Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie filtry należy wymienić raz do roku, w między czasie dwa razy prdzeprać ;)

 

Tkaninę filtracyjną można kupic za kilkadziesiat zł i na pare lat starcza

 

Więc co jest w niej takiego antyalergicznego ?

 

Zresztą nieważne, temat się znowu rozmył, mowa nie o tym co tańsze i bardziej opłacalne a co lepsze lub gorsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co jest w niej takiego antyalergicznego ?

 

Zresztą nieważne, temat się znowu rozmył, mowa nie o tym co tańsze i bardziej opłacalne a co lepsze lub gorsze.

 

Takie to antyalergiczne, że zatrzymuje pylki. Chyba jasne :)

Wentylacja kosztowała mnie 8tyś zł z reku o sprawności do 93% i pobierajacym 18W przy 30% i 35W przy 50% wydajnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co jest w niej takiego antyalergicznego ?

 

Jeżeli uważasz że tańsza dla Ciebie będzie WG i kocioł na ekogroszek to ok - twoje zdanie. I widać po dyskusji że nawet kalkulacje nie są w stanie Cię przekonać. Być może jesteś w trakcie budowy i wiesz że wtopiłeś, a być może uważasz że nie warto czekać na zwrot inwestycji w ciągu 15-20 lat.

Twój wybór.

 

Ale nie sprowadzaj tej dyskusji na poziom przedszkolaków: przy WG alergicy nie mają możliwości uchronić się przed alergenami, które wchodzą do domu wszelkimi szczelinami. Przy WM można zamontować filtry, które skutecznie mogą oczyszczać powietrze dolotowe (btw. wyczytałem na innym wątku że WM wysusza powietrze, więc nie ma możliwości zagrzybienia - chyba że nie wiesz skąd się bierze grzybnia na murze).

 

Tyle że osoby z WG zwykle na siłę zamykają zimą wszelkie szczeliny - stąd brak ruchu powietrza, wilgoć, grzyb itp. A w budynkach z WM powietrze jest wciąż świeże. Chyba że sąsiad akurat smrodzi przy współudziale wiatru

Edytowane przez Kasza w spraju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc co jest w niej takiego antyalergicznego ?

 

Zresztą nieważne, temat się znowu rozmył, mowa nie o tym co tańsze i bardziej opłacalne a co lepsze lub gorsze.

 

Żeby się dowiedzieć, trzeba wiedzieć co to jest alergia. Potem już będzie z górki. Z grubsza - filtry zatrzymują syf, który nie dociera do alergika. WG w żaden sposób tego nie robi. Przy następnej wymianie filtrów (co 3 m-ce) mogę Ci pokazać, jaki syf zatrzymuje się na filtrach. Filtr z białego robi się czarny.

 

Co do dmuchania - nie mówiliśmy o ogrzewaniu nadmuchowym, tylko o WM. WM nie wieje jak wiatrak. Chyba coś Ci się pozajączkowało.

 

Bardziej opłacalne jest zrobienie domu, który jest tani w utrzymaniu teraz i za 10-15 lat. Niestety, my Polacy, jeszcze nie myślimy przyszłościowo. Ważne jest tylko tu i teraz. Szkoda. Efekt widać na przykładzie ZUS i OFE i ukradzionej kasie. Co będzie za 15 lat? A ch... z tym, przecież wtedy oni już nie będą rządzić, oni z tym problemu mieć nie będą.

 

Widzę, że wybrałeś co tańsze przy inwestycji. Teraz i tak tego nie zmienisz, więc musisz bronić wyboru. Ale spójrz racjonalnie. Naprawdę tylko dlatego, że wybrałeś źle, chcesz wpakować innych na minę? Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli uważasz że tańsza dla Ciebie będzie WG i kocioł na ekogroszek to ok - twoje zdanie. I widać po dyskusji że nawet kalkulacje nie są w stanie Cię przekonać.

 

Jakie kalkulacje ? Artura ? Ja mam swoje kalkulacje i wiem już mniej więcej ile będzie mnie kosztowała PC + to co do jej działania potrzebne i ile muszę DOPŁACIĆ do tej inwestycji. Taniej nie wyjdzie na pewno, gdybym miał w WM tym bardziej nie wyszło by taniej.

Dajcie przekonujące kalkulacje to mnie przekonają, nie ma takich to mnie nie przekonają, proste ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, te 15 lat to mniej więcej czas zwrotu WM z odzyskiem. Więc pozostaje wyłącznie kryterium co kto woli a nie co będzie tańsze w użytkowaniu, w kosztach inwestycji już WM jest pokonana.

 

Zrob to sam, wydasz do 6 tys i bedziesz mial zwrot po 2 latach, chyba, ze ekosyf czy prad mocno podrozeje, to szybciej (wiecej warta bedzie energia odzyskana w wentylacji).

 

Nie ma nic za darmo, chcesz miec czysto i bezobslugowo musisz zaplacic. Kalkulowales moze ile Cie bedzie kosztowac obsluga pieca, jesli wyjedziesz na tydzine czy 2 i rodzina bedzie grochu dosypywac?

 

Albo skrecisz kostke/zlamiesz reke? Ja mieszkam 4 lata, juz 5 razy trafila sie mniejsza badz wieksza niedyspozycja i jestem dozgonnie wdziczny mojemu klimatyzatorowi i kociolowi gazowemu, ze oprocz klikniecia na sterowniku nie musze zrobic nic.

 

Jak mozna w czasach chronicznego braku czasu na cokolwiek planowac pakowanie sie na dlugie lata w obslugowy system grzewczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem - skończyły się argumenty ekonomiczne (rozważania co tańsze a co droższe), zaczęły się argumenty poza finansowe - wygoda, nowoczesność, ekologia, alergie...

 

PC też dla komfortu a nie zwrotu.

Więc nie piszcie, że taniej bo nie jest taniej.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak myślałem - skończyły się argumenty ekonomiczne (rozważania co tańsze a co droższe), zaczęły się argumenty poza finansowe - wygoda, nowoczesność, ekologia, alergie...

 

PC też dla komfortu a nie zwrotu.

Więc nie piszcie, że taniej bo nie jest taniej.

 

Jesli Twoim jedynym wyznacznikiem przy budowie jest koszt iwnestycji bez powyzszych to kieruje wyrazy wspolczucia dla rodziny, sasiadow i znajomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, te 15 lat to mniej więcej czas zwrotu WM z odzyskiem. Więc pozostaje wyłącznie kryterium co kto woli a nie co będzie tańsze w użytkowaniu, w kosztach inwestycji już WM jest pokonana.

Ok. Ty naprawdę nic nie rozumiesz. Albo raczej nie chcesz zrozumieć po takich, a nie innych wyborach przy budowie domu. Cytując Varme - kiedy zwróci Ci się kostka przed domem? Tani w utrzymaniu, nie znaczy taki, który Ci się zwróci do zera. Bo jak w takim razie ma Ci się zwrócić WG? Litości.. Tani w utrzymaniu, tzn taki, że jak za 10 lat stracisz pracę i przez pół roku nie będziesz mógł znaleźć nowej, to żebyś był w stanie normalnie żyć. A nie zatykając kratki wentylacyjne i wyglądając komornika. Tak, wiem co odpowiesz - że zawsze będziesz mógł pojechać do lasu, ukraść drzewo i napalić w kotle. Tylko ja wolę o tym pomyśleć dzisiaj, mieć żelazną rezerwę, zaoszczędzić i w razie czego móc żyć jak człowiek i spoglądać w lustro ze spokojem. Ale z Twoich słów wynika, że dom ma mi się zwrócić. Ciekawe jak policzysz okres zwrotu kotła na eko i WG. Nie mogę się doczekać wyliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC też dla komfortu a nie zwrotu.

Więc nie piszcie, że taniej bo nie jest taniej.

 

Zgadza się, nikt nie mówi o zwrocie PC. To jest jakiś chory termin wymyślony przez węglowców. PC ma grzać, nie zwracać się.

A że jest taniej? No, to fakt, jest, ale nie dla Ciebie. Ponieważ spieprzyłeś sprawę jeszcze gorzej niż ja i wpakowałeś się w głupie koszty. Bywa. Weź to na klatę i bądź człowiekiem - daj szansę innym, żeby nie popełniali naszych błędów. Chyba, że wolisz być typowym polakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A że jest taniej? No, to fakt, jest, ale nie dla Ciebie. Ponieważ spieprzyłeś sprawę jeszcze gorzej niż ja i wpakowałeś się w głupie koszty.

 

Ok, to co mogłem zrobić by było taniej - przykłady i zysk finansowy, czekam niecierpliwie, skoro wiesz co spieprzyłem to proszę. Bo ja jakbym nie liczył to mam wariant optymalny.

 

Ty skoro masz grzejniki i podłogówkę to może spieprzyłeś coś, skoro masz WM z odzyskiem i kominy to też spieprzyłeś. Ja tego akurat nie spieprzyłem.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie pojmuję. Dlaczego, ogrzewając ekogroszkiem, gazem czy PC miałbym kupować taniutkie, beznadziejne, brzydkie, zagracające przestrzeń grzejniki? Niezależnie od źródła ciepła brałbym podłogówkę. Nigdy więcej grzejników. To jest taki "must-have" w domu.

 

_olo_, dobrze Cię rozumiem? Biorąc ekogroszek wykluczasz podłogówkę w domu? Dlaczego? Samochód też bierzesz bez klimy, elektryki, ABS i ESP? Why, Leo, why?!

 

Tak , oczywiście ...

 

Grzejnik 60x100cm o grubości 10cm i do tego wiszący w pokoju czy nawet mniejszy niesamowicie zagraca i zaśmieca przestrzeń ...

No po prostu tragedia ...

 

Żenujące są te wyolbrzymione problemy ...

 

Sami "esteci" którym przeszkadza jeden grzejnik 40x60 czy tez nawet 100x60 ...

Zapewne ci "esteci" ciągle pamiętają grzejniki z lat 50-60 i jakies kolubryny grzane do 70-90 stopni , bo domy wtedy były tak dziurawe że ciężko było je ogrzać ...

 

Teraz starczy mały grzejniczek zasilany spokojnie 50-60 stopni a nawet niższą temepraturą.

Dodatkowo nowoczesne grzejniki aluminiowe lub stalowe nie są wcale brzydkie i ładnie prezentują się w pomieszczeniu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , oczywiście ...

 

Grzejnik 60x100cm o grubości 10cm i do tego wiszący w pokoju czy nawet mniejszy niesamowicie zagraca i zaśmieca przestrzeń ...

No po prostu tragedia ...

 

Żenujące są te wyolbrzymione problemy ...

 

Sami "esteci" którym przeszkadza jeden grzejnik 40x60 czy tez nawet 100x60 ...

Zapewne ci "esteci" ciągle pamiętają grzejniki z lat 50-60 i jakies kolubryny grzane do 70-90 stopni , bo domy wtedy były tak dziurawe że ciężko było je ogrzać ...

 

Teraz starczy mały grzejniczek zasilany spokojnie 50-60 stopni a nawet niższą temepraturą.

Dodatkowo nowoczesne grzejniki aluminiowe lub stalowe nie są wcale brzydkie i ładnie prezentują się w pomieszczeniu ...

 

Wez teraz pokoj na poddaszu, w ktorym dziecko mam miec lozko, szafe, biurko i miejsce do zabawy i dalej wmawiaj, ze ten grzejnik w niczym nie przeszkadza :p

 

Co do douzych grzejnikow, jako ze obecne domy sa coraz cieplejsze to zeby nie masakrowac pomieszczen wysoka temperatura przewymiarowuje sie powierzchnie grzejnika, wiec jego obecnosc jest dzisiaj jeszcze bardziej uciazliwa.

 

Nie ma bardziej rozsadnego i optymalnego ogrzewania na dzien dzisiejszy jak podlogowka po calosci. To, ze sie zwolni sciana w pokoju to tylko plus, 1 problem mniej (plus pare zlaczek mniej, ktore sie moga rozszczelnic).

 

I na co ten caly system grzewczy ma bujac po domu wode o temp. 50-60 stopni? Skoro pokoje potrzebuja ledwo kilkaset W mocy?

 

Niska temperatura czynnika to oszczednosc i krok w przyszlosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alergik ? Ja mam częste katarki i nic na mnie gorzej nie działa niż dmuchające powietrze, innym to nie przeszkadza, nawet alergikom. Alergik to by mógł powiedzieć co myśli raczej o WM :p

.

Następny mit. Chłopie stojąc metr od anemostatu nawet nie będziesz w stanie stwierdzić czy to działa. A alergik oddycha czystym i przefiltrowanym oraz w miarę ciepłym ( a nie zimnym n.p -10 st prosto z dworu) powietrzem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...