Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chodzi mi o zlotowki, tylko o aspekt ekologiczny, bo taki tu rozwazamy.

 

 

 

 

Z wykresu ponizej, ze zrodla ktore podales, wynika, ze elektrowniz w Belchatowie ma obecnie 42% sprawnosc, reszta niewiele mniejsza, a Opole w najblizszych latach ma osoiagnac 46%.

 

http://e-bmp.pl/Image/rys_%201(62).jpg

 

Moze wiec lepiej operowac konkretnymi wartosciami dla Polskich elektrowni, a nie srednimi dla Swiata czy UE.

Z wykresu to wynika że Bełchatów ma 36%. 42% to już Bełchatów 2 - pisałem Ci że jeden blok przekracza 40%. Dobrze jest popatrzeć choćby w to co się zamieszcza w poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitch, Varmepumpsagare, macie zdrowie tak od rana udowadniać olowi że białe jest białe a czarny węgiel to qrwa czarny węgiel jest.

Jego zachwyt spowodowany jest albo nieświadomością albo młodym wiekiem.

Etam. Myślę, że on wie jak jest naprawdę. Tylko z różnych względów z nami się spiera. Nie wiem, czy to kwestia przyzwyczajenia, obawa przed nieznanym, może obawa że nie da rady finansowo. Jednego nie jestem w stanie pojąć - czemu ktoś uważa (oprócz sprzedawców oczywiście), że węgiel może konkurować z prądem jak równy z równym. Ba, że węgiel jest lepszy i ekologiczniejszy od PC. Nie ogarniam tego. Tak samo, jak nie ogarniam tego, że ludzie budując chałupy za pół miliona albo więcej, pakują do nich wynalazek ze średniowiecza, albo nie ubezpieczają ich. :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wykresu to wynika że Bełchatów ma 36%. 42% to już Bełchatów 2 - pisałem Ci że jeden blok przekracza 40%. Dobrze jest popatrzeć choćby w to co się zamieszcza w poście.

Acha. Czyli nadal moja PC PW mniej obciąża środowisko (zwłaszcza w mojej okolicy), niż węglarze. No tak... To o co właściwie chodzi? Że PC PW nie śmierdzi? Czy o to, że nie daje zarobić lokalnemu sprzedawcy węgla? :wtf:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam... To w sumie dużo kalorii nie

kosztuje.

Nie dalej aniżeli wczoraj w dzielnicy widziałem chyba z 2 tony drobnego węgla wywalonego przed domem...

Teraz musza to do pralni przeszuflować ;)

 

W sumie tak, nie dużo kalorii.

Ja nabyłem drogą kupna 100 worków 25kg w lipcu.

U mnie różnica między workowanym a szuflowanym to 40 zł na tonie.

Pan szanowny przyjechał, ułożył na paletach, paleciakiem (swoim) wjechałem do garażu.

Pozostanie mi tylko po woreczku do zasobnika wsypać. Ostatni sezon. Hurra!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Nie ogarniam tego. Tak samo, jak nie ogarniam tego, że ludzie budując chałupy za pół miliona albo więcej, pakują do nich wynalazek ze średniowiecza, albo nie ubezpieczają ich. :bash:

 

Myślę że to z powodu braku edukacji.

Dziadek palił węglem, ojciec palił węglem, to syn co zimnym powietrzem ma ogrzewać ?:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha. Czyli nadal moja PC PW mniej obciąża środowisko (zwłaszcza w mojej okolicy), niż węglarze. No tak... To o co właściwie chodzi? Że PC PW nie śmierdzi? Czy o to, że nie daje zarobić lokalnemu sprzedawcy węgla? :wtf:
Jak grzejesz z COP 2,5 ( realnie dla PC PW ) to z tony węgla spalonego w Bełchatowie Twoja pompa da 2400 kWh. Przy grzaniu czystym prądem będzie to 900 kWh z tony. Z tony najtańszego ekogroszku przy sprawności tylko 75% masz 4600 kWh. Liczydło w pobliżu masz? Bo mnie wychodzi że jednak 2 razy więcej węgla taki Bełchatów musi na każdy Twój kWh spalić niż spala ten grzejący najtańszym ekogroszkiem. I blisko 5 razy więcej niż grzejący ekogroszkiem spali taki Bełchatów na potrzeby grzejących prądem - Kospelami czy innymi kablami - ekologów. Jesteście siłą napędową polskiego górnictwa węglowego - czy tego chcecie czy nie. Jesteście głównymi odbiorcami węgla - tyle że go nie przerzucacie sami. Pracownicy elektrowni to za Was robią. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzejesz z COP 2,5 ( realnie dla PC PW ) to z tony węgla spalonego w Bełchatowie Twoja pompa da 2400 kWh. Przy grzaniu czystym prądem będzie to 900 kWh z tony. Z tony najtańszego ekogroszku przy sprawności tylko 75% masz 4600 kWh. Liczydło w pobliżu masz? Bo mnie wychodzi że jednak 2 razy więcej węgla taki Bełchatów musi na każdy Twój kWh spalić niż spala ten grzejący najtańszym ekogroszkiem. I blisko 5 razy więcej niż grzejący ekogroszkiem spali taki Bełchatów na potrzeby grzejących prądem - Kospelami czy innymi kablami - ekologów. Jesteście siłą napędową polskiego górnictwa węglowego - czy tego chcecie czy nie. Jesteście głównymi odbiorcami węgla - tyle że go nie przerzucacie sami. Pracownicy elektrowni to za Was robią.

 

Ale brednie. Czy Belchatow spala taki sam wegiel jak ten domowy ekogroszek?

 

Pomysl nim cos napiszesz w temacie takich "porownan".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale brednie. Czy Belchatow spala taki sam wegiel jak ten domowy ekogroszek?

 

Pomysl nim cos napiszesz w temacie takich "porownan".

Ja myślę. Czy myśli ten który na podstawie sprawności elektrowni Bełchatów wysnuł wniosek że spala mniej węgla niż osoba spalająca ekogroszek? Opał stosowany w elektrowni Bełchatów nie jest jakąś tajemnicą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę. Czy myśli ten który na podstawie sprawności elektrowni Bełchatów wysnuł wniosek że spala mniej węgla niż osoba spalająca ekogroszek? Opał stosowany w elektrowni Bełchatów nie jest jakąś tajemnicą.

 

Ja Ci powiem tak: Jesli parowoz spala na 1km 100kg wegla, a lokomotywa spalinowa 5kg oleju napedowego, to oznacza, ze spalinowka jest 20x oszczedniejsza od parowozu?

 

To, ze cos sie podobnie nazywa (wegiel), wcale nie oznacza, ze to jest chocby podobne paliwo. Roznica miedzy ekogroszkiem a tym co spala Belchatow jest mniej wiecej taka sama, jak miedzy weglem kamiennym a olejem napedowym. Zeby Ci pod chalupe tego wegla brunatnego z Belchatowa przywiezli 200t, to bys swoim kotlem pewnie chalupy nie ogrzal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz nie ma związku z wypowiedzią moją i mitcha. Mitch napisał co napisał. Ja tylko odpowiedziałem. Zresztą zrób tak: około 40% energii z węgla brunatnego - rzędu 9,5 MJ. 60% z kamiennego - średnio myślę że można przyjąć 23 MJ ( Tauron np. pali 19 - 21,5 MJ, reszta mocniejszymi ) - średnia myślę ze wyjdzie w tych okolicach. Srednia wartość opałowa węgla w polskiej energetyce wyjdzie w takim razie około 17 MJ. Razy 36% sprawności - 6,2 MJ. Czyli z tony1700 kWh. Razy COP 2,5 - 4250 kWh. To dalej mniej niż z najtańszego ekogroszku. PS. To było do Pyxisa. I zauważ jeszcze że policzyłem bardzo niekorzystnie dla palącego ekogroszkiem - średnia wartość opałowa węgla w energetyce vs najniższa wartość opałowa dla ekogroszku. Przy założeniu średniej wartości opałowej stosowanych ekogroszków 25 MJ ( Jaret 22. Retopal 24 - 25, Pieklorz 26 - 28,5, Wesoła 28,5 - 30, groszki 5 - 25 27 do 28,5 ) ten rachunek jeszcze się sporo zmienia na korzyść palących ekogroszkiem. O porównaniach z grzejącymi czystym prądem nawet szkoda dyskutować - ci to dopiero kosmiczne ilości węgla zużywają. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dane z 2003

sprawnosc elektrociplowni

kamienny 75%

brunatny 50%

tylko nie napisali czy netto czy brutto

 

Popatrz jak wykorzystywanie ciepła z procesu spalania dodatkowo do celów grzewczych od razu pozytywnie wpłynęło na sprawność, skok z przeciętnej 36% do 75% ! I co tu jeszcze udowadniać - bezpośrednie wykorzystania surowca jest bardziej ekonomicze więc i ekologiczne od przetwarzania go na prąd a później na ciepło, może z wyjątkiem PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etam. Myślę, że on wie jak jest naprawdę. Tylko z różnych względów z nami się spiera. Nie wiem, czy to kwestia przyzwyczajenia, obawa przed nieznanym, może obawa że nie da rady finansowo. Jednego nie jestem w stanie pojąć - czemu ktoś uważa (oprócz sprzedawców oczywiście), że węgiel może konkurować z prądem jak równy z równym. Ba, że węgiel jest lepszy i ekologiczniejszy od PC. Nie ogarniam tego. Tak samo, jak nie ogarniam tego, że ludzie budując chałupy za pół miliona albo więcej, pakują do nich wynalazek ze średniowiecza, albo nie ubezpieczają ich. :bash:

 

Taa, ja wiem i mówię wam, że to najmniejszy problem w domu z tym węglem, 2t i wy tragizujecie jak dzieci, domy niejednemu z was murarze postawili w ciągu miesiąca a one ważą po 200-300t i więcej i nawet się przy tym nie spocili, skasowali i poszli stawiać następne 200t a wy płaczecie o 2 tony.

Ale ok, rozumiem, jeżeli macie jakieś poważne dolegliwości, jesteście wszyscy styranymi inwalidami to już to zrozumiałem. Ja 3t węgla do kotłowni zrzucam może z godzinę, półtora, spocę się przy tym trochę bo przyzwyczajony nie jestem do fizycznej roboty, i co z tego niby ? Gdy latem mam trawnik skosić a jest +30 to sie ze mnie leje pot i kindla przy tym na pewno nie poczytam.

A gdy będę stary to pewnie się do "akademika" przeprowadzę żeby nic nie musieć robić przy domu.

W domu mam też kocioł gazowy starego typu, rzadko używany a gdy już używany to mnie cholera bierze jak nie mogę zasnąć przez ciągłe tykanie gazomierza, który jest wbudowany w ścianę budynku pod sypialnią.

Przy PC lub recu też podejrzewam podobne problemy, pomijam że mnie mogą sąsiedzi do niebieskich podać gdy im pod oknami moja PC będzie w nocy produkować db z tłukącego się wiatraka.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz jak wykorzystywanie ciepła z procesu spalania dodatkowo do celów grzewczych od razu pozytywnie wpłynęło na sprawność, skok z przeciętnej 36% do 75% ! I co tu jeszcze udowadniać - bezpośrednie wykorzystania surowca jest bardziej ekonomicze więc i ekologiczne od przetwarzania go na prąd a później na ciepło, może z wyjątkiem PC.

 

dlatego uważam że osiedla powinny mieć swoje ciepłownie, nawet jak nie będzie filtrów to zastosowanie kilku kotłów sprawi że spalanie odbedzie sie z wysoką sprawnością i małym zadymieniem, no i nie bedzie trzeba mieć swojej kotlowni :)

przy gazie jeden kocioł móglby obsłużyć 1-2 sąsiadow, tylko zalozyć liczniki ale wiadomo że jak pieniądze to ciężko się dogadać ale jest to mozliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...