Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

śmieciuch + wierzba energetyczna zamiast części trawnika i ogrodu. To jest odpowiedź na pytanie dlaczego piec na ekogroszek nie jest opłacalny. Znam człowieka, który tak pali i jeszcze zarabia na sąsiedzie. Sporo czasu na to marnuje ale co do suchych faktów to ten system wychodzi najtaniej.

Tak jak wcześniej już pisałem b.trudno jest porównywać różne systemy jeśli sam zainteresowany nie określi swoich preferencji.

Co do węgla to sprawdziłem koszt kilowatogodziny na przykładzie dwóch instytucji opalanych węglem.

W sezonie 2012/2013 koszt kWh dla pierwszej (dwa piece po 60kW) wyniósł 13gr, dla drugiej (80kW z podajnikiem) 15gr. W sezonie 1013/2014 koszt ten wyniósł odpowiednio: dla pierwszej 15gr, dla drugiej 21gr. Ceny węgla i ekogroszku były nieco niższe od tych dla użytkowników indywidualnych bo zakup poprzedzony był przetargiem. Ceny węgla praktycznie te same w czasie tych dwóch lat.

Co się rzuca w oczy to dużo wyższy koszt kWh pieca na ekogroszek w trakcie ciepłego okresu grzewczego. Piec potrzebował dużo energii na podtrzymanie pracy.

W przypadku pierwszego budynku zatrudnieni są palacze na łącznie 2,5 etatu. W drugim budynku jeden palacz, który wykonuje też inne prace drobne + koszenie trawników latem oraz przycinanie krzewów i drzew.

Nie mam pojęcia czy to ma bezpośrednie przełożenie na ogrzewanie w budownictwie indywidualnym. Może ktoś z urzytkowników ekogroszku ma ciepłomierz i może wyliczyć koszt kWh u siebie.

Ogólnie likwidujemy w naszych jednostkach ogrzewanie węglem. Płacimy bowiem dodatkowo spore opłaty środowiskowe. Przechodzimy zazwyczaj na brykiet i o dziwo wychodzi taniej. Sam do końca nie wiem dlaczego bo cena w stosunku do kaloryczności jest ok 2-5% wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dotacji nie potrzebuję, wystarczy mi nisko-oprocentowany kredyt (bez kredytu nie wchodzę).

 

A gdzie powiesisz taką ilość paneli dla kociołka???

Mówisz grzałeczka do buforka? :D

 

Jak ktos ma kociol, to co musie miec.... kotlownie i sklad wegla. Sam pisales to wielokrotnie. :)

W duzym domu duzy dach. Zmieszcza sie. Nie musi byc zaraz 25kW jak kociolek. W wiekszosci wysztarczy pewnie 7-8kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co wstępnie jak się pytałem o koszt instalacji CO z kotłem, na grzejnikach, 2 małe obiegówki w łazienkach - w 17kzł się zmieszczę.

 

Gdy zrobię podłogówkę pod PC po całości podejrzewam, że same grzane podłogi z robotą to pewnie 12-15kzł )

 

Ja mialem wycene na grzejniki i zmienilem ja na podlogowke. Koszt przy podlogowce zwiekszyl sie przy 230m2 o 500 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktos ma kociol, to co musie miec.... kotlownie i sklad wegla. Sam pisales to wielokrotnie. :)

W duzym domu duzy dach. Zmieszcza sie. Nie musi byc zaraz 25kW jak kociolek. W wiekszosci wysztarczy pewnie 7-8kW

 

U mnie na produkcję 8kkWh potrzebuję niemal cały dach podwójnego garażu. Przy grzaniu węglem mimo zwiększenia powierzchni domu i dachu nie starczyło by mi miejsca.

Dlatego program "Prosument" ma promować PC+FV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na produkcję 8kkWh potrzebuję niemal cały dach podwójnego garażu. Przy grzaniu węglem mimo zwiększenia powierzchni domu i dachu nie starczyło by mi miejsca.

Dlatego program "Prosument" ma promować PC+FV

 

No to ci jeszcze caly dom zostal do PV. Jaki szpan wsrod sasiadow by byl. Toz to bardziej "cool" niz solary! :D

 

Ja bym kotlarzy nie wykluczal z grupy potencjanych uzytkownikow technologii PV. Akurat to chyba nietrafiona wada jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co wstępnie jak się pytałem o koszt instalacji CO z kotłem, na grzejnikach, 2 małe obiegówki w łazienkach - w 17kzł się zmieszczę.

 

Gdy zrobię podłogówkę pod PC po całości podejrzewam, że same grzane podłogi z robotą to pewnie 12-15kzł + PC 15-18kzł + montaż + zasobnik 3000kzł - suma 30-36 - ale to moje szacunki poparte małą wiedzą na temat podłogówki, ile mi powiedzą instalatorzy jak wspomnę o PC to sie okaże.

Podejrzewasz? Czy wiesz? Dobra, zakładam, że masz nieuczciwych fachowców, co na same słowa PC ceny dają o 100% wyższe. Masz do wyboru - zmień fachowców na uczciwych lub nie mów, że to pod PC. Ekogroszkiem też można podłogówkę napędzać, komplikujesz przy tym układ CO, ale jak najbardziej się da. Tak jak wcześniej pisałem - jeśli chcesz, żeby instalacja na PC była jak najdroższa, to bez problemu da się to zrobić. Koniecznie wybierasz gorszy system CO z gorszym GZ. Po co? Nawet jeśli chcesz węgiel, to czemu idziesz w grzejniki? Bo tak? Na złość komuś robisz?

 

Co do podłogówki vs grzejniki. Mieszka(łe)m w domach z obydwoma systemami grzewczymi. W skrócie: grzejniki są o kant potłuc. Ci co mówią, że podłogówka w sypialniach jest zła, nigdy nie spali w takiej sypialni. Podejrzewam, że właśnie z podłogówek zasilanych z kotłów na węgiel zrodził się mit, że podłogówka szkodzi. Ciężko, żeby nie szkodziła, jak w podłogę szło 50 czy więcej stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kotlarzy nie wykluczal z grupy potencjanych uzytkownikow technologii PV. Akurat to chyba nietrafiona wada jest.

Ale i tak pompiarze zyskają bardziej. A najbardziej Ci, co dogrzewają/chłodzą się klimą.

 

Co do PV - wfośigw poleciały sobie w kulki i uwaliły program Prosument w zakresie fotowoltaiki. Pozostaje sposób dofinansowania przez banki, wiadomo jak to się w przypadku solarów skończyło. Beznadzieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo i sam system PV teraz to zabawka. Ma niewiele wspolnego z szeroko rozumiana ekologia. Produkcja takich ogniw poki co gorzej wplywa na srodowisko, niz korzysci z ich zastosowania. Trzeba poczekac na rozwoj i ewolucje tej technologii. Teraz pokrywa sie je chlorkiem kadmu, ktory nie dosyc, ze cholernie drogi, to jeszcze bardziej toksyczny. Jak uda sie zastosowac chlorek magnezu, to bedzie i taniej i duuuuzo ekologiczniej (a takie prace juz trwaja).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że właśnie z podłogówek zasilanych z kotłów na węgiel zrodził się mit, że podłogówka szkodzi. Ciężko, żeby nie szkodziła, jak w podłogę szło 50 czy więcej stopni.

 

Podejrzewasz czy wiesz ? :)

 

Bo w innym wątku ktoś mi odpisał, że nie ma żadnego problemu zrobić podłogówkę + węgiel a później lub jednocześnie nie ma problemu zastosować do tego PC. Rozumiem, że skoro nie ma żadnego problemu to również nie ma problemu z 50st. w podłodze bo to właśnie byłby problem ?

Jak widać, zdania są tu podzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym kotlarzy nie wykluczal z grupy potencjanych uzytkownikow technologii PV. Akurat to chyba nietrafiona wada jest.

 

Ale oczywiście to nic że będą potrzebowali ich 3-4 razy więcej, to nic że dużo więcej zapłacą, to nic, że na dachu wszystkie się nie zmieszczą, to nic że nie dostaną nisko oprocentowanego kredytu, to wszystko nic, Pyxis jest wyrocznią i ich nie wyklucza.

 

A przecież to jest kolejny, przeolbrzymi argument przeciwko węglowi w nowych domach. Po prostu obudzą się z nocnikiem w rękach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewasz czy wiesz ? :)

 

Bo w innym wątku ktoś mi odpisał, że nie ma żadnego problemu zrobić podłogówkę + węgiel a później lub jednocześnie nie ma problemu zastosować do tego PC. Rozumiem, że skoro nie ma żadnego problemu to również nie ma problemu z 50st. w podłodze bo to właśnie byłby problem ?

Jak widać, zdania są tu podzielone.

 

Ja ktos to zrobi dobrze, to nie ma problemu z 50C

Tylko, źe to nieco podraża koszty, bo trzeba zastosować mieszacze, obniżające temperaturę wody idąca w podłogę.

 

Nie daj sie naciąc na koszt podłogowki rzędu 110zl/m2 (na gotowo)

Można to zrobić (firmą) za 55-70zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale oczywiście to nic że będą potrzebowali ich 3-4 razy więcej, to nic że dużo więcej zapłacą, to nic, że na dachu wszystkie się nie zmieszczą, to nic że nie dostaną nisko oprocentowanego kredytu, to wszystko nic, Pyxis jest wyrocznią i ich nie wyklucza.

 

A przecież to jest kolejny, przeolbrzymi argument przeciwko węglowi w nowych domach. Po prostu obudzą się z nocnikiem w rękach.

 

Ja jestem ralista. Gdy PV bedzie super tania technologia, ich drugie albo trzecie kotly wlasnie sie rzszczelnia, a na rynku beda juz pompy PW HT ktore w naszym klimacie beda mialy COP=3, w komplecie z panelami PV do ich zasilania. Tak jak teraz ludzie rozwazaja, czy podlaczac do domu gaz, tak wtedy beda takie same dylematy przy pradzie. Podlaczac sie do energetyki, czy moze wystarcza mi PV? Beda Cie tu wtedy masowo przepraszac (albo Twoje dzieci). :D

 

Ta "milosc" do wegla zaczyna przeslaniac Ci caly Swiat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja jestem ralista. Gdy PV bedzie super tania technologia, ich drugie albo trzecie kotly wlasnie sie rzszczelnia, a na rynku beda juz pompy PW HT ktore w naszym klimacie beda mialy COP=3, w komplecie z panelami PV do ich zasilania. Tak jak teraz ludzie rozwazaja, czy podlaczac do domu gaz, tak wtedy beda takie same dylematy przy pradzie. Podlaczac sie do energetyki, czy moze wystarcza mi PV? Beda Cie tu wtedy masowo przepraszac (albo Twoje dzieci). :D

 

Ta "milosc" do wegla zaczyna przeslaniac Ci caly Swiat.

Tak samo jak dzisiejsze pompy do domów 10-20 letnich ;)

Dopóki będzie tak bzdurna mentalność wśród dzisiejszych inwestorów chcących dzisiaj grzać węglem to za 10 lat podobnie będą sobie mogli jedynie pomarzyć o nowoczesnych technologiach jak dzisiaj użytkownicy starych domów.

 

Niedawno był tu taki "mądry inaczej" gość co się zwał małymiki co do domu 90m2 na siłę chciał wpakować ekogroszek a przy okazji nie chciał ocieplić domu bo przecież wtedy kocioł byłby mocno przewymiarowamy a to katastrofa.

Normalnie ciemnogrod.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewasz czy wiesz ? :)

 

Bo w innym wątku ktoś mi odpisał, że nie ma żadnego problemu zrobić podłogówkę + węgiel a później lub jednocześnie nie ma problemu zastosować do tego PC. Rozumiem, że skoro nie ma żadnego problemu to również nie ma problemu z 50st. w podłodze bo to właśnie byłby problem ?

Jak widać, zdania są tu podzielone.

 

Podejrzewam, bo skąd mam mieć pewność, jakim cudem powstał idiotyczny mit, że podłogówka jest szkodliwa. Ja tylko logicznie myślę i nie masz się co silić na złośliwość. Co innego domniemywać jakie są przyczyny mądrości ludowych (ja), co innego podejrzewać ile kosztuje podłogówka (jak Ty). Jedno da się ustalić, drugie już nie do końca - wybierz które jest które :cool:

 

Oczywiście, że nie ma problemu, zrobić podłogówkę współpracującą z węglem. Sam to napisałem. Napisałem również, że źle wykonana podłogówka może być problemem. Nie ma żadnych podzielonych zdań. :bash:

 

Przy okazji, żeby zastosować do instalacji po węglu pompę ciepła, trzeba wywalić zawór trójdrogowy (czy co tam się stosowało do obniżenia temperatury w podlogówce). Nie powinno się (ale niektórzy tak robią) podłączać PC jak leci do starej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewasz czy wiesz ? :)

 

Bo w innym wątku ktoś mi odpisał, że nie ma żadnego problemu zrobić podłogówkę + węgiel a później lub jednocześnie nie ma problemu zastosować do tego PC. Rozumiem, że skoro nie ma żadnego problemu to również nie ma problemu z 50st. w podłodze bo to właśnie byłby problem ?

Jak widać, zdania są tu podzielone.

 

olo wszystko się da, tylko to są podwójne koszty:( ja za instalację z kotłem eko w 2010r dałem 10tys. zł. Jak w 2013 przyszli montować mi PCi to popatrzyli, pokiwali głowami i wycieli mi wszystko równo z ziemią. Do nowej instalacji wykorzystali tylko kilka odcinków rury miedzianej fi 28, na której wcześniej miałem grawitację do CWU. Reszta poszła do żyda - odzyskałem 1500zł na aledrogo, więc PCi kosztowała mnie 8500zł drożej:( komina i kotłowni nie liczę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OLO

kocioł zasypowy = bezobsługowe żródło ciepła

dla ciebie nie ma różnicy ok szanuje to

 

ja nie czytam twoich wszystkich postów

ale pewnie chłopacy pewnie już tłumaczyli że lodówka i tak szybciej się zużywa niż pompa

tu decydujący jest nie czas pracy a ilość włączen

i tu bedzie zdziwienie.

 

my kupując powietrzną kierowaliśmy się takim myśleniem jak pyxis - technologia idzie do przodu.

artur mądrze prawi - dlaczego w 2014 budują domy 20 letnie?

z braku liczenia własnej kasy?

 

olo mnie powietrzna z instalacją wyszła 17 tysięcy [ale bez podłogówki]

Twoje wyliczenia to też naciąganie faktów

ja się już nie podniecam że rok na co i cwu nie wychodzi mi 1000zł przy temperaturxze 24 stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno był tu taki "mądry inaczej" gość co się zwał małymiki co do domu 90m2 na siłę chciał wpakować ekogroszek a przy okazji nie chciał ocieplić domu bo przecież wtedy kocioł byłby mocno przewymiarowamy a to katastrofa.

Normalnie ciemnogrod.

 

Ja bym mu poleciel ocieplic i jednoczesnie szkalrnie w ogrodzie postawic. Ogrzewana. Mial by takie same koszta i wlasne warzywa cala zime. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...