Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

To samo już wcześniej pisałem, małe ciepłownie osiedlowe to dobry pomysł na sprawne, tanie ogrzewanie i ekologię. O ile są małe (nie wymagające prezesów, dyrektorów i wicedyrektorów z sekretarkami, zarządu, ciecia i ogrodnika) bo gdy oni się pojawiają wówczas koszty rosną.

I to żebym nie wyszedł na takiego maniakalnego fanatyka jak niektórzy tu zgromadzeni pompiarze - niezależnie od technologii - czy to są wielkie PC, kotłownie gazowe czy węglowe czy nawet małe elektrownie jądrowe (zdaje się dopiero w wczesnej fazie projektowej - tematem zajmował się microsoft+toschiba) w postaci podobnej do kontenera transportowego - stawiasz we wsi, podłączasz sieć, uruchamiasz i działa niemal bezobsługowo przez 100lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale ok, rozumiem, jeżeli macie jakieś poważne dolegliwości, jesteście wszyscy styranymi inwalidami to już to zrozumiałem.

 

Mam kolege-sasiada ktory sie sezon wczesniej niz ja pobudowal. Sasiednia ulica. Facet przed 40tka, praca zawodowa zupelnie niefizyczna. Zanosilem mu przedwczoraj pomidorki z wlasnej uprawy i widze, ze jakas taka mina obolala. Znowu mu sie kregoslup odezwal, bo kilka wokeczkow przeniosl zeby miejsce na kosiarke zrobic w kotlowni i od razu leki przeciwbolowe. Czy to inwalida? Nie sadze, ale kazdy predzej czy pozniej jakies doleglliwosci moze zalapac. Mlodym i bardzo sprawnym sie jest stosunkowo krotko. :)

 

A gdy będę stary to pewnie się do "akademika" przeprowadzę żeby nic nie musieć robić przy domu.

 

"Jak sie kura zesiura, a Mance...."

W bloku gdzie mieszkalem przed przeprowadzka w sasiedniej klatce strsze malzenstwo ktore mieszkalo zawsze w domku zamienilo sie z synem na mieszkanie, bo mu sie "nespodzianie" 3 dziecko poczelo a oni nieduze mieszkanko mieli. Co starsi ludzie byli tak sfrustowani ta sytuacja, ze wizyty policji i strazy miejskiej to byly co tydzien. Przeszkadzalo im dokladnie wszystko. Drace sie dzieci na podworku, grill w sasiednich ogrodkach, imprezy sobotnie w bloku, mlodziez pod sklepem na barierkach, palenie fajek w klatce schodowej..... I nie byl to jakis wielki bloka typu "szuflandia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolege-sasiada ktory sie sezon wczesniej niz ja pobudowal. Sasiednia ulica. Facet przed 40tka, praca zawodowa zupelnie niefizyczna. Zanosilem mu przedwczoraj pomidorki z wlasnej uprawy i widze, ze jakas taka mina obolala. Znowu mu sie kregoslup odezwal, bo kilka wokeczkow przeniosl zeby miejsce na kosiarke zrobic w kotlowni i od razu leki przeciwbolowe. Czy to inwalida? Nie sadze, ale kazdy predzej czy pozniej jakies doleglliwosci moze zalapac. Mlodym i bardzo sprawnym sie jest stosunkowo krotko. :)

 

 

 

"Jak sie kura zesiura, a Mance...."

W bloku gdzie mieszkalem przed przeprowadzka w sasiedniej klatce strsze malzenstwo ktore mieszkalo zawsze w domku zamienilo sie z synem na mieszkanie, bo mu sie "nespodzianie" 3 dziecko poczelo a oni nieduze mieszkanko mieli. Co starsi ludzie byli tak sfrustowani ta sytuacja, ze wizyty policji i strazy miejskiej to byly co tydzien. Przeszkadzalo im dokladnie wszystko. Drace sie dzieci na podworku, grill w sasiednich ogrodkach, imprezy sobotnie w bloku, mlodziez pod sklepem na barierkach, palenie fajek w klatce schodowej..... I nie byl to jakis wielki bloka typu "szuflandia".

 

No tak, bo worki z ekogroszkiem to 25kg.

Kiedyś sąsiadce przywieźli ekogroszek - ale luzem - ma takie miejsce do zwalenia go z ciężarówki wprost pod okienkiem z kotłowni, które jest na poziomie terenu (kotłownia obniżona w stosunku do parteru) a że sama i ma już swoje lata kobieta to jej to zrzuciłem, ze 3 tony w pół godziny, może 45minut ? Tyle to roboty. W prezencie dostałem koniaczek, nigdy w krótszym czasie nie "zarobiłem" na koniak.

 

Ona sama sobie to do pieca wkłada - ale nie worki bo to wierze, 25kg wsadzić do czasami wysokiego zasobnika to ..ujnia jest, ale łopatką groszek luzem to nie problem nawet dla staruszka. Ale jak się węgiel w workach trzyma w garażu to się nie dziwie, że ciężko

 

Pisząc "akademik" miałem namyśli dom spokojnej starości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP 2,5 to przy -15 osiągam przy pompie PW. Nie pamiętam zimy o takiej temp non stop. O ilości spalin z pieca węglowego a tego w elektrowni też nie wspomnę. Choć dla niektórych jak nie widać to poprostu nie ma.

Nie rozumiem takich dywagacji. I nie rozumiem w jaki sposób ten temat jeszcze nie umarł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj naciaganie faktow, naciaganie. :)

Liczac 36% sprawnosc, ty musial bys w kociolku spalic ze 144% sprawnoscia, zeby miec takie zuzycie przeliczeniowe jak u mnie. Palisz z 2x mniejsza realnie.

Żadne naciąganie - porównanie było do PC PW. Z Twoją gruntową nie dyskutuję - taką to i sam bym sobie może walnął. Tyle że na odwiertach - na poziome źródło w życiu bym się nie zdecydował. Działki szkoda i wypielęgnowanych roślin. Jak już kocioł zdechnie - to kto wie. Ale ma dopiero 10 lat, myślę że z 5 jeszcze mu potrzeba. W sam raz taki wiek żeby poodpoczywać osiągnę. Ale ryczącego paskudztwa na elewację w formie protezy - niech mnie Pan Bóg broni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ryczącego paskudztwa na elewację w formie protezy - niech mnie Pan Bóg broni.

Zapraszam do mnie, kobra64 i _olo_. W zimę. Tak sobie posłuchać, jak koszmarnie głośno chodzi PC PW. Od razu uprzedzam, mieszkam na wsi zabitej dechami (no, może nie dosłownie) i jest tu generalnie błoga cisza, z wyjątkiem psów. Zapewniam Was, że do szału doprowadzi Was albo moja lodówka no-frost - wcale nie taka stara, raptem 5-6 lat ma - albo psy. Nikt z Was chyba nie słyszał PC PW. Wentylator pokojowy zazwyczaj głośniej chodzi. Oczywiście, jak ktoś lubi spać pod namiotem tuż przy jednostce zewnętrznej, to fakt, będzie słychać. A jednostki nie trzeba montować na elewacji.

 

A jeśli ktoś jest wrażliwy na głośność jednostki zewnętrznej PC PW, to nie pojmuję, jak może wytrzymać przy ekogroszku, którego buczenie i chrupanie umarłego by obudziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Żadne naciąganie - porównanie było do PC PW. Z Twoją gruntową nie dyskutuję - taką to i sam bym sobie może walnął. Tyle że na odwiertach - na poziome źródło w życiu bym się nie zdecydował. Działki szkoda i wypielęgnowanych roślin. Jak już kocioł zdechnie - to kto wie. Ale ma dopiero 10 lat, myślę że z 5 jeszcze mu potrzeba. W sam raz taki wiek żeby poodpoczywać osiągnę. Ale ryczącego paskudztwa na elewację w formie protezy - niech mnie Pan Bóg broni.

kobra,można "ryczace paskudztwo" posadzić na elewacji budynku gospodarczego, jak ktoś go oczywiście ma.

Są strefy,gdzie PC PW wystarczy.I jest to uzasadnione.Mam sam ostry dylemat,sam wiesz,że nie straszny mi każdy kocioł i ster :) Czasu mi coraz bardziej brakuje.I choć kocham to wnoszenie i wynoszenie opału,czasem szkoda czasu.Buduje niebawem domek,jak zagości w nim PW ,to chyba nie zapłacze tak mocno za kotłem.Trzeba wiedzieć kiedys przegrany,jak mówili Rzymianie (choć robili to rzadko :) ) Starość,nie radość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do mnie, kobra64 i _olo_. W zimę. Tak sobie posłuchać, jak koszmarnie głośno chodzi PC PW. Od razu uprzedzam, mieszkam na wsi zabitej dechami (no, może nie dosłownie) i jest tu generalnie błoga cisza, z wyjątkiem psów. Zapewniam Was, że do szału doprowadzi Was albo moja lodówka no-frost - wcale nie taka stara, raptem 5-6 lat ma - albo psy. Nikt z Was chyba nie słyszał PC PW. Wentylator pokojowy zazwyczaj głośniej chodzi. Oczywiście, jak ktoś lubi spać pod namiotem tuż przy jednostce zewnętrznej, to fakt, będzie słychać. A jednostki nie trzeba montować na elewacji.

 

A jeśli ktoś jest wrażliwy na głośność jednostki zewnętrznej PC PW, to nie pojmuję, jak może wytrzymać przy ekogroszku, którego buczenie i chrupanie umarłego by obudziło.

Słyszałem już kilka. I kilka klimatyzatorów. A mój kocioł w piwnicy stoi - już w kuchni ( bezpośrednio nad kotłownią ) jest niesłyszalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak ludzie dawniej żyli przed wynalezieniem kotłów gazowych i PC.

Bo teraz to normalnie podniesienie worka 25kg to jest jakiś wyczyn godny superbohatera.

Ludzie się bardzo szybko przyzwyczajają do wygody. Kiedyś nie było pralek automatycznych, zmywarek, PC. Ludzie żyli. Teraz się w doopach przewraca.

Jeszcze z 10-15 lat temu to na wsi prawie w każdym domu "gospodarka" krowy konie itp. A obecnie jak widzę to większości nawet marchewki się nie chce zasiać. Bo się przecież nie opłaca. Po co się męczyć lepiej płaszczyć tyłem przed TV i "Trudne sprawy" oglądać.

Co do wrzucania węgla. Ostatnio widziałem że wożą węgiel w takich dużych workach i mają HDSa. Wystarczy otworzyć okienko i gość wsypuje zawartość wora około 0.5 tony do środka.

 

Zresztą na starość czy w razie jakiejś choroby zawsze można przejść na PC jak ktoś ma dobrze ocieplony dom.

Sam jestem za PC tylko dlaczego grafitowy styro i styrodur tyle kosztuje, dlaczego muszę robić płytę itp i itd.

A za kilka lat jest szansa że ceny PC spadną i będzie to bardziej popularne. Tylko żeby cen prądu nie poszybowały zbyt wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie obliczenia:

 

Na mój nieduży domek potrzebuję 200m2 styropianu (SAME ŚCIANY).

Ceny styro Knauf:

zwykły 0,40 - 153,20zł/m3

grafitowy 0,31 - 215,00zł/m3

 

Ocieplenie standard 15cm zwykłego.

30m3 * 153,20zł = 4596zł

Ocieplenie "dobre?" 20cm grafitu:

40m3 * 215,00zł = 8600zł

 

Rożnica w kosztach ocieplenia SAMYCH ścian: 4 000zł!

 

Styropian podłodowy:

165,5 * 20m3 = 3310zł

Styrodur pod płytę:

455zł * 20m3 = 9100zł

 

Rożnica w kosztach ocieplenia podłogi: 5790zł!

Jaki jest koszt samej płyty nie wiem.

 

"Dlaczego system grzewczy na eko-groszek (nie) jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach"???

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne naciąganie - porównanie było do PC PW. Z Twoją gruntową nie dyskutuję - taką to i sam bym sobie może walnął. Tyle że na odwiertach - na poziome źródło w życiu bym się nie zdecydował. Działki szkoda i wypielęgnowanych roślin. Jak już kocioł zdechnie - to kto wie. Ale ma dopiero 10 lat, myślę że z 5 jeszcze mu potrzeba. W sam raz taki wiek żeby poodpoczywać osiągnę. Ale ryczącego paskudztwa na elewację w formie protezy - niech mnie Pan Bóg broni.

 

Hehe... widze, ze jakos tez nie masz sympatii do pomp PW. Ja tez uwazam, ze to jest swego rodzaju proteza, ale naprawde pomiedzy PW a weglem sa - juz nie lata swietlne - a parseki.

 

Co do DZ, to jesli masz juz ogrod, to zrobic poziome, to faktycznie wyzwanie. Na nowej dzialce jeden dzien roboty. U mnie koparka wynajeta byla w sumie na jakies 12h, ale koparkowy byl fachowcem. Samo DZ kosztowalo wraz ze studzienka, rozdzielaczami i glikolem ~7k zl. Odwierty wychodza niestety ze 3x drozej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak ludzie dawniej żyli przed wynalezieniem kotłów gazowych i PC.

 

No wiesz, ludzie kiedys tez sie ni myli, nie leczyli a co czwarte dziecko dozywalo doroslosci. Nie wiem jak Ty, ale ja nie za bardzo marze o powrocie do takich czasow, nawet jesli masz mnie nazywac mieczakiem. :)

 

 

Rożnica w kosztach ocieplenia SAMYCH ścian: 4 000zł!

 

"Dlaczego system grzewczy na eko-groszek (nie) jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach"???

 

A sciany to jest w sumie jedna z mniej istotnych skladowych kosztow porzadnego docieplenia chalupy. Tu potrzebny jest rozsadek, ale teza ktora chyba sugerujesz, zeby domu nie ocieplac i palic weglem w takim "golasie" jest - wybacz - mocno idiotyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Szybkie obliczenia:

 

Na mój nieduży domek potrzebuję 200m2 styropianu (SAME ŚCIANY).

Ceny styro Knauf:

zwykły 0,40 - 153,20zł/m3

grafitowy 0,31 - 215,00zł/m3

 

Ocieplenie standard 15cm zwykłego.

30m3 * 153,20zł = 4596zł

Ocieplenie "dobre?" 20cm grafitu:

40m3 * 215,00zł = 8600zł

 

Rożnica w kosztach ocieplenia SAMYCH ścian: 4 000zł!

 

"Dlaczego system grzewczy na eko-groszek (nie) jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach"???

A co ma jedno z drugim wspólnego ?

Już pisałem,że dla prądu i dla pompy nie musisz budować dodatkowego pomieszczenia ok.6-7m2 na pralnio-suszarnię a dla ekogroszka musisz,jesli nie chcesz mieć prania nad głową w łazience czyli automatycznie przy bezobsługowych źródłach jesteś ok.20tys.zł do przodu przy inwestycji.

Dodatkowo Ty wolałeś zamiast na zmniejszenie strat energii przez dom wydać kasę na komin a aja odwrotnie,kasę z komina przeznaczyłem na zmniejszenie energii.

Oczywiście dla grzania prądem izolacja ma znaczenie ale dla grzania pompą nie ma żadnego znaczenia gdyż koszt jednostki energii jest przy powietrznych taki sam a w przy gruntowych niższy niż dla ekogroszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Szybkie obliczenia:

 

Na mój nieduży domek potrzebuję 200m2 styropianu (SAME ŚCIANY).

Ceny styro Knauf:

zwykły 0,40 - 153,20zł/m3

grafitowy 0,31 - 215,00zł/m3

 

Ocieplenie standard 15cm zwykłego.

30m3 * 153,20zł = 4596zł

Ocieplenie "dobre?" 20cm grafitu:

40m3 * 215,00zł = 8600zł

 

Rożnica w kosztach ocieplenia SAMYCH ścian: 4 000zł!

 

Styropian podłodowy:

165,5 * 20m3 = 3310zł

Styrodur pod płytę:

455zł * 20m3 = 9100zł

 

Rożnica w kosztach ocieplenia podłogi: 5790zł!

Jaki jest koszt samej płyty nie wiem.

 

"Dlaczego system grzewczy na eko-groszek (nie) jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach"???

Nie wiem.

Może w temacie wątku nikt nie zaznaczył, że nie tylko o ekonomikę tu chodzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie wiem.

Może w temacie wątku nikt nie zaznaczył, że nie tylko o ekonomikę tu chodzi....

Jeśli ktoś użyje kalkulatora to przekona się o tym,także tylko o ekonomie chodzi.

Ale nie po fakcie jak się ma dom spiep..ny kotłownią z grawitacją i kominami tylko trzeba liczyć przed budową a nawet przed wybraniem projektu.

 

Czy w moim przypadku taniej byłoby mieć system na ekogroszek ? Nie,gdyż musiałbym wybudować większy dom,powiększony o kotłownię czyli taniej czy drożej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, ludzie kiedys tez sie ni myli, nie leczyli a co czwarte dziecko dozywalo doroslosci. Nie wiem jak Ty, ale ja nie za bardzo marze o powrocie do takich czasow, nawet jesli masz mnie nazywac mieczakiem. :)

 

 

 

A sciany to jest w sumie jedna z mniej istotnych skladowych kosztow porzadnego docieplenia chalupy. Tu potrzebny jest rozsadek, ale teza ktora chyba sugerujesz, zeby domu nie ocieplac i palic weglem w takim "golasie" jest - wybacz - mocno idiotyczna.

 

Ludzie się kiedyś nie myli? A kiedy to było jeśli w ogóle? Chyba nie mówisz o homo sapiens.

Leczyli się od zarania dziejów, ziołolecznictwo coś Ci mówi? Obecne leki syntetyczne to chyba dopiero tak 100 lat z hakiem.

Ale nieważne to nie jest temat dyskusji!

 

"Dlaczego system grzewczy na eko-groszek (nie) jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach"?

Ekonomicznie bo bezosobowość PC nie podlega dyskusji jak również kotłów gazowych.

TY masz na ścianie 10cm styro i mówisz o domu z 15cm "golas"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

 

Czy w moim przypadku taniej byłoby mieć system na ekogroszek ? Nie,gdyż musiałbym wybudować większy dom,powiększony o kotłownię czyli taniej czy drożej ?

 

Nie wiem.Nie znam cię .Nie wierzę, w ani jedno twoje,ani żadne słowo forumowiczów.Pisałem kiedyś.Decydujesz się na rower,poczytaj co to dynamo.Wasza pseudo wiedza mnie jedynie rozśmiesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Ludzie się kiedyś nie myli? A kiedy to było jeśli w ogóle? Chyba nie mówisz o homo sapiens.

Leczyli się od zarania dziejów, ziołolecznictwo coś Ci mówi? Obecne leki syntetyczne to chyba dopiero tak 100 lat z hakiem.

Ale nieważne to nie jest temat dyskusji!

 

 

Bzdura.Umierali bez antybiotyków jak muchy.Nawet grypa zabijała.Co to za brednie i głupie porównania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie wiem.Nie znam cię .Nie wierzę, w ani jedno twoje,ani żadne słowo forumowiczów.Pisałem kiedyś.Decydujesz się na rower,poczytaj co to dynamo.Wasza pseudo wiedza mnie jedynie rozśmiesza.

Ale nie musisz wierzyć,możesz policzyć i zrób to.

Nie mam ani jednego pomieszczenia w którym mógłby stać kocioł,zatem czy ekogroszek byłby w takim wypadku tańszy czy droższy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...