Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

W Polsce póki co kompromisowe rozwiązania - to większość, mała część nie ma kompromisów bo i nie ma problemów z ich finansowaniem. Nie porównuj nas do Szwecji czy skąd tam jesteś, średnie Polskie zarobki x 3-4 to jest spora różnica, tym bardziej gdy zdolność kredytowa na styk i trzeba się liczyć z kosztami. Polskie realia.

Nie rób sobie jaj. Też mam cały czas problem z dopięciem budżetu. Tylko, że dzięki mojej ładniejszej połówce udaje nam się pogodzić wpływy z wydatkami. My też cały czas chodzimy na kompromis. Tylko jest jedno "ale". Większość ludzi nie umie rządzić kasą. I tyle w tym temacie.

 

A tytuł wątku - dlaczego piec na ekogroszek jest nieopłacalny EKONOMICZNIE...więc udowadniajcie to, a nie np. - jaki jest najwygodniejszy system ogrzewania w domu... ;)

To już zostało wyliczone nie raz i nie dwa. Po co liczyć to enty raz?

 

albo jak uzyskać najniższe miesięczne rachunki za ogrzewanie bo tu pewnie ktoś zaproponuje baterię ogniw fotovoltanicznych współpracujących z falownikiem i przetwornicą napięciową do zasilania PC i wyjdzie ogrzewanie w sensie rachunków - za darmo, co nie zmieni faktu, że wraz z inwestycją koszty będą naprawdę niemałe.

Warto rozpatrywać koszty w perspektywie 10-20 lat. Nie góra 2-3. Wtedy można dojść do zadziwiających wniosków, do których już doszli na forum elektrody. Ale jest warunek ciężki do spełnienia przez większość osób. Trzeba myśleć przyszłościowo. 10, 20 lat. Ja się starzeję. Nie chcę żyć w XIX wieku za 10-20 lat (palić węgiel). Policz te PV. Na spokojnie, nie wg stawek wielkich firm. Tylko tak, żebyś mógł to z panem Stasiem zmontować. Pomyśl, zrozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Dalej się nie rozumiemy - gdybym budował pod kocioł węglowy to miałbym (i mam) pomieszczenie ok 5-6m2, komin - dymowy + wszystkie kanały wentylacyjne w jednym - tak właśnie mam i nie jestem jedynym przypadkiem, mam nawet uzbrojony jeden kanał w kominie kwasówką pod gaz bo też mam taką możliwość przyłacza.

 

Gdybym budował od razu pod PC to też miałbym to pomieszczenie i też by tam stała PC zamiast kotła, taki sam komin...no może mniejszy o ten zbędny kanał - oszczędność bardzo niewielka, zamiast zasobnika 120l powieszonego nad kotłem miałbym stojący 300l w miejscu gdzie mam przewidziany box 1,3x1,3,1,5 na składowanie opału - ok 2t co być może na cały sezon grzewczy by wystarczyło bo zapotrzebowanie nie mam wielkiego na energię. Tak samo nie zostało by mi w kotłowni nic miejsca, podstawa to dobrze zaplanować taką małą przestrzeń i jest wygodnie z każdym źródłem ciepła.

Jeżeli zrezygnował bym z komina całkowicie musiałbym zrobić WM, nawet taka bez odzysku kosztowała by zapewne podobnie jak ten jedyny komin a może i więcej.

pzdr

Gdzie suszysz pranie ?

Cały czas uciekasz od odpowiedzi na to pytanie.

 

Następne pytanie,na które powinieneś sam sobie odpowiedzieć i samo Ci wyjdzie dlaczego ekogroszek jest nie opłacalny EKONOMICZNIIE.

A tytuł wątku - dlaczego piec na ekogroszek jest nieopłacalny EKONOMICZNIE...więc udowadniajcie to,

Czy w poniższym pomieszczeniu postawiłbyś kocioł i 2t węgla ?

Jeśli nie to gdzie taki kocioł musiałby stać ?

Mnie się nasuwa odpowiedź,że w osobnym pomieszczeniu a Ty jak sądzisz ?

DSCN3123.jpg

 

Dla podpowiedzi,bo widzę,że masz dylemat i problem ze zrozumieniem o co biega:

Gdybym chciał wstawić tam kocioł z podajnikiem nie ruszając pozostałych gratów musiałbym przeprojektować dom, dołożyć metrów i dobudować komin. Musiała by być w nim też wentylacja grawitacyjna, także oprócz kanału dymnego musiał by być też kanał wentylacyjny. Cyrki świata, mam wentylację mechaniczną a musiałbym budować komin :D

 

To nie są dodatkowe i to nie małe koszty do systemu na ekogroszek ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W Polsce póki co kompromisowe rozwiązania - to większość, mała część nie ma kompromisów bo i nie ma problemów z ich finansowaniem. Nie porównuj nas do Szwecji czy skąd tam jesteś, średnie Polskie zarobki x 3-4 to jest spora różnica, tym bardziej gdy zdolność kredytowa na styk i trzeba się liczyć z kosztami. Polskie realia.

A widzisz,ja od początku podjęcia pomysłu budowy stosuję kompromisowe rozwiązania czego nie można powiedzieć o użytkownikach ekogroszka w tym o Tobie.

Poszedłem na kompromis i wbrew projektowi zlikwidowałem jeden komin,poszedłem na kompromis i nie zbudowałem większego domu o pomieszczenie na pralnio-suszarnię,poszedłem na kompromis i zamiast projektowych grzejników mam podłogówkę po całości,poszedłem na kompromis i zmniejszyłem grubość ścian konstrukcyjnych wg tego co było w projekcie.

Za to mam bezobsługowo,czysto i tanio.

 

A co widzimy u ekogroszków ? Zero kompromisów,domy po 160-450m2,kominów ile wlezie na dachu,pomieszczeń dodatkowych ile wlezie,instalacje mieszane bez pomyślunku,byle najdrożej a najlepiej grzejniki,które do niczego się nie nadają oprócz węgla,żeby za parę lat to wszystko wyrzucić i rozbebeszyć całe mieszkanie,izolacja tylko na rok czy dwa bo tak mikra.

Ale za to mają naturalną siłownie i syf w domu i wcale nie tanio.

Jest to mądre ? I Ty piszesz o kompromisie ? Gdzie tu kompromis ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Jeżeli wejdzie jakiś sensowny program OZE i dostanę niskooprocentowany kredyt na fotovoltaikę to ja w to wchodzę. Niestety posiadaczy kotłów na węgiel nie będzie to dotyczyć.

 

Sensowny,to w naszym kraju mało prawdopodobne. Tak czy siak,tym jestem najbardziej zainteresowany. Co do daty wprowadzenia, daty nie obietnic -wiele kotłów schrupie juz do tego czasu rdza :)Więc twoje dywagacje i dyskryminację ekogroszkowych też to tyczyć będzie amigos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensowny,to w naszym kraju mało prawdopodobne. Tak czy siak,tym jestem najbardziej zainteresowany. Co do daty wprowadzenia, daty nie obietnic -wiele kotłów schrupie juz do tego czasu rdza :)Więc twoje dywagacje i dyskryminację ekogroszkowych też to tyczyć będzie amigos.

 

Więc co, PC i fotovoltaika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ale ważne że płot i balkony kute :)

Nie w każdym domu pasuje wypolerowana barierka.W większości przypadków macie nudne domy typu "dworek polski".Nic ciekawego. Wiem,wiem MPZP nie pozwolił.

Pisałem nie raz,projektowanie indywidualne, jest warte nawet tego aby,na start wydać parę groszy więcej.A kocioł na ekogroch,jak przemyślana instalacja zawsze można na szybko nowinkami techniki zastąpić.Łatwiej,niż zmienić bryłę nudnego,zwykłego budynku.

Pozdrawiam imrahila,oczywiście.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kanał nawiewny WM po pięciu latach ciągłej pracy

 

Nigdy nie był i nie będzie czyszczony.

 

Nie dodales, ze idelanie gladki kanal. :)

Spodziwewales sie tan skwarow wiszacej plesni? Ja nie, ale sterylny on na pewno nie jest i nie bedzie.

 

Czyszczony nigdy nie bedzie - w to uwierze - bo nie ma takiej mozliwosci. Zostalyby strzepki folii z niego.

Wlasnie dlatego nie mam WM. U mnie musialo by byc podobnie kulawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
:jawdrop: co.... POLAK nie potrafi? Masz cos do rodakow.....? ( tu wstaw swoja wiazanke )

 

:popcorn:

 

Polską,nie rządzą Polacy.Dobrze, że zdołali otworzyć granice.Paru nieudaczników,zachłyśniętych zachodem tam zostanie.Źle,że eliminują ze szkoły patriotyzm. Ty nie wiesz co to znaczy.Masz wiki,poczytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Więc o co ci chodzi z tym węglem?

 

Nie czytasz ze zrozumieniem. Wielu z nas, nie ma wyjścia.Nie chce inwestować w zakupiony budynek,bo np.wynajem-dziś atrakcyjna okolica,a jutro nie itd.Reszta ma słabe ocieplenie, bo tak wyszło, różne są powody.Wiesz to sam przecież..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to co mnie od razu uderzyło to powtarzające się drwina z posiadaczy ekogroszku (jak by nie patrzeć bardzo taniego źródła energii) - dlaczego nie ma takiego nastawienia do posiadaczy gazu -

 

Licze, ze nie zalozysz sobie kociolka na wegiel w ramach solidaryzowania sie z "wysmiewana" bracia weglarska. ;)

 

Nie ma tu drwiny, tylko obalanie wszechobecnego przekonania (zwlaszcza samych weglarzy), ze majac system ogrzewania wymagajacy w sumie sporych poswiecen, zyskuja w zamian niesamowicie niska cene kWh ciepelka. Goowno prawda!

Najgorsze jest to, ze na "fama' uderza w nowych inwestorow i Ci liczac na bezkonkurencyjnie niskie koszty grzania laduja sie bezpowrotnie w masakre pt kociol na wegiel nic na tym nie zyskujac poza pomijalnymi ~2% "oszczednosci" w skali budowy domu - ktore wydadza zreszta z nawiazka na szpanerskie wykonczenie lazienek czy salonu w ktorym po wizycie w kotlowni bez prysznica i tak nie zasiada. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Więc o co ci chodzi z tym węglem?

Powiem jeszcze tak.Na dzień dzisiejszy, fotovoltaika dla domu 120m2 po moich sondażach (takie średnie zapotrzebowanie dla 3-4 os rodziny) to ok 40k płn.Gdyby to tylko moje zdanie się liczyło,na dachu mojego domu były by takie panele.Ale cóż,wydamy na inne duporele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w każdym domu pasuje wypolerowana barierka.W większości przypadków macie nudne domy typu "dworek polski".Nic ciekawego. Wiem,wiem MPZP nie pozwolił.

Pisałem nie raz,projektowanie indywidualne, jest warte nawet tego aby,na start wydać parę groszy więcej.A kocioł na ekogroch,jak przemyślana instalacja zawsze można na szybko nowinkami techniki zastąpić.Łatwiej,niż zmienić bryłę nudnego,zwykłego budynku.

Pozdrawiam imrahila,oczywiście.

 

Moze i masz bardzo wymyslny nowoczesny dom, ale z kominem a la Totanic dymiacym cala zime gwarantuje Ci, ze wyglada zalosnie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak badzo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...