Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Pyxis

uwierz mi widziałem kotłownie ogrzewane gazem i pompą i wyglądały gorzej niż ta z kaszpira zdjęć

kwestia priorytetów. dlatego nie rozumiem o co spór z tą czystością- jak kto dba tak ma.

kiedyś wsiadłem do kumpla auta- bardzo szybko wysiadałem modląc się abym się nie przykleił taki był syf

ale z zewnątrz się znaczek marki z górnej półki ładnie prezentował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

chodzi raczej o to aby dom nie zdominował naszego życia i nie zmusił do życia pod jego dyktando.

 

I właśnie o to chodzi timon, dom ma być dla nas a nie my dla niego :yes:

Budując dom starałem się dokonywać wyborów, żeby przy tym domu było jak najmniej pracy. Dzisiaj jeszcze mamy sporo werwy i sobie radzimy, ale co będzie za X lat? Może przyjdzie taki czas, że zostanę sam lub żona w pustym domu i będzie musiała go ogarnąć albo sprzedać. Mamy dość sporą działkę, przy której jest też dużo pracy i przy wyborze roślinności też szukam tych gatunków mniej upierdliwych (najbardziej upierdliwa jest trawa). Tak czy siak w domu jest mnóstwo pracy i nie ma sensu sobie jej jeszcze dokładać skoro można inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis

uwierz mi widziałem kotłownie ogrzewane gazem i pompą i wyglądały gorzej niż ta z kaszpira zdjęć

kwestia priorytetów. dlatego nie rozumiem o co spór z tą czystością- jak kto dba tak ma.

 

Ale chodzi o to, ze przy weglu, zeby miec czysto, to MUSISZ zadbac i to regularnie. Inaczej bedzie syf nieziemski. Majac chociazby pompe ciepla, tego syfu z wegla nie bedzie (co nie wyklucza, ze moze byc pompiarz-syfiarz i bedzie mial syf innego rodzaju).Liczy sie naklad pracy - i na obsluge i na "higiene". Przy PCi jest on praktycznie ZADEN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, co do upierdliwości obsługi - znajdziemy osoby, które przesiadły się z ekogroszku na PC. W drugą stronę chętnych brak.

 

Co do kosztów.. przy tradycyjnym (standardowym) budowaniu ekogroszek będzie tańszy od PC. Dlaczego? Bo jak słusznie niektórzy zauważyli, kominów i kotłowni do kosztów nie liczymy, bo w założeniu i tak by były. A przy porównaniu tylko sprzętu potrzebnego do kotłowni, ekogroszek będzie siłą rzeczy tańszy niż PC.

 

Co innego, gdy inwestor świadomie - przed budową - zdecyduje się na brak węgla w domu. Wtedy można zejść z kosztami PC do kosztów ekogroszka, lub niżej. Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku kabli, jednak wtedy trzeba znacznie więcej uwagi poświęcić budowie i izolacjom/ociepleniu.

 

My zdecydowaliśmy się na ogrzewanie PC PW za późno. Wpakowaliśmy się w zbędne koszty, a ponadto ucierpiała na tym funkcjonalność domu. Warto uczyć się na cudzych błędach - nowi inwestorzy mają szansę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Normalnie nie wierzę że to napisałeś. :eek:

Jest to bezobsługowe źródło ciepła to najważniejsze a że bez perspektywy na przyszłość to już brocha inwestora ;)

Rachunki będą jak przy Kospelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz koszt dodatkowego pomieszczenia na pralnio-suszarnię bo tego nie policzyłeś i o chce zobaczyć wynik dodawania.

 

Czyżby ? A gdzie pralnio-suszarnia ? W tych kotłowniach co to jarecki zapodał ?

Ile kosztuje takie dodatkowe pomieszczenie na pralnio-suszarnie ?

 

 

Doliczam - w przybliżeniu "0" bo nie wiem jak mam wycenić to 0,8x0,8m czy ile tam ma wymiaru pralka. U mnie jest na nią miejsce w obu łazienkach i nie muszę jej lokalizować w kotłowni. Czasem ludzie instalują pralki w kuchniach i w tym też niczego głupiego nie widzę.

Suszarnie jak będzie potrzeba to mam na poddaszu nieużytkowym. :)

 

Co jeszcze mi wymyślisz do doliczenia do kosztów kotłowni by wyszło to 30tys, bo widzę argumenty coraz ciekawsze.

 

Co do rzekomego brudu w kotłowni - to może zawinąć w folię całe 120 czy ile tam kto ma m2 powierzchni użytkowej, bo to się przecież zakurzyć może i trzeba będzie posprzątać ? Te parę m2 co mam na kotłownię przewidziane to żaden problem a i czas minimalny by uprzątnąć na tle utrzymywania w ładzie domu i obejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Wszystko na siłę i bezmyślnie można dopasować ale zawsze użytkownicy pompy,kabli czy innej elektryki będą do przodu w porównaniu do ekogroszkow o koszt kotłowni,która u nich MUSI być i koszt komina który u nich MUSI być.

Jakby nie było to jest i musi być dom o co najmniej ok.10m2 większy z kominem.

Bo przecież kotła nie wstawi się do kuchni czy łazienki a pompę,Kospela owszem.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ...

 

Widać uparcie pompiarze bronią się przed nazwaniem ich "pomieszczeń gospodarczych" kotłowniami ...

A każde pomieszczenie w którym jest kocioł lub inne żródło ciepło , jest w nim cały osprzęt hydrauliczno-grzewczy (bojler , bufor , rekuperator , pompy , skrzynka rozdzielcza ogrzewania i itd ) nazywa się kotłownią i tyle ...

Oczywiście można to nawet nazwać jak się chce ale dalej pozostaje kotłownią ...

 

Oczywiście takie pomieszczenie może także służyć do innych celów , ale jego główne założenie i cel się nie zmienia.

 

Jednak żaden pompiarz nie chce się do tego przyznać , bo wytrąciłby jeden z argumentów że jak ma się inne źródło ciepła niż paliwo stałe to nie trzeba kotłowni ...

 

Patrząc na Wasze zdjęcia "wasze kotłownie" są chyba większe od mojej , więc kto poniósł większe koszty ?

Dodatkowo przecież są to domy "przygotowane" pod pompę , wybudowane z głową i nikt chyba bez sensu by nie marnował tak drogich i cennych metrów ?

 

U mnie w przyszłości też zapewne będzie w tym pomieszczeniu pompa , ale dalej pozostanie te pomieszczenie kotłownią tyle że nie na paliwo stałe i tyle ...

 

W przypadku nowego domu oczywiście można zrezygnować z kominów , ale zamiast kominów trzeba by zrobić WM z rekuperatorem. Jak ktoś chce kominek to i tak musi postawić komin.

Tyle że WM z rekuperatorem z firmowym montażem będzie zawsze droższa od wentylacji grawitacyjnej ...

 

Oczywiście pompa i WM to komfort , ale komfort za jaki się płaci ...

 

Osobiście uważam tak jak Arturo że w nowo budowanych domach nie ma sensu bawić się w ekogroszek , bo w większości powstają małe domy i ciepłe i po prostu nie ma miejsca na ekogroszek i nie ma to większego sensu.

Oczywiście wyjdzie drożej niż ekogroszek , ale będzie napewno bardziej komfortowo ...

 

Sam widzę jak są budowane niedaleko mnie domy to łapię się za głowę ...

Obok mnie buduje malutki dom (poniżej 100m2) mojej żony znajomy to widzę w nim aż 2 kominy.

Szok !

 

Według mnie największymi "szkodnikami" są projektanci. W większosci projektów są po macoszemu przygotowane instalcje grzewcze i często są kwiatki typu że dom ma zapotrzebowanie na energię np. 7KW a w projekcie domu kocioł na gaz/węgiel 25KW !

 

Domów z gotową płytą fundamentową , z instalacją WM , z pompą PW jest jak na lekarstwo , jeśli wogóle są ...

 

A ludzie budują tak jak napisane w projekcie. Jak "fachowiec" napisał że ma być 25KW to taki kupuje , bo tak jest w projekcie ...

Tak samo jak bardzo cżesto projektanci przesadzają w ilością kominów ...

 

Niestety chciwość instalatorów pomp tak naprawdę jeszcze mocniej nakręca producentów i sprzedawców kotłów na paliwo stałe ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła nie jest kotłem, więc jakim prawem pomieszczenie mam nazywać kotłownią? To tak jak kominkarze wzdrygają się na określanie "piecem" kotła na paliwa stałe. Piec to piec a kocioł to kocioł. Dlaczego nie ma piecowni a jest kotłownia? A gdybym PC przeniósł do kuchni to od tego momentu była by to już kotłownia czy nadal kuchnia? A jak wtedy nazwać to pomieszczenie gdzie stała PC?

Jeszcze raz powtórzę, PC nie jest kotłem, ale to widać trudne do zrozumienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła nie jest kotłem, więc jakim prawem pomieszczenie mam nazywać kotłownią? To tak jak kominkarze wzdrygają się na określanie "piecem" kotła na paliwa stałe. Piec to piec a kocioł to kocioł. Dlaczego nie ma piecowni a jest kotłownia? A gdybym PC przeniósł do kuchni to od tego momentu była by to już kotłownia czy nadal kuchnia? A jak wtedy nazwać to pomieszczenie gdzie stała PC?

Jeszcze raz powtórzę, PC nie jest kotłem, ale to widać trudne do zrozumienia...

 

Tak jak kolega Kaszpir powiedział, jak sobie nie nazwiesz tego pomieszczenia to spełnia ono taką samą funkcję jak w domu z kotłem kotłownia.

A jeśli możesz sobie pompę wstawić do kuchni to dlaczego tego nie zrobiłeś? Ja też mógłbym w kuchni postawić kocioł ale kiepsko by to wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega Kaszpir powiedział, jak sobie nie nazwiesz tego pomieszczenia to spełnia ono taką samą funkcję jak w domu z kotłem kotłownia.

 

W moim nowym domu kotłownia miała mieć powierzchnie 11,4 m2. a łazienka 5,4 m2.

Po adaptacji łazienka ma 11,4 m2 a 5,4 m2 z łazienki dołączyłem do kuchni.

Czy moją nową łazienkę zrobioną w miejscu kotłowni

mam nazywać kotłownią ?

Jak mam nazywać łazienkę dołączoną do kuchni ?:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mógłbym w kuchni postawić kocioł ale kiepsko by to wyglądało.

 

Ja mogłem na pewno, ale czy ty?

Nie widziałeś nigdy PC stojącej w kuchni? Nie widziałeś nigdy kociołka na gaz wiszącego w kuchni czy łazience?

Ja natomiast w nowych domach nigdy nie widziałem kotła na węgiel w pomieszczeniu innym niż kotłownia. Przepisy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...