Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

A jak rozwiązana jest kwestia wyciągu kuchennego w przypadku instalacji z rekuperatorem?

 

W przypadku WM nie można używać wyciągu kuchennego a jedynie pochłaniacz. Wszyskie kanały WG tam gdzie jest WM muszą być pozamykane.

 

Powietrze ma wchodzić i wychodzić tylko anemostatami ...

 

W garażu i w kotłowni MUSI być WG z nawiewem i wywiewem , także tam gdzie jest kominek czy inny kocioł na paliwo stałe , tak mówią przepisy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
I tak i nie ...Zależy jaki jest dom , czy parterowy , czy piętrowy i jaki ma strop ...Najłatwiej się robi jak strop jest drewniany a i dom parterowy ...Jak dom piętrowy a strop betownowy to koszty idą w kosmos , bo o wiele gorzej się wierci dziury na anemostaty , trzeba ukrywać rury i skrzynki , wymagane jest robienie podwieszanych sufitów lub jakieś ukrycie rur , stosuje się wtedy inne (droższe) przewody , skrzynki i itd ...W przypadku domu parterowego z nieużytkowym poddaszem i stropem drewnianym ułożenie jest bardzo łatwe i TANIE ...
To jest to o czym caly czas pisze,że o budowie myśli się przed budową bo wtedy jest najtaniej,tak jest z wentylacją i tak jest z ogrzewaniem.Gdybyś przed zalaniem stropu wiedział że będziesz miał WM z reku to robisz przepusty wstawiając w strop rurki pcv i nie trzeba by było robić drogich przewiertow a tak teraz WM wyjdzie drożej.Podobnie z pc,gdybyś wiedział przed budową że będzie to nie robisz nie potrzebnych kominów i zamiast kotłowni robisz wnęke jeśli nie potrzebna ci jest suszarnia a tak teraz wyjdzie ci drożej.

 

Czy jakiś sprzedawca ekosyfu typu karoka,kobra,jarecki o tym wspominali jakimś inwestorom ?

Nie ?

A czemu nie ?

Bo ich(tych sprzedawców ekosyfu) inwestorzy nie interesują,ich interesuje kasa a inwestorów mają głęboko w d..ie.

I wolą,żeby inwestor był ciemny i robią i zrobią wszystko,żeby ciemni inwestorzy pozstali dalej ciemnymi bo z myślących inwestorów nie będą mieli kasy,proste.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W garażu i w kotłowni MUSI być WG z nawiewem i wywiewem , także tam gdzie jest kominek czy inny kocioł na paliwo stałe , tak mówią przepisy ...

O kominek też miałem zapytać... Chociaż rozsądnie myślac to musi być z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Przy okazji tegoź "źródła ciepła i relaksu" tak jak i wyciągu również wypadałoby utrzymywać nadciśnienie w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jak to wm ogarnąć w małym domu 120m2 aby zamknąć się np w 6 tys ?

Dom z poddaszem urzytkowym ze stropem teriva, przepusty będę pamiętał aby zostawic przy zalewaniu.

Wiem ze dane które przedsfawilem są bardzo ogólne ale na razie zbierał informacje aby później wykonać WM nie wydając fortunę.

Edytowane przez Greg_81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Panowie to jak to wm ogarnąć w małym domu 120m2 aby zamknąć się np w 6 tys ?

Dom z poddaszem urzytkowym ze stropem teriva, przepusty będę pamiętał aby zostawic przy zalewaniu.

Wiem ze dane które przedsfawilem są bardzo ogólne ale na razie zbierał informacje aby później wykonać WM nie wydając fortunę.

Od A-Z:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75360-Wentylacja-mechaniczna-czy-kto%C5%9B-sam-policzy%C5%82

i

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!

i

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222208-Sam-robi%C4%99-wentylacj%C4%99

Rekuperatory od 1,5tys.zł do 10tys.zł

W garażu i w kotłowni MUSI być WG z nawiewem i wywiewem , także tam gdzie jest kominek czy inny kocioł na paliwo stałe , tak mówią przepisy ...

W garażu mam nawiew i wywiew.

Kominek szczelny z bezpośrednim dopływem powietrza z zewnątrz.

Kominiarz był,widział,odbierał i stwierdził,że jest ok.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O

W garażu mam nawiew i wywiew.

Kominek szczelny z bezpośrednim dopływem powietrza z zewnątrz.

Kominiarz był,widział,odbierał i stwierdził,że jest ok.

 

U mnie na osiedlu wszystkie kotłownie nie miały zupełnie nawiewu ...

Dopiero mój dom jako pierwszy miał bo kazałem im zrobić ...

 

I jakoś kominiarz odebrał im kilkadziesiąt domów ...

Niestety ...

 

Dopiero teraz zaczęli montować , zapewne trafił im się jakiś "upierdliwy" kominiarz , albo bał się aby ktoś się nie zaczadził ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

""W garażu mam nawiew i wywiew.

Kominek szczelny z bezpośrednim dopływem powietrza z zewnątrz.

Kominiarz był,widział,odbierał i stwierdził,że jest ok.""

Serdeczne wyraz współczucia nawet jak garaż nie jest w bryle domu. Oszczędność nie musi = głupota.

Zainteresował mnie "szczelny kominek" czy to autorskie określenie sprzedawcy, ocena właściciela (??) czy zapis w dokumentacji technicznej kominka. Czy jest gwarancja szczelności wystawiona przez producenta, a jeśli to na jaki okres.

Edytowane przez Jurgonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresował mnie "szczelny kominek" czy to autorskie określenie sprzedawcy, ocena właściciela (??) czy zapis w dokumentacji technicznej kominka. Czy jest gwarancja szczelności wystawiona przez producenta, a jeśli to na jaki okres.

 

A w czym problem Jurgonka? Załóżmy że wkład nie jest w 100% szczelny, w czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym problem Jurgonka? Załóżmy że wkład nie jest w 100% szczelny, w czym problem?

 

W podciśnieniu wytwarzanym przez WM ....

 

Zapach (dym) będzie w pewnej części "wysysany" z kominka i będzie wędrował po domu ...

 

Nie ma szczelnych kominków ...

Doprowadzenie powietrza do kominka jest "alternatywnym" dostarczeniem powietrza do spalania ale poza tym sposobem są jeszcze inne sposoby (popielnik , wentylacja wkładu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podciśnieniu wytwarzanym przez WM ....

 

Zapach (dym) będzie w pewnej części "wysysany" z kominka i będzie wędrował po domu ...

 

Nie ma szczelnych kominków ...

Doprowadzenie powietrza do kominka jest "alternatywnym" dostarczeniem powietrza do spalania ale poza tym sposobem są jeszcze inne sposoby (popielnik , wentylacja wkładu).

 

Jakie podciśnienie ?

Przecież wentylacja jest zrównoważona, a w pomienieszxzeniu w ktorym mam kominek, mam nawet delikatne nadciśnienie (trzy nawiewy, dwa wywiewy).

Jak oglądam moj wkład (odlany z żeliwa) to nie widzę tam innych otworów, niż ten zasilający powietrze. Pomielnik jest integralna czescia komory spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie podciśnienie ?

Przecież wentylacja jest zrównoważona, a w pomienieszxzeniu w ktorym mam kominek, mam nawet delikatne nadciśnienie (trzy nawiewy, dwa wywiewy).

Jak oglądam moj wkład (odlany z żeliwa) to nie widzę tam innych otworów, niż ten zasilający powietrze. Pomielnik jest integralna czescia komory spalania.

 

Tak jest zrównoważona jak ilość powietrza nawiewanego = ilości powietrza wywiewanego. Jak dostaje się jakieś "lewe" powietrze (nieszczelności) to już nie jest zrównoważona ...

 

NIE MA kominków całkowicie szczelnych. To że ma dolot powietrza nie oznacza że nie może pracować bez dolotu ...

 

Ale nie ma co wpadać w paranoję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest zrównoważona jak ilość powietrza nawiewanego = ilości powietrza wywiewanego. Jak dostaje się jakieś "lewe" powietrze (nieszczelności) to już nie jest zrównoważona ...

 

NIE MA kominków całkowicie szczelnych. To że ma dolot powietrza nie oznacza że nie może pracować bez dolotu ...

 

Ale nie ma co wpadać w paranoję :)

 

U Ciebie kaszpir z logiką coś krucho ;) jesli do budynku z wentylacją zrownoważoną DOSTAJE się jakieś "lewe" powietrze to chyba wewnatrz PODCIŚNIENIE raczej się nie tworzy ? I po otwarciu dodatkowego wylotu (drzwiczki kominka) tamtedy będzie chciało uciec ?

 

Oczywiście, nawet odlewane wklady nie sa 100% szczelne. Ale powietrze ma wygodniejsze drogi na ucieczke z nich, niz te szczelinki w obudowie

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w ogólności liczy się tak naprawdę stosunek wydajności nawiewu centrali do wywiewu, a nie ilość anemostatów w danym pomieszczeniu. To jedno. Drugie to takie, że "pracujący" kominek wytwarza podciśnienie (względem atmosfery na zewnątrz budynku ! ) po stronie "zimnej" czyt. wlotu (ów) powietrza a nadciśnienie pojawia się w strefie spalania, co powoduje powstawanie ciagu kominowego i intensywny grawitacyjny odpływ spalin do przewodu kominowego. Gdy pozostaje tylko tlący się węgiel drzewny, intensywność ciagu kominowego maleje. Wtedy pojawia się ryzyko, że źle zbalansowana wentylacja zaciągnie tlenek węgla do pomieszczeń przez nieszczelności wkładu.

Kiedyś wspominano też coś o potencjalnym ryzyku związanym z zabrudzeniem filtrów na wlocie wentylacji. Istnieje coś takiego, jak presostat różnicowy. W razie wzrostu różnicy ciśnień po obu stronach wkładu filtrującego, czyli zwiększenia spadku ciśnienia na wkładzie, automatyka powinna wywalić alarm i zatrzymać pracę wentylatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZA ARGUMENT przeciw powietrznym podawany jest fakt źe ostatnia zima była łagodna- ok

ale wcześniejsza była wyjątkowo długa i też było ok z grzaniem.

 

napiszę wprost mam to w nosie

najwyżej zapłacę o 50% większe rachunki na grzanie -dopłacę z 200-250 zł

 

łukasz faktycznie podziwiam cię że jeszcze kombinujesz-znasz m oje zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w ogólności liczy się tak naprawdę stosunek wydajności nawiewu centrali do wywiewu, a nie ilość anemostatów w danym pomieszczeniu. To jedno. Drugie to takie, że "pracujący" kominek wytwarza podciśnienie (względem atmosfery na zewnątrz budynku ! ) po stronie "zimnej" czyt. wlotu (ów) powietrza a nadciśnienie pojawia się w strefie spalania, co powoduje powstawanie ciagu kominowego i intensywny grawitacyjny odpływ spalin do przewodu kominowego. Gdy pozostaje tylko tlący się węgiel drzewny, intensywność ciagu kominowego maleje. Wtedy pojawia się ryzyko, że źle zbalansowana wentylacja zaciągnie tlenek węgla do pomieszczeń przez nieszczelności wkładu.

 

Po pierwsze, komin wciaż pozostaje rozgrzany, więc ciąg jest i tak lepszy, niż w fazie rozpalania. Po drugie, skoro cały czas do wkładu dopływa swieże powietrze z zewnatrz, to skąd ten tlenek wegla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...