Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Z jednym zdaniem muszę się zgodzić - duży pies w bloku to skrajna głupota. Szkodliwa dla psa. Psy miałem od zawsze - mieli je moi dziadkowie, rodzice, teraz ja. Ludzie tacy jak Ty wybierają - pies brudzi, kosztuje, wymaga opieki i uczucia. Trzeba go karmić, kąpać, czesać, do weterynarza prowadzać. Sprzątać po nim. Nie kalkuluje się w żaden sposób. Po co komu pies?

 

Nawet maly pies zamykany na czas niobecnosci domownikow w mieszkaniu i ujadajacy czy wyjacy z tesknoty jest nie tylko malo szczesliwa istota, ale tez skutecznie wkoorwia inne istoty w swoim otoczeniu.

Ja cale zycie mieszkalem w bloku. Psa nie mialem. Ludzie mieli psy - jedni mniejsze, inni wieksze. Jeszcze inni 2 duze psy, 2 dzieci i 40m2 mieszkania. To juz trzeba byc zdrowo przeoranym.

Powioadasz, ze dziadkowie mieli psy. W domu je trzymali? Nie wierze. Pewnie gospodarki pilnowaly i mieszkaly w budzie na podworku. Zaloze sie, ze nie trzymaly glowy na kolanach babci i nie patrzyly sie jej slodko w oczy. :D Ty przenosisz te "atawizmy" na czasy wspolczesne i przypisujesz psu role niezbednego przyjaciela. To jest niestety tylko substytut przyjazni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam wrażenie że unikasz tematu kosztów urządzenia wraz z wykopami. Dla pompy PW już kilkakrotnie ustaliliśmy tutaj na forum ( przy udziale Artura, Asolta i innych ) że COP średniorocznie dla samego CO w żaden sposób nie przekroczy 2,5. I to z pewnością taniej niż węglem nie będzie. Będzie najwyżej porównywalnie - a i to tylko wtedy kiedy uda się zamknąć całe zużycie w taniej taryfie. Rachunek prosty - 17 tys kWh zapotrzebowania z COP 2,5 daje 6800 kWh zużycia czyli około 2 tys PLN licząc całość w taniej taryfie po 0,3 PLN za kWh.

 

Niczego nie unikam. Mnie pompa ze zrobieniem DZ kosztowala 25k zl.

 

Jesli porownywalnie z weglem przy PW i SPF=2,5, to juz na pewno wiemy to czego kolega timon jeszcze nie wie. Drozej niz weglem nawet w przypadku takiej protezki jak PW nie bedzie. Wiec oststnia "wade" pompy ciepla diabli wzieli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pyxis

edytowałem post po Twojej odpowiedzi

liczyłem dla sprawności 60%

potem dopisałem wersję z wyższą sprawnością gdy już TY odpisałeś

 

jak znajdziesz chwilę zajrzyj na watek :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?229617-Dom-207m2-ogrzewanie-gazowe-czy-na-paliwo-sta%C5%82e&p=6586699&viewfull=1#post6586699

 

tam wyraziłem swoje zdanie o różnych paliwach i kosztach

wszystko moim zdaniem jest sprawą indywidualną nawet przy nowym domu i nie można rozpatrywać tylko jednej składowej.

wystarczy że ktoś będzie miał inne ceny nośników albo popełni już instalację inną niż podłogówka i już nie będzie tak różowo

 

poza tym Ty masz gruntówkę a ona osiąga wyższą sprawność niż powietrzna no i chyba inaczej kosztuje ???

jakbyś policzył SCOP 2,5 to nie wyjdzie tak jak węglem tylko drożej chyba

 

edit:

podaj koszt inwestycji w swój czajnik- wykonanie podłączenia pompy i DZ. koszt instalacji CO pomijam bo będzie identyczny niezależnie czy gaz popma pellety czy ekogroszek

 

No to sam widzisz, ze trzeba sie wykazac naprawde duza doza pesymizmu (a SPF dla PW na poziomie 2,5 to nawet w moich ustach bedzie brzmialo pesymistycznie), zeby wywindowac koszty pradu do pompy do poziomu kosztow opalu do kotla.

Ja rozumiem, ze tu jest jakas suma skladowych i nie kazdy moze miec pompe w swoim domu, ale na Boga nie negujcie tego, ze to bardzo wygodne, bezobslugowe i TANIE zrodlo ciepla! W nowym domu nie wypbrazam sobie instalacji kotla na paliwo stale. To jest wielka pomylka i warto, zeby przyszli inwestorzy sobie z tego zdawali sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie unikam. Mnie pompa ze zrobieniem DZ kosztowala 25k zl.

Drozej niz weglem nawet w przypadku takiej protezki jak PW nie bedzie. Wiec oststnia "wade" pompy ciepla diabli wzieli. :)

Protezka ? Nawet jakbym chciał zrobić DZ nie mogę. Mam piach, piach i piach do 10 m w głąb.

Więc tylko powietrzna.

A wygoda warta jest nawet więcej niż 25 tysięcy zł.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis

czekaj niech policzę

zapłaciłeś w tym sezonie 1035zł i zużyłeś 3320KWh na CO

piszesz że potrzebujesz 17000KWh to mi wychodzi sprawność 17000/3320=5,12

to chyba nawet dla gruntowej abstrakcja albo czegoś się muszę nauczyć. ewentualnie dom potrzebuje mniej niż zakładasz

brnąc jednak dalej

gdyby założyć dla powietrznej sprawność 300% to potrzebujesz 17000/3=5666KWh a to nawet licząc po Twoich kosztach czyli 31groszy/KWh da nam 1756zł

ja sądzę jednak że nie mając jak artur t-capa i wspomagając się grzałką blizej będzie sprawności do 2,5 niż 3

wynik wyjdzie zatem 17000/2,5=6800x0,31=2108zł

i już nie jest taniej.

 

dlatego moim zdaniem dobór czajnika trzeba bardzo dobrze przemyśleć bo może się okazać że osiągi to on ma tylko na papierze a w realu to dostaje zadyszki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a sąsiad ma kocioł na miarę czy z zapasem jak ty 300%?

dlaczego nie mogłeś mu doradzić aby jeśli już chce węgiel to niech wybierze kocioł najbardziej dopasowany mocą? albo zaopatrzy instalację w bufor?

dlaczego tylko tu na forum masz wielką gębę a sąsiadowi nie umiałeś doradzić?

krowa która dużo ryczy........

Sąsiad obok jest mało wylewny dlatego też nie wnikam w to,za to sąsiadowi z naprzeciwka jakiś naciągacz lub tuman czy podobny idiota zaproponował do 280m2 kocioł 40kW !!!

Żal mi się go zrobiło i wysłałem go do minertu,gdzie on mu zszedł do 17kW a wg mnie 12kW spokojnie by stykło bo gość ma 20cm grafitu na ścianie i rekuperator i okna 3 szybowe.

Nie posłuchal nikogo i kupił kombajn 20kW.

Młotem trzeba by było takich nawracać bo matematyka i fizyka u nich kuleje.

I jak tu nie pisać o zacofaniu ekogroszków ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy ostatnie wypowiedzi (żart przed weekendem)

 

"pompiarz" jak pokazuje reprezentacja..:

- nie lubi psów i pompiarz budując dom ma psa nie mieć, bo to sra, karmić trzeba a i światło częściej się zapala, więc rachunek za prund nabija... nie mówiąc o weterynarzu

- samochodów się na terenie posesji nie myje, bo to przecież zużycie wody a to kosztuje a jak już wiaderka ciepłej się wynosi, to znowu rachunek za prund nabija...

 

Straszne takie życie szczerze powiem, takie "oszczędne", bez uczuć...

do czego to prowadzi? kobiety i dzieci też nie warto, bo to koszty, przecież można okresowo zaspokoić potrzeby i też taniej wyjdzie

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ja pisalem o poprzedniej zimie, ktora zime przypominala. Patrz wyzej w stopce.

 

to przy grunciaku się zgodzę i zwracam honor

jednak dalej uważam że wiatrakiem można się łatwo przejechać i nie wyciągnąć więcej niż 2,5 jak źle dobrany.

 

i powtórzę jeszcze raz

pompa jest dobra ale nie zawsze i nie dla każdego

na pewno nie zawsze jest najlepsza i nie zawsze jest najtańsza

za to zawsze będzie bezobsługowa i to jej przewaga nad innymi czajnikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17000kWh zapotrzebowania w domu na ogrzewanie i CWU? To chyba pałac z 500m2 albo mały i dziurawy jak durszlak.

 

Nie, ja mowie o samym CO. Bez CWU.

 

Masz dane domu w stopce. Wysil sie i poczytaj. Pewnie w "termosie" zaplacil bym o 400 zl mniej, a na na docieplanie wydal 30 tys zl. Nie mam kasy zeby ja w bloto wyrzucac. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno nie zawsze jest najlepsza i nie zawsze jest najtańsza

za to zawsze będzie bezobsługowa i to jej przewaga nad innymi czajnikami

 

No nareszcie! ;)

To jest baaardzo duza zaleta, bo system CO uzywamy przez polowe okresu mieszkania w domu. Jesli wiza sie z tym jakies obowiazki, to predzej czy poniej stana sie bardzo upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Już mu współczuję. :bash:

Najśmieśniejsze jest to,że gość nie liczy się z kasą,buduje dom jak sam przyznał za ponad 1mln.zł.

Na pytanie,czemu nie bezobsługowe źródło ciepła,odparł,że przecież je będzie miał bo będzie miał zasobnik...

Normalnie szczęka mi opadła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieśniejsze jest to,że gość nie liczy się z kasą,buduje dom jak sam przyznał za ponad 1mln.zł.

Na pytanie,czemu nie bezobsługowe źródło ciepła,odparł,że przecież je będzie miał bo będzie miał zasobnik...

Normalnie szczęka mi opadła...

 

Ale to jest typowe podejscie czlowieka, ktory nie ma wystarczajacej wiedzy w temacie. Nie kazdy siedzi na forach budowlanych i dyskutuje godzinami o roznych zrodlach ciepla. Tacy ludzie sa - ba!- jest ich ogromna wiekszosc i zawsze beda. Mnie dziwia osoby, ktore trafily na takowe fora i nadal niczego sobie nie przyswoily - twardo wybieraja kociolek na wegiel, albo co gorsza polecaja go innym. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ja mowie o samym CO. Bez CWU.

 

Masz dane domu w stopce. Wysil sie i poczytaj. Pewnie w "termosie" zaplacil bym o 400 zl mniej, a na na docieplanie wydal 30 tys zl. Nie mam kasy zeby ja w bloto wyrzucac. :)

 

Wystarczyłoby dolożyć 10cm styropianu, pokusić się o grafit.

30tyś podziel przez pieć. 1500 do trzeciej szyby.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...