Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pitolisz mości Pyxisie.

Na kocioł potrzebujesz powierzchnię 70 X 110cm już z klamkami, policz sobie ile to jest 150 worków węgla po 25kg bo przeważnie tak jest pakowany ?

To prawie 4 tony, czyli chciałeś zrobić zapas na 2 lata ?

Nawet gdybyś chciał spalić 2 tony na sezon to jest niecałe 2m2 powierzchni, paleta 80 x 120cm.

Zasobnik może wisieć nad kotłem czyli żadnego dodatkowego miejsca nie zajmuje.

Naginanie faktów to chyba "zaleta" wszystkich pompiarzy.

 

Ja Ci napisalem, jaka kotlownie zaplanowalem pod kociol. Moze bym sie jakos zmiescil na ciut mniejszej powierzchni a wegiel zamawial na 2 raty, ale faktem jest, ze przy pompie ciepla tego miejsca potrzeba duzo mniej. Nawet przy takiej stojacej w kotlowni gruntowce i osobnym stojacym zasobniku.

Nie mialem sie meczyc z kotlem w pomieszczeniu 3m2, bo w takiej norce to sie najwzyej mozna zaczadzic.

Jakiej bym tej kotlowni nie zalplanowal, to techniczne jest to pomieszczenie stracone. Chyba bym nie mial sily ani ochoty utrzymywac tam nawet w przyblizeniu takie warunki "higieniczne", jakie mam teraz.

 

Co do naginania faktow, to kazdy instalator kotla mowi, ze on miejsca prawie nie zajmuje? Ja patrzylem w specyfikacje kotla za prawie 9k zl jakich odstepow do czyszczenia wymaga. Nie bylo to 70x11 cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja patrzylem w specyfikacje kotla za prawie 9k zl jakich odstepow do czyszczenia wymaga. Nie bylo to 70x11 cm :)

Wy zawsze patrzycie w jakieś gó...no i w większości ktoś Wam mówił albo słyszeliście.

Może trzeba popatrzyć na takie za 6500 czy 8 tysi, tam nie trzeba być akrobatą czy z jakąś specyfikacją czy instrukcją kocioł wyczyścić.

Aha to było 70 X 120 a nie 11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy zawsze patrzycie w jakieś gó...no i w większości ktoś Wam mówił albo słyszeliście.

 

Moze i sa inne kociolki, ale ja patrzylem na jakis z podajnikiem tlokowym (tak to sie chyba nazywalo). Nie mam linka juz do tego, bo to historia.

Piszac "specyfikacja" to chodzilo mi nie o instrukcje czyszczenia, tylko odstepy od scian, zeby go wyczyscic, ktore zalecal producent kotla. Bylo to wyraznie opisane i nie mialem powodow, zeby to olac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy zawsze patrzycie w jakieś gó...no i w większości ktoś Wam mówił albo słyszeliście.

Może trzeba popatrzyć na takie za 6500 czy 8 tysi, tam nie trzeba być akrobatą czy z jakąś specyfikacją czy instrukcją kocioł wyczyścić.

Aha to było 70 X 120 a nie 11.

 

Mam ELEKTROMET 25kW. Zajmuje wraz z podajnikiem powierzchnię dwóch palet.

Kotłownia ma powierzchnie 6 m2. Trzymam tam narzędzia ogrodnicze i takie tam młotki i śrubokręty.

W sezonie jest tam syf, syf i jeszcze raz syf.

Pranie i suszenie ? Od zawsze marzyłem żeby suszyć pranie w kotłowni węglowej.:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze i sa inne kociolki, ale ja patrzylem na jakis z podajnikiem tlokowym (tak to sie chyba nazywalo). Nie mam linka juz do tego, bo to historia.

Piszac "specyfikacja" to chodzilo mi nie o instrukcje czyszczenia, tylko odstepy od scian, zeby go wyczyscic, ktore zalecal producent kotla. Bylo to wyraznie opisane i nie mialem powodow, zeby to olac.

Pyxis pewnie znajdzie się też jakiś zwolennik tłoka który nie widział ani nie obsługiwał jak i Ty innego kotła.

Dla mnie tłok to jakieś nieporozumienie, już dawno powinno się zakazać produkować coś takiego, z resztą jeszcze trochę a nowe normy to wymuszą i owe wynalazki znikną z rynku.

Edytowane przez karoka65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagle zobaczysz ile ci się miejsca zrobi. Nagle te dodatkowe metry zrobią się puste, ale szybko znajdziesz dla nich inne zastosowanie. Szkoda tylko tego komina i miejsca na którym stoi.

 

Ile bym odzyskał ?

Z 1m2 ?

 

Nad kotłem jest bojler 80L , więc i tam miejsce pod bojlerem nie mogło by być do końca "ustawne".

 

Jakbym kupił pompę to wątpie aby bojler 80L by mi starczył. Obecnie jak grzeję prądem to grzeję go do około 60-70 stopni aby mieć sporo wody , a jak działa kocioł to do 50 stopni non stop ...

 

Gdybym chciał wykorzystać pompę to musiałbym grzać sporo niżej temp wody w bojlerze , więc musiałbym mieć bojler znacznie większy zapewne z 200-300L minimum a taki bojler zajmuje duuużo więcej miejsca niż 80L ...

 

"odzyskałbym" miejsca w garażu , bo tam leży opał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu chyba chodzi o kwestie poczucia czystości i estetyki, nie wyobrażam sobie wybudowania domu, w którym łączy się kotłownie z łazienką, kuchnią, salonem, pralnią wg mnie musi być osobne wydzielone pomieszczenie, chyba, że komuś nie przeszkadza, że przy załadunku się trochę zakurzy a nad kotłem wiszą świeżo wyprane ubrania. Natomiast pompa może być wszędzie tak jak pralka, w łazience, kuchni, pralni, dlatego że jest urządzeniem czystym. A sprzątanie kotłowni np. po każdym załadunku żeby nie roznosić brudu albo żeby szło ubrania powiesić to dla mnie absurd. sam wiem jak wygląda takie palenie jak nie ma wydzielonej kotłowni, jak z jajkiem, żeby tylko się nie nabrudziło...

 

Nie mam w kotłowni "wiszącej" suszarki. Pranie w sezonie trzymam na przenośnej suszarce , którą można w razie potrzeby szybko wynieść z kotłowni.

W kotłowni jest bardzo dobra wentylacja i cyrkulacja i pranie bardzo szybko schnie. Dużo szybciej niż w innych pomieszczeniach. Nie wymaga więc aby trzymać tam wyprane pranie tydzień.

Podczas załadunku i czyszczenia pranie jest wynoszone ...

 

Pisałem już. Jak ktoś chce to może mieć w kotłowni czysto. Na pewno nie sterylnie bo się nie da , ale dość czysto ...

Kwestia nauczenia ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy zawsze patrzycie w jakieś gó...no i w większości ktoś Wam mówił albo słyszeliście.

Może trzeba popatrzyć na takie za 6500 czy 8 tysi, tam nie trzeba być akrobatą czy z jakąś specyfikacją czy instrukcją kocioł wyczyścić.

Aha to było 70 X 120 a nie 11.

 

No to weźmy na tapetę tego najlepszego RBR'a za ponad 8k:)

http://karoka.eu/_data/products/m_1.jpeg

Nie znam dokładnych wymiarów, ale przyjmijmy te 120 na 70cm na sam kociołek. Czyli do tego potrzebujemy minimum 50cm z boku, żeby wyjąć ślimak ( w razie potrzeby i minimum 100cm z przodu żeby wygodnie stanąć przed nim i włożyć odpowiednio długi wycior, szczotkę, szufelkę, pogrzebacz, czy co tam kto używa do czyszczenia kanałów. Czyli sam kocioł z tzw dostępem zajmuje minimum 3m2:) Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnych wymiarów, ale przyjmijmy te 120 na 70cm na sam kociołek. Czyli do tego potrzebujemy minimum 50cm z boku, żeby wyjąć ślimak ( w razie potrzeby i minimum 100cm z przodu żeby wygodnie stanąć przed nim i włożyć odpowiednio długi wycior, szczotkę, szufelkę, pogrzebacz, czy co tam kto używa do czyszczenia kanałów. Czyli sam kocioł z tzw dostępem zajmuje minimum 3m2:) Czy się mylę?

 

Nowoczesne ślimaki są robione z materiałów elastycznych i się wyginają. Podobnie i inne narzędzia do obsługi kotłów. Miejsca wystarczy po 10cm z każdej strony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w kotłowni "wiszącej" suszarki. Pranie w sezonie trzymam na przenośnej suszarce , którą można w razie potrzeby szybko wynieść z kotłowni.

W kotłowni jest bardzo dobra wentylacja i cyrkulacja i pranie bardzo szybko schnie. Dużo szybciej niż w innych pomieszczeniach. Nie wymaga więc aby trzymać tam wyprane pranie tydzień.

Podczas załadunku i czyszczenia pranie jest wynoszone ...

 

Pisałem już. Jak ktoś chce to może mieć w kotłowni czysto. Na pewno nie sterylnie bo się nie da , ale dość czysto ...

Kwestia nauczenia ....

no i właśnie o to chodzi, że trzeba się starać, że żona nie włączy pralki w sobote w południe, bo popołudniu chcesz węgiel wrzucać albo będziesz musiał z rana ładować bo żona powie, że chce pranie rozwiesić a później czyszczenie, żeby się pranie nie ubrudziło, żeby nie było pyłu. po załadunku zapewne musisz taką szuszarkę dobrze wytrzeć. ogólnie musisz w kotlowni utrzymywać porządek

i na koniec jest tak że pół dnia się straci na porządki zamiast zając się samym praniem i mieć wolną sobotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym przecież tak czy siak każdy ma te dodatkowe metry, pompiarze za nie płacą, a węglarzom z nieba spadają :)

 

no wiadomo, bo oni i tak by je wybudowali nawet jakby ich nie potrzebowali.... bo w projekcie było. no ale jak ktoś ma kasę na budowanie zbędnych metrów... ciekawe czemu nagle nie mają kasy na wygodniejsze ogrzewanie

w sumie to kto by się przyznal do tego że za te same pieniądze mógłby mieć wygodę a sie wpakował w węgiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym przecież tak czy siak każdy ma te dodatkowe metry, pompiarze za nie płacą, a węglarzom z nieba spadają :)

 

Masz rację :)

 

Mi kilka (naście) m2 spadło z nieba za darmo :)

 

Przypilnowałem dewelopera aby mi nie zamurował przejścia pomiędzy poddaszem domu a garażem a potem położyłem sobie jakieś deski jako "podłogę" , przeniosłem składaną drabinę która była w innej części domu i zamontowałem w garażu i za bezcen odzyskałem kilka (naście) m2 , które teraz robią za "strych" i spokojnie mam miejsce w garażu na opał , samochód i itd , mimo że sąsiedzi (niektórzy) tego nie dopilnowali ( i nie pomyśleli) i w garażu mają wszystko poza samochodem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...