Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podejrzewam, bo skąd mam mieć pewność, jakim cudem powstał idiotyczny mit, że podłogówka jest szkodliwa. Ja tylko logicznie myślę i nie masz się co silić na złośliwość. Co innego domniemywać jakie są przyczyny mądrości ludowych (ja), co innego podejrzewać ile kosztuje podłogówka (jak Ty). Jedno da się ustalić, drugie już nie do końca - wybierz które jest które :cool:

 

Jakie znowu złośliwości, pytam bo nie mam pewności jak to jest z tą podłogówką i węglem, znajomych mam wyłącznie z mieszanymi instalacjami.

 

OLO

kocioł zasypowy = bezobsługowe żródło ciepła

dla ciebie nie ma różnicy ok szanuje to

 

Mowa była o szacunkowych wycenach, nie walorach użytkowych. Poza tym nie kupiłbym raczej kotła na ekogroszek do domu z zapotrzebowaniem 12-13tyskWh, wyłącznie prosty śmieciuch dolnego spalania, najlepiej zrobiony na zamówienie (moc 7-10kW, długi zasobnik), w którym można palić wszystkim - węglem za 550pln, węglem surowym za 350pln, drewnem, od biedy i miałem i jest zupełnie wygodny, bo czy się załaduje go przez 1 minutę raz na dobę czy ślimaka 3 minuty co 3 doby na jedno wychodzi a nie ma się w nim co zepsuć, zablokować, nie ma wentylatorów, miarkownik ciągu honeywella i koniec bajerów

 

ja nie czytam twoich wszystkich postów

ale pewnie chłopacy pewnie już tłumaczyli że lodówka i tak szybciej się zużywa niż pompa

tu decydujący jest nie czas pracy a ilość włączen

i tu bedzie zdziwienie.

 

Nie jestem o tym jakoś specjalnie przekonany, informacje jakie można znaleźć to raczej trwałość w godzinach lub latach przeciętnej pracy, nie cykle załączenia. Sprężarka, a jest jeszcze pompa i wentylatory z mechanicznych spraw.

 

my kupując powietrzną kierowaliśmy się takim myśleniem jak pyxis - technologia idzie do przodu.

No, idzie, a i ceny spadają, kilka lat temu ceny i parametry PC były takie sobie a ceny zaporowe. Dziś nie ma już tragedii a i pokazują się coraz fajniejsze technicznie PC za 7000 z Chin - to jest ich właściwa cena z normalnym zyskiem a nie narzutem 100..200% jak w tych markowych. Można podejrzewać, że gdy pojawi się więcej takich przeróżnych Chińczyków z inwerterami za 6000-7000 to i markowe stanieją.

 

olo mnie powietrzna z instalacją wyszła 17 tysięcy [ale bez podłogówki]

Twoje wyliczenia to też naciąganie faktów

 

Nie wiem czy naciąganie faktów, tyle kosztowała by pompa (7-9kW) ile podałem, podłogówkę liczyłem po 75-95pln/m2 i tyle, po co miałbym coś naciągać, podałem jeden szacunek bo to nawet nie wycena ale zapewnienie, że za tyle da rade zrobić, a drugi policzony po kosztach tu na forum podawanych i cenach sprzętu z allegro

 

Ja ktos to zrobi dobrze, to nie ma problemu z 50C

Tylko, źe to nieco podraża koszty, bo trzeba zastosować mieszacze, obniżające temperaturę wody idąca w podłogę.

 

Nie daj sie naciąc na koszt podłogowki rzędu 110zl/m2 (na gotowo)

Można to zrobić (firmą) za 55-70zł.

 

Cenna informacja, a nie zostanę po takiej firmie znowu przez miesiąc z traumą :jawdrop: i wyrzutami sumienia, że dałem sobie dom zepsuć ? Jakoś nie mam do firm (tanich) zaufania i co gorsza - dobrych doświadczeń, bo przy takich to lepiej nic nie wiedzieć, na niczym się nie znać, nie interesować się, w ogóle na budowę nie chodzić bo sie człowiek niepotrzebnie denerwuje obserwowanym partactwem ?

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jakie znowu złośliwości, pytam bo nie mam pewności jak to jest z tą podłogówką i węglem, znajomych mam wyłącznie z mieszanymi instalacjami.

 

 

 

 

 

Cenna informacja, a nie zostanę po takiej firmie znowu przez miesiąc z traumą :jawdrop: i wyrzutami sumienia, że dałem sobie dom zepsuć ? Jakoś nie mam do firm (tanich) zaufania i co gorsza - dobrych doświadczeń, bo przy takich to lepiej nic nie wiedzieć, na niczym się nie znać, nie interesować się, w ogóle na budowę nie chodzić bo sie człowiek niepotrzebnie denerwuje obserwowanym partactwem ?

Olo,czym do tej pory ogrzewales pomieszczenia w jakich mieszkales ?

Jaki masz ten swój nowy dom jeśli masz tak bogate zapotrzebowanie na ciepło ? Czemu je nie zmniejszysz ?

Powodzenia w liczeniu na chińską jakość. Jakoś te pompy nie opanowały rynku.

Już 4 lata temu miałem ofertę na pompę gruntową chińską z odwiertami za 20tys.zl brutto całościowy koszt,z Rudy Śląskiej jako alternatywę dla prądu,czemu takie oferty nie opanowały rynku ?

Co więcej,firma ta wycofała się ze sprzedaży tych pomp i jako najtańszą opcje ma pompę polskiego producenta ecopower za 27tys.zl z odwiertami.

O czym to świadczy ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

I nie mów,że jesteś gornikiem i twoja fascynacja węglem w nowym,czystym,pachnacym domu bierze się z tego,że dostajesz deputat na kilka ton węgla ;)

Tak może być bo w inne przyczyny zmarnowania tego co wybudowales ciężko uwierzyć.

Bo widzę,żeś z hanysowa jak ja ;)

 

Mnie choćby krajali nie dałbym sobie wymusić syfu do nowego domu :)

Ale może żyjemy w dwóch różnych swiatach,ja w tym ladniejszym,kolorowszym,z autami z klima i el.szybami,w mieszkaniu gdzie jest ciepło bez ognia i wrzucania do kotla, trochę już go poznałem żeby z niego rezygnować,ciebie raczej to dopiero czeka ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenna informacja, a nie zostanę po takiej firmie znowu przez miesiąc z traumą :jawdrop: i wyrzutami sumienia, że dałem sobie dom zepsuć ? Jakoś nie mam do firm (tanich) zaufania i co gorsza - dobrych doświadczeń, bo przy takich to lepiej nic nie wiedzieć, na niczym się nie znać, nie interesować się, w ogóle na budowę nie chodzić bo sie człowiek niepotrzebnie denerwuje obserwowanym partactwem ?

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

pod1.jpg

 

Traumy nie mam ogladajac ich robotę.

I nigdy nie biorę przypadkowych ekip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo

 

Stary - żużlobetonowy pustak 25 + uśredniając 5cm styropianu na ścianach (w jednych miejscach 8, w innych 0), pod dachem 10cm wełny, na podłodze na gruncie 0-5cm, metry kwadratowe mostków termicznych, okna 3 i 5 komorowe PCV - wkłady U 1-1,2, kilka starych drewnianych, 3 okna skrzynkowe, powierzchnia grzana będzie ok 190m2 - 2 pełne pietra. Grzejniki aluminium i żeliwne, instalacja pracuje stale bez prądu na grawitacji, tylko podczas rozpalania pompa załączana na chwilę by szybciej przetłoczyć wodę - czas rozgrzewania instalacji z 20 do 60st kilkanaście minut, kocioł pracuje na 1/2 gwizdka ze sprawnością no nie wiem, 40% ?

A więc izolacyjne dno (wychodzi zapotrzebowania niespełna 29000kwh) a ogrzewanie to prehistoria.

Koszty ogrzewania - 3t zwykłego węgla + 2t flotu / sezon - ze 2300zł ? Poza sezonem grzewczym CWU "junkersem" gazowym.

 

Nowy - z poddaszem nieużytkowym ok 220m2 (gdyby było użytkowe bo jest na to przygotowane), bez niego ok 160m2 i dla takiego liczyłem zapotrzebowanie. 15grafitu dół i ściany (porotherm 25) - u=0,18, 8-10 EPS na górnym stropie + 15 wełny, wentylacja grawitacyjna. Moc grzewcza potrzebna przy -20 - 6,1kW, przy +1,6 - 2,8kW dla temp średniej dobowej 20st. Okna 3-komorowe 0,8-1,0. Bardziej zmniejszać raczej nie będę.

 

Szczerze mówiąc to która pompa nie jest chińska ? Komponenty znanych światowych producentów wyprodukowane w chinach, montaż "do kupy" tego to już różnie, ale pewnie nie rzadko też w chinach. Kompresory przeważnie jak oglądam te różne wynalazki chińskich marek (nie markowe produkowane w chinach) to copelanda lub panasonica, osprzęt też markowy, elektronika może mniej pewna i sama konstrukcja i jakość wykonania. Nie opanowały bo żadne nie opanowały, ja nie znam osobiście nikogo kto by miał PC, raczej węgiel lub gaz, ewentualnie solary. PC to nadal mały % w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha w te 6 kw zapotrzebowania przy -20 nie wierze

przy twoim ociepleniu i przede wszystkim przy grawitacji

 

Te 6kW to wychodzi z obliczeń w tym nowym, nie w starym, w starym jest spoooro więcej, rocznie 29000 VS 12000 z obliczeń, faktem fakt że wystarcza w tym starym 5t opału na zimę i to mi się akurat nie wydaje tylko tak jest :) W nowym to mogę pisać wyłącznie wydaje mi się bo co będzie jak zamieszkam to się okaże.

Jeżeli piszę o jakichś kosztach - to uwierz, też z powietrza nie biorę tylko to co się tu pisze na forum, ewentualnie z innych źródeł, i nie od sąsiada np bo ludzie mają czasem bujną wyobraźnię i naturalne skłonności do koloryzowania.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym tak sądzisz ? Gdzie jej tajle wyprodukowano i gdzie zmontowano ? Ja mam TV zacnej marki na którym jest z tyłu napis made in japan...a wiem że te modele były produkowane w Polsce.

"Made in" to nie "Assembled in". Różnica jest taka, że markowy producent bierze odpowiedzialność za jakość. Tzw. chińczyk już nie bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie opanowały bo żadne nie opanowały, ja nie znam osobiście nikogo kto by miał PC, raczej węgiel lub gaz, ewentualnie solary. PC to nadal mały % w Polsce.

Dopóki użytkownicy ekogroszka obecni i nie myślący przyszli będą wypisywali takie idiotyzmy jak poniżej Wasz przedstawiciel to do 2017r ani ogrzewanie prądem ani ogrzewanie pompą ciepła nie opanuje Polski,z braku podstawowej wiedzy inwestorów i trzeba będzie wąchać smród i zgarniać sadzę z parapetów wydobywającą się z nowych domów:

Tylko odpowiedz mi na pytanie, kto instalując piec na ekogroszek lub węgiel robi takie ocieplenie, żeby mieć zużycie energii na poziomie 40kWh/m2/rok ?

Zrobię super ocieplenie, wydam na to spore pieniądze a efekt będzie taki, że piec na ekogroszek będzie przewymiarowany i osiągnie niską sprawność.

Mówiąc jeszcze prościej, przy węglu daje 10cm najtańszego styropianu, zwykłe okna, nie będę robił płyty fundamentowej, dam krytykowane przez wielu grzejniki i koszt rocznego ogrzewania małego domku do 100m2 nie będzie wysoki.

2. Przy ekogroszku nie muszę stosować super izolacji, gdyż mając mały domek kocioł 10kW i tak będzie za duży, poza tym jak zastosowałbym izolację, aby zejść powiedzmy do tych 40-50kWh/m2/rok, jak ma większość mających PC, kocioł 10kW będzie wtedy o wiele za duży i osiągnie małą sprawność.

Wszystko ładnie policzone, tylko jeszcze dochodzi koszt izolacji, którą trzeba wydać, żeby koszt ogrzewania PC był znośny.

 

Powyższy kolega zamierzał budować dom 90m2...

 

Całe szczęście,że ustawodawca przewidział,że w niektórzy ludzie Polsce mają problem z inteligencją i pojmowaniem przyziemnych spraw i ciężko było im na lekcjach matematyki i ustawą wprowadził pośrednią likwidację ekogroszka.

Szkoda tylko,że potraktował całą Polskę jak wieś zabitą dechami gdzie są same pegieerusy i kołochoźniki bez szkoły co to niczego poza wunglem nie znają...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domu 90m2 to bym Jule kupił i by może wystarczyła przy tych 10cm zwykłego styropianu.

Ale skoro kolega idzie całkiem po kosztach, bo być może na tyle go stać i uznał że ogrzeje to np 1,5t czarnego złota za 1000zł, a przy tym inwestycja wyjdzie robiąc ją na marketowych grzejnikach naprawdę niemal grosze, to za różnicę w cenie ma pewnie z 10 lat grzania za darmo. A za 10 lat to PC HT też pewnie zejdą z ceną i wtedy sobie wstawi zamiast kotła.

 

Ja tu nie widzę jakiejś wielkiej katastrofy...alem przyzwyczajony widocznie :), mieszkam od lat w gęstej zabudowie - dom obok domu, działki po 500m2, zimą mały smog mi nie przeszkadza o ile nie pochodzi ze spalanych butów i pieluch, od czasu gdy część sąsiadów kupiła nowe kotły bo stare dokonały żywota to już jest całkiem ok. Akurat te na ekogroszek z dmuchawami pompującymi m3 powietrza na kilka rozżarzonych do białości węgielków to nie jest żadna tragedia ekologiczna.

 

Pod względem oszczędności naszych zasobów naturalnych to nawet korzystne jest palenie węglem - kocioł na ekogroch dobrze dobrany ma sprawność nawet >80%, najnowocześniejsze turbiny w elektrowniach węglowych mają ok.60% - pod tym względem to grzanie prądem mniej oszczędza środowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem oszczędności naszych zasobów naturalnych to nawet korzystne jest palenie węglem - kocioł na ekogroch dobrze dobrany ma sprawność nawet >80%, najnowocześniejsze turbiny w elektrowniach węglowych mają ok.60% - pod tym względem to grzanie prądem mniej oszczędza środowisko.

Nie znam się na sprawnościach. Ale... przy założeniu, że grzejesz PC, bo głównie o nich tu mowa, jaką matematyką się posługujesz, żeby udowodnić nieudowadnialne? Mniej oszczędza środowisko? Jakim cudem???

 

Oczywiście, jeśli pominiemy rzecz, którą ciężko przy węglu pominąć: dobrze dobrany kocioł na ekogroszek. Ha. Ha. Ha. Niezły żart :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem oszczędności naszych zasobów naturalnych to nawet korzystne jest palenie węglem - kocioł na ekogroch dobrze dobrany ma sprawność nawet >80%, najnowocześniejsze turbiny w elektrowniach węglowych mają ok.60% - pod tym względem to grzanie prądem mniej oszczędza środowisko.

 

Stosujac taka logike, to jak bys chcial udowadniac kobiecie, ze lepszy jest maly i miekki, bo nie uwiera.

 

Jak eketrownia miala by sprawnosc 25-30%, a Twoj kociolek 100%, to byloby mniej wiecej na rowno ze zuzyciem wegla. Kazda z tych wartosci jest "malo" realna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tym przypadku nad interpretujecie moje słowa. Pisząc o prądzie miałem na myśli to co poleca się tu czasem do takich małych domków - kocioł el. lub kable. A dobrze dobrany kocioł z palnikiem niemal nie dymi.

 

Ja na myśli miałem to, o czym najczęściej się mówi tutaj - PC. I raczej każdy z nas tak miał :) Bądź precyzyjniejszy w swoich opiniach :)

 

Jak często spotykasz dobrze dobrany kocioł na ekogroszek? Bo z domów, które znam - nikt nie ma dobrego kotła. Tu na forum też nieczęsto można takie kwiatki/wyjątki poznać 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na plakacie Castoramy maja taki ze sprawnoscia 88% :)

 

Potem dom ogrzewany nawet czystym pradem, z zalozenia powinnien byc b. cieply. Tego pradu malo zuzywac z tych 60% elektrowni.... Ktory sie wtedy bardziej przyczyni do ekologi?

 

Pozatym chodzi ponoc o kase i patriotyzm, nie ideologie i wygode. ;)

 

Moje zdanie jest takie, że jak ktoś zadba teraz o dobre ocieplenie, to nie będzie się w przyszłości martwił o rachunki. Tzn będzie, ale w mniejszym stopniu. A przyszłość różna może być. I -odpukać- wypadki chodzą po ludziach. Dziś jest dobrze, a jutro... I co wtedy? Jak długo można się opierać na pomocnym sąsiedzie (przy obsłudze węgla) albo rodzinie (finanse - ale tu to lepiej nie liczyć w ogóle w większości przypadków)? Życie czasami potrafi dać solidnego kopa w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...