Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Pyxis stawiając siebie za przykład pojechałeś po extremach troszkę - masz pompę gruntową, COP koło 4 i mieścisz się w taniej taryfie ze zużyciem. Dla takich Arturów i innych z powietrznymi w ujęciu rocznym cena kWh realnie wyniesie koło 0,13 - 0,15 PLN - zależy jak dużo w drogiej im zużycia wyjdzie. To ja Ci też po extremach pojadę. W Krzeszowicach firma Bostar sprzedaje wysiewkę 22 MJ ( z grubych sortów Janki, Sobieskiego i Piasta ). Po 330 PLN. Ziarno 0-20mm, przewaga takich granulek jakby 1 - 2 mm. Bardzo ładnie się to pali w palnikach 2 generacji i w tłokach. Ile wyjdzie za kWh mieszkańcowi Krzeszowic i okolicy który toto spali w swoim kociołku? Podpowiem Ci - koło 0,07 PLN przy - nie będącej w sezonie grzewczym jakimś cudownym osiągnięciem - sprawności rzędu 80%. Taniej ma od Ciebie. PS. Ja to od nich hurtem biorę, po doliczeniu transportu i mojej marży po 4 stówki u siebie sprzedaję. To mieszkaniec moich okolic ma kWh za 0,082 PLN.
Nie lubię bardzo sam siebie cytować - ale widzę że wyjścia nie ma. Jest w tym poście podane jaki opał i cena? Jest. Jest napisane że po ekstremach pojadę? Jest. Jest jakakolwiek sugestia że cena dotyczy opału workowanego? NIE MA. Tym bardziej że firma prowadzi sklep internetowy gdzie wyraźnie jest napisane że to opał luzem - więc kiedy podałem jej nazwę i lokalizację każdy mógł zobaczyć że takiego właśnie opału cena dotyczy. Jeżeli sobie wydumałeś że to cena za opał workowany i przyjąłeś to za obowiązującą wykładnię - to może i o Twoim wybujałem egocentryzmie świadczy ( na zasadzie - tak sądzę ja, więc tak ma być ). Na pewno nie o Twojej inteligencji. Tzn. o niej też, ale może niekoniecznie tak jakbyś sobie życzył.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja porownalem pompe ciepla gruntowa, ktora w brew pozorom jest dominujacym typem tego typu urzadzen, a nie zadnym "ekstremum", do opalu typowego jakim jest jednak workowany ekogroszek a nie mial:

Jesli jakim cudem kupisz ekogrocha, [...]

 

A Ty mi wyjezdzasz z samodzielnie workowanym mialem i budowaniem sie przy skladzie opalu w Krzeszowicach. Manipulacja. Moze i geniuszem nie jestem, ale nie jestem tez na tyle glupi, zeby ronicy nie wylapac pomiedzy tymi rodzajami wegla. Teraz dalej "mataczysz". Po co?

 

Podaj wyniki degustacji kapelusika. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manipulacji brak - trzeba tylko czytać co jest napisane. I nie dośpiewywać sobie niczego do tego co napisane. Powiedz - jeżeli ludzie kupujący kotły z podajnikiem obecnie w zdecydowanej większości ( a w przypadku ludzi zorientowanych chociaż odrobinę w temacie - w 100% ) kupują takie z palnikami przeznaczonymi do spalania miału albo przynajmniej mogącymi spalać miał - to po co? Żeby w tych kotłach palić tanim miałem ( który parametry miewa bardzo dobre, zarówno wartość opałową jak i zawartość popiołu czy siarki porównywalne do słabszych ekogroszków a są też i takie miały które parametrami równają do tych 26 MJ ekogroszków po 9 stówek za tonę )? Czy może po to żeby wykorzystać palnik za który zapłacili - i jednak miałem palić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze drobiazg - nie wiem jak wygląda procentowy podział rynku między pompy gruntowe i PC PW. I nie zamierzam tego zgłębiać. Jednak na podstawie obserwacji tutaj się wypowiadających userów można odnieść wrażenie że tych z PC PW jest jednak wielokrotnie więcej. Ty masz gruntową. I Liwko. I to by było na tyle spośród wszystkich tutaj się udzielających userów pomp ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz o drobiazgach piszesz, to ilu z tych co biora palnik z mozliwoscia spalania mialu faktycznie tym mialem pali, i ilu z nch mieszka w Krzeszowicach gdzie go sobie samodzielnie zaworkuja, zeby byl faktycznie w dobrej cenie?

 

Ta tu co do pomp ciepla i ich udzialu w runku wg typu (porownaj czerwone z niebieskim):

 

http://instalreporter.pl/wp-content/uploads/2011/02/Wykres-1.png

 

Samo forum nie odzwierciedla tego co jest na rynku. Ani w pompach, ani w weglu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze drobiazg - nie wiem jak wygląda procentowy podział rynku między pompy gruntowe i PC PW. I nie zamierzam tego zgłębiać. Jednak na podstawie obserwacji tutaj się wypowiadających userów można odnieść wrażenie że tych z PC PW jest jednak wielokrotnie więcej. Ty masz gruntową. I Liwko. I to by było na tyle spośród wszystkich tutaj się udzielających userów pomp ciepła.

 

Pomp gruntowych w Polsce jest kilkukrotnie więcej niż powietrznych (mowa o pełnowartościowej PCi, a nie do CWU)

Tu masz rynek pomp za 2013rok:

http://gramwzielone.pl/uploads/images/wykres2A.png

Obecnie faktem jest, że rynek gruntowych się zatrzymał, a powietrznych szybko rośnie, dlatego można wyciągać takie mylne skądinąd wnioski;)

http://gramwzielone.pl/uploads/images/wykres1A.png

Jak widać na powyższych wykresach najwyższy procent rynku stanowią klienci pomp do CWU, a te kupuje nie kto inny jak palący paliwami stałymi:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 zapewne jesteś w posiadaniu danych potwierdzających Twoją tezę że najwięcej PC do CWU kupują użytkownicy kotłów węglowych? Czy tak sobie tylko palcami po stole? Mam kilkuset klientów palących w kotłach z podajnikiem. Spośród nich może kilku - a na pewno nie więcej niż dziesięciu - ogrzewa CWU inaczej niż kotłem. To naprawdę trzeba niekumatym być żeby kupować jakieś inne źródło ciepła do grzania CWU. Solary, PC czy cokolwiek innego. Albo mieć chęć i kasę na eksperymenty - kaprysy wolno mieć każdemu. Jeszcze mogę pojąć grzałkę w bojlerze i tanią taryfę - bo to groszówki w inwestycji i jakieś zabezpieczenie na wypadek awarii kotła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 zapewne jesteś w posiadaniu danych potwierdzających Twoją tezę że najwięcej PC do CWU kupują użytkownicy kotłów węglowych? Czy tak sobie tylko palcami po stole? Mam kilkuset klientów palących w kotłach z podajnikiem. Spośród nich może kilku - a na pewno nie więcej niż dziesięciu - ogrzewa CWU inaczej niż kotłem. To naprawdę trzeba niekumatym być żeby kupować jakieś inne źródło ciepła do grzania CWU. Solary, PC czy cokolwiek innego. Albo mieć chęć i kasę na eksperymenty - kaprysy wolno mieć każdemu. Jeszcze mogę pojąć grzałkę w bojlerze i tanią taryfę - bo to groszówki w inwestycji i jakieś zabezpieczenie na wypadek awarii kotła.

 

Posiadacze pomp ciepła nie kupują ich na pewno, bo niby po co skoro już jedną mają;) Pozostają zatem posiadacze kotłów gazowych i na paliwa stałe. Nie mam oczywiście dostępu do opracowań jak to się procentowo rozkłada, ale wiem że sporo ludzi (moim zdaniem większość) wygasza kotły na lato i wtedy szukają jakiejś alternatywy - dla jednych są to solary, dla innych grzałka, a jeszcze inni kupują PCi do CWU. Pomijam oczywiście tych co grzeją CWU butelkami PET, a i takich niestety mam sąsiadów:(

Może inaczej, kobra zastanów się na spokojnie i powiedz jak Ty myślisz - kto kupuje te PCi do CWU? Wiemy, że nie pompiarze, to kto, skoro tak dużo się ich sprzedaje:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez wiem, bo sprawdzilam przed zrobieniem ocieplenia. Dla mojej sciany U=0,1532, wiec bedzie spelnialo "normy" i 2021r.

 

Przegrody tak, ale zostaje jeszcze współczynnik energii pierwotnej - max 70 kWh/(m2*rok) na CO i CWU i to głównie na tym polegać ma problem, szczególnie w zimniejszych rejonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ep=70 kWh/m2*a ale od 2017 r. obecnie obowiązuje 120 kWh

 

od 2021 :). w 2017 coś pomiędzy 70 a 120. ciekawe na ile rzeczywiście nowe domy będą spełniały takie normy? gdzieś czytałem, że urzędnik będzie mógł wyrywkowo kontrolować charakterystyki, co powinno ukrócić zakupy na allegro fikcyjnych świadectw za 30 zł. z drugiej strony rozwiązaniem może się okazać jakiś kocioł na paliwo stałe i "współspalanie biomasy" w projekcie domu. wtedy wystarczą normowe przegrody i wszystko będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ci co pozbyli sie PC i przeszli na palenie weglem...

Z sentymentu ;)

 

No być może;) Ja nawet przyjąłbym, że to gazownicy, ale Ci płacą przecież abonament, więc nijak to by się im nie opłacało, bo kwestii komfortu tu rozważać nie trzeba. Pozostają zatem wszelkiej maści węglarze, pelleciarze, czy kominkowcy - chyba, że się mylę:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 2021 :). w 2017 coś pomiędzy 70 a 120. ciekawe na ile rzeczywiście nowe domy będą spełniały takie normy? gdzieś czytałem, że urzędnik będzie mógł wyrywkowo kontrolować charakterystyki, co powinno ukrócić zakupy na allegro fikcyjnych świadectw za 30 zł. z drugiej strony rozwiązaniem może się okazać jakiś kocioł na paliwo stałe i "współspalanie biomasy" w projekcie domu. wtedy wystarczą normowe przegrody i wszystko będzie OK.

 

Tak masz rację, od 2017 95 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,najśmieszniejsze jest to,że inwestorzy już po pierwszym sezonie w nowym domu już są zdziwieni,czemu tak drogo,czemu tak brudno i zaczyna się jazda z wymyślaniem czegoś "taniego" czy "czystego" a sądzę,że skończy się na pakowaniu podpasek do kotła...

A miało być tak kolorowo i tanio :)

Po wprowadzeniu embarga na ruski węgiel dopiero zacznie się jazda.

Stawiam,że w przyszłym sezonie polski ekogroch będzie po 1500zł.

 

Kolego, znowu się mijasz z prawdą, małe domki ludzie ogrzewają 2-2,5 t ekogroszku, na śląsku można i za 600zł kupić, 1200 za opalanie domu to drogo ? Przeginasz w tej reklamie walorów PC zdrowo.

 

Gdyby wprowadzono embargo na rosyjski węgiel, "rozprawiono" się ze spekulantami nasz Polski bardzo dobrej klasy mógłby być sporo tańszy nisz dziś - ekonomia - więcej wydobycia i sprzedaży= mniejsze koszty stałe wydobycia / T węgla. Tylko tu by musiał mieć rząd jaja a nie fistaszki by zablokować Rosyjski, bezpośrednio dotowany więc nieuczciwie konkurujący z Polskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ale to wątek o nowych domach. Proponujesz powiększenie kotłowni o przestrzeń na składowanie węgla?

 

Imrahil,twój cały dom wygląda jak "przestrzeń na składowanie węgla"-u ciebie problemu by nie było.

A właśnie,możesz też zamiast sypialni zrobić mały składzik opału.Przecież pisałeś ,że możesz ją mieć gdzie chcesz :)

I zabierz proszę fotkę kurnika z pod nicka,niedobrze się robi ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imrahil,twój cały dom wygląda jak "przestrzeń na składowanie węgla"-u ciebie problemu by nie było.

A właśnie,możesz też zamiast sypialni zrobić mały składzik opału.Przecież pisałeś ,że możesz ją mieć gdzie chcesz :)

I zabierz proszę fotkę kurnika z pod nicka,niedobrze się robi ..

 

No proszę, ESTETA palący WĘGLEM;)

A myślałem, że to się wyklucza:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
No proszę, ESTETA palący WĘGLEM;)

A myślałem, że to się wyklucza:D

Nie zmieniaj tematu.Obiecałeś podać namiary na panią architekt.Koleś buduje fermę i potrzebuje projekt.Właściwie twój byłby dobry bez adaptacji.No może północny taras trzeba by zlokalizować ponownie.Kura mądrzejsza w twoim wypadku od człowieka.Wie,że energia słoneczna to życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...