Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

A faktycznie, drewno nie pellet.

 

Jeden mp sosny to około 1700kWh, m3 to około 2000kWh x 25m3= o zgrozo 50 000kWh :eek:

Masz tak duże zapotrzebowanie???

Zamiast zastanawiać się nad zmianą systemu grzewczego zacznij od ocieplenia!

 

Nie sosna ale brzoza , buk i olcha. Czyli na tym etapie nie da się określić jakie koszta poniosę przy instalacji PC.

 

A jeśli miałbyś to wyliczyć dla domu Twojej konstrukcji ale metrażu 250 mkw ?

 

pozd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mało inteligentny i mało wiedzący człowieku,rzuc zapytanie ile kosztowała wentylacja mechaniczna swoich ziomków ekogroszków czyli Kaszpira i wywoka.

wuwok ma reku za 4tys.zł(Optimal400) a Kaszpir chyba też coś koło tego,kupiony od TB.

Tylko żebyś sie zaraz od swojej głupoty jakiej piszesz nie zaksztusił.

 

Jak kogoś stać niech płaci firmom po 5tys.zl za dwa dni roboty dla jednego chłopa,mnie nie stać na to i ułożyłem sobie sam.

Jest to bułka z masłem nawet dla kogoś kto ma lewe ręce,na forum jest wszystko opisane od A do Z ale jak ktoś leń lub nie czytaty to nich płaci.

 

Nie do konca jest tak różowo ...

 

Mnie faktycznie dużo nie kosztowało , bo powiedzmy dostałem w "specjalnej cenie" . Normalny klient zapłacił by dużo dużo więcej .

Sama centrala moja kosztuje w PL w detalu więcej niż cała Twoja WM z rekuperatorem ...

 

Także przed montażem musiałem zgłębić "tajniki" , wyliczyć przekroje , prędkości przepływu powietrza i wiele innych.

 

Sam montaż też nie był zbyt przyjemny i trochę zajął czasu ...

 

Jak ktoś idzie na "żywioł" i montuje bez wyliczeń to później ma głośną wentylację , działającą nieprzewidywalnie i nieekonomiczną ...

Trzeba uwzględnić przekroje , straty ciepła , prędkość przepływu i odpowiednio zamontować i umieścić...

Jak się tego nie uwzględni to będzie prowizorka i nie będzie to działało tak jak powinno ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak czesto zapodajesz linki z allegro, poszukaj z woj.podlaskiego, zobaczysz jaki ogrom ofert Ci wyskoczy.

W Lomzy jest tylko Viessmann i ME. Ceny maja takie a nie inne, nie ja je ustalam, a ze moge miec w podobnej kwocie pompe gruntowa,

Np.taka Atlanic Extansa 8kW ?

atl.jpg

Chociaż poniżej TRI11 gość łyknął za 25tys.ł

Heh... Monterzy w sumie trzech, są jacyś jednomyślni - jakiś monopol :) , albo mocny marketing... Oferowali pompę Alfea Excelia Tri 11 kW [ tutaj znalazłem w katalogu : http://dane.atlantic-polska.pl/ATLANTIC_ulotka_2014_e1_energie_odnawialne.pdf ]

Mnie nic ta nazwa, ani marka nie mówi...

Najniższą cenę jaką dostałem niby "po znajomości" to 22 300 z montażem - bez zasobnika. Baniaczek 250 L to dodatkowo 2100 brutto. Czyli razem jakieś 24 400 - a i tak pewnie minimum w 25 tys się zamknie.

 

Ta oferta jest najniższa jaką znalazłem... Szczerze mówiąc myślałem, że wyjdzie taniej.

A taka TRI11 ogrzeje nawet ponad 200m2.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie do konca jest tak różowo ...

 

Mnie faktycznie dużo nie kosztowało , bo powiedzmy dostałem w "specjalnej cenie" . Normalny klient zapłacił by dużo dużo więcej .

Sama centrala moja kosztuje w PL w detalu więcej niż cała Twoja WM z rekuperatorem ...

Wiem,bo miałem na początku kupić ten reku od TB za 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sosna ale brzoza , buk i olcha. Czyli na tym etapie nie da się określić jakie koszta poniosę przy instalacji PC.

 

A jeśli miałbyś to wyliczyć dla domu Twojej konstrukcji ale metrażu 250 mkw ?

 

pozd

 

Jak brzoza to wyjdzie jeszcze gorzej!

http://www.stihl.pl/gatunki-drewna.aspx

 

Kolega wstawiał do podobnej wielkości domu co ty pompę 11kW (17 tyś) + odwierty (15tyś). Kotłownie już masz (nie wiem czy zbiornika CWU nie trzeba by było innego)

No ale znowu dupa bo masz system mieszany i trzeba by było to rozpracować (może kolega map by pomógł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tereska coś nie za duże zapotrzebowanie? 70-80 to sie daje przy normowej parterówce

 

Tak wychodzi z ozc. Fakt, ze wyliczenia zrobione troche na wyrost (temperatury w pomieszczeniach, a 1st to chyba 8% roznicy), ale mimo wszystko nie ma szans, zeby bylo ponizej 70. Kazde ozc mozna wyliczyc tak, zeby "ladnie" wyszlo, ale chyba nie o to chodzi:no:

 

Ocieplenie dachu w parterówce...cóż ich nie sieją,sami się rodzą ;)

Ja miałem w projekcie gotowym bez zmian 89kWh/m2/rok.

 

Na strychu bede miala rekuperator i pewnie z czasem naskladam tam gratow wszelakich. Wole zrobic ocieplenie od razu, bo potem nie bedzie mnie na to stac.

Ja nie sciemniam, wyszlo 86 i tyle. A co z Twoimi 40????? Wykasowales posty, w ktorych pisales, ze faktycznie jest 59 a nie 40???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A co z Twoimi 40????? Wykasowales posty, w ktorych pisales, ze faktycznie jest 59 a nie 40???????

Nie,w tym sezonie będzie więcej niż zakładałem ale czemu to już pisałem.

Nie czytasz dzienników to zacytuję ;)

Ze względu na w/w parę postów wyżej mostki cieplne będzie to ok.50kWh/m2/rok,w przyszłym sezonie sadzę,że będzie niższe zużycie.

Z drugiej strony jak nie mający pojęcia uważają,że COP powietrznej będzie 2 to zużycie 1900*COP2=3800kWh a to daje 30kWh/m2/rok ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wstawiał do podobnej wielkości domu co ty pompę 11kW (17 tyś) + odwierty (15tyś). Kotłownie już masz (nie wiem czy zbiornika CWU nie trzeba by było innego)

No ale znowu dupa bo masz system mieszany i trzeba by było to rozpracować (może kolega map by pomógł)

 

Czyli koszta instalacji urzadzenia + nowy zbiornik CWU to powiedzmy 35-40 tys.

 

Jaki będzie koszt użytkowania takiej pompy przez rok ? 6-8 tyś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaki będzie koszt użytkowania takiej pompy przez rok ? 6-8 tyś ?

 

Przy twoim zapotrzebowaniu, systemie mieszanym i prawdopodobnie grzaniu w jednej taryfie nie ma szans, będzie duuużo wyższy.

Za to kolega płaci rocznie około 2500zł (5 osób)

 

Mówię szczerze, odpuść pompę (przynajmniej teraz) i zabierz się za ocieplenie. Bez urazy, ale twój dom to energetyczna tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak brzoza to wyjdzie jeszcze gorzej!

http://www.stihl.pl/gatunki-drewna.aspx

 

Tak o 20% mu chyba zawyzyles ze wzgledu na nieuwzglednienie sprawnosci kotla. Nie zmienia to faktu, ze zapotrzebowanie na CO bedzie w okolicach 30-32k kWh + pewnie ta "koncowka" 6-8k kWh na CWU.

 

Jaki będzie koszt użytkowania takiej pompy przez rok ? 6-8 tyś ?

 

Przy pompie gruntowej i grzaniu w tanim pradzie w systemie mieszanym trudno bedzie przy takim zapotrzebowaniu zejsc nizej niz 4 tys zl na sezon za CO+CWU (COP=3). Przy pompie PW HT i meczeniu jej "noca" bedzie w okolicach 4700 zl (COP=2,5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poszedl gostek w pi...du w przeswiadczeniu, ze to jakas kosmiczna kasa na eksploatacje.

 

Ty to potrafisz ludzi "na ziemie" sprowadzac. ;)

 

Nie prawda. To nie kosmiczna kwota. Policz teraz , koszta drewna 20-25 m3 x 150-170 zł , koszta transportu , koszta własnej pracy ? A w kotłowni może nie tak jak przy węglu ale o porządek też trzeba dbać.

 

Dlatego czytam , bo w zimę zamiast nosić drewno w mróz i śnieg wole kapcie, fotel i columbijski serial o miłości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np.taka Atlanic Extansa 8kW ?

[ATTACH=CONFIG]276880[/ATTACH]

Chociaż poniżej TRI11 gość łyknął za 25tys.ł

 

A taka TRI11 ogrzeje nawet ponad 200m2.

 

Znalazlam Atlantica w Bialymstoku, ale juz po tym, jak nastawilam sie tylko na gruntowa i rozszerzylam zakres poszukiwan o sasiednie miasta. Decyzja byla wtedy juz podjeta ostateczna, wiec w tym momencie nie interesowalo mnie ile taniej by mnie to wynioslo. Zaplace 10tys wiecej za gruntowa? Trudno, zaplace, ale bede miala komfort psychiczny, ze dobrze wybralam i mniejsze rachunki niz przy powietrznej. Chyba mniejszym rachunkom przy gruntowej nie zaprzeczysz?

Musisz brac pod uwage, ze mieszkamy w roznych strefach, a to naprawde robi ogromna roznice w kosztach ogrzewania. Widzisz po moim ozc, wyszlo tak a nie inaczej takze ze wzgledu na miejsce.

Mozesz sobie myslec, ze bez sensu wydaje pieniadze, ale to jest przemyslana decyzja. Oczywiscie, ze wolalabym zaplacic mniej, ale nie zaluje zrobionych odwiertow i mam nadzieje, ze pompa spelni moje oczekiwania, a nawet wybierajac jeszcze raz, nie bralabym powietrznej pod uwage:no:

 

Do swojego domu musze szukac 9-10kW. 8 byloby na styk:sick: Pomimo sporych nakladow finansowych w ocieplenie i okna moj dom ma zapotrzebowanie na cieplo 2x wieksze niz u pozostalych uzytkownikow forum:lol2: Zastanawiajace, prawda? Jakby sie ktos nie zorientowal, to byla ironia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Znalazlam Atlantica w Bialymstoku, ale juz po tym, jak nastawilam sie tylko na gruntowa i rozszerzylam zakres poszukiwan o sasiednie miasta. Decyzja byla wtedy juz podjeta ostateczna, wiec w tym momencie nie interesowalo mnie ile taniej by mnie to wynioslo. Zaplace 10tys wiecej za gruntowa? Trudno, zaplace, ale bede miala komfort psychiczny, ze dobrze wybralam i mniejsze rachunki niz przy powietrznej. Chyba mniejszym rachunkom przy gruntowej nie zaprzeczysz?

Oczywiście nie zaprzeczam,przy gruntowej będziesz miała niższe rachunki ale jest ale o którym na końcu.

To jest przykład,że warto jednak czytać i czasami posłuchać kogoś kto jest uzalezniony od forum bo Łomża to nie koniec Świata ;)

Musisz brac pod uwage, ze mieszkamy w roznych strefach, a to naprawde robi ogromna roznice w kosztach ogrzewania. Widzisz po moim ozc, wyszlo tak a nie inaczej takze ze wzgledu na miejsce.

Jak najbardziej będzie różnica między strefami ale tutaj właśnie czasami trzeba prostować mity,które z automatu są negowane przez właśnie sprzedawców kotłów i innego badziewia i przez to nie docierają.

Zapotrzebowanie domu na ciepło ma mały związek z obciążeniem cieplnym domu,ja mam 3,5kW a Ty pewnie będziesz miała ok.5-6kW pomimo dwukrotnej różnicy w zapotrzebowaniu.

 

Teraz kolej na ale i obalanie mitów.

Zapotrzebowanie na ciepło masz 89kWh/m2/rok(wg mnie nie prawdziwe ale niech tam),126m2*89=11000kWh w domu 126m2 to nie prawdopodobna ilość zużytej energii przy tej izolacji i WM z reku.

COP gruntowej 4 COP powietrznej 2,5

11000/4=2750kWh

11000/2,5=4400kWh

Różnica w zużyciu to 1650kWh.

Średni koszt kWh w II taryfie to 0,4zł czyli róznica w zużyciu w przeliczeniu na PLN to 660zł na korzyść gruntowej,różnica w zakupie to 10000zł czyli 10000/660=15 lat

Za tyle lat gruntowa wyjdzie w bilansie na plus w stosunku do powietrznej.

Ale jeśli się cieszysz to ok.

 

Drugi mit,moja przy -18st.C zużywa 3,2kWh na godzinę pracy,nie zamarza,przy tej temperaturze pracuje ok.6h/dobę na ogrzewanie.

Nie wiem z jaką mocą wtedy pracuje ale odczyt był z pierwszej godziny pracy czyli sądzę,że z max. czyli 9kW/3,2=COP2,8.

Gruntowa o mocy 9kW pracowałaby taki sam czas czyli 6h/dobę ale mniej by zużyła na godzinę pracy.Pytanie ile ? Sądzę,że o o ok.0,8kWh mniej na godzinę pracy.

Jeszcze raz,temperatura zewnętrzna -18st.C.

 

I jeszcze jeden mit,gdybym miał dać ponad 20tys.zł za pompę ciepła,grzałbym prądem czyli Kospelem pogodzony z rachunkami ok.2,5tys.zł za ogrzewanie ale za to przy koszcie instalacji 2,5tys.zł a nie 21 czy 40tys.zł.

Ważne,że bez syfu i kotłowni w domu.

Ale ja to ja.

 

Nie rozumiem czego ludziska oczekują od eksploatacji domu i co to są za ludziska,przecież dom trzeba ogrzać,im większy tym więcej trzeba płacić,łajnem krowim się tego przecież nie ogrzeje.

Ja za 52m2 płaciłem 2000zł rocznie za ogrzewanie i było ok.

Nie rozumiem mentalności ludzi,ktoś chce płacić mało za ogrzewanie ale a jakże stawiają domy 150-300m2 .

Gdzie rozum pozostał ?

Niskie rachunki za ogrzewanie to niskie zużycie energii na ogrzewanie a nie krowie łajno.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ile mnie to bedzie kosztowalo i wiem, ze tyle samo placa inni, ktorzy chyba boja sie przyznac w tym watku do kosztow jakie musieli poniesc. 25tys to gorna granica i jak ktos ja przekroczy to jest idiota:mad:

Ale jeśli się nie boję i mimo tego nie przekroczyłem 25 tys, to co? Mam kłamać, żeby było na Twoim?

 

Do swojego domu musze szukac 9-10kW. 8 byloby na styk:sick: Pomimo sporych nakladow finansowych w ocieplenie i okna moj dom ma zapotrzebowanie na cieplo 2x wieksze niz u pozostalych uzytkownikow forum:lol2: Zastanawiajace, prawda? Jakby sie ktos nie zorientowal, to byla ironia;)

Prawda, zastanawiające. Zwłaszcza, jak się to później na kWh (i złotówki) przełoży. Mogę nie chcieć wierzyć pyxysowi (chryste, jak to się odmienia!), arturowi czy Liwkowi. Mogę nawet nie wierzyć własnemu licznikowi przy pompie (bo przecież nie atestowany). Problem w tym, że muszę uwierzyć fakturom z ZE. I jak by nie liczył, wychodzi tyle ile w stopce. Zgoda, możesz stać w środku pola, na największym wygwizdowie (w sensie wichur, nie zamierzałem CIę obrażać), wtedy automatycznie będziesz miała wyższe rachunki. Bywa. Nie zmienia to faktów - naszych rachunków. Takie mamy i tyle. Ja piszę otwarcie, parę rzeczy mógłbym mieć zrobione lepiej, miałbym jeszcze niższe rachunki.

 

Tylko mam prośbę, jak już przeżyjesz pierwszą zimę, napisz ile faktycznie pompa Ci nabiła kWh. Wcale mnie nie zdziwi, jeśli się okaże, że dramatyzowałaś, a pompa by starczyła 7 a nie 10.

 

Ps. a ostatnio średnie spalanie przy 150 km/h na autostradzie mam 4,8. I w to już możesz wątpić. Choć i tak takie było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Problem w tym, że muszę uwierzyć fakturom z ZE. I jak by nie liczył, wychodzi tyle ile w stopce.

I tak nie uwierzą,wczoraj przedstawiłem w temacie ekogroszków moje faktury zużycia prądu całego domu z ostatnich 10 miesięcy(za 2 pozostałe będzie lada dzień) i nie mogli uwierzyć nawet w to co zobaczyli.

To jest beton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...