Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Arturo ja to Cię podziwiam :)

Skąd Ty masz na to czas i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że Ty jednak chyba pracujesz na tym forum :)

Mam do Ciebie takie drobne pytanko: czy Ty np. do swojej pompy kupujesz filtry które są zalecane przez jej producenta czy może kupujesz z jakiejś innej firmy bo są dwa razy tańsze ?

Gdyby ludzie mający kotły groszkowe kupowali paliwo które zaleca producent kotła to nie byłoby na tym forum wątku: Ranking paliwa typu eko gorszek.

Jednak polak jak to polak, chce być mądrzejszy i oczywiście zaoszczędzić, zamiast paliwa zalecanego pali jakimiś śmieciami które znajdzie na składzie.

Taka samo jak z tym winem p. Heńka, najlepsze jest to najtańsze :)

Jak ktoś tak lubi to jego sprawa, ja to też szanuję i nie zaglądam komuś do kieszeni jak to Ty masz w zwyczaju, za dom zapłacił tyle, za to tyle a za tamto jeszcze tyle.

Co Ciebie to obchodzi ?

Patrz w swoją kieszeń, na dodatek masz do niej najbliżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Arturo ja to Cię podziwiam :)

Skąd Ty masz na to czas i coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że Ty jednak chyba pracujesz na tym forum :)

Mam do Ciebie takie drobne pytanko: czy Ty np. do swojej pompy kupujesz filtry które są zalecane przez jej producenta czy może kupujesz z jakiejś innej firmy bo są dwa razy tańsze ?

Gdyby ludzie mający kotły groszkowe kupowali paliwo które zaleca producent kotła to nie byłoby na tym forum wątku: Ranking paliwa typu eko gorszek.

Jednak polak jak to polak, chce być mądrzejszy i oczywiście zaoszczędzić, zamiast paliwa zalecanego pali jakimiś śmieciami które znajdzie na składzie.

Taka samo jak z tym winem p. Heńka, najlepsze jest to najtańsze :)

Jak ktoś tak lubi to jego sprawa, ja to też szanuję i nie zaglądam komuś do kieszeni jak to Ty masz w zwyczaju, za dom zapłacił tyle, za to tyle a za tamto jeszcze tyle.

Co Ciebie to obchodzi ?

Patrz w swoją kieszeń, na dodatek masz do niej najbliżej.

Narazie żadnych filtrów nie wymieniałem a nawet nie wiem czy takowe przy niej są.

To było odnośnie Waszego,czyli sprzedawców ekosyfu chwalenie jaki to ekogroszek jest czysty,bezobsługowy,że nie trzeba nic dźwigać,ustawiać,sprawdzać,doglądać,testoswać,że spalanie węgla jest mikroskopowe itp.

Prawda niestety jest inna,bardziej brutalna i jednak zgodna z wrażeniami byłych użytkowników ekogroszka np,którzy np przeszli na pompę a Wy o wasi poplecznicy jednie tylko ogłupiacie zielonych nie zdających sobie sprawy z rzeczywistości jaka ich czeka,inwestorów.

 

Nie raz pisalem,że mam szwagra z ekogroszkiem i jakie miał i ma przeboje ale fakt,on może nie umie palić...podobnie zresztą jak 99% u zytkowników ekogroszka a 1% umiejących palić jest na forum w postaci sprzedawców kotłów,ich naganiaczy czy sprzedawców ekogroszka.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Żeby daleko nie szukać,sąsiad zza miedzy,10m2 mniejszy dom od mojego,budowaliśmy w jednym terminie,wprowadzaliśmy się też podobnie,ostatni sezon 3t ekogroszka,ja 1500zł,zapewne on też jest złym palaczem.

W czym zatem objawia się ta "taniość' ekogroszka ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zmieniaja, szukaja, wegiel z Walbrzycha sciaga jeden a to jakies 40km. Pozniej miesiac testow i ustawiania kociolka. Wlasnie to mi sie jawi jako ciagla walka. Kazdy sezon to zagadka - jaki teraz bedzie opal? Dzx, postoje. :)

Nie trzymam w domu "sraczy", bo nie mam ani krow ani innego bydla. Co taki pies mialby robic oprocz bezsensownego ujadania na zlosc sasiadom i obsrywania trawnika? :)

 

 

 

.........

Nie wiem o czym mówisz z tymi poszukiwaniami. Mam kilkuset klientów. Znam awarie ich kotłów. Zawleczka może się zerwać raz na 3 lata, nie 3 razy w roku. U mnie się przez 10 lat nie zerwała w domowym Defro, a i w zakładowym Skamie sezon też minął bezawaryjnie. Mimo że testowałem różne opały zanim je do sprzedaży skierowałem. Ale mniejsza o to - bardziej mnie Toja wypowiedź o psach rusza. Podkreślę - psach, nie rozwrzeszczanych kanapowych kilogramowych mutantach. Odpowiem Ci co miałby robić taki pies. Miałby być Twoim przyjacielem. Członkiem rodziny. Kłaść Ci głowę na kolanach i patrzyć w oczy. Pomagać Ci uczyć Twoje dzieci odpowiedzialności, wyrażania uczuć, przyjaźni. Dawać im radość ze wspólnej zabawy. Wzruszać Cię kiedy patrząc jak pies się bawi z dzieckiem będziesz widział, że cały czas pamięta że jest od niego 3 razy większy i cięższy. Tak mniej więcej do tego pies służy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są różne zboczenia ;)

Nie rozumiem jednak jak takie coś może kogoś bawić i podniecać.

 

Kurde, rozbawiles nmie tymi cycatami o "drinkach" ekogroszkowych. Tego na forum niedoczytalem. :D

 

Gdyby ludzie mający kotły groszkowe kupowali paliwo które zaleca producent kotła to nie byłoby na tym forum wątku: Ranking paliwa typu eko gorszek.

Jednak polak jak to polak, chce być mądrzejszy i oczywiście zaoszczędzić, zamiast paliwa zalecanego pali jakimiś śmieciami które znajdzie na składzie.

 

Nie dziwie sie jakos, ze ludzie nie sprowadzaja wegla z drugiej czesci Polski, tym bardziej, ze nawet ten sam gatunek wegla rozni sie pomiedzy sezonami swoimi wlasciwosciami. To tez mnie nie dziwi, bo trudno wymagac od mineralu zachowania stalozci skladu chociazby w obrebie jednago zloza.

Ludzie nie zawsze maja kase na zbyciu, zeby wydawac majatek na opal. W sumie mogli zainwestowac w PCi i wydac na ogrzewanie rownoratosc 1000kg "dedykowanego" wegla. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur

ale ty też nie umiesz palić

nie rozumiem więc czemu zabierasz głos w temacie o którym nie masz pojęcia

jak mozesz porównywać i oceniać coś o czym tylko słyszałeś i to od szwagra sąsiada czy kogo tam jeszcze.

z pompą jest lepiej, czyściej, bezobsługowo, zgodzę się ale czy jest taniej? tu już bym dyskutował

 

będzie taniej jak ADAM SŁODOWY sam zrobi i do tego będzie miał czas aby wynegocjować doskonałe ceny na wszystko

 

niestety 99% inwestorów na taki luksus nie może sobie pozwolić- muszą zasuwać i zarabiać a nie biegać z łopatką po placu a po zakończeniu budowy ogłosić się super budowlańcem bo się dach na łeb nie zwalił.

 

twój tytuł pod nickiem niewiele ma z prawdą wspólnego i wynika jedynie z ilosci postów a nie z faktycznie posiadanego doświadczenia.

 

wielu twoich kolegów "po pompie" też ma wygórowane wyobrażenie o swoich zdolnościach i wiedzy, wielu tylko słyszało z opowieści przy płocie a z innymi źródłami ciepła nie miało do czynienia.

Wielu inwestorów niezależnie od wybranego sposobu ogrzewania jest nabijana w butelkę przez sprzedawców i instalatorów.

jak wnioskować można z wypowiedzi jedynie garstka ma rewelacyjnie niskie koszty instalacji, "czajników" czy całych domów.

reszta to debile idioci i zacofańcy bo przepłacili albo wybrali inaczej niż wy.

 

zapominasz ty i tobie podobni że ludzie mają inne zajęcia niż siedzenie 24/7 po forach i podkręcanie liczników postów.

niewielu ma szczęście(czasem krótkotrwałe) ślizgać się w firmach i zarabiać kokosy nie robiąc nic lub prawie nic.

ludzie zapieprzają po 16 godzin na dobę i budują domy z których są zadowoleni bez choćby jednej wizyty na forum internetowym

 

i tak na koniec odbiegając od tematu twojej wiedzy i doświadczenia

ostatni numer Muratora strona 50

projekt domu w zakładce "najnowsze projekty"

 

"sposób ogrzewania kocioł na paliwo stałe, po dostosowaniu instalacji kocioł na gaz

 

powierzchnia użytkowa 107m2

 

osoba której ten projekt będzie pasował bez konieczności zmian tak ten dom wybuduje i tak wyposaży łącznie z kotłem węglowym w 9 na 10 przypadków albo nawet częściej

tych inwestorów też będziesz wyzywał od zacofańców i ekosyfiarzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o czym mówisz z tymi poszukiwaniami. Mam kilkuset klientów.

 

Ja pierdziele, to Ty tez jestes sprzedawca "czarnego zlota"? Jest tu jakis uzytkownik kotla na ekogroszek, czy sami handlarze?

 

Ale mniejsza o to - bardziej mnie Toja wypowiedź o psach rusza. Podkreślę - psach, nie rozwrzeszczanych kanapowych kilogramowych mutantach. Odpowiem Ci co miałby robić taki pies. Miałby być Twoim przyjacielem. Członkiem rodziny. Kłaść Ci głowę na kolanach i patrzyć w oczy. Pomagać Ci uczyć Twoje dzieci odpowiedzialności, wyrażania uczuć, przyjaźni. Dawać im radość ze wspólnej zabawy.

 

Posluchaj, ja mam przyjacol wsrod swojego gatunku. Nie musze angazowac w sprawy przyjazni szeroko pojetej fauny. Rodzine tez mam - sami homo sapiens.

Moje dziecko sam ucze okazywania i wyrazania uczuc. Mam dla niego czas i na nauke, na ksztaltowanie relacji spolecznych i na zabawe. Nie bede wyreczal sie psem. Wybacz, ale nie mam zamiaru miec w domu "Tarzana". Nie na tym polega wychowanie dziecka.

 

Wzruszać Cię kiedy patrząc jak pies się bawi z dzieckiem będziesz widział, że cały czas pamięta że jest od niego 3 razy większy i cięższy. Tak mniej więcej do tego pies służy.

 

"Slodko" wyglada dziecko ciagnace za uszy 3x wiekszego Amstaff'a. :D

Za takie "zabawy" powinni ograniczac prawa rodzicielskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pompą jest lepiej, czyściej, bezobsługowo, zgodzę się ale czy jest taniej? tu już bym dyskutował

 

Mozesz to policzyc.

Jesli wezmiesz pod uwage samo CO, to chyba dasz rade policzyc ile musial bym kupic ekogroszku, zeby dostarczyc ~17k kWh energi dla domu (tyle ja mniejwiecej potrzebowalem w normalna zime).

Czekam na rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nigdy psa nie miałeś. Dla mnie to ułomność. Nie jesteś w stanie tej relacji zrozumieć. Śmiem twierdzić że nie najgorzej poradziłem sobie z wychowaniem moich dzieci. Mam sporo przyjaciół i liczną, zżytą rodzinę - jednak z psem to zupełnie coś innego. Żaden człowiek Ci tak nie ufa jak pies. Żaden Cię tak bezwarunkowo nie kocha. Ale każdy ma prawo do własnego zdania. Mam labradory, nie amstaffy. I owszem, dzieci kiedy małe były ciągały je za uszy. Zaprzęgały do sanek. Jeździły na nich wierzchem. Kiedy pies chciał mieć spokój - odchodził. I po chwili wracał znów się za uszy dawać ciągnąć i ujeżdżać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakłądając średnio 6KWh z 1kg ekogroszku i cene z mojego rejonu 800zł/tona wychodzi

17000/6=2833x0,8=2266,4zł

zakładając ceny ze śląska na poziomie 550-600zł/tona(zaokrąglimy do 600)

2833x0,6= 1699,8zł

 

dla miału przy cenie w okolicy 400zł/tona i nieco niższej wydajności z kg na poziomie powiedzmy 5KWh/kg wyjdzie

17000/5=3400x0,4=1360zł

zakładając ceny na pomorzu jak podawał map78 na poziomie 1000zł

rachunek prosty 2833zł

 

edit:

zakładając optymistycznie sprawnośc wyższą i około 8KWh z k węgla o kaloryczności 28MJ:

17000/8=2125x0,8=1700zł

na śląsku 2125x0,6=1275zł

na pomorzu 2125zł

 

to raczej dla wyostrzenia i pokazania że można policzyć tak by było jeszcze taniej podciągając sprawność "bo mi pasuje"

czy wystarczy?

 

a dodam jeszcze dla całości kosztów

mój zestaw zużył w sezonie 250KWh prądu po 65groszy brutto

dolicz sobie zatem 162 złote do tych rachunków

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
artur

ale ty też nie umiesz palić

nie rozumiem więc czemu zabierasz głos w temacie o którym nie masz pojęcia

Oczywiście,że nie umiem,bo nigdy od urodzenia nie zaznałem "przyjemności" palenia w kotle ;)

Dlatego też jeszcze przed budową odrzuciłem tą "przyjemność" i wlałem grzać prądem.

Ja tylko przekazuje co słyszę od rodziny i od sąsiada :)

z pompą jest lepiej, czyściej, bezobsługowo, zgodzę się ale czy jest taniej? tu już bym dyskutował

Nie taniej ? Sąsiad ma mniejszy dom,spalił 3t ekogroszka i klnie,że drogo,ja 1500zł i patrzy na mnie jak na kosmitę bo przecież założył ekogroszek bo miało być tanio.

Ekogroszek kupował po 900zł/t,niby najlepszy w okolicy,tak mu sąsiedzi palący już tym ekogrochem od X czasu radzili.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nigdy psa nie miałeś. Dla mnie to ułomność. Nie jesteś w stanie tej relacji zrozumieć. Śmiem twierdzić że nie najgorzej poradziłem sobie z wychowaniem moich dzieci. Mam sporo przyjaciół i liczną, zżytą rodzinę - jednak z psem to zupełnie coś innego. Żaden człowiek Ci tak nie ufa jak pies. Żaden Cię tak bezwarunkowo nie kocha. Ale każdy ma prawo do własnego zdania. Mam labradory, nie amstaffy. I owszem, dzieci kiedy małe były ciągały je za uszy. Zaprzęgały do sanek. Jeździły na nich wierzchem. Kiedy pies chciał mieć spokój - odchodził. I po chwili wracał znów się za uszy dawać ciągnąć i ujeżdżać.

 

 

Ulomnoscia jest brak potrzeby budowania relacji emocjonalnych ze zwierzeciem?

 

Z tego co opisales wczesniej, to wychowaniem dzieci swietnie poradzily sobie, ale raczej psy.

 

Co do zaufania i milosci: Tobie zaden czlowiek bezgranicznienie ufa i Cebie nikt bewarunkowo nie kocha. Dlatego masz psa - dla mnie to jest ulomnoscia.

 

Tak, kazdy ma miec prawo do wlasnego zdania i dlatego w ogromnej wiekszosci przypadkow pies w bloku to dla mnie skrajna glupota, a w domku raczej snobizm - koniecznie musi byc rasowy i najlepiej drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz to policzyc.

Jesli wezmiesz pod uwage samo CO, to chyba dasz rade policzyc ile musial bym kupic ekogroszku, zeby dostarczyc ~17k kWh energi dla domu (tyle ja mniejwiecej potrzebowalem w normalna zime).

Czekam na rachunki.

Między 3 a 3,5 tony Jareta po 6 stówek za tonę - zależy od palnika, sterownika i umiejętności palacza. . Koło 2 tysięcy PLN -ów. Albo wersja dla oszczędnych - między 4 a 4,5 tony miału 19 MJ z Janki po 360 PLN . Jakieś 1500 PLN -ów. Którą z zim opisanych w swojej stopce nazywasz tą normalną? 17 tys kWh - znaczy że jeżeli przyjmujesz tą 2012/13 osiągnąłeś średniorocznie COP = 4,03? Czy to Twoim zdaniem jest realne przy PC PW? Masz gruntową - jaki będzie jej koszt przy założeniu że wszystko robisz firmą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakłądając średnio 6KWh z 1kg ekogroszku i cene z mojego rejonu 800zł/tona wychodzi

17000/6=2833x0,8=2266,4zł

zakładając ceny ze śląska na poziomie 550-600zł/tona(zaokrąglimy do 600)

2833x0,6= 1699,8zł

 

dla miału przy cenie w okolicy 400zł/tona i nieco niższej wydajności z kg na poziomie powiedzmy 5KWh/kg wyjdzie

17000/5=3400x0,4=1360zł

zakładając ceny na pomorzu jak podawał map78 na poziomie 1000zł

rachunek prosty 2833zł

 

czy wystarczy?

 

a dodam jeszcze dla całości kosztów

mój zestaw zużył w sezonie 250KWh prądu po 65groszy brutto

dolicz sobie zatem 162 złote do tych rachunków

 

No widzisz, a ja za prad do pompy zaplacilem 1350 zl :D

Musial bym mialem palic, zeby bylo podobnie

 

Pomijam juz fakt, ze liczysz 25MJ/kg wegla i sprawnosc powyzej 80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie taniej ? Sąsiad ma mniejszy dom,spalił 3t ekogroszka i klnie,że drogo,ja 1500zł i patrzy na mnie jak na kosmitę bo przecież założył ekogroszek bo miało być tanio.

Ekogroszek kupował po 900zł/t,niby najlepszy w okolicy,tak mu sąsiedzi palący już tym ekogrochem od X czasu radzili.

 

a sąsiad ma kocioł na miarę czy z zapasem jak ty 300%?

dlaczego nie mogłeś mu doradzić aby jeśli już chce węgiel to niech wybierze kocioł najbardziej dopasowany mocą? albo zaopatrzy instalację w bufor?

dlaczego tylko tu na forum masz wielką gębę a sąsiadowi nie umiałeś doradzić?

krowa która dużo ryczy........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między 3 a 3,5 tony Jareta po 6 stówek za tonę - zależy od palnika, sterownika i umiejętności palacza. . Koło 2 tysięcy PLN -ów. Albo wersja dla oszczędnych - między 4 a 4,5 tony miału 19 MJ z Janki po 360 PLN . Jakieś 1500 PLN -ów. Którą z zim opisanych w swojej stopce nazywasz tą normalną? 17 tys kWh - znaczy że jeżeli przyjmujesz tą 2012/13 osiągnąłeś średniorocznie COP = 4,03? Czy to Twoim zdaniem jest realne przy PC PW? Masz gruntową - jaki będzie jej koszt przy założeniu że wszystko robisz firmą?

 

Zakladam zime 2012/13 jako bliska normy. Tak, zalozylem SPF=~4,0.

Zauwaz, ze ja nie pisalem nic o pompach powietrznych, bo dla mnie sa to swego rodzaju "protezy", ale w zestawieniu z weglem to i tak ogromny postep i nizsze koszty. Dla pompy PW zaloz SPF=3. Bedziesz mial duze przyblizenie. Na pewno nie wyjdzie drozej od wegla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulomnoscia jest brak potrzeby budowania relacji emocjonalnych ze zwierzeciem?

 

Z tego co opisales wczesniej, to wychowaniem dzieci swietnie poradzily sobie, ale raczej psy.

 

Co do zaufania i milosci: Tobie zaden czlowiek bezgranicznienie ufa i Cebie nikt bewarunkowo nie kocha. Dlatego masz psa - dla mnie to jest ulomnoscia.

 

Tak, kazdy ma miec prawo do wlasnego zdania i dlatego w ogromnej wiekszosci przypadkow pies w bloku to dla mnie skrajna glupota, a w domku raczej snobizm - koniecznie musi byc rasowy i najlepiej drogi.

Z jednym zdaniem muszę się zgodzić - duży pies w bloku to skrajna głupota. Szkodliwa dla psa. Psy miałem od zawsze - mieli je moi dziadkowie, rodzice, teraz ja. Ludzie tacy jak Ty wybierają - pies brudzi, kosztuje, wymaga opieki i uczucia. Trzeba go karmić, kąpać, czesać, do weterynarza prowadzać. Sprzątać po nim. Nie kalkuluje się w żaden sposób. Po co komu pies?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150m2, 3cm styro od gruntu, 5-10cm na scianach, 40cm welny/cellulozy na stropie. Stare drewniane okna na 1 uszczelce. Ca 25m2 okien

Srednia z 4 lat CO i CWU ca. 7300kWh/rok.

 

 

Koszt PC tyle ile na wartosci traci sredniej klasy samochod po 2-3 latach.

PC wysokotemperaturowa.

 

Nie liczylem kiedy mi sie zwroci....

Brama , kostka lub tegoroczne wakacje tez mi sie nie zwroca....

Paliwo spalane przez samochody tez nie.. Ba , dom mi sie moze nie zwroci...

 

Jak mam wiedziec jaka bedzie trwalosc sprezarki?

 

60-65*C nie jest zylowaniem dla PC co moze oddac 80*

 

No właśnie, nie liczyłeś, nie ma to dla ciebie najwyraźniej znaczenia, nie potrafisz oszacować ile ona pożyje a piszesz w tonie, że pompa nie ma sobie równych.

 

O ile mowa o wygodzie - zgadzam się, na pewno to zaleta, o ile niewygody związane z innymi technikami grzewczymi ktoś uważa za wyjątkowo dokuczliwe.

 

Jeżeli mowa o kosztach - 3500 za ogrzewanie + niech będzie że pożyje ta pompa 15 lat bo wieczna to na pewno nie będzie to doliczasz 1600 amortyzacji i już jest >5000. Ale to nie istotne dla ciebie, niech będzie, co nie znaczy, że nieistotne dla innych, dla których może te 2 tys mniej mają jakieś znaczenie i że pod względem kosztów nie ma alternatywy bo wynika z tego, że jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pyxis

edytowałem post po Twojej odpowiedzi

liczyłem dla sprawności 60%

potem dopisałem wersję z wyższą sprawnością gdy już TY odpisałeś

 

jak znajdziesz chwilę zajrzyj na watek :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229617-Dom-207m2-ogrzewanie-gazowe-czy-na-paliwo-sta%C5%82e&p=6586699&viewfull=1#post6586699

 

tam wyraziłem swoje zdanie o różnych paliwach i kosztach

wszystko moim zdaniem jest sprawą indywidualną nawet przy nowym domu i nie można rozpatrywać tylko jednej składowej.

wystarczy że ktoś będzie miał inne ceny nośników albo popełni już instalację inną niż podłogówka i już nie będzie tak różowo

 

poza tym Ty masz gruntówkę a ona osiąga wyższą sprawność niż powietrzna no i chyba inaczej kosztuje ???

jakbyś policzył SCOP 2,5 to nie wyjdzie tak jak węglem tylko drożej chyba

 

edit:

podaj koszt inwestycji w swój czajnik- wykonanie podłączenia pompy i DZ. koszt instalacji CO pomijam bo będzie identyczny niezależnie czy gaz popma pellety czy ekogroszek

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakladam zime 2012/13 jako bliska normy. Tak, zalozylem SPF=~4,0.

Zauwaz, ze ja nie pisalem nic o pompach powietrznych, bo dla mnie sa to swego rodzaju "protezy", ale w zestawieniu z weglem to i tak ogromny postep i nizsze koszty. Dla pompy PW zaloz SPF=3. Bedziesz mial duze przyblizenie. Na pewno nie wyjdzie drozej od wegla.

mam wrażenie że unikasz tematu kosztów urządzenia wraz z wykopami. Dla pompy PW już kilkakrotnie ustaliliśmy tutaj na forum ( przy udziale Artura, Asolta i innych ) że COP średniorocznie dla samego CO w żaden sposób nie przekroczy 2,5. I to z pewnością taniej niż węglem nie będzie. Będzie najwyżej porównywalnie - a i to tylko wtedy kiedy uda się zamknąć całe zużycie w taniej taryfie. Rachunek prosty - 17 tys kWh zapotrzebowania z COP 2,5 daje 6800 kWh zużycia czyli około 2 tys PLN licząc całość w taniej taryfie po 0,3 PLN za kWh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...