Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Pralni nie mam, pralka w łazience, suszarnia na strychu, latem znacznie szybciej wyschnie przy 40st po otwarciu drzwi do części z nieizolowanym dachem, od biedy mogę tam i pralkę postawić.

 

Pralni nie masz bo zabrała ci ją kotłownia.

A zimą?

 

Nie, nie mogłem bo w planie zagospodarowania zabronione.

 

No to co to za argument?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
skoro stać kogoś wydac pół miliona na dom to stać go i na kotłownię i na pralnię :rolleyes:

Dokładnie,cały czas piszę,że ekogroszek jest tylko dla bogatych.

Biednych zuczkow podobnych do mnie nie stać na ekstrawagancje posiadania wungla w domu.

W temacie najlepszego kotła jest inwestor który wybudował dom ponad 350m2 za sadzę 1mln który lyknal kocioł od najlepszego sprzedawcy na forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na nie kopcace bezobslugowe ogrzewanie... :)

 

A wiec skad te dylematy?

 

Nie wiesz? Tradycja, kochaniutki, tradycja.. Z dziada pradziada, etc ;)

 

Nervermind, każdy robi jak chce. Jeden lubi jedne zabawki, drugi inne. Akurat _olo_ ma zapędy piromańskie i tyle. Natomiast nie zmienia to faktu, że jeśli ktoś prześpi się z tematem i założy, że chce mieć dom, przy którym ma robić tylko niezbędne rzeczy, to może i powinien tak zaprojektować dom za setki tysięcy pln, żeby mieć czyste i bezobsługowe źródło ciepła. Dorzucenie tych 10 kpln do budowy przy budżecie 300-500 tys, to naprawdę nie tak wiele. Bo można te pieniądze zaoszczędzić na czymś innym. I tyle.

 

A argument o wąskiej działce jest, za przeproszeniem, z dupy. To byłby argument, gdyby takich działek było mnóstwo. Być może w konkretnym przypadku _olo_ faktycznie ma miejsce. Pech. Ale dlaczego rozciągać przypadek _olo_ na wszystkich inwestorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny argument Magda, świetny http://macg.net/emoticons/laughing2.gif

tak to jest argument - przy Waszym przeliczaniu każdego m2 i rozkładaniu kosztów na czynniki pierwsze.

Bo rozumiem, ze skoro stać na 130 m2 to dobudowanie 10 m2 na kotłownię/pralnie to nic przy tak dużej inwestycji jak budowa domu.

Czy skoro stać mnie na 130 to na 132,5 m to już nie stać? taki tok myślenia mam przyjąć?

 

Bo skoro na wszystko stać, to w takim razie co z argumentem, że PC jest droższa od węgla? ;)

Ameryka Liwko Ameryka - czujesz się blondynem? :p ;)

 

V. nie wiem - mi się nie chce ale to już wiesz :rolleyes:

Edytowane przez Magda_lena85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to jest argument - przy Waszym przeliczaniu każdego m2 i rozkładaniu kosztów na czynniki pierwsze.

Bo rozumiem, ze skoro stać na 130 m2 to dobudowanie 10 m2 na kotłownię/pralnie to nic przy tak dużej inwestycji jak budowa domu.

Czy skoro stać mnie na 130 to na 132,5 m to już nie stać? taki tok myślenia mam przyjąć?

 

Ale budować te dodatkowe metry tylko po to, żeby babrać się obsługowym źródłem ciepła, to głupota w najczystszej postaci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmniejszyłby bo by musiał zwężać dom a wówczas pokoje na piętrze stały by się beznadziejnie wąskie, kuchnia na parterze beznadziejnie mała a klatka schodowa weszła by biegiem schodów w drzwi pokoi na piętrze przez co z 4 były by 2 lub pokoje przejściowe.

Pralni nie mam, pralka w łazience, suszarnia na strychu, latem znacznie szybciej wyschnie przy 40st po otwarciu drzwi do części z nieizolowanym dachem, od biedy mogę tam i pralkę postawić.

 

Co do kotłowni to moja ma 4,5 m2. Miał być ekogroszek. Wybudowałem komin ( ok. 1500zł same wkłady) + klinkier nad dachem (ok. 1000zł), dodatkowe drzwi bezpośrednio na zewnątrz (ok. 2000).Niby zwykłe 4,5 m2 ale żeby to przypominało kotłownie na dzień dobry trzeba wywalić 4,5 tys zł. Druga sprawa to wstawienie w tak małe pomieszczenie kotła na ekogroszek było rzeczą bardzo trudną z braku zachowanie odpowiednich odległości do obsługi i serwisu kotła. Brak miejsca na opał. Wybudowanie dodatkowego pomieszczenia to koszt min 15-20 tys. zł. Nie było wyjścia- zmiana źródła ciepła. Po przerobieniu chyba wszystkich dostępnych padło na prąd. Jednak po przestudiowaniu lektur na temat PC doszedłem do wniosku że nie jest to lot na księżyc i jestem to w stanie sam wykonać. W moim przypadku instalacja kotła na ekogroszek wymagała nakładu finansowego w wysokości:

1. komin 2,5 tys

2. drzwi zewnętrzne 2,0 tys

3. skład opału 15,0 tys

4. kocioł 8,0 tys

5. kotłownia 4,0 tys

Razem ponad 30,0 tys zł. Nawet jeśli zrezygnowałbym z dodatkowego budynku i przechowywał węgiel w garażu co uniemożliwiałoby korzystanie z niego w pełni to i tak własnoręczna instalacja była w tej samej cenie co instalacja kotła ok 18 tys. Niestety został komin, drzwi zewnętrzne zamurowałem.

W moim przypadku instalacja kotła na ekogroszek nie była ekonomicznie uzasadniona a spowodowane tym utrudnienia niedopuszczalne w nowym domu.

Wg moich wyliczeń koszty roczne byłyby następujące:

PC - ok 1500zł - rzeczywiste

Ekogroszek - ok. 2500zł - optymistycznie

Prad - ok. 4000zł - realne

Uważam że za 1500zł rocznie nie warto iść w węgiel. Tym bardziej że różnica w inwestycji wystarczy na ok 10 lat na dopłatę do rachunku za prąd. A dom nie jest jakoś specjalnie docieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a opcja pc w kotłowni, pralnia osobno gdzie tylko pranie ewentualnie sauna? tej opcji nie ma :bash:

Oczywiście,że jest ale argumentem na ekogroszek w domu dla was jest to że nie stać was na bezobslugowe źródło ciepła co jest bzdurnym argumentem.

NIEWIEDZA to jest jedyny powód ekogroszku w nowym domu a do tego się nie przyznacie bo z matematyką ciężko dyskutować.

 

Jeśli pojawia się taki argument to po prostu robi się odpowiednie działania i czarno na białym widać,że ekogroszek jest drogi w inwestycji i w eksploatacji.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...