Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72

Dodam że buduje dom 120m , raczej będzie dobrze ocieplony.

Dokładnie,co to znaczy dobrze ocieplony dom ?

Ja mam na ścianie 20cm grafitowego styro,na stropie 30cm styro a pod płytą 20cm styro i nie uważam tego za dobre ocieplenie.

Jełsi bedziesz miał więcej to zapomnij o ekogroszku,ja mam obciązenie cieplne 3,5kW Ty będziesz miał wtedy niższe zatem nie znajdziesz kotła o takiej mocy a więc jeśli będziesz jednak chciał mieć ekosyf w domu to tylko z buforem ale gdzie sens takiego czegoś ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kryje się pod pojęciem: raczej dobrze ocieplony ?

Wypadało by zrobić OZC.

Dwie dane: 120 m i bliżej nieokreślone ocieplenie to za mało na rzetelne obliczenia.

 

No właśnie, konkretów jeszcze nie mogę napisać bo dom się projektuje, ale raczej będzie to w granicach 15 cm na ścianie, strop i podłoga jeszcze nie mam pojęcia.

 

Czy w przypadku wybrania ekogroszku warto pchać w mega oszczędne rozwiązania?

 

Oczywiście będzie też rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No właśnie, konkretów jeszcze nie mogę napisać bo dom się projektuje, ale raczej będzie to w granicach 15 cm na ścianie,

Czyli dom będzie słabo zaizolowany termicznie i będzie potrzebował dużo energii do ogrzania a energia kosztuje i będzie kosztowała z biegiem lat coraz więcej.

Czyli coraz więcej będzie trzeba płacić za zużycie energii przez dom

Czy w przypadku wybrania ekogroszku warto pchać w mega oszczędne rozwiązania?

Czy ktoś zmusza Cię do posiadania ekosyfu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, konkretów jeszcze nie mogę napisać bo dom się projektuje, ale raczej będzie to w granicach 15 cm na ścianie, strop i podłoga jeszcze nie mam pojęcia.

Czy w przypadku wybrania ekogroszku warto pchać w mega oszczędne rozwiązania?

Oczywiście będzie też rekuperator.

 

Ma znaczenie czy te 15 cm będzie na ścianie z silikatów, BK czy porothermu.

Ekogroszek i rekuperator ? Ciekawy zestaw.:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A co uwazasz za dobre? Po 1m wszedzie jak TB? :D

Spokojnie mógłbym dać jeszcze dodatkowo z 5cm grafitu na ściany,obawiałem się wrażenia "małych okienek" całkiem nie słusznie,a na strop jeszcze z 10cm czyli w sumie 40cm i tak będzie docelowo,pod płytą te 20cm wg mnie syknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, powłoki ocieplenia ze styropianu powiększają się powoli do absurdalnych grubości, powstają mury grubości pół metra, nawet już powstają domy z samego styropianu... na szczęście bardziej eksperymentalnie, skoro żeby dobrze docieplić dom trzeba dokładać tak dużo materiału to może jest on mało skuteczny. Ogólnie myślę, że nie tędy droga, choć jak na dzień dzisiejszy jest to metoda najskuteczniejsza to niedługo się to pewnie zmieni tak jak bywało to pustkami powietrznymi, murami kilkuwarstwowymi i innymi kombinowanymi metodami. Myślę też, że z wentylacją jest podobnie, coraz bardziej skomplikowane systemy wymiany powietrza też dojdą do jakiejś wartości granicznej i zmieni się technologia. Najlepsze z tych rozwiązań wydają się najprostsze systemy współpracujące z naturą jak np GWC tyle, że znów jest do prostej sprawy dorabiana wielka technologia. W budownictwie tak było i chyba tak pozostanie, szał na jakieś nowe technologie, które po jakimś czasie stają się nieskuteczne i tak od nowa i z perspektywy czasu wydaje się, że najlepiej opłaca się banalna współpraca z naturą, w tych sprawach też wszystko się kołem toczy. Edytowane przez PaulAdmin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

geerbil Przepraszam, ale nie masz w ogóle pojęcia co chcesz???

Taki rozrzut PC, a ekogroszek - toć to chłopie prawie dwa skrajne przypadki...dalej piszesz czy przy pchaniu się w ekogroszek jest sens wchodzić w mega oszczędne rozwiązania, a dalej znów, że będzie też rekuperator!!!

Napiszę krótko, po pierwsze ustal czy chcesz obsługowo czy bezobsługowo????

Jak obsługowo dawaj te 15cm na ściany, 15cm w podłogę i z 30cm w dach, zapomnij o reku i szukaj dobrego ekogrochu ( na forum jest kilka tematów zadowolonych użytkowników:D) pamiętaj też, aby nie wcisneli Tobie na te 120m jakiejś lokomotywy 24kW:D

Jak bezobsługowo, po pierwsze wywal z projektu komin, dawaj ocieplenie na ściany i w podłogę min. 20cm i w dach 40cm, okna 3szyby, zakładaj WM z reku i masz spokojną głowę i czyste ręce.

Masz tę przewagę, że dopiero projektujesz - inni takiego szczęścia nie mieli, genarelnie w tym momencie, którym jesteś to koszt całej instalacji i ekspoloatacji jest bardzo podobny PCpw, a ekogroszek.....

Duuuuużo czytaj forum, tutaj jest skarbnica wiedzy.....

dziękuję............NIE MA ZA CO:D

Edytowane przez Hanss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie mógłbym dać jeszcze dodatkowo z 5cm grafitu na ściany,obawiałem się wrażenia "małych okienek" całkiem nie słusznie,a na strop jeszcze z 10cm czyli w sumie 40cm i tak będzie docelowo,pod płytą te 20cm wg mnie syknie.

 

Policz ile oszczedzilbys dajac zamiast 20cm 25cm grafitu na sciany. To w sumie proste rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Policz ile oszczedzilbys dajac zamiast 20cm 25cm grafitu na sciany. To w sumie proste rachunki.

Jak będę miał czas to policze w domu ;)

Ale dom nie jest na rok czy dwa,jest na dziesięciolecia a przez ten czas ceny energii zapewne wzrosną a ograniczenie strat energii domu złagodzi skutki podwyżek cen.

Przez ostatnie 8 lat ceny energii podskoczyly o 100% każdego medium a dodatkowe 5cm styro to było ok.1500zl.

Nawet teraz mam ten komfort,że ogrzewajac dom prądem nie zapłacę majątku za ogrzewanie i nie miałem dylematu czy wchodzić w ekosyf czy w prąd.

Kiedyś ktoś liczył,że dopiero po 25cm grafitu zyski z ograniczenia strat będą minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo: Policz to sam. Zdziwisz sie. Od pewnej granicznej wartosci o energooszczednosci domu praktycznie nie decyduje juz grubosc styro. To dziala tylko na psychike inwestora (to tez wazny element, ale pozaekonomiczny).

 

Dom budujesz na dzieisieciolecia, a nie przewidziales czyszczenia instalacji WM. ;)

Ta graniczna grubość to 25cm styro z lambda 0,032 ;)

A co do WM to przewidywalem wymianę filtrów w rekuperatorze w którym są dwa filtry,na nawiewie i na wywiewie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19

Ludzie naczytają się takich wpisów jakie to och i ach a później wstyd się przyznać do popełnienia błędu, przecież na forum pisali :)

I nie pisz mi tu teraz że wątek o nowych domach, gdzie tylko ktoś zapyta bez różnicy czy stary czy nowy dom to już pompki jak hieny się zlatują i szydzą z pytających.

 

karoka - trzeba oddać sprawiedliwość, że jak się pomysli o tym wszystkim na etapie projektu, to jest tak jak pisze Arturo.

Jak ktoś o "o wielu rzeczach" nie pomyśli wczesniej - to potem decyduje się na węgiel - często gęsto nawet nie bierze pod uwagę PC - albo i bierze, ale dostaje 1 wycenę od wiodącej firmy i rezygnuje. A o PC p-w nasłucha się ze bez wspomagania się nie da

sugeruję po raz kolejny trochę dystansu - tak jednej jak i drugiej stronie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dziś ochłodzenie w granicach 12-15 stopni max w dzień - czyżby u niektórych PC kominki poszły w ruch ;)

 

Po co? U mnie w domu 22,5 stopnia, a od środy znowu słoneczko.

Ale masz rację, kominek świetnie się u mnie sprawdza w okresach przejściowych. Wtedy na prawdę można przyjemnie przy nim posiedzieć. Zimą gdy jest rozgrzana podlogówka nie ma zupełnie sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...