Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

A może ktoś by się połasił na ocenę całości kosztów ogrzewania paliwem stałym w okresie żywotności kotła za 5kzł i pompy ciepła za 20kzł z uwzględnieniem (rozłożeniem) na te powiedzmy 10 lat kosztów kotła węglowego i pompy ciepła, które po tym czasie pójdą na złom ?

Gdy się do rocznych kosztów ogrzewania doda w przypadku ekogroszku 500zł a do PC 2000zł to już tak różowo nie jest.

 

Chyba ciężko będzie przebić: instalacja zbudowana w 1983 roku w mieście Paderborn w Niemczech u mojej rodzinki - pompa ciepła ogrzewa 20 mieszkań - razem jakieś 1300 m2 w 2-klatkowym bloku mieszkalnym. Mury są bardzo grube, jak na wczesne lata 80-te: coś w rodzaju porothermu, styropian i cegła klinkierowa na elewacjach - razem ok. 50 cm. Stropy też bardzo grube, w których zatopiono podłogówkę we wszystkich mieszkaniach. W każdym mieszkaniu rozdzielacz z ok. 8 nitkami. Odwierty pionowe, nie mam pojęcia, jak głębokie i jakie długie. Tego się nie dowiem. Następnym razem, jak u nich będę, postaram się dotrzeć do "kotłowni" w piwnicy i zrobić parę fotek. Pewnie jest to jakiś Viessmann, Danfoss albo coś podobnego. Zakładam, że ma sprężarkę tłokową, bo takie wtedy produkowano zwłaszcza przy większych urządzeniach. Przez całe 28 lat była JEDNA (!) awaria, która zdarzyła się jakoś w zimowy piątek, więc do czasu naprawy biedaki mieli w mieszkaniach po 10 stopni :) Z tego co wiem padła pompa, ale obiegowa, więc sama PC i DZ działają prawie 30 lat (!!!) bez zarzutu.

 

Masz jeszcze jakieś pytania?

 

Tak się składa, że w tym samym czasie czasie co ja zainstalowałem PC, kolega postawił kocioł z podajnikiem Klimosza. Ja przez pięć lat miałem jedną drobną awarię (jak chcesz to ci opiszę co się stało) a kolega już miał ich z 10. Uwierz mi, to on się ślini na widok mojej PC :) (a go namawiałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Przykładowa sytuacja. Dom wyposażony w PC jako jedyne źródło ogrzewania. Przychodzi zima , marznący deszcz, zrywa kable energetyczne i nie mam prądu przez tydzień. Jakie rozwiązanie ? Jakieś piecyki gazowe niestacjonarne ?

 

Proszę o odpowiedź krótką i na temat bez zbędnego rozpisywania się i proszę nie doszukiwać się w moim poście niczego innego niż on zawiera.

 

pozdr.

 

przepraszam jeśli zły temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś by się połasił na ocenę całości kosztów ogrzewania paliwem stałym w okresie żywotności kotła za 5kzł i pompy ciepła za 20kzł z uwzględnieniem (rozłożeniem) na te powiedzmy 10 lat kosztów kotła węglowego i pompy ciepła, które po tym czasie pójdą na złom ?

Gdy się do rocznych kosztów ogrzewania doda w przypadku ekogroszku 500zł a do PC 2000zł to już tak różowo nie jest.

 

ale kolego ja tu ekogroszek dla wielu bronię, nie biję go w czambuł że jest zły, ale pisz uczciwie: nie ma czegoś takiego jak porównanie kotła na paliwo stałe za 5K (chyba że jakiś zasypowy za 900 zł) vs pompa ciepła za 20K!

 

Ja kupiłem PC na dniach i na dniach miałem tez wyceny na ekogroszek bo o piecach za 3k zasypowych nie rozmawiamy gdyż w takim razie musisz piece zasypowe i kotłownie za 5K porównywać do PC Meeting lub tańszych chińczyków za 7-9KK.

 

Otóż ta kotłowania na paliwo stałe miała mnie kosztować ok 14K bez komina! To cena normalna i średnia jak za ekogroszek w Polsce. W cenie był piec Defro 11KW lub Skamp w cenach 7300-7800zł (czyli małe piece), zasobnik ok 150L za ok 900-1000 zł, pompki obiegowe C.O, C.W.U, mieszacz, rurki i bajery za ok 2500 zł, wkład do komina za ok 1600 zł, plus montaż całości ok 1500. Z termostatem w pokoju lub/i pogodynką nie wychodziło nigdy mniej niż 14K na gotowo - bez komina murowanego co mnie wcześniej kosztował 5K bo zrobiłem go zgodnie ze sztuką budowlaną i ostatnie 1,5 m komina jest z cegły pełnej klinkierowej. Co uznaje za swój błąd (budowa komina) i biorę je na swoje barki i niewiedzę o PC w roku 2009 gdy komin budowałem.

 

także na dziś masz dla domu ok 150-170m2:

 

11KW kotłownia ekogroszek 14Kzł + 5Kzł komin = 19Kzł

vs

9KW PC TCAp bez dotacji za 24Kzłz lub z dotacją za 19Kzł

 

 

UWAGA 1: jak dom mniejszy, np: 110-120m2 to nadal jest ta sama kotłownia na ekogroszek, ale już PC może być mniejsza i tańsza:

 

11KW kotłownia ekogroszek 14Kzł + 5Kzł komin = 19Kzł

vs

9KW PC seria C za 19Kzł bez dotacji lub z dotacją za 15Kzł

 

UWAGA 2: nie liczę i tak miejsca straconego na kotłownię na ekogroszek, która kosztuje z 1500-2000zł za m2 w bryle domu!

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przykładowa sytuacja. Dom wyposażony w PC jako jedyne źródło ogrzewania. Przychodzi zima , marznący deszcz, zrywa kable energetyczne i nie mam prądu przez tydzień. Jakie rozwiązanie ? Jakieś piecyki gazowe niestacjonarne ?

 

Proszę o odpowiedź krótką i na temat bez zbędnego rozpisywania się i proszę nie doszukiwać się w moim poście niczego innego niż on zawiera.

 

pozdr.

 

przepraszam jeśli zły temat

 

U mnie na taka ewentualnosc jest piecyk kominkowy w salonie. Jak bedzie taka awaria, to zamiast cieszyc oko plomieniem bedzie nam grzal doopy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA 2: nie liczę i tak miejsca straconego na kotłownię na ekogroszek, która kosztuje z 1500-2000zł za m2 w bryle domu!

 

(moja) UWAGA 3: Nawet jak system na ekogroszek dawali by za darmo a pompa kosztowala by 20k zl, to teraz jestem juz pewien, ze wybral bym pompe. Pewnie nawet finansowo bym wyszedl na swoje po okresie jej eksploatacji. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż ta kotłowania na paliwo stałe miała mnie kosztować ok 14K bez komina! To cena normalna i średnia jak za ekogroszek w Polsce. W cenie był piec Defro 11KW lub Skamp w cenach 7300-7800zł (czyli małe piece), zasobnik ok 150L za ok 900-1000 zł, pompki obiegowe C.O, C.W.U, mieszacz, rurki i bajery za ok 2500 zł, wkład do komina za ok 1600 zł, plus montaż całości ok 1500. Z termostatem w pokoju lub/i pogodynką nie wychodziło nigdy mniej niż 14K na gotowo - bez komina murowanego co mnie wcześniej kosztował 5K bo zrobiłem go zgodnie ze sztuką budowlaną i ostatnie 1,5 m komina jest z cegły pełnej klinkierowej.

Nie żebym się czepiał ale trochę mi się tu nie zgadza.

Nie chce mi się szukać ile wołają za Defro ale już Skam to cena 6600, jeśli zamówisz go ze sterownikiem internetowym Bruli wyjdzie 7200 ale odpada Ci wtedy koszt pogodówki i pokojówki bo te czujniki są w zastawie z Bruli, zasobnik np. Kospel 140L z płaszczem można kupić w przedziale 700 do 750pln, pompka 300, mieszacz 120 do 150 i pierdoły jak je nazywasz :) to z 1000 do 1200, druga pompka ewentualnie i nie wiem jaką masz instalację i dlatego nie wiem czy w ogóle byłby potrzebny mieszacz.

Co do montażu to jeśli tylko instalacja kotła i tych "pierdół" zmieści się w tysiaku.

Aaa i czy te ceny pomp są z VAT 23%, bo grocha liczysz na 23%.

Komin kosztował mnie na gotowo około 2 tysiące co prawda wysokość tylko 5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Cytat Napisał pawelkula Zobacz post

Dom w Lucernie z Archonu, trochę przerobiony, 136m2, ocieplenie ścian 15cm, poddasza 25cm, podłogi 13cm, okna trzyszybowe z roletami, pierwszy sezon grzewczy, kocioł Kostrzewa Pellets 100 o mocy 24kW, zużycie 4 tony pelletu LAVA ze Stelmetu w ciągu całego roku, w tym całoroczne podgrzewanie CWU.

 

Kurna,w to nie uwierzę.Pewnie ten post, ktoś napisał dla zgrywy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Czyli też normalny pompiarz, kotłownia w salonie :)

 

Herr Wiesław,nie wyobrażam sobie małej czytelni z biblioteką w domu bez kominka.Czy każdy kominek musi być "kotłownią w salonie"?Widział pan takie kominki na pelet ? Ładny design,dużo mniej brudu i problemów jak przy drewnie...Tylko widoku palącej się szczapy drewienka to nie zastąpi.Ale jest wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli też normalny pompiarz, kotłownia w salonie :)

 

Tak. Przy kazdym rozpaleniu staram sie nie myslec, ze jestem na tym mocno w plecki jesli chodzi o koszty pozyskania kWh ciepla z kozy, porownujac do pompy.

 

Czy uwazasz, ze jesli mam pompe ciepla, to mam sie brzydzic ogniem? Absolutnie! Lubie sie gapic wieczorkiem w skaczacy plomien. Podobvno od tego mozna sie zmoczyc w nocy, ale poki co nie zdarzylo sie jeszcze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się czepiał ale trochę mi się tu nie zgadza.

Nie chce mi się szukać ile wołają za Defro ale już Skam to cena 6600, jeśli zamówisz go ze sterownikiem internetowym Bruli wyjdzie 7200 ale odpada Ci wtedy koszt pogodówki i pokojówki bo te czujniki są w zastawie z Bruli, zasobnik np. Kospel 140L z płaszczem można kupić w przedziale 700 do 750pln, pompka 300, mieszacz 120 do 150 i pierdoły jak je nazywasz :) to z 1000 do 1200,

Co do montażu to jeśli tylko instalacja kotła i tych "pierdół" zmieści się w tysiaku.

Aaa i czy te ceny pomp są z VAT 23%, bo grocha liczysz na 23%.

Komin kosztował mnie na gotowo około 2 tysiące co prawda wysokość tylko 5m.

 

No mnie nieco więcej za piecyki chcieli skasować - za Defro AKA MINI 11KW chcieli 7300zł.

Za pierdołki też chcieli więcej bo jeszcze jakieś zaworki, rurki itp. Tu zapewne inwestor najbardziej przepłaca.

Pompki miałem nico (100 zł na sztuce) drożej wycenione bo Grundfos, cany ja z Ceneo.

Tak mi koło 14K wychodziło. Ty robisz taniej, ale mi takiej oferty nie złożyli :(

 

A komin to ja mam 8,5m, z czego ponad 1,5 czy 2 m ostatnie z cegły klinkierowej pełnej. Wiem można było taniej. Ile mogłem przyciąć na kominie? z 1 tys jak chciałem mieć ładnie wykończony do dachówki Creaton Domino. Komin nie jest tani jak się zliczy robociznę, fundament pod niego, komin do pieca i wymagany wentylacyjny do kotłowni, przejście komina przez dach i obróbki dekarskie, wykończenie komina ponad dachem. Twoje 2K to naprawdę bardzo atrakcyjna cena. Myślę i jestem przekonany, że więcej ludzi całość zamyka w 4-5K.

Na instalacji mogłem wg. Ciebie przyciąć z 2K. Razem by mi spadła cena ekogroszku z 19K do 16K. A teraz JA za 19K mam PC. To co tu porównywać 16K vs 19K. A istotne jest to że im dom mniejszy tym kotłownia na PC może być tańsza a pieca mniejszego już nie weźmiemy, coś na niższym kominie przytniemy jak dom parterowy.

 

Każdy niech liczy indywidualnie. Matematyka wróciła na maturę to podajemy swoje ceny do oceny :)

 

p.s. ekogroszek to nie jest zło pod warunkiem, że w lato leci CWU na podtrzymaniu albo prądem a nie przepala co wieczór. Takich sąsiadów to ja sobie nawet bym życzył. Piece zasypowa i ciągłe odpalania to jest zło. W sumie co miałem do powiedzenia w tych tematach to napisałem. Wyłączam się z wątku bo kotłownia "za mną". Życzę innym trafnych decyzji.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przykładowa sytuacja. Dom wyposażony w PC jako jedyne źródło ogrzewania. Przychodzi zima , marznący deszcz, zrywa kable energetyczne i nie mam prądu przez tydzień. Jakie rozwiązanie ? Jakieś piecyki gazowe niestacjonarne ?

 

Proszę o odpowiedź krótką i na temat bez zbędnego rozpisywania się i proszę nie doszukiwać się w moim poście niczego innego niż on zawiera.

 

pozdr.

 

przepraszam jeśli zły temat

 

Proszę czytać ze zrozumieniem. Nie ma kominka.

 

Kolega Liwko napisał że agregat. Proszę o informację o jakiej mocy aby zasilić PC do domu o powierzchni 200 mkw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...