Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Policz dla Jareta 22 MJ po 550 PLN - takim wuwok pali i tyle zapłacił. Jakbyś nie liczył kWh Ci wyjdzie po 0,12 PLN - a dla dość łatwo osiągalnej sprawności 80% ( wuwok ma dobry kocioł z dobrym sterownikiem i mocą niewiele tylko przewymiarowaną ) po 0,11 PLN. Teraz weź poprawkę na lokalizację w Rabce - tam COP 3 to w sferze marzeń najgorętszych Ci pozostanie z PC PW. 2,5 realnie przyjmij, bo więcej nie wyjdzie. I wtedy licz. Przy jednej taryfie - 2,3 raza drożej z PC PW mu wyjdzie. Przy dwóch i kWh po 0,4 PLN - jakieś 30 do 40% drożej. Tylko jeżeli zamknie zużycie w taniej taryfie zapłaci podobną kwotę. Taka czysta i nieskalana matematyka.

 

No to jedziemy:)

Jaret 22MJ to 6,1kWh i powiadasz 80% (nigdy nie widziałem takiego kotła;), ale niech będzie;)) czyli mamy dokładnie 4,88kWh z 1kg tego Jareta. No więc dla naszego domu o zapotrzebowaniu 19200kWh będziemy potrzebować 3935kg, czyli jakieś 4t za które zapłacimy 2200zł

 

Teraz co do Rabki i powietrznej pompy ciepła. Tylko czytaj bardzo uważnie:) Moja pompa przy temp zewnętrznej -15st posiada COP 2,55. Sezon grzewczy to około 170-200dni, więc aby uzyskać SCOP = 2,5 przez cały ten czas musiałoby być w Rabce jakieś -16st. Nigdy nie byłem w Rabce, ale jeśli jest położona w granicach Polski, a nie Grenlandii, czy Wysp Owczych to taka temp jest raczej mało prawdopodobna;)

Przy pompie gruntowej nie ma to znaczenia i tu pozostaje SCOP 4 niezależnie od lokalizacji, a i to jest SCOP liczony dla taniej polskiej pompy, tzw garażówki, bo markowe, nowoczesne pompy gruntowe, za odpowiednie pieniądze oczywiście dysponują już COP'em powyżej 5:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O gruntowej nie piszę - a raczej już raz Pyxisowi napisałem że z jej osiągami nie dyskutuję i kto wie, może jak kocioł zdechnie to i odwierty zrobię. A Ty ten SCOP to przy jakiej temperaturze na instalację osiągasz? Do grzania CWU też taki masz? Przy minusowej temp. zewnętrznej? Kiedyś tutaj Asolt pisał że w jakimś kraju UE o znacznie bogatszej od Polski tradycji stosowania PC PW zakłada się dla Arturkowej pompy SCOP na poziomie 2,5. Myślę że można mu wierzyć - więc tego się trzymam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak policzysz roboczogodziny? Czas na szukanie taniego, dobrego opału? Wartości niepoliczalne ;)

 

Ja szczerze mówiąc usłyszałem od kumpla że bierze opał i jest zadowolony. Zadzwoniłem i zapytałem jaki mają najtańszy opał i kupiłem w ślepo 3 tony.

Opał "ruski' za 700zł za tonę. Spalił się bardzo ładnie i szczerze mówiąc nie mam pojęcia jaką miał kaloryczność i skąd pochodził.

Następny sezon zmieniłem dostawcę , bo firma (ta "słynna z TVN co oszukiwała na opale) oferowała bezpłatny transport. Płaciłem 699zł i też spalił się dobrze i byłem zadowolony , choć w popielniku było trochę kamieni (po obejrzeniu reportażu wiedziałem już dlaczego ;)

Następny sezon. Tym razem kupiłem tam gdzie kupują niemalże wszyscy z mojego osiedla od lat. Opał pakowany po 800zł za tonę (podobno Chwałowice) i miał po 600zł za tonę (podobno Piast 24MJ).

Opał suchutki jak pieprz , ważony z dokładnością do setnej kilograma i z wydrukiem i zapłaciłem tyle ile na wydruku.

I znów zadowolony i na ten sezon wziąłem już tylko miał po 580zł (pakowany , niby Piast 24MJ).

 

A co do temperatur.

 

To mimo że mieszkam "pod Toruniem" , niedaleko 2 jezior i rzeki , dodatkowo lasy dookoła to mam niższą temepraturę w zimę o 2-3 stopnie !!! niż w Toruniu i zimy są u mnie bardzo mroźne ...

 

 

W zimy 2011/2012 i 2012/2013 miałem temperatury niższe niż w Suwałkach ...

 

Mój rekord to -31 stopni ...

 

Ciekawy jaki wtedy miałbym COP na pompie powietrznej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym roku płaciłem za miał niby Piast 24MJ pakowany po 600zł.

Na te sezon kupiłem ten sam miał po 580zł (pakowany)

 

No to się sfrajerowałeś;) Chciałem sprawdzić, czy nie kłamiesz i zobacz co znalazłem:)

http://www.wegiel.home.pl/product_info.php?cPath=27&products_id=99

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj mnie - albo lepiej daj jemu mój. Podjadę, ustawię. Ciekawa rzecz - ja latem grzeję CWU kotłem o mocy 29 kW. To jakby blisko 2 razy więcej. I daje się ustawić. I pali niewiele. Koło 3 - 3,5 kilo ekogroszku, teraz najtańszym miałem grzeję od kilku dni ( po 380 PLN za tonę ) i pali koło 4,5 kilo. Nie gaśnie, nie smoli, nie kopci, woda ciepła jest 24/7.

 

miał [hm]

140 kg razy 380zł za tonę = 54 zł

najgorszy szmelc i wychodzi drożej x 2 niż powietrzną

wstawmy kwotę za węgiel chociaż 640 zł

to wyjdzie 110 zł

i kant dupy rozbić wszelkie wyliczenia kwh z wungla

 

przy zużyciu 10-12 m3 miesięcznie od kwietnia do listopada koszt cwu wychodzi nam 25 zł miesięcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się sfrajerowałeś;) Chciałem sprawdzić, czy nie kłamiesz i zobacz co znalazłem:)

http://www.wegiel.home.pl/product_info.php?cPath=27&products_id=99

 

Nie do końca :)

 

Ja kupuję od zeszłego roku tylko pakowany opał ...

A niestety ciągle w Toruniu większość oferuje opał luzem :(

 

Gdybym brał luzem to mógłbym brać z miejsca z którego kiedyś brałem i mieć miał 23MJ nawet po 500zł ...

 

Ale mnie interesuje tylko pakowany i tylko w workach "przewiewnych" bo muszę mieć suchy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gruntowej nie piszę - a raczej już raz Pyxisowi napisałem że z jej osiągami nie dyskutuję i kto wie, może jak kocioł zdechnie to i odwierty zrobię. A Ty ten SCOP to przy jakiej temperaturze na instalację osiągasz? Do grzania CWU też taki masz? Przy minusowej temp. zewnętrznej? Kiedyś tutaj Asolt pisał że w jakimś kraju UE o znacznie bogatszej od Polski tradycji stosowania PC PW zakłada się dla Arturkowej pompy SCOP na poziomie 2,5. Myślę że można mu wierzyć - więc tego się trzymam.

 

Nie rozmawiamy teraz o grzaniu CWU tylko CO i o SCOP'ie dla CO. Liczę wszystko dla temp zasilania 35st, bo taka będzie dla podłogówki wystarczająca nawet w srogie mrozy. Asolt nie jest alfą i omegą i wielokrotnie już prosiłem go żeby wkleił dowody na swoje tezy - jak dotąd się nie doczekałem:(

Na FM jest użytkownik, bodajże assalleo , który ma taką pompę opomiarowaną i jemu SCOP za sezon 2012/13 wyszedł 3,84 za CO i CWU, a w ostatnim roku 4,14 (ale pamiętajmy, że zimy nie było). Jeśli jesteś zainteresowany to podeślę Ci materiały z niemieckich stron zajmujących się OZE i tam również wyszło im dla tej pompy SCOP 3,8 mierzony dla strefy -16st, czyli dla naszej I strefy klimatycznej, w której ja akurat mieszkam. Także uważam, że przyjęcie przeze mnie SCOP =3 jest jak najbardziej uzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie ten miał to przy kosmicznych ustawieniach to ma max 10% popiołu?

ja rozumiem że putin i takie tam

ale miał w połowie 21 w?

Producent w specyfikacji dostaw podaje że max 12%. Realnie przy dobrych nastawach i minimalizowaniu strat w popiele rzeczywiście daje się zejść w okolice 10%. A ten miał to taki bardziej groszek - o ile o tym samym piszę co Kaszpir zakupił. 23 MJ z PIasta. Najdrobniejszej frakcji jest w nim tak 20 - 25%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miał [hm]

140 kg razy 380zł za tonę = 54 zł

najgorszy szmelc i wychodzi drożej x 2 niż powietrzną

wstawmy kwotę za węgiel chociaż 640 zł

to wyjdzie 110 zł

i kant dupy rozbić wszelkie wyliczenia kwh z wungla

 

przy zużyciu 10-12 m3 miesięcznie od kwietnia do listopada koszt cwu wychodzi nam 25 zł miesięcznie

 

Nie kupię PC tylko do grzania CWU - jeszcze się na łby nie pozamieniałem. A prądem się mi nie opłaca - nawet gdybym przeszedł na dwutaryfowy i zdołał zużycie w taniej zamknąć to i tak dwa razy więcej by mi wyszło. Więc - niech sobie kociołek pyka. A jak jeszcze uwzględnię że ten miał to ja po 310 mam z transportem ( bo 380 to jest cena po jakiej go sprzedaję ) to realnie miesiąc wychodzi mi przy 140 kilogramach zużycia 43 PLN. Z taką PC tylko do CWU zapłaciłbym może podobnie. Z takim TCAP -em pewnie z 15 zeta miesięcznie mniej. Spoko - ta stówka za sezon niegrzewczy wielokrotnie w grzewczym się mi odrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkurze Cie, ale od pazdziernika chyba zminie taryfe u siebie i tani prad bedzie z wszelkimi dodatkami jeszcze 4gr taniej niz mam teraz (27gr). Chyba w stosunku do 7gr/kWh ciepelka z pompy niewiele odrobisz w sezonie grzewczym . ;)
Pyxis - znów mam powtarzać że nie szarpię się do gruntowych? Trza znać miarę Mocium Panie. Normalnie z żoną ostrożnie o przyszłym miejscu pod odwierty rozmowę odbyłem - na razie jest ciężko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz - dobrze gotuje. I upiec potrafi. No i parę innych zalet ma. A mnie od leniów zwymyślała - " to już nawet 3 razy w miesiącu zimą Ci się do kotłowni zejść nie chce? " Na szczęście jest jeszcze trochę czasu - kociołek jeszcze parę lat pożyje to i kobitkę się zdąży jakoś powolutku urobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca :)

 

Ja kupuję od zeszłego roku tylko pakowany opał ...

A niestety ciągle w Toruniu większość oferuje opał luzem :(

 

Gdybym brał luzem to mógłbym brać z miejsca z którego kiedyś brałem i mieć miał 23MJ nawet po 500zł ...

 

Ale mnie interesuje tylko pakowany i tylko w workach "przewiewnych" bo muszę mieć suchy ...

 

No widzisz, czyli świadomie kupujesz droższy opał o niższej kaloryczności żeby podnieść komfort. Ja też doskonale Cie rozumiem, bo nie wyobrażam sobie żeby mi ktoś 3tony węgla na podjazd wysypał:jawdrop: Dlatego dokonując tu jakichkolwiek obliczeń trzeba jednak te wartości uśredniać, bo szczerze wierzę w to, ze niewielu jest tu takich co sobie miał na posesji luzem wysypią, ani nawet eko. A jak dodamy workowanie i transport to już bardziej bliżej tych moich cen jesteśmy;)

PS. Sprawdzałem w sklepie u forumowego karoki - jego ekogroszek 26MJ podrożał i w tym roku kosztuje już tylko 960zł/t za workowany z transportem;) Województwo opolskie, o ile dobrze pamiętam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupię PC tylko do grzania CWU - jeszcze się na łby nie pozamieniałem. A prądem się mi nie opłaca - nawet gdybym przeszedł na dwutaryfowy i zdołał zużycie w taniej zamknąć to i tak dwa razy więcej by mi wyszło. Więc - niech sobie kociołek pyka. A jak jeszcze uwzględnię że ten miał to ja po 310 mam z transportem ( bo 380 to jest cena po jakiej go sprzedaję ) to realnie miesiąc wychodzi mi przy 140 kilogramach zużycia 43 PLN. Z taką PC tylko do CWU zapłaciłbym może podobnie. Z takim TCAP -em pewnie z 15 zeta miesięcznie mniej. Spoko - ta stówka za sezon niegrzewczy wielokrotnie w grzewczym się mi odrobi.

 

Jak masz tak tanio to obiadki pewnie też na miale gotujesz, bo gaz panie drogi a prąd.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, czyli świadomie kupujesz droższy opał o niższej kaloryczności żeby podnieść komfort. Ja też doskonale Cie rozumiem, bo nie wyobrażam sobie żeby mi ktoś 3tony węgla na podjazd wysypał:jawdrop: Dlatego dokonując tu jakichkolwiek obliczeń trzeba jednak te wartości uśredniać, bo szczerze wierzę w to, ze niewielu jest tu takich co sobie miał na posesji luzem wysypią, ani nawet eko. A jak dodamy workowanie i transport to już bardziej bliżej tych moich cen jesteśmy;)

PS. Sprawdzałem w sklepie u forumowego karoki - jego ekogroszek 26MJ podrożał i w tym roku kosztuje już tylko 960zł/t za workowany z transportem;) Województwo opolskie, o ile dobrze pamiętam;)

 

No to policzmy .... kWh wychodzi ? -19 gr przy sprawności kotła 70% co dla większości palaczy jest nieosiągalne, ale jakby się trafił delikwent który osiągnie 80% i to przez cały sezon to i tak wyjdzie tylko 17 gr. Ja z mojej garażówki wyciągam poniżej 10gr i o czym tu dyskutować, gdzie ta taniość. Jeśli ktoś osiągnie kWh z węgla 24MJ po 800zł/t ok 15gr to:ma dobry kocioł, sterownik i jest dobrym palaczem. Moje gratulacje. Dla jasności - 80% sprawności kocioł osiągnie pracując tylko z mocą nominalną lub zbliżoną a taka praca to tylko kilka lub kilkanaście dni w roku. Większość użytkowników realnie osiąga średnią roczną ok.60-65%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Sprawdzałem w sklepie u forumowego karoki - jego ekogroszek 26MJ podrożał i w tym roku kosztuje już tylko 960zł/t za workowany z transportem;) Województwo opolskie, o ile dobrze pamiętam;)

Woziłem PEKAESEM gdzie chyba ta firma oszalała do reszty proponując cenę za przewóz 1 palety w granicy 600pln, gdzie płaciłem około 160.

Zmieniłem przewoźnika gdzie było drożej o 20pln i stąd 20pln drożej niż w poprzednich latach.

Z resztą Ci co do mnie dzwonią z zapytaniem o groszek mogą to potwierdzić co słyszą: proszę sobie znaleźć na lokalnym składzie bo na tym co ja wyślę to wychodzi dobrze tylko firma kurierska.

W przypadku zamówień całopojazdowych robi się to już opłacalne bo transport inaczej się już płaci.

Także odpuść sobie, węgiel mam chyba od 3 lat w tej samej cenie.

Nikt nie musi go u mnie kupować, naprawdę płakał nie będę a klientów i tak przybywa z roku na rok :)

Przeważnie teraz skrzykuję się w kilka osób i biorą po całej lufie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie musi go u mnie kupować, naprawdę płakał nie będę a klientów i tak przybywa z roku na rok :)

Przeważnie teraz skrzykuję się w kilka osób i biorą po całej lufie.

 

Ja tam zupełnie nic do Ciebie nie mam i dla mnie to jest normalna cena. Podaję to tylko jako przykład, że nie każdy nawet mieszkając blisko Śląska kupuje miał po 500zł a groszek po 700zł. Swoim wpisem, że klientów Ci przybywa tylko potwierdzasz moje słowa;) A przy tej cenie węgla i tej "mocy" pompą ciepła nawet powietrzną ogrzewanie domu ok 200m2 wyjdzie minimum 1/3 taniej, co można obserwować na moim przykładzie i co kiedyś już tu wyliczałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...