Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

no wiadomo, bo oni i tak by je wybudowali nawet jakby ich nie potrzebowali.... bo w projekcie było. no ale jak ktoś ma kasę na budowanie zbędnych metrów... ciekawe czemu nagle nie mają kasy na wygodniejsze ogrzewanie

w sumie to kto by się przyznal do tego że za te same pieniądze mógłby mieć wygodę a sie wpakował w węgiel

 

ano ja się przyznałem. Prawie. Tzn. straciłem 5 tys na komin (dymny i wentylacyjny) wykończony cegłą pełną klinkierową. Teraz stoi i marznie. Odbiłem sobie na dotacji, ale nadal 5 tys żal.

Panowie od ekogroszku z całym szacunkiem, ale pralnia czy suszarnia w kotłowni jako reklama pieca na paliwo stałe ... Polska czyta i się śmieje, szczególne ta część Polski co w piecu pali :)

 

p.s. nowe projekty w dużej mierze są pod 4-5m2 kotłownie. Można z tego bez przeróbek idealnie zrobić miejsce na PC i pralnie, których w ogóle (pralni) w projektach do 180m2 nie ma. A jak się człowiek zdecyduje na ekogroszek to chciał czy nie chciał te minimum 3 ton na sezon kupuje i musi budować jakąś drewutnię/składzik co kosztuje lub powiększyć kotłownie tak do 9-10m2, czyli dwukrotnie co też kosztuje. W końcu wątek jest o nowych domach i ludziach co mają wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no i właśnie o to chodzi, że trzeba się starać, że żona nie włączy pralki w sobote w południe, bo popołudniu chcesz węgiel wrzucać albo będziesz musiał z rana ładować bo żona powie, że chce pranie rozwiesić a później czyszczenie, żeby się pranie nie ubrudziło, żeby nie było pyłu. po załadunku zapewne musisz taką szuszarkę dobrze wytrzeć. ogólnie musisz w kotlowni utrzymywać porządek

i na koniec jest tak że pół dnia się straci na porządki zamiast zając się samym praniem i mieć wolną sobotę

 

Załadunek zajmuje z 5-10 minut , czyszczenie podobnie.

Załadunek jest raz na tydzień , czasami rzadziej ...

Czyszczenie robię co każdy załadunek , choć mógłbym rzadziej ...

 

Naprawdę nie robi to wielkiego problemu ...

Podczas załadunku / czyszczenie pralka może być przecież włączona.

 

Oczywiście że muszę utrzymywać w kotłowni porządek , także z tego powodu że kotłowni sąsiaduje z kuchnią i jest przejście z kuchni do kotlowni ...

 

Ja wolę suszyć w kotłowni (w sezonie) , bo pranie schnie bardzo szybko i nie ma żadnego zapachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kaszpir tak twierdzą ludzie na forum, którzy mają ekogroszek, oni nie uważają że za kotłownie musieli zapłacić

 

Każde pomieszczenie kosztuje ...

Garaż jeszcze więcej bo jest zawsze dużo większy od kotłowni a jednak ludzie budują ...

 

Ja sobie nie wyobrażam domu bez kotłowni/pomieszczenia gospodarczego , bo takie elementy jak bojler , pompy , żródło ciepła , rekuperator według mnie nie powinny się znajdować w pomieszczeniu mieszkalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też uważam że gospodarcze się przydaję ale jak masz czysto(prad, gaz, olej) to jedno wystarczy a jak kotłownia jest brudna to jednak wolałbym osobno i jak najmniej rzeczy z węglem trzymać

w czystym to można i ubrania trzymać i ksiązki i suszyć albo spiżanie zrobić a przy węglu co tam trzymać? wszystko w worki pakować i szczelnie zaklejać?

ludzie dużo piszą o pompach bo jest taniej niż samym prądem czy olejem a gaz nie każdy ma a i tak jest droższy, więc nie każdego trzeba traktować jak naciągacza na pompy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiwaldi czy ja wpakowałem Cię w jakiegoś potwora 25kW ?

pewnie połowę mniejszy mocą byłby jeszcze na wyrost, to dlaczego masz do kogoś pretensje skoro sam się w to wpakowałeś ?

 

Ależ karoka, ja pretensje mam TYLKO do siebie, że na to forum 6 lat temu nie trafiłem.:bash:

Gdybym trafił to za żadne skarby świata nie zdecydowałbym się ani na "potwora" jak to nazwałeś, ani na malusi milusi piecunio ekogroszkowy.

Najprawdopodobniej byłby to Kospel z buforem, ale NIGDY ekogroszek.

Na szczęscie to ostatni sezon weglowy przede mną. Potem już tylko komfortowe ciepełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do tego potrzebujemy minimum 50cm z boku, żeby wyjąć ślimak ( w razie potrzeby i minimum 100cm z przodu żeby wygodnie stanąć przed nim i włożyć odpowiednio długi wycior, szczotkę, szufelkę, pogrzebacz, czy co tam kto używa do czyszczenia kanałów. Czyli sam kocioł z tzw dostępem zajmuje minimum 3m2:) Czy się mylę?

To chyba ty miałeś krótki ślimak. Ja mam długi ślimak (chociaż to) i 50 cm mi nie starcza.

Metr z przodu ? Niezła gimnastyka z wyciąganiem szuflady z popiołem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że muszę utrzymywać w kotłowni porządek , także z tego powodu że kotłowni sąsiaduje z kuchnią i jest przejście z kuchni do kotlowni ...

Ja wolę suszyć w kotłowni (w sezonie) , bo pranie schnie bardzo szybko i nie ma żadnego zapachu.

 

jesteś ewenementem na skalę krajową. Przejście z kotłowni do kuchni jest taką rzadkością iż dzwoniąc do żony z przy okazji zapytałem czy przez 10 lat ktoś sobie tak zaprojektował. Nie pamiętała takiego ewenementu a ja czytam wcześniej, że twój dom budowany były przez dewelopera .... Rzadko spotykana sytuacja. Ile domów ten deweloper z kotłownią przy kuchni oddał?

Nawet w czasach przeszłych gdzie człowiek się cieszył jak "węgiel był we wsi" ludzie unikali połączenia dom-kotłownia. Pakowali system w piwnicę a na wsi dodatkowo kuchnia letnia na pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pamiętnika węglarza :D

 

Ja zamówiłem wesołą z bartexu no i cóż mogę tylko powiedzieć że mam nadzieję że jest to wesoła a nei nic innego. Po jakości obsługi jaką mnie uraczyli pracownicy bartexu wykazując się wg olewczym podejsciem do klienta to jak napisałem wcześniej mam nadzieję a nie pewność że to co mam w kotlowni to wesoła. Aby pokazać cały obraz sprawy powinienem wkleić tu całą korespondencję mailową liczącą jakieś 47 wiadomości. A Pan szef z bartexu jak to sam raczył osobie powiedzieć w rozmowie telefonicznej "jest prostym człowiekiem i nic nie musi". 3 palety jechały do mnie 4 dni, Gdy już dostałem potwierdzenie że dostawa będzie między 16-18 i nikt nie przyjeżdżał nagle po 20 przyjechało 16 tonowe auto. o 20 już nie miałem możliwości rozładunku koparką bo miałem taką możliwość do 18 jak się umawialiśmy a 16 tonowe auto z 3 paletami nie wjechał mi na teren i zostawiło mi 3 tony przy drodze o 20:11 gdzie za chwilę zapadła ciemna noc!. a dodatku jedna paleta przewróciła się na windzie samochodu od tak! Na szybko po ciemku zgarnąłem dwóch chłopów z okolicy i ręcznie wnosiliśmy 3 tony na posesję. Oczywiście musiałem za to zapłacić po 50 zeta za tę pomoc... Pan "szef" powiedział w rozmowie telefonicznej że to nei jego wina i nic mi się nie należy, żebym sobie dzwonił do poczty bo to ich wina a nie jego. Dzwonię na pocztę aby dowiedzieć się czy mogę zgłosić reklamację z tytułu nieterminowej dostawy - odpowiedz że może to zrobić tylko nadawca.. Zarządałem zwrotu 300 za dostawę plus 100 które musiałem wywalić za wnoszenie worków żeby mi nikt przez noc tego nie rozkradł na ulicy. Dodatkowo dwa worki były rozerwane i część pojechała na samochodzie poczty. Ale Pan Szef powiedział że moje rządania są wygórowane i 100 co maks co może z tego być... co nie rekompensuje moich strat. Powiedział że nie złoży reklamacji na poczcie bo nie i już i dziękuję do widzenia... Jakby nie patrzeć nawet tej 100 nie przelali na konto... Na drugi rok zastanowię się trzy razy czy się na nich zdecyduje.. - tak ku przestrodze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba ty miałeś krótki ślimak. Ja mam długi ślimak (chociaż to) i 50 cm mi nie starcza.

Metr z przodu ? Niezła gimnastyka z wyciąganiem szuflady z popiołem ;)

 

Też czuję, że przesadziłem;) Mój ślimak minimum 70cm potrzebował do wyjęcia;) Moja kotłownia ma 10m2 i poza kotłem i 3t opału nic się tam nie mieściło i wcale nie było jakoś przestrzennie:) Obecnie to pomieszczenie jest remontowane, bo po 3 sezonach z węglem wyglądało jak obraz nędzy i rozpaczy. Jako, że domek mam dość duży i mam tam już pralnie i spiżarnie postanowiłem to pomieszczenie przerobić na siłownie (może się zmuszę do jakiś ćwiczeń zamiast ładowania woreczków do podajnika). Mam już bieżnie i orbitreka, jeszcze jakiś atlasik kupię i wtedy zamieszczę zdjęcia jak można odzyskac 9m2 pomieszczenia, bo ten 1m2 zajmuje pompa, a właściwie to zasobnik CWU, bo pompka wisi na zaślepionym kominie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc to nie ma w tym wątku bezstronnego podejścia do takiego lub innego sposobu ogrzewania. Sam tytuł wątku wskazuje, że powstał po to by udowodnić tezę w nim zawartą.

 

A z całym szacunkiem - porównywanie kosztów komina+kotłowni+kotła do ceny samej pompy to tak średnio udane.

Np mój 7-kanałowy komin kosztował może z 4000, gdybym go nie miał to musiał bym zakupić min. 6 kominków wentylacyjnych (centa pewnie ok 2000) lub zrobić WM a jeżeli taką to najlepiej z rekuperatorem - jest za darmo ? Dlaczego tego nikt nie dolicza ?

 

Pomieszczenie na kotłownię - jak już wspomniano, może służyć też do innych celów i zawsze dobrze, gdy takie pomieszczenie jest w domu, umieszczenie w nim kotła i miejsca na 1-1,5m3 opału nie wiele więcej miejsca z niego zabiera niż PC, więc tego w ogóle nie wypadało by doliczać ani w jednym ani w drugim przypadku. Chyba, że ktoś pisząc kotłownia ma na myśli pomieszczenia o powierzchni 15-20m2 w kostce z pustaka żużlowego bez izolacji w której musiało być miejsce na 10T opału co by na zimę wystarczyło i kubik drewna na rozpałkę + 2 stojące kotły - węglowy i gazowy (rezerwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie na kotłownię - jak już wspomniano, może służyć też do innych celów i zawsze dobrze, gdy takie pomieszczenie jest w domu, umieszczenie w nim kotła i miejsca na 1-1,5m3 opału nie wiele więcej miejsca z niego zabiera niż PC, więc t[...].

 

Wiec czekamy na fotke takich kotlowni. Poniej masz moja instalacje PCi+zasobnik+hydrofor, ktora zmiescila w miejscu "skladziku" na opal, a na drugiej fotce miejsce, ktore zostalo po zaniechaniu istalacji kociolka.

 

http://szkut.com/dom/Dom36b.jpg

 

http://szkut.com/dom/Dom39.jpg

 

Czekam na fotki ekogroszkowcow. Ciekawe, czy ktos zamiesci. :)

 

PS.

Oczywiscie pompiarzy tez zachecem do pokazania swijej "kotlowni", bo co niektorzy maja dziwne wyobrazenia na temat miejsca ktore zanmuje pompa. Zwlaszcza juz pompa PW.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc to nie ma w tym wątku bezstronnego podejścia do takiego lub innego sposobu ogrzewania.

 

Co ty palisz? Przecież wypowiadają się w tym wątku osoby, które miały węgiel w swoim domu i przeszły/przejdą na coś czystego i bezobsługowego. Kto w takim razie ma być bardziej bezstronny???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki już były, choćby Kaszpir wklejał

 

Problemy z pompą markową D.sa tez były z linkiem do perypetii i walki klienta o swoje, bo go serwis i firma mieli w głębokim poważaniu, po kilku latach łaskawie złom zabrano (taki za 40tysi, aby nie było, zresztą jak ktoś chce, to się na tym wątku do tego dokopie).

W tamtym czasie straszne larum się podniosło i zakopano wszystko w pyle g.wno wnoszących postów

 

Była też mała kotłownia pokazana, ale przypomnieć można, nie widzę problemu, fotki, które wklejał Kaszpir plus mała kotłownia 113cm....

ps. są palniki, gdzie wystarcza 15cm miejsca od motoreduktora do ściany, aby wyjąć palnik z kotła... są też takie, gdzie trzeba na taką obsługę niecała 40cm a o 70cm pierwsze słyszę, zaraz się okaże, że trzeba hangar stawiać.

kot2 kaszpir.jpg

kot1 kaszpir.jpg

Skam-P 12kW kotlownia 113cm.jpg

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...