Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Z podajnikiem nie będzie na pewno, raczej taki jak podałem w linku wszystko palny (w tym drewno). Z buforem wyjdzie cenowo jak podajnikowy bez - bufor pozwoli kotłowi zwiększyć sprawność i zmniejszyć ryzyko przegrzania kotła a PC zwiększyć udział taniej taryfy w kosztach ogrzewania.

 

a moze instalacja zamknięta jak przepisy nakazuja? a Jula to chyba kiepska, złe opinie widzialem

Do kotłów na paliwa stałe zdaje się nie wolno, choć niektórzy stosują.

A Julę ma tu na forum kolega qubic, opinie może zobaczymy na wiosnę. Zaleta to taniość (30-50% ceny markowej), wbudowana grzałka, pompa obiegowa, funkcja chłodzenia.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z podajnikiem nie będzie na pewno, raczej taki jak podałem w linku wszystko palny (w tym drewno). Z buforem wyjdzie cenowo jak podajnikowy bez - bufor pozwoli kotłowi zwiększyć sprawność i zmniejszyć ryzyko przegrzania kotła a PC zwiększyć udział taniej taryfy w kosztach ogrzewania.

 

 

....

 

Ale podłogówka wodna stanowi doskonały bufor ciepła. Użytkownicy pomp grzeją w II taryfie i się sprawdza. Po co 2 bufory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale podłogówka wodna stanowi doskonały bufor ciepła. Użytkownicy pomp grzeją w II taryfie i się sprawdza. Po co 2 bufory.

 

Jeżeli zrobię uniwersalną podłogówkę, czyli gęstą pod PC na parametry max 30/35 to mam obawy, że gdy pokaże się na termometrze kotła np 60-70..80st nie będzie co miało tego odebrać przy zaworze mieszającym "dolewającym" gorącej wody by podnieść temp wyjścia tylko o te 5st.

Jak to inaczej ująć - kocioł wymknie się spod kontroli dając 8kW przy zapotrzebowaniu 2kW - póki się nie zdławi coś musi odebrać ciepło bez podgrzewania podłogi do 50 st. Gdyby były grzejniki nie ma problemu bo im to i 95 nie zaszkodzi, dla pexów zalanych betonem to już może być problem zbyt wysoka temp.

 

Nie twierdzę, że bufor będzie, rozważam to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniejsza roznica temperatur i większy przepływ da tą samą moc

dlatego przy weglu daje sie bufor a podajniki przechodza w podtrzymanie

przy zasypowym to raczej żar się tak zdusi że temp. pójdzie w komin, tak jak przy grzejnikach

u mnie jak sie grzeje samo cwu to kociol trzyma rowno 60 stopni mimo ze zasobnik wygrzany i nie ma co odbierac ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawmy już temat nieudaczników ekogroszkowych,którzy swoją budowę potraktowali jak przykazanie ojca spod pługa i skupmy się na inteligentych inwestorach lub uczmy mniej inteligentych.

 

Po pierwsze temat jest z myślą o nowych domach a nie o sierotach,którzy budowali bezmyślnie.

Po drugie czy ktoś komuś nakazuje budowę komina i kotłowni w tradycyjnym budownictwie ?

Mi nakazywano w projekcie ale to olałem i zrezygnowałem z kotłowni i z komina na etapie adaptacji,zatem jaki jest problem ?

Kto zakazuje świadomym inwestorom rezygnację z kominów i z kotłowni ?

 

Ja w projekcie gotowym miałem ogrzewanie paliwami stałymi i kotłownie też miałem.

 

Kiedy piszę na forum staram się pisać z szacunkiem do innych i nie robić osobistych wycieczek, to podstawa zachowania przyzwoitego poziomu dyskusji.

Często się wspomina o inteligencji lub braku inteligencji inwestora ale jedni o tej inteligencji piszą a drudzy ją reprezentują np jakością wypowiedzi w dyskusji i to wszyscy widzą i zapewniam, że w tym względzie mogłeś się srogo pomylić w ocenie innych.

 

Można podważyć zasadność każdego systemu nawet prądu w nowym domu bo przecież można było pomyśleć i się wybudować w pobliżu linii miejskiej ciepłowniczej, zainstalować licznik, parę metrów rury, kilka grzejników i robić tylko przelewy za energie która jest tańsza od prądu.

 

 

Temat powinien mieć tytuł dlaczego system grzewczy na ekogroszek jest nieopłacalny w moim domu. Już chyba trzeci raz powtarzam, że nowe domy to nadal budownictwo tradycyjne i prócz kilku a może jednego procenta ma tradycyjne instalacje ogrzewania gdzie użycie eko groszku się w nich kalkuluje. Dlaczego nadal buduje się tradycyjnie z kotłowniami i kominami też wspomniałem, może to możliwość zmiany źródła ogrzewania bo rynek bywa kapryśny, pracodawcy też bywają kapryśni i nie wiadomo co będzie w przyszłości. Co się stanie kiedy prąd znacznie podrożeje kiedy wszystko ma się na prąd i nie ma się możliwości zmiany nośnika energii? Trzeba będzie z czegoś zrezygnować albo z kasy albo z ogrzewania albo z wentylacji i wtedy ktoś może mieć poważny problem i wtedy to ten mało inteligentny inwestor będzie miał racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako nowy użytkownik na forum staram coś się dowiedzieć czytając to co piszecie.

Buduję dom i sam stoję przed wyborem PC czy ekogroszek ale ręce opadają jak czytam wasze kłótliwe posty które nic nie wnoszą. 311 stron z czego większość to same głupoty. Napiszcie lepiej sensownie i na temat o kosztach instalacji pompy ciepła gruntowej \ powietrznej oraz kotłowni na ekogroszek. Tylko proszę o rzetelne wyliczenia nie przeciągające na czyjąś z stron.

 

Dodam że buduje dom 120m , raczej będzie dobrze ocieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy będzie chciał udowodnić, że podjął słuszną decyzję

wszystko zalezy od wielu czynników

ze wzrostem mocy ceny pomp szybko rosną dlatego są dobre przy zapotrzebowaniu do 7-9 kW

to czy zaoszczędzisz na budowie komina zalezy jaka masz wentylację, bo jak grawitacje to i tak musisz budować

zależy czy wg projektu musisz budowac kotłownie, czy jesli nie będziesz potrzebowal kotlowni to znajdziesz inne przeznaczenie czy będzie to niepotrzebnie wybudowane pomieszczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobię uniwersalną podłogówkę, czyli gęstą pod PC na parametry max 30/35 to mam obawy, że gdy pokaże się na termometrze kotła np 60-70..80st nie będzie co miało tego odebrać przy zaworze mieszającym "dolewającym" gorącej wody by podnieść temp wyjścia tylko o te 5st.

Jak to inaczej ująć - kocioł wymknie się spod kontroli dając 8kW przy zapotrzebowaniu 2kW - póki się nie zdławi coś musi odebrać ciepło bez podgrzewania podłogi do 50 st. Gdyby były grzejniki nie ma problemu bo im to i 95 nie zaszkodzi, dla pexów zalanych betonem to już może być problem zbyt wysoka temp.

 

Nie twierdzę, że bufor będzie, rozważam to.

 

Zawór będzie dawał 35*, ale przecież zobacz ile wody jest w podłogówce! Musisz przepompować dużo wody chłodnej wody i mieszasz ją z gorącą.

A piec z podajnikiem pójdzie w podtrzymanie jak zapotrzebowanie spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będzie to niepotrzebnie wybudowane pomieszczenie

To jest coś takiego jak "niepotrzebnie wybudowane pomieszczenie"?

 

Buduję dom i sam stoję przed wyborem PC czy ekogroszek (...)

 

Jeżeli chodzi o sam osprzęt to kocioł wydaje się być tańszy (robocizna obsługi niepoliczalna, transport paliwa).

Wliczając inwestycje (komin, kotłownia) to najtańsze markowe PC-PW wyjdą po tyle samo.

Oszczędzasz na budowie kotłowni i komina. Ale jeżeli budujesz kominek i wentylację grawitacyjną to komin i tak będziesz miał.

Dochodzi brak syfu z obsługi oraz świadomość awaryjności PC (elektronika).

 

Osobiście jestem w identycznej sytuacji jak ty - co ciekawe dwóch architektów niezależnie odrzuciło ideę eko-groszku (nawet jako źródła awaryjnego), zaproponowali tylko różne PC. Ale mnie nie stać aby wybulić 20k na odwierty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór będzie dawał 35*, ale przecież zobacz ile wody jest w podłogówce! Musisz przepompować dużo wody chłodnej wody i mieszasz ją z gorącą.

A piec z podajnikiem pójdzie w podtrzymanie jak zapotrzebowanie spadnie.

 

Ja to cały czas piszę w kontekście kotła zasypowego dolnego spalania bo w nim można spalić nie tylko ekogroszek, każdy sortyment węgla, nie musi być suchy, nie musi być dobry, żadna zawleczka się nie zerwie gdy trafi się kamień i jest znacznie lepszy (mniej czasochłonny) w obsłudze od górnego spalania ale wiadomo - gorszy pod tym względem od podajnikowego. Ale zasyp raz na dobę to nie problem. Można kupić mały - 8kW w sam raz do sensowne izolowanego domu 150-200m2, koszt 2300 bez automatyki, parę stówek drożej z wentylatorem i mechanicznym miarkownikiem ciągu, w dodatku działa bez prądu.

Z podajnikiem to najmniejsze to 12kW i takie małe kosztują już 7kzł. Bezawaryjne też nie są, znajomy ma za 10kzł żeliwny, co z tego jak przetarł się podajnik po 3 latach. To na mrozy -5, -10 i mniej. Na wyższych temp PC. Z przyzwoitą PC w sumie nieco ponad 15kzł, z tanią np anslutem lub P/P (klimą z grzaniem) 8-10kzł. To dopiero kwota niewiele wyższa od dobrego podajnikowego a przez >3/4 roku powinienem mieć spokój.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...