Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Każdy chcący mieć u siebie system na ekogoszek musi wybudować dom większy o jedno pomieszczenie,które nakazuje prawo budowlane czyli o konieczną kotłownię w stosunku do tego,który nie przewiduje u siebie paliwa stałego.

Dalej mało myślący ekogroszkowie pływacie ?

Potrzebny wam jest kurs obsługi kalkulatora ?

 

Prawo budowlane nakazuje budowę kotłowni zdaje się > 30kW mocy grzewczej więc nie opowiadaj głupot bo najwyraźniej gubisz się w pojęciach.

 

gdyby miał węgiel to miałby pralnie i kotłownie a tak wybudował tylko pralnie, może dołozył 2-3 metry na pompę a nie kocioł, nie potrzebował komina bo nie robił wentylacji grawitacyjnej,

 

Ja dołożyłem 2-3m do tych dołożonych przez Arturo i mam "kotłownię" - i co, niby mnie to kosztowało 30000 ? A może raczej 6000zł. Mam komin, również wentylacyjny - 4000 - Arturo ma WM z rekuperatorem - 10-15tys.

Jeżeli ktoś kupi wystarczający mocowo kocioł na ekogroszek do domu 150m2 to zapłaci za niego już od 5000, za uniwersalny dolnego spalania 2300, by kupić wystarczającą mocowo PC musi zapłacić > 17000.

By tanio grzać kotłem kupuje do domu 150m2 - 10 szt. grzejników aluminiowych po 250zł lub po 180zł w markecie - koszt 1800-2500zł, by tanio i efektywnie grzać PC musi zapomnieć o tanich grzejnikach i zrobić podłogówkę - 10000-15000 w zależności od cennika (65-100zł/m2).

By tanio grzać CWU posiadacz kotła na paliwa stałe kupuje zasobnik 120l za 500zł ewentualnie jak ma fanaberię to 300l za 1500z,ł by tanio grzać CWU użytkownik PC kupuje zasobnik 300l z wężownicą o dużej powierzchni za 3000zł.

 

Gdy to podliczymy od razu widać jak "tania" jest instalacja PCPW w domu. Gruntówka +10-20kzł.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

By tanio grzać kotłem kupuje do domu 150m2 - 10 szt. grzejników aluminiowych po 250zł lub po 180zł w markecie - koszt 1800-2500zł, by tanio i efektywnie grzać PC musi zapomnieć o tanich grzejnikach i zrobić podłogówkę - 10000-15000 w zależności od cennika (65-100zł/m2).

 

porównujesz zrobienie podłogówki na markowych elementach bez kiwnięcia z palcem do zakupu najtańszych marketowych grzejników, które same się zamontują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale źródła ciepła mają też różne ceny - jeżeli mamy na myśli najdroższe PC gruntowe z odwiertami pionowymi (do ceny pompy +20k za same odwierty) to rzeczywiście koszt opalania eko-groszkiem jest bardziej uzasadniony ekonomicznie.

Na szczęście często wystarcza powietrzna pompa ciepła, wtedy jest dużo taniej.

 

Jednak "barania łąka" :)Nazwał swoją kotłownię pralnio-suszarnia pisze że zaoszczędził ale w sumie to nie zaoszczędził bo jednak zbudował.

Ale ma tam przy okazji pralnię. Suszyłbyś pranie w swojej kotłowni?

 

Wywalenie kilkudziesięciu tysięcy złotych za pompkę do mojego domu skończyłoby się katastrofą i zjadły by mnie rachunki za prąd jeśli chciałbym mieć temp. jak obecnie.

Spróbuj sobie wbić do głowy :bash:, że teraz buduje się jednak domy inaczej i nawet jeśli gazem czy prądem wychodzi trochę drożej, to jest wiele innych zalet takiego sposobu ogrzewania.

 

Ludzie naczytają się takich wpisów jakie to och i ach a później wstyd się przyznać do popełnienia błędu, przecież na forum pisali :) I nie pisz mi tu teraz że wątek o nowych domach, gdzie tylko ktoś zapyta bez różnicy czy stary czy nowy dom to już pompki jak hieny się zlatują i szydzą z pytających.

Ja jakoś nie widziałem, żeby ktoś polecał PC do domów z ogrzewaniem kaloryferowym. Za to Ty wszędzie byś polecał kotły na ekogroch. Ludzie traktują Twoje wpisy jak zwykłego forumowicza nie wiedząc, że handlujesz kotłami. Co innego gdybyś miał wpisane "sprzedaję kotły na ekogroszek".

 

karoka Tobie to chyba żal d... ściska

nie możesz przeżyć, że ktoś jest zaradny?

A co ma zrobić... widziałeś kiedyś sprzedawcę, który skrytykuje swój towar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo.... pochwal sie, jaki kolor wybrales? ;)

 

Na razie nie wybrałem, póki co za tydzień wprawiają mi okna po miesiącu czekania, potem robię za elektryka a to temat rzeka, prąd, multimedia, czujki, rolety etc.

 

Biorę pod uwagę na tą chwilę dwa rozwiązania - biały t-cap 9kW - 17500

lub

nieokreślonego koloru hewalex pcco 10kW/Jula 6kW + klima kanałowa z funkcją grzania do dogrzewania na mrozy gdy PC zabraknie pary - 15-21kzł.

 

Tyle, że ja nie biorę tego ściemniania o niskich kosztach inwestycji PC poważnie bo to brednie są.

 

Mogę oszacować, że moja instalacja (urządzenia) będzie warta - 15-21 - źródła, 10-15kzł - podłogówka, 3kzł zasobnik + instalacja = 28-39lzł, gruntowa dodatkowe 20kzł na odwierty.

A czerwony markowy kocioł dolnego spalania - 2300, zasobnik 500-1500, grzejniki niezniszczalne aluminiowe - 2000=4800-5800.

A więc w stosunku do pompy gruntowej to mniej niż 10% wartości, w stosunku do PCPW to nieco >15% wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś nie widziałem, żeby ktoś polecał PC do domów z ogrzewaniem kaloryferowym. Za to Ty wszędzie byś polecał kotły na ekogroch. Ludzie traktują Twoje wpisy jak zwykłego forumowicza nie wiedząc, że handlujesz kotłami. Co innego gdybyś miał wpisane "sprzedaję kotły na ekogroszek".

 

 

Widzisz taki kocioł może pracować z każdą instalacją, pompka już nie.

Ja gdzieś polecam wszędzie, chyba nie czytasz to co piszę, a szkoda, nie pisałbyś takich rzeczy.

Co do sprzedaży kotłów to jeśli Ty wiesz i co chwila koledzy pompiarze mnie tu "reklamują" to chyba niema tajemnicy ?

Miałem nawet płatny profil wykupiony na FM przez dwa lata, inni handlują na forum od lat a złotówki nie zapłacili, biorą tylko udział w dyskusji jak to zgrabnie nazwano :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A koszt budowy komina i kotłowni (średnio 3000 / m2) które przy PC nie są potrzebne to sobie wliczyłeś?

 

Już na ten temat prowadziłem dyskusję, po czasie, gdy zabrakło argumentów zeszła z tematu kosztów na temat ekologii, dymu, smrodu, wygody, kutych bram i bruków i nie modności węgla.

 

Moja kotłownia to +3m2 do tych 3m2 które na pompę/zasobnik przeznaczył np arturo lub inni. U mnie m2 kotłowni z całą pewnością nie kosztuje 3kzł bo dom musiał by w wykończeniu na poziomie kotłowni kosztować 650000 a w wykończeniu jak należy z 800000 a będzie kosztował 350.

 

Mój komin ma wszystkie kanały wentylacyjne + 1 dymowy, niech będzie że kosztował 6000 (jest z cegły murowany) a tyle nie kosztował - 6000/7=850zł - to koszt budowy kanału dymowego.

 

Mój komin wentylacyjno-dymowy - 6kzł, podobny komin wentylacyjny bez dymowego - 5,15kzł, WM z recu. - 10-15kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu wprowadzasz czytelnikow w blad.

No to może wyjaśnij dlaczego ?

Mam kotły u użytkowników gdzie instalacje są z samą podłogówką i pracują bardzo dobrze a spróbuj podłączyć pompkę do mojej instalacji ( grzejniki ) i żebym miał tak ciepło jak teraz.

Kiszka będzie panie kiszka a ja nie chcę spać pod mostem jak mnie żonka wypierdzieli z domu bo będzie zima panie, zima, o rachunkach za prąd już nie wspomnę nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A was jest 1 olo czy 2 rozne "ola" ? :D

 

I napewno bialy czy "kosci sloniowej2 ?

 

Jula wraz z dobra PC P/P moze zadzialac... ale czy wtedy nie lepiej jednak kupic 1 dobra P/W?

 

Zarazem dobra PC kanalowa... sama powinna ogrzac dom ( sa przeciez i tu rozne moce )

 

Dlatego nadal rozważam i do przyszłego roku mam na to czas.

 

Każdy z wariantów ma swoje zalety - tania PCPW + PP łączy zalety szybkości grzania PP, akumulacji PW (można skorzystać na taniej taryfie), dwóch źródeł - awaria jednego i nie marznę i dowolność użytkowania jednego lub drugiego + skuteczne chłodzenie latem PP.

 

olo...

 

a czytales to http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nowa-pompa-ciepla-daikin-skyair-rzqgl-i-ogrzewanie-nadmuchowe/

 

W Twoim przedziale cenowym... ;) masz wentylacje, klimatyzacje i ogrzewanie.... tylko nie wiem czy maja biale :)

 

Mi sie takie rozwiazanie osobiscie podoba :)

 

Nie czytałem, ogrzewanie nadmuchowe traktuję jako uzupełnienie gdy małej, taniej PC braknie mocy w mrozach/ od czasu do czasu szybkie rozgrzanie pomieszczeń gdy zajdzie taka potrzeba/źródło awaryjne/ nawiew w celach chłodzenia. Absolutnie nie jako podstawowe ogrzewanie.

 

Nie lubię jak mi dmucha powietrzem, nie trawię huczenia wentylatorów i nie wierzę w ich bezgłośność dlatego nadal mam sceptyczne nastawienie do WM + PCPW + klimy z nawiewem + klimakonwektory. Jednym przeszkadza bardzo węgiel bo mieszkając w "kurniku" go nie było, mnie przeszkadzają wszelkie hałasy, łącznie ze stukaniem gazomierza gdy kocioł gazowy odpalę, co mieszkańcom kurników widać nie przeszkadza bo tam zawsze hałas jak nie z jednej to drugiej strony, ewentualnie z dołu lub góry.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiam, będę się radził instalatora bo tu to różne opinie. Biorę pod uwagę pracę kotła w małej instalacji otwartej jak przepisy nakazują + wymiennik płytowy a za nim bufor + podłogówka + zawór mieszający by można bufor nabić wys. temp. na całą dobę spalając paliwo na wysokich parametrach czyli sprawnie.

Czy to jest sensowne to jeszcze nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiam, będę się radził instalatora bo tu to różne opinie. Biorę pod uwagę pracę kotła w małej instalacji otwartej jak przepisy nakazują + wymiennik płytowy a za nim bufor + podłogówka + zawór mieszający by można bufor nabić wys. temp. na całą dobę spalając paliwo na wysokich parametrach czyli sprawnie.

Czy to jest sensowne to jeszcze nie wiem.

 

 

Bufor z wężownicą i wymiennik Ci nie potrzebny ...

 

Juli warto się przyglądać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiam, będę się radził instalatora bo tu to różne opinie. Biorę pod uwagę pracę kotła w małej instalacji otwartej jak przepisy nakazują + wymiennik płytowy a za nim bufor + podłogówka + zawór mieszający by można bufor nabić wys. temp. na całą dobę spalając paliwo na wysokich parametrach czyli sprawnie.

Czy to jest sensowne to jeszcze nie wiem.

 

Jak dla mnie to ten bufor jest zbędny przy kotle z podajnikiem. Chyba że chcesz kupić najtańszy kocioł na paliwa stałe i palić nim na MAXa.

Też mnie zastanawia kwestia jak by się sprawdziła taka hybryda. PC powiedzmy do -5 czy -10 a poniżej odpalić kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...