Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A i nie odpowiedziales na pytanie...

Ale w sumie mniejsza o to...

 

Jak sie uparles aby nie zrozumiec albo tylko udajesz... Trudno.

 

Które pytanie, odpowiedziałem na wszystkie zdaje się, chyba, że macie kolejny zestaw ?

 

QUOTE=mitch;6597678]

 

To już zostało wyliczone nie raz i nie dwa. Po co liczyć to enty raz?

 

 

W niezwykle "obiektywnie" licząc kominy i kotłownie po 30kzł, poza tym nawet gdy się spojrzy po producentach i handlarzach PC i ich tabelkach kosztów różnych systemów ogrzewania nie dorównują optymizmem tym waszym.

 

QUOTE=mitch;6597678]

Warto rozpatrywać koszty w perspektywie 10-20 lat. Nie góra 2-3. Wtedy można dojść do zadziwiających wniosków, do których już doszli na forum elektrody. Ale jest warunek ciężki do spełnienia przez większość osób. Trzeba myśleć przyszłościowo. 10, 20 lat. Ja się starzeję. Nie chcę żyć w XIX wieku za 10-20 lat (palić węgiel). Policz te PV. Na spokojnie, nie wg stawek wielkich firm. Tylko tak, żebyś mógł to z panem Stasiem zmontować. Pomyśl, zrozumiesz.

 

Ja to rozpatrywałem w perspektywie 15 lat więc tak jak sobie życzysz. To niewiele zmienia bo przy podobnych kosztach ogrzewania PC i węglem nie zwraca się inwestycja, jest tylko wygodniej.

 

Arturo, ja ci piszę o moim dla przykładu rozwiązaniu niemal 0 kosztowym, ty mi wklejasz inne, alternatywne. Czyżby te twoje przykłady były jedynymi słusznymi a ja mam jakąś porażkę ? Jakoś tego w kosztach nie odczułem jak sugerujesz, żadnych tam 30tys bym nie zaoszczędził zmieniając w tym temacie to co ja mam na to co ty sugerujesz...ale cóż, ty wiesz lepiej a inni to głąby i imbecyle i liczyć nie potrafią.

 

Pranie będę suszył w wydzielonej części poddasza, które mam bo mam dach spadzisty, jest tego może z 4m2, łącznie z kotłownia nie będzie więcej niż wasza suszarnia z PC. Jak bym nie miał poddasza to bym zrobił 2m2 większą łazienkę i miałbym suszarnię w łazience....ależ żeś się uczepił tego prania i suszenia.

 

Balkonów kutych też nie będę miał, płot siatka + iglaki, gdyby mi psy nie latały i srały i łaziki nie łaziły myśląc co tu zwinąć (np pompę sprzed domu za 20 koła) to bym w ogóle nie robił.

 

To ile Ty masz w nim kanalow wentylacyjnych?

Cholera wie, szczerze nie pamiętam ale chyba 7 lub 8 + 1 kominek went w dachówce bo musiała być went. po drugiej stronie dachu a spiro nie chciałem jej między połaciami przeciągać, a komin drugi nie powstał.

 

Co do kociołków - może i wstawię, jako awaryjne źródło ogrzewania, całe 800zł na taki sprzęt to nie majątek a miejsca zajmuje 0,5x0,5m, drewno z przycinania drzew będę miał gdzie zutylizować w mrozy.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Moze i masz bardzo wymyslny nowoczesny dom, ale z kominem a la Totanic dymiacym cala zime gwarantuje Ci, ze wyglada zalosnie. Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak badzo. :)

Taki dom powstaje. Jak Bozia.pozwoli, pod pięknym lasem na sporej działce. A co do dymu,nie mam go Teraz,a jak i tam będzie kocioł na eko,to i tam go nie uświadczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozpatrywałem w perspektywie 15 lat więc tak jak sobie życzysz. To niewiele zmienia bo przy podobnych kosztach ogrzewania PC i węglem nie zwraca się inwestycja, jest tylko wygodniej.

PC + PV. Nie zwraca się wtedy, gdy liczysz za instalację PV jak TwojPan 40k. Jak policzysz po normalnych cenach, to zupełnie inaczej to wygląda. I w kwestiach finansowych i wygodnictwa. Ale jak pomyślę, że miałbym 15 lat ładować węgiel, to mnie zimny pot oblewa. W 2029 roku miałbym palić węglem? Chryste panie, średniowiecze jakieś.

 

Widzisz, tu wszędzie kłania się matematyka. Jak ktoś nie chce, żeby coś mu się domknęło finansowo, to na pewno się nie domknie. Trzeba czasami iść na kompromis, żeby udało się dopiąć budżet. A jak ktoś idzie jak węglowcy na łatwiznę, to mamy jak widać - czarno od dymu. Taka mentalność...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej osobiscie bym chcial WM... ale na GW ( mam wentylatorki wywiewne jednak ) nie narzekam...( trzeba lubiec co sie ma ;) )

Nie mam zaparowanych okien itp. tak jak to mialo miejsce w stosunkowo nowym budownictwie mieszkaniowym....

O ile mniej kWh/rok bym zuzyl majac WM tez nie wiem... :) Co roku mam praktycznie identyczne zuzycie dla calego domu... od 4 lat.

 

Jesli musza byc wentylatorki, to WG jest niestety skopana.

 

Oszczednosci na WG sa ~20% kosztow CO (bez uwzglednienia pradu do napedu reku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie jest kulawo.

 

Przez pięć lat w tych kanałach jest mniej kurzu (suchego jak pieprz), niż przez jeden dzień u ciebie z otwartymi oknami. Jestem tego pewien.

 

A juz sie ludzilem, z swoje "bez odbioru" potraktujesz powaznie. :)

 

Kurz to tylko estetyka. Nie o kurz w kanalach mi chodzi, ale Ty uparcie udajesz, ze tego nie rozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bede rozpoczynal dyskusji... ale osobiscie uwazam ze w nowym budownictwie WM powinna byc w kazdym projekcie ;)

 

Zgadzam sie, tylko zprojektowana i wykonana tak, zeby nie stwarzac potencjalnego zagrozenia dla zdrowwia. Jak bym mogl u siebie taka zrobic - wchodze w to bez mrugniecia okiem. Ale takiego bubla na foliowych kanalach w swoim domu nie chcialem i nigdy nie zechce! Przeciez to ma dzialad dziesci albo dziesiat lat. Nie koowa 5 czy 10!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sobie zafundowac bakterie i grzyby w powietrzu, bo mi sie parapetu z kurzu nie chce wytrzec?

Szukaj glupszego od siebie. :)

 

Aaa... czyli te grzyby mi się pochowały w kanałach nawiewnych? Skubane :D

Słyszałeś o jakimś zagrzybionym domu z wentylacją mechaniczną? Ja słyszałem wielokrotnie o takich przypadkach w domach z WG, ale z mechaniczną nigdy. Wynika z tego, że to ty rodzinie zrobiłeś kuku, nie ja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa... czyli te grzyby mi się pochowały w kanałach nawiewnych? Skubane :D

Słyszałeś o jakimś zagrzybionym domu z wentylacją mechaniczną? Ja słyszałem wielokrotnie o takich przypadkach w domach z WG, ale z mechaniczną nigdy. Wynika z tego, że to ty rodzinie zrobiłeś kuku, nie ja :)

 

Nie mowie o grzybie na scianech, bo ten moze byc i przy zle dzialajacej WM jak i WG. Mi chodzi o zagrzybieniu kanalow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak beda tanie, to beda tanie. :)

Takiej drozyzny jak teraz i tak nikt z nas umiejacych liczyc nie zalozy bez dotacji. Chyba, ze for fun.

Dotacji nie potrzebuję, wystarczy mi nisko-oprocentowany kredyt (bez kredytu nie wchodzę).

 

A gdzie powiesisz taką ilość paneli dla kociołka???

Mówisz grzałeczka do buforka? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC + PV. Nie zwraca się wtedy, gdy liczysz za instalację PV jak TwojPan 40k. Jak policzysz po normalnych cenach, to zupełnie inaczej to wygląda. I w kwestiach finansowych i wygodnictwa. Ale jak pomyślę, że miałbym 15 lat ładować węgiel, to mnie zimny pot oblewa. W 2029 roku miałbym palić węglem? Chryste panie, średniowiecze jakieś.

 

Widzisz, tu wszędzie kłania się matematyka. Jak ktoś nie chce, żeby coś mu się domknęło finansowo, to na pewno się nie domknie. Trzeba czasami iść na kompromis, żeby udało się dopiąć budżet. A jak ktoś idzie jak węglowcy na łatwiznę, to mamy jak widać - czarno od dymu. Taka mentalność...

 

Póki co wstępnie jak się pytałem o koszt instalacji CO z kotłem, na grzejnikach, 2 małe obiegówki w łazienkach - w 17kzł się zmieszczę.

 

Gdy zrobię podłogówkę pod PC po całości podejrzewam, że same grzane podłogi z robotą to pewnie 12-15kzł + PC 15-18kzł + montaż + zasobnik 3000kzł - suma 30-36 - ale to moje szacunki poparte małą wiedzą na temat podłogówki, ile mi powiedzą instalatorzy jak wspomnę o PC to sie okaże. Niby nie jest to kwota zawrotna w skali budowy ale zawsze można sobie za to kutą bramę kupić i chromową poręcz na balkon ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...