Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Proszę o informację o jakiej mocy aby zasilić PC do domu o powierzchni 200 mkw.

 

Pompa na godzinę zużywa mi 2kWh, dodaj do tego trochę mocy na oświetlenie, lodówkę i parę gratów i ci wyjdzie.

Czy bym w to poszedł? Nie, mam kominek i w zupełności w razie czego mi wystarczy, a najlepszym systemem awaryjnym jest... porządne ocieplenie domu. Wtedy kilka dni bez grzania nie jest jakimś wielkim problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak czytając nasuwa mi się jeden wniosek - użytkownicy PC zawyżają wartości kotłowni na paliwa stałe jak mogą (14 kzł ???, za tyle to można zrobić całą instalację grzewczą z jakąś małą podłogówką w łazience i kotłem nie koniecznie automatem ale dobrym zasypowym - wbrew opiniom w moim domu zwykły kocioł zrobiony przez nie wiadomo kogo w garażu wytrzymał 25 lat zanim się rozciekł) biorąc przy okazji bardzo korzystne ceny PC do porównania, tych sensownych bo o ile kocioł węglowy tani nie odbiega tak sprawnością do drogiego jak tania byle jaka pompa od nowoczesnej markowej.

 

Brak prądu - do kotłowni na paliwa stałe wystarczy agregat 1000w za 300zł do napędzania pompki 50-80W, może i z przetwornicy z zapalniczki samochodu dało by radę gdyby był nóż na gardle, PC już agregat 2,5kW pewnie nie ruszy a ryzyko zasilania z chińczyka spore bo koszty naprawy uszkodzenia PC za 20kzł niemałe - odpowiednia honda >4,5kW pewnie 3-4kzł.

 

Nagminnie mowa o kominach, jakie to koszty ich budowy...tym czasem niektórzy dysponują kominkiem w domu grzanym PC i tym chcą grzać dom przy mrozach -10 - kominy pewnie za darmo się do kominków wybudowały, pomijam fakt, że na syf w domu na węgiel narzekają a sami drewno do salonu wnoszą.

 

Wentylacja mechaniczna - ona oczywiście jest za darmo, nie to co komin.

 

I pytanie - jakie COP ma dobra PC powietrzna za 20kzł w temperaturze -10 gdy ciepła potrzeba w domu naprawdę sporo by utrzymać min. te 22 st. ? Czy załóżmy pompa o wyliczonej mocy grzewczej 9kW i mocy agregatu 2,2kW wystarczy w takich warunkach, gdy jej COP spadnie do 1,2, czy mocą 2,6kW ogrzeje się dom ? A może znowu kminek ?

Ile hałasu generuje wentylator pompy postawionej 4m od okna sąsiada, wystarczająca by wezwać policję pod zarzutem zakłócania ciszy nocnej ?

 

Nie piszę tego jako przeciwnik PC tylko jako przeciwnik fanatyzmu a taki ten wątek począwszy od tytułu się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszę tego jako przeciwnik PC tylko jako przeciwnik fanatyzmu a taki ten wątek począwszy od tytułu się wydaje.

 

Widzisz, ja sie na poczatku z rozpedu przymierzalem do kotlowni na ekogroszek (bo "wszyscy" w okolicy takie mieli) i koszt kociolka + inne pierdoly wynosil bardzo blisko 10k zl. Pompe cipla gruntowa z DZ poziomym zrobilem za 25k zl. Pomijam juz nawet fakt, ze mam dwa kominy z wkladami ceramicznymi. Jeden jest do kozy a drugi w kotlowni zaslepiony.

 

Dziwi mnie troszke (a nawet lekko smieszy) Twoje podejscie. Majac pompe ciepla nie dosyc, ze ogrzewanie jest bezobslugowe, czyste w eksploatacji, malo miejsca zajmuje to jeszcze do tego w ogromnej wiekszosci przypadkow tansze (i to sporo) od grzania weglem. Nie ma tu nic z "fanatyzmu" a raczej ociera sie o "zachwyt". Na kazdy sezon grzewczy nie lamie rak, a mam nieustajacego "banana" na gebie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
....

pomijam fakt, że na syf w domu na węgiel narzekają a sami drewno do salonu wnoszą.

Nie piszę tego jako przeciwnik PC tylko jako przeciwnik fanatyzmu a taki ten wątek począwszy od tytułu się wydaje.

 

Kolego,nie porównuj kominka do kotła CO.Proszę.

Kocioł CO na eko, to zaraz za zasypowcem, największy syf w pomieszczeniu gdzie stoi.A jeśli jest w bryle budynku (wielcy polscy architekci ukochali sobie kotłownie CO w bryle budynku,sic! ) -to już żartów nie ma.Więc nie pitol.PC to super sprawa.Jej koszt i koszta jakie trzeba ponosić w jej użytkowaniu-to już inna sprawa.

Oddałbym wiele,aby było mnie stać na PC,nawet za cenę zapalenia 3-4 razy w kominku przy -25deg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. I drugie - jak się mył będziesz? Kilka dni bez prądu - kilka dni bez ciepłej wody.

 

Zimą? Wentylacja? Wystarczy rozszczelnić okna a różnica temperatur zrobi swoje. Wiesz że latem nie muszę używać wentylacji mechanicznej? Wystarczy że otworzę okna.

Zimna woda? A w czym problem? Herbatka na kuchence a kąpiel na basenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego,nie porównuj kominka do kotła CO.Proszę.

Kocioł CO na eko, to zaraz za zasypowcem, największy syf w pomieszczeniu gdzie stoi.A jeśli jest w bryle budynku (wielcy polscy architekci ukochali sobie kotłownie CO w bryle budynku,sic! ) -to już żartów nie ma.Więc nie pitol.PC to super sprawa.Jej koszt i koszta jakie trzeba ponosić w jej użytkowaniu-to już inna sprawa.

Oddałbym wiele,aby było mnie stać na PC,nawet za cenę zapalenia 3-4 razy w kominku przy -25deg.

 

Kominek masz w mieszkaniu, kocioł w kotłowni, jak masz to z głową rozwiązane nie ma z niego brudu w pomieszczeniach mieszkalnych, kominek w nich stoi, dla mnie to nieporozumienie instalacja kominka w nowoczesnym domu, chyba, że ktoś ma tak niezwykle romantyczną naturę albo mu małżonka suszy głowę, to wtedy rozumiem to przestępstwo - instalacja kominka lub kozy w pokoju.

 

"Oddałbym wiele,aby było mnie stać na PC,nawet za cenę zapalenia 3-4 razy w kominku przy -25deg" - a więc jednak to nie taki złoty interes, bo gdyby był to byś miał, najwyraźniej skalkulowałeś koszty inwestycji i zyski z niej i dałeś spokój.

 

O pompach ciepła pogadamy za 7-10 lat jak wasze zaczną padać, serwisanci wam powiedzą - panie, takiej się już nie produkuje 5 lat, na złom, nowa za 15 kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O pompach ciepła pogadamy za 7-10 lat jak wasze zaczną padać, serwisanci wam powiedzą - panie, takiej się już nie produkuje 5 lat, na złom, nowa za 15 kzł.

 

Nie muszą ich produkować. Pompa ciepła składa się z elementów ogólnie dostępnych. Samych sprężarek jest kilku producentów i każdą można zastąpić inną. Zresztą wszystkie elementy pompy można zastąpić innymi. Jeżeli się nie znasz to pogadaj z jakimś chłodniarzem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba, że ktoś ma tak niezwykle romantyczną naturę albo mu małżonka suszy głowę...

 

No i w czym problem? Kolega który ma kocioł na ekogroszek (budował mi dom), ma kominek panoramiczny, a sam wkład ma z 1,5m długości. Pali w nim od święta, ale chcieli to i mają.

Powtórzę jeszcze raz, przy PC czy węglu nie ma oszczędności podczas palenia w kominku, takie się pojawiają tylko podczas ogrzewania domu gazem lub prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w czym problem? Kolega który ma kocioł na ekogroszek (budował mi dom), ma kominek panoramiczny, a sam wkład ma z 1,5m długości. Pali w nim od święta, ale chcieli to i mają.

Powtórzę jeszcze raz, przy PC czy węglu nie ma oszczędności podczas palenia w kominku, takie się pojawiają tylko podczas ogrzewania domu gazem lub prądem.

 

To pisałem w kontrze na często pojawiający się argument - ekogroszek nie bo to brudne paliwo w domu i niebywała uciążliwość związana z jego użytkowaniem a z drugiej strony zasuwanie z drewnem do kozy i palenie w pomieszczeniu mieszkalnym, dla mnie to po prostu lekka niekonsekwencja i nietrafiony argument.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą? Wentylacja? Wystarczy rozszczelnić okna a różnica temperatur zrobi swoje. Wiesz że latem nie muszę używać wentylacji mechanicznej? Wystarczy że otworzę okna.

Zimna woda? A w czym problem? Herbatka na kuchence a kąpiel na basenie :)

 

to powoli zaczyna się odkrywać karta po karcie skąd pompiarze mają tak niskie rachunki

 

myją się pod prysznicem na basenach miejskich a domy ogrzewają świeczką albo z kotłowni w salonie:P

 

słuchajcie dalej tych

" oświeconych gór olimpu" czy jak ich tam automat nazywa na skutek podbijania liczników cytowaniem własnych postów.

 

jeszcze chwil parę temu czytałem że się okien nie otwiera bo nie ma po co

teraz nagle się okazuje że się otwiera i latem i zimą a toalety zażywa w miejscach publicznych.

 

tak się tworzą niskie rachunki u pompiarzy

 

za chwilę pójdą krok dalej i będą hołdować zasadzie

 

"sraj w pracy- zaoszczędzisz na papierze i jeszcze ci za to zapłacą"

 

panowie od pompek- szacun normalnie:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pisałem w kontrze na często pojawiający się argument - ekogroszek nie bo to brudne paliwo w domu i niebywała uciążliwość związana z jego użytkowaniem a z drugiej strony zasuwanie z drewnem do kozy i palenie w pomieszczeniu mieszkalnym, dla mnie to po prostu lekka niekonsekwencja i nietrafiony argument.

 

Jest różnica między chcieć a musieć. To tak jak z alkoholem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to powoli zaczyna się odkrywać karta po karcie skąd pompiarze mają tak niskie rachunki

 

myją się pod prysznicem na basenach miejskich a domy ogrzewają świeczką albo z kotłowni w salonie:P

 

słuchajcie dalej tych

" oświeconych gór olimpu" czy jak ich tam automat nazywa na skutek podbijania liczników cytowaniem własnych postów.

 

jeszcze chwil parę temu czytałem że się okien nie otwiera bo nie ma po co

teraz nagle się okazuje że się otwiera i latem i zimą a toalety zażywa w miejscach publicznych.

 

tak się tworzą niskie rachunki u pompiarzy

 

za chwilę pójdą krok dalej i będą hołdować zasadzie

 

"sraj w pracy- zaoszczędzisz na papierze i jeszcze ci za to zapłacą"

 

panowie od pompek- szacun normalnie:no:

 

Ostatni raz na basenie byłem jakiś rok temu, i nie w celach umycia się :D

Od pięciu lat życia z pompą ciepła, nie było ani jednego dnia, żebym musiał szukać ciepłej wody.

Wentylacja mechaniczna to nie niewola zamkniętych okien. Owszem, można ich nie otwierać przez okrągły rok, ale nikt nie powiedział, że nie można ich otwierać tak jak to rąbią ci z wentylacją grawitacyjną. Ale jeżeli myślisz, że oszczędzam na otwieraniu okien, to jesteś w błędzie, moja wentylacja w tym czasie też pracuje, nie wyłączam jej przez okrągły rok.

Jak zwykle węglarze mają problemy z rozumowaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...