale to nie cel mojego wpisu.

 

 

No widziałem tak bardzo, że PC-PW stawiasz na równi z ekogroszkiem, jako wybór trzeciej kategorii. A jeszcze wyżej cenisz gaz:( Nie obraź się, ale po tym widać, że nie masz pojęcia o tych systemach. Ja użytkowałem wszystkie z wymienionych - gaz 5lat, ekogroch 3lata i pompę PW rok. I kolejność powinna być następująca: Pompa PW, gaz, długoo, długoo nic i dopiero ekogroszek, jako akt ostatecznej desperacji. Tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty Arturo72 jesteś masochistą bo poświęcasz na to forum dziesięć razy więcej czasu niż inni na wrzucanie pelletu.

 

Fajnie, że bronisz tez o PC konta paliwa stałe bo wielu się to przyda, ale więcej jest w tych historiach Twoich wywodów o Twoim domu niż samej PC. Nie obnażaj się już tak na forum swoim domem bo nie tylko, że nie jesteś wiarygodny, ale zaczynasz już chyba ludzi od PC odstraszać. Ktoś już napisał, że żeby przebrnąć przed dany wątek można zrobić to 2x szybciej omijając twoje wpisy.

 

Sadzę, ze większość ludzi ma to głęboko w du... czego nie wybudowałeś.

 

bezinteresowna zawiść to się chyba tak nazywa, chyba, że interesowna

Bardzo trafne podsumowanie kolego :)

Bywajcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
człowieku, ja bardzo cenię PC dlatego na pierwszym miejscu bym chciał PC z kolektorem poziomym, ale to nie cel mojego wpisu.

 

Ty Arturo72 jesteś masochistą bo poświęcasz na to forum dziesięć razy więcej czasu niż inni na wrzucanie pelletu.

 

Fajnie, że bronisz tez o PC konta paliwa stałe bo wielu się to przyda, ale więcej jest w tych historiach Twoich wywodów o Twoim domu niż samej PC. Nie obnażaj się już tak na forum swoim domem bo nie tylko, że nie jesteś wiarygodny, ale zaczynasz już chyba ludzi od PC odstraszać. Ktoś już napisał, że żeby przebrnąć przed dany wątek można zrobić to 2x szybciej omijając twoje wpisy.

 

p.s. nie obrażaj się; ale jak zaczyna się dyskusja merytoryczna na wątku ile kg paliwa idzie na podtrzymanie pieca (strata), ile na CWU a ile na spalanie do CO, jaka jest sprawność/spalanie roczne i udział % podtrzymania i CWU w małych domach a dużych i co ważne co się dzieje z kominem przy niskich temperaturach spali to opisujesz historię NIE wybudowanego swojego komina. Sadzę, ze większość ludzi ma to głęboko w du... czego nie wybudowałeś.

 

bezinteresowna zawiść to się chyba tak nazywa, chyba, że interesowna

 

Na to wygląda,że jestem nie tylko masochista ale i ekshibicjonista ;)

A to wszystko dlatego bo czytam bezmyślne tłumaczenia typu ekogroszek dlatego bo tani a to nie jest prawda co niejednokrotnie na rzeczywistych przykładach pokazywalem.

Nic tak nie pomaga inwestorom jak przykład z życia wziety.

Jak widzisz z kominami nie tylko ja uważam że jest to niepotrzebnie wydana kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widziałem tak bardzo, że PC-PW stawiasz na równi z ekogroszkiem, jako wybór trzeciej kategorii. A jeszcze wyżej cenisz gaz:( Nie obraź się, ale po tym widać, że nie masz pojęcia o tych systemach. Ja użytkowałem wszystkie z wymienionych - gaz 5lat, ekogroch 3lata i pompę PW rok. I kolejność powinna być następująca: Pompa PW, gaz, długoo, długoo nic i dopiero ekogroszek, jako akt ostatecznej desperacji. Tyle w temacie.

 

A może nie ma klapek na oczach ?

 

Osobiście gdybym miał do wyboru pompa PW a gruntowa , to bym wybrał gruntową ...

U mnie 2 lata temu , 3 lata temu w zimę miałem sporo dni z temperaturą poniżej -20 stopni a nawet blisko -30 stopni ...

A gruntowa pompa dzięki temu że w gruncie jest zawsze wyższa temp niż temp. powietrza (w zimę) osiąga dużo wyższą sprawność i nie ma co ukrywać jest żywotniejsza.

A pompy PW zapewne będą tak samo awaryjne i mało żywotne jak klimatyzatory typu SPLIT to to identyczna konstrukcja ...

 

Dodatkowo poprzednia zima , nie była "normalną" zimą i takze pompy PW działały na wyższej sprawności i gdyby przyszła PRAWDZIWA ZIMA to by tak różowo nie było ...

 

Sam uważam że przy malutkim domu wejście w ekogroszek nie jest zbyt rozsądne , bo nawet jakby ogrzewało się gazem czy pompą to rachunki były zbliżone a nawet jak trochę wyższe to szkoda by było "bawić " się węglem ...

 

Ale węgla bym nie skreślał , bo podstawą jest ODPOWIEDNIE dobranie kotła. Jak wybierze jest dopasowanej mocy , z dobrze przemyślaną konstrukcją , dobrym inteligentynym sterownikiem to naprawdę można mało czasu poświęcić obsłudze kotła i ta obsługa nie bedzie aż tak męcząca ...

 

Jest wielu ludzi których nie przeraża to poświęcenie co jakiś czas trochę czasu i nawet co jakiś czas pobrudzenie się , ale za to cieszą się dość niskim kosztem ogrzewania przy minimalnym nakładzie pracy ...

 

Nikt nie neguje że pompa czy gaz są bardziej komfortowe i czystsze ...

 

Dajmy więc wybrać ludziom ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Problem w tym,że inwestorzy nie mają się do czego odnieść przy wyborze,bo wszem i wobec wciskane jest że wungiel jest tani.

Czy wyobrażasz sobie ze taki karoka,kobra,jarecki,minertu,novy,zbigmaz i inni powiedzą inwestorowi,że to co sprzedają nie jest zasadne ekonomicznie w nowobudowanym domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Kaszpir pytanie,budujesz nowy dom lub nawet przed budową.

Zakladasz,że nie chcesz mieć kominka w domu i kotlowni z paliwem stałym.

Brak kominów na dachu i brak kotlowni to dla ciebie jakie są to oszczędności w porównaniu do tych którzy wybiorą paliwa stale ?

Masz wszystko powyżej także odpowiedz z własnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast bać się o moje posty to Ty lepiej wykasuj swoje posty bo na każdym kroku pogrążasz się i ośmieszasz i niezbyt wrażenie po sobie zostawiasz nie myśląc i pisząc cały czas ciemnotę.

 

2800zł adaptacji zapłaciłem za dostosowanie projektu gotowego do MPZP,za zmiany architektoniczne w domu,za przeprojektowanie tradycyjnych fundamentów na płytę fundamentową,za dodatkowe zabezpieczenia na szkody górnicze.

Jak nie masz pojęcia o budowie nowych domów to raczej się nie wypowiadaj.

 

 

Czy musisz pokazywać cały czas swój brak inteligencji ?

Jak masz problemy z czytaniem to trzeba było po jednej literce składać dzisiejsze posty,w których wszystko jest wyjaśnione.

Nie udowadniaj i pokazuj na każdym kroku jak twoi kliencie są ...skoro sam sprzedawca jest taki.

Dla utrwalenia przytoczę jeszcze raz,żebyś już więcej się nie ośmieszał:

 

W projekcie miałem takie coś:

2.sztuki

http://allegro.pl/komin-ceramiczny-uniwersal-k-fi-200-9mb-9m-komplet-i4472994638.html

http://allegro.pl/komin-ceramiczny-uniwersal-k-fi-200-9mb-9m-komplet-i4472994638.html

Obecnie mam takie coś:

1sztuka

http://allegro.pl/komin-ceramiczny-uniwersal-k-fi-200-9mb-9m-komplet-i4472994638.html

 

Po adaptacji wykasowałem jedną sztukę czyli na linkach(zobacz jak znikają,tak samo było z kominami (2-1=1)

 

http://allegro.pl/komin-ceramiczny-uniwersal-k-fi-200-9mb-9m-komplet-i4472994638.html

http://allegro.pl/komin-ceramiczny-uniwersal-k-fi-200-9mb-9m-komplet-i4472994638.html

odjąć 1

http://allegro.pl/komin-ceramiczny-uniwersal-k-fi-200-9mb-9m-komplet-i4472994638.html

równa się 1

http://allegro.pl/komin-ceramiczny-uniwersal-k-fi-200-9mb-9m-komplet-i4472994638.html

 

Powtarzam po raz kolejny i proszę żebyś nie kłamał jak to robisz cały czas !

ZATEM NIE PISZĄCY PRAWDY ODPOWIEDZ MI NA PYTANIE CZY WG TEGO CO WIDZISZ POWYŻEJ CZY OSZCZĘDZIŁEM NA NIE BUDOWIE DODATKOWEGO KOMINA CZY NIE OSZCZĘDZIŁEM ?

Znów Ci się zmieniło? Pisałeś 2 strony wcześniej że masz komin 7 metrów za 1600 kupiony. Teraz już żeby ładniej rachunek oszczędności wyglądał ten sam komin Ci się zrobił 9 metrów za blisko 2000? Cuda panie, cuda. Realnie sprawa ma się tak: Napisałeś że Twój komin kosztował Cię 3 tysiące. Pamiętasz? Za 7 mb kompletny ocieplany komin systemowy z dwoma kanałami dymowymi czy spalinowymi i dwoma wentylacyjnymi katalogowo ( dobrze Ci radzę - olej Allegro. W dobrym składzie kupisz taniej, a i potargować można ) cena wynosi 3500 - 4000 PLN. Ze wszystkimi elementami - od fundamentu aż po szczyt komina. Pozostaje komin wymurować, wykończyć część pionową nad dachem ( tynk czy płytki klinkierowe np. ) i zrobić okucie łączenia z pokryciem dachu. Max tysiąc PLN - grubo liczone, bo murowanie komina stanowiącego część ściany ( czyli nie wolnostojącego - a Twój według projektu jest w ścianie ) normalny inwestor z normalną brygadą zamyka w cenie budowy tej ściany - extra płaci się tylko za to co nad dachem. No i jak już taki dokładny jesteś to od ceny większego komina należałoby odjąć materiał który zużyłeś na wymurowanie ściany na tym brakującym po zmniejszeniu komina kawałku - przecież nie zostawiłeś tam dziury w ścianie? Czyli za max.4500 - 5000 PLN masz komin gotowy do obsłużenia kotła i kominka z dwoma kanałami wentylacyjnymi. Zaoszczędziłeś 1500 - 2000 PLN ( minus materiał do wymurowania ściany na tym kawałku który miał być zajęty przez komin). Teoretycznie - bo albo nie masz wentylacji w garażu albo musiałeś garaż objąć WM - darmo nie jest, w dodatku jeżeli mieszasz strumień zimnego powietrza odpadowego z nieogrzewanego garażu z cieplejszym z pomieszczeń ogrzewanych obniżasz skuteczność rekuperacji. Nie masz też wentylacji w pomieszczeniu tej niby pralni gdzie pompa wisi - więc też musiałeś go objąć WM. I to też darmo nie jest. Mając systemowy czterokanałowy komin i kocioł w kotłowni, WM robiłbyś tylko na części mieszkalnej ( czyli o 2 pomieszczenia mniej ).Na części gospodarczej czyli garaż + kotłownia ( obecnie pralnia ) miałbyś wpięte WG w kanały wentylacyjne w kominie. No to teraz policz te wszystkie dodatkowe koszty - ile dołożyłeś do budowy mniejszego komina? I kolejny raz powtórzę - nie żadnego dodatkowego tylko tego który masz w projekcie pomniejszonego o 3 kanały. Edytowane przez kobra64
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym,że Artur w głowie ma pustkę intelektualna i techniczną.

 

Wydał dokładnie tyle samo kasy na komin co tzw groszki i ma kotłownię w salonie w postaci kominka.

 

Albo odwrotnie ja jako użytkownik kotła na ekogroszek zaoszczędziłem tyle samo tysięcy co on nie stawiając osobnego komina dla kominka i nie robiąc sobie kotłowni w salonie i nie wyrzucając dodatkowych kosztów na częstsze malowanie pomieszczenia w którym jest kominek.

U mnie domownicy uważali,że miejsce kotłowni jest w kotłowni a nie salonie, w kotłowni oprócz kotła są narzędzia ogrodowe i nieco miejsca na majsterkowanie.

 

Proste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jak widać sprzedawcy ekosyfu nie pozwolą by inwestor myślał i wciskają mu dalej swoje kity zgodnie z reguła"ciemny inwestor jest najlepszym jeleniem do odstrzalu" :)

Czekam na odpowiedź Kaszpira na moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Może zamiast pier...lić komunały napisz jak masz rozwiązaną wentylację garażu i pralni. I ile to kosztowało. No i jak to się stało że od wczoraj komin Ci urósł o 2 metry i podrożał o 4 stówki.

WM z reku w całym domu,koszt 5,5tys.zl za całość.

WG w dzisiejszych,szczelnych domach to pomyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra to są cuda.

 

Sprawa prosta, Pan v-ce prezes od pompek nie potrafi liczyć, stąd jego biznesowe podboje zaliczają plajty.

Zostało mu tylko wypisywanie debilizmów na forum, aby leczyć swoje kompleksy.

Ludzie powinni go czytać i omijać szerokim łukiem, bo jeszcze ich na minę wprowadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widziałem tak bardzo, że PC-PW stawiasz na równi z ekogroszkiem, jako wybór trzeciej kategorii. A jeszcze wyżej cenisz gaz:( Nie obraź się, ale po tym widać, że nie masz pojęcia o tych systemach. Ja użytkowałem wszystkie z wymienionych - gaz 5lat, ekogroch 3lata i pompę PW rok. I kolejność powinna być następująca: Pompa PW, gaz, długoo, długoo nic i dopiero ekogroszek, jako akt ostatecznej desperacji. Tyle w temacie.

 

38 000 000 Polaków - różne sytuacje i powody. Nie ocenia za szybko, bo każdy ma inne priorytety, domy, instalacje czy doświadczenia. I co mam teraz pół strony udowadniać, że u mnie Twoja ocena co kupić jest beee? Ocena zresztą może być, ale po co te inwektywy, że nie mam pojęcia o systemach. Może właśnie mam. Ja budowę zacząłem X lat temu, a instalacje miałem już 4 lata temu czy teraz to 5. Pod system mieszany. Zmieniłem potem grzejniki na ścienne, ale miejsce było ograniczone (np skos dachu, czy szafa na całej długości) co powodować może że na zasilaniu muszę mieć może i kilka st więcej co może obniżać COP i zniechęcać mnie do najgorszej z PC (wśród PC) czyli PW.

A może to, że mam już komin i już teraz nie jest dla mnie kosztem bo wierzyłem w Gminę i gaz, ale jak to w życiu. Gaz będzie za 2-3 lata. Zapomnieli dodać: "po pana wprowadzeniu do domu".

A może 38 000 000 innych powodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM z reku w całym domu,koszt 5,5tys.zl za całość.

WG w dzisiejszych,szczelnych domach to pomyłka.

Napisałem wyraźnie - gdybyś miał kocioł w kotłowni. Porównujemy sytuacje - z kotłem i kominem zdolnym obsłużyć kominek, kocioł i WG z kotłowni i garażu vs Twoja sytuacja - WM po całości, komin z jednym kanałem dymowym dla kominka. Z kotłem w kotłowni WG to nie pomyłka - bo musisz tam mieć także nawiew ( dziurę w ścianie przy posadzce obrazowo mówiąc ), czyli szczelnie nie jest. A w garażu - starczy mikrouchył albo napowietrzak w oknie odpowiednio ustawić i będzie WG hulać jak ta lala. I nie będzie obniżać temperatury powietrza odpadowego na wymiennik rekuperatora.Te 5,5 tysia to materiał, bo pisałeś że układałeś sam? No to dla porównania przyjmij że komin też sam sobie wymurowałeś i obrobiłeś nad dachem. Wtedy będzie uczciwie - przecież sam wielokrotnie pisałeś że robota darmo nie jest ( szczególnie kiedy węgla trzeba nasypać do zasobnika albo popiół wynieść ). 5,5 tysia materiał dla domu łącznie z garażem 150 metrów - to na tych 35 metrów garaż + pralnia wychodzi z powierzchni jakieś 23% kosztów poniesionych na WM. Około 1300 PLN za materiał. Plus robocizna. Plus ten materiał do uzupełnienia dziury w ścianie po zmniejszeniu komina. Plus ten komin który masz ( 3 tys. PLN ). Czyli ile dołożyłeś do swojego mniejszego komina ?

Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 000 000 Polaków - różne sytuacje i powody. Nie ocenia za szybko, bo każdy ma inne priorytety, domy, instalacje czy doświadczenia. I co mam teraz pół strony udowadniać, że u mnie Twoja ocena co kupić jest beee? Ocena zresztą może być, ale po co te inwektywy, że nie mam pojęcia o systemach. Może właśnie mam. Ja budowę zacząłem X lat temu, a instalacje miałem już 4 lata temu czy teraz to 5. Pod system mieszany. Zmieniłem potem grzejniki na ścienne, ale miejsce było ograniczone (np skos dachu, czy szafa na całej długości) co powodować może że na zasilaniu muszę mieć może i kilka st więcej co może obniżać COP i zniechęcać mnie do najgorszej z PC (wśród PC) czyli PW.

A może to, że mam już komin i już teraz nie jest dla mnie kosztem bo wierzyłem w Gminę i gaz, ale jak to w życiu. Gaz będzie za 2-3 lata. Zapomnieli dodać: "po pana wprowadzeniu do domu".

A może 38 000 000 innych powodów.

 

OK, widzę, że umiesz liczyć, więc może zamiast ustalać jakieś rankingi systemów grzewczych po prostu na spokojnie sobie policz.

Jak zaczniesz liczyć to gaz skreślisz od razu, bo tu cudów nie ma on zawsze będzie najdroższy. Piszesz, że Twoje GZ nie pozwala na pracę z niskimi temperaturami, to spójrz na moje - u mnie też na zasilaniu musi być 33-37st. Piszesz, że zima była nie reprezentatywna - zgoda, tej zimy SCOP PW oscylował gdzieś na poziomie 3,5 to policz dla 2,5 - nizej dobra pompa już raczej nie zejdzie, bo moja przy A-15/W35 ma COP 2,55.

Piszesz, że gruntowe są lepsze - są:yes: ale tu równiez trzeba policzyć, kiedy ta lepszość sie zwróci i czy w ogóle? Piszesz, że klimatyzatory typu split sie psuja, tak:yes: ale odkąd na rynku pojawiło się tysiące chińskich firm typu krzak - pokarz mi zepsutą Fujitsu, Mitsubishi, Daikin, czy Panasonic - będą to sporadyczne przypadki, a znam instalacje które działają od ponad 15-tu lat i to na statkach! - w skrajnie niekorzystnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze coś - bo zapomniałem. Ja przyjmuję do wiadomości, że w Kanie Galilejskiej woda się w wino przemieniła. Że na pustyni pięcioma chlebami i dwoma rybkami zostały nakarmione wielotysięczne tłumy. I zostało 12 koszy ułomków. To były cuda. Ale ciągle nie rozumiem jak na istniejącym budynku w 24 godziny komin mógł urosnąć o 2 metry i podrożeć o 4 stówki. Dobudowałeś 2 metry? Musi paskudnie wyglądać 9 -cio metrowy komin na niespełna 7 -mio metrowym budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...