Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Czemuś biedny? Boś głupi!- chciało by się powiedzieć

 

Ogrzanie mojego domu (bez CWU) to około 1200zł rocznie (z CWU około 1500zł), mam 15cm styropianu (widać bez fajerwerków), 25cm wełny na dachu, wielkie okna i drzwi od północy. Jak widać moja chatka zalicza się pod względem ocieplenia do stanów średnich a rachunki są na bardzo zadowalajacym poziomie.

To mam podobnie ocieplony dom :) . Tylko jest jeden problem,nie mam kominka i czuje ze w zimę albo miałbym duże rachunki za prąd albo bym marznął .:) . Przenieś dom w V strefę i dołóż z 30m2 użytkowej i ciekawe czy dalej będziesz miał tak tanio :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To mam podobnie ocieplony dom :) . Tylko jest jeden problem,nie mam kominka i czuje ze w zimę albo miałbym duże rachunki za prąd albo bym marznął .:) . Przenieś dom w V strefę i dołóż z 30m2 użytkowej i ciekawe czy dalej będziesz miał tak tanio :)

 

Mój kominek to zdecydowanie większe straty niż zyski. Bez niego w V strefie miałbym tak samo.

Z doświadczenia pięciu lat, różnica u mnie między ostrą a łagodną zimą to około 100zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To mam podobnie ocieplony dom :) . Tylko jest jeden problem,nie mam kominka i czuje ze w zimę albo miałbym duże rachunki za prąd albo bym marznął .:) . Przenieś dom w V strefę i dołóż z 30m2 użytkowej i ciekawe czy dalej będziesz miał tak tanio :)

To jest właśnie blade pojęcie o pompie ;)

Użytkownicy pompy z reguły grzeją w najwiekszemrozy przez 10-12h na dobę z uwagi na II taryfę.Czy sądzisz,że przez pozostałe 12-14h marzą ? Czy wg Ciebie przez pozostałe godziny prąd nie dochodzi do pompy żeby nie można było jej odpalić ?

Temperatura zasilania z reguły to 30-35st.C,jaki problem jest problem podnieść o 2st.C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzicie mi nie chodzi że PC jest złem! Chodzi mi że naginacie prawdę.W aspekcie ekonomicznym przegrywa z węglem i świadomym palaczem. Zawsze znajdzie się przypadek złe działającej PC [czyt. drogiej w użytkowaniu ] lub kiepskiego palacza węgla. Piszcie uczciwie że przykładowo ogrzewając dom 240m2 po podłogach koszt 1600zł węgiel [oczywiście do tego dochodzi świadomy palacz] lub 2600zł PC i generalnie w 100% komfort użytkowania. Gwarantuje wam że ludzie wybiorą i PC i Kocioł na eko. Wszystko zależne jest od ,dochodów .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Raczej to wy naginacie rzeczywistość przyrownujac tarki do pralek.

Oczywiście że tarka będzie tańsza niż pralka automatyczna ale już frania w porównaniu do automatu blado wygląda.

 

Druga sprawa,że porównujesz jedynie koszt eksploatacji nie patrząc na koszt instalacji i poboczne koszty,które w systemie na ekogroszek są spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszcie uczciwie że przykładowo ogrzewając dom 240m2 po podłogach koszt 1600zł węgiel [oczywiście do tego dochodzi świadomy palacz] lub 2600zł PC i generalnie w 100% komfort użytkowania.

 

Ale to jest kompletna nieprawda, więc dlaczego mamy tak pisać:confused:

Weźmy pod uwagę taki dom w standardowym ociepleniu o pow. jak napisałeś 240m2. Przy standardowym ociepleniu taki dom będzie miał stratę 80kWh/m2/rok, czyli będziemy musieli dostarczyć mu 240x80 = 19200kWh energii.

Policzmy dla miału za 500zł/t o wartości energetycznej 19MJ - z 1kg wyjdzie nam 5,2kWh poprawmy o sprawność 75% to dostaniemy 3,9kWh z 1kg, zatem do uzyskania potrzebnej ilości energii spalimy 19200 / 3,9 = 4923kg, czyli 5t miału po 500zł = 2500zł

Sprawdźmy teraz dla lepszego węgla po 800zł, który będzie miał kaloryczność 26MJ - z 1kg wyjdzie nam 7,2kWh, poprawiamy o sprawność kotła 75% to mamy 5,4kWh, więc będziemy potrzebować 3555kg, czyli 3,5t ekogroszku po 800zł = 2800zł

 

Teraz sprawdźmy pompę ciepła. Najpierw najlepszy wariant, czyli pompa gruntowa, ze SCOP,em 4 mieszcząca się w taniej taryfie: 19200kWh / 4 x 0,3zł = 1440zł - taki będzie optymalny wynik - jak widać, żeby dorównać tu miałem to musiałby być sprzedawany poniżej 300zł za tonę:eek:

No i lecimy z powietrzną ze SCOP,em 3 i wjeżdżającą w drogą taryfę: 19200kWh / 3 x 0,4zł = 2540zł - tyle samo co miałem, a ciut mniej niż ekogroszkiem.

 

Tyle mówi czysta i nieskalana MATEMATYKA, a reszta zależy tylko od NAS;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz dla Jareta 22 MJ po 550 PLN - takim wuwok pali i tyle zapłacił. Jakbyś nie liczył kWh Ci wyjdzie po 0,12 PLN - a dla dość łatwo osiągalnej sprawności 80% ( wuwok ma dobry kocioł z dobrym sterownikiem i mocą niewiele tylko przewymiarowaną ) po 0,11 PLN. Teraz weź poprawkę na lokalizację w Rabce - tam COP 3 to w sferze marzeń najgorętszych Ci pozostanie z PC PW. 2,5 realnie przyjmij, bo więcej nie wyjdzie. I wtedy licz. Przy jednej taryfie - 2,3 raza drożej z PC PW mu wyjdzie. Przy dwóch i kWh po 0,4 PLN - jakieś 30 do 40% drożej. Tylko jeżeli zamknie zużycie w taniej taryfie zapłaci podobną kwotę. Taka czysta i nieskalana matematyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra to jeszcze przelicz przy cenie dobrego ekogroszku w kuj-pom. po co najmniej 900 zł (Pieklorz nawet >1000) i wtedy wychodzi...

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Każda kalkulację można przeliczyć na różne sposoby, w zależności od założeń!

To oczywiste jest. Ale to wuwok z Rabki zapytał ile zaoszczędzi - więc i jego dotyczą wyliczenia. I ekogroszku 22 MJ który kupił po 550 PLN za tonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest najsłabszy węgiel kamienny, już nie ma tańszego żeby domieszać i oszukać. A tak w ogóle to z Torunia Kaszpir tutaj pisuje - kupił na ten sezon miał 23 MJ po 580 PLN. Jemu też kWh wyjdzie po 0,11 PLN. I twierdzi że ruska po 7 stówek za tonę to w kujawsko pomorskim jak nasiał. Rusek to przeważnie 23 - 24 MJ. Czyli z niego kWh wyjdzie po 0,14 PLN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupił na ten sezon miał 23 MJ po 580 PLN. Jemu też kWh wyjdzie po 0,11 PLN. I twierdzi że ruska po 7 stówek za tonę to w kujawsko pomorskim jak nasiał. Rusek to przeważnie 23 - 24 MJ. Czyli z niego kWh wyjdzie po 0,14 PLN.

A jak policzysz roboczogodziny? Czas na szukanie taniego, dobrego opału? Wartości niepoliczalne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napisz jeszcze ile tobie wychodzi za kWh z COP 2.5, i 3 w poszczegolnych taryfach :)

 

Tak zeby wyszlo od 30% do 2-3 razy drozej.... ;)

Nie 2 - 3 razy, tylko 2,3 raza drożej. Dwa i trzy dziesiąte raza. Tak jest w moim poście napisane. I przy 0,11 za kWh z tego Jareta oraz cenie 0,61 za kWh prądu ( o takiej cenie wuwok pisał w jednej taryfie ) to tak mniej więcej wyjdzie. No - może między 2,2 a 2,3. A przy cenie 0,12 za kWH wyjdzie ciut ponad 2 razy drożej. Jak to map napisał - nieskalana matematyka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu obracamy się w zakresie założeń, bo kto instalując PC będzie korzystał z prądu za 0,61PLN?
Napisałem przecież że porównanie kosztów zależy od taryfy jaką będzie stosował. I że jeżeli zostanie przy obecnej wyjdzie mu tak a nie inaczej, a po przejściu na system dwutaryfowy różnica się zmniejszy - jeżeli zgodnie z założeniami map -a kWh średnio wyjdzie mu po 0,40 PLN. I zniknie ( ta różnica ) jeżeli zmieści się w całości w taniej taryfie. Natomiast przy tej cenie po jakiej kupił opał nigdy nie wyjdzie mu taniej. Więc nie wiem za bardzo do czego zmierzasz? A tak między nami - Arturo na przykład ma PC i korzysta z prądu w jednej taryfie. Co prawda po jakiejś niższej ( bodaj 0,58 PLN? nie pamiętam ) cenie - ale jednak. Więc sam widzisz że i taki przypadek można znaleźć. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A tak między nami - Arturo na przykład ma PC i korzysta z prądu w jednej taryfie. Co prawda po jakiejś niższej ( bodaj 0,58 PLN? nie pamiętam ) cenie - ale jednak. Więc sam widzisz że i taki przypadek można znaleźć.

To było tylko na 1 rok,dla testów bo nie chciało mi się iść zmieniać i nie było u nas taryfy G12w,od października ją wprowadzają i od października przechodzę. 1kWh do tej pory u nas jest w cenie 0,54-0,57zl w G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kobra to jeszcze przelicz przy cenie dobrego ekogroszku w kuj-pom. po co najmniej 900 zł (Pieklorz nawet >1000) i wtedy wychodzi...

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Każda kalkulację można przeliczyć na różne sposoby, w zależności od założeń!

 

Kujawsko-pomorskie ?

 

Moje strony :)

 

Opał biorę od 2011r po 700zł (luzem).

Od poprzedniego roku zmieniłem dostawcę i biorę tylko pakowany.

W tamtym roku płaciłem za niby Chwałowice pakowane po 800zł a za miał niby Piast 24MJ pakowany po 600zł.

Na te sezon kupiłem ten sam miał po 580zł (pakowany)

 

Nie wiem co się podniecacie tym Pieklorzem. Opał przereklamowany i niemalże o "mitycznych" właściwościach ...

 

Mnie ostatni sezon (prawie 8mc) za CO+CWU kosztował około 1500zł.

Spaliłem więcej opału po 800zł niż miału po 600zł ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...